Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Scenki rodzajowe z XIX malarstwa gdańskiego
Autor Wiadomość
rychu40 


Dołączył: 19 Lis 2007
Posty: 279
Wysłany: Sro Kwi 09, 2008 8:22 pm   

M.K.Gregorovius, fragment, Fryderyk Wilhelm w Gdańsku, 1830 r., olej, płótno, 86 x 67,5 cm

gregorovius.jpg
Plik ściągnięto 17298 raz(y) 74,02 KB

 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Sro Kwi 09, 2008 8:55 pm   

Mógłbyś mi wysłać większy skan (o ile masz) na email - danziger (at) poczta.fm?
_________________
da, da, da...
 
 
rychu40 


Dołączył: 19 Lis 2007
Posty: 279
Wysłany: Nie Kwi 20, 2008 11:53 pm   

Inny fragment obrazu J.C.Schultza, Długie Pobrzeże nad Motławą z 1837 r.

pobrzeze.jpg
Plik ściągnięto 17215 raz(y) 73,1 KB

 
rychu40 


Dołączył: 19 Lis 2007
Posty: 279
Wysłany: Wto Kwi 29, 2008 3:40 pm   

Obraz W.A.Stryowskiego co prawda z roku 1909 a więc początek XX wieku ale pewnie sierociniec niewiele się zmienił. Dziedziniec sierocińca w dawnym Domu Jałmużny w Gdańsku, 1909 r., fragment obrazu, olej, płótno, 125 x 75 cm

Stryowski.jpg
Plik ściągnięto 17125 raz(y) 77,96 KB

 
rychu40 


Dołączył: 19 Lis 2007
Posty: 279
Wysłany: Czw Maj 15, 2008 8:45 pm   

W.A.Stryowski, fragment obrazu, Rzeźbiarz Rudof Freitag w pracowni, rzeźbiący popiersie Heweliusza, 1861 - 62, olej, płótno, 61,5 x 80 cm
"Miał swoją pracownię w klasztorze pofranciszkańskim, przez pewien czas dzielił ją ze Stryowskim. Był twórcą i realizatorem idei odbudowy klasztoru i stworzenia w jej murach muzeum". (z katalogu wystawy)

freitag.jpg
Plik ściągnięto 17037 raz(y) 77,85 KB

 
lotos 

Dołączyła: 05 Mar 2008
Posty: 15
Wysłany: Czw Maj 15, 2008 9:51 pm   

Rudolf rzeźbił i rzeźbił,a żona samotnie siedziała w kąciku :wink:
 
rychu40 


Dołączył: 19 Lis 2007
Posty: 279
Wysłany: Czw Maj 15, 2008 11:35 pm   

lotos napisał/a:
Rudolf rzeźbił i rzeźbił,a żona samotnie siedziała w kąciku :wink:

Nie miał żony. To siostra. :)
 
lotos 

Dołączyła: 05 Mar 2008
Posty: 15
Wysłany: Pią Maj 16, 2008 12:36 am   

rychu40 napisał/a:
Nie miał żony
Musiał być naprawdę bardzo zapracowany.Ale psa miał :P
 
Fort 
Fort

Dołączył: 10 Gru 2014
Posty: 213
Wysłany: Sro Gru 10, 2014 10:45 pm   NIEBIESKIE LIŚCIE CEBULI NA OBRAZIE STRYOWSKIEGO

Witam po raz pierwszy na tym zacnym Forum

Stary post, ale temat chyba wciąż aktualny i nie wyjaśniony

Artyści czasem trochę eksperymentowali, tak też pewnie robił i Stryowski.

Być może niebieskość liści cebuli na tym obrazie wynika z faktu, że Stryowski zastosował tu laserunek, czyli nakładanie na niebieską, trwałą farbę inną żoltą, przeźroczystą, mniej trwałą. Źółć wraz z niebieską tworzyła w sumie piękną, soczystą zieleń, lecz z latami delikatna, przeźroczysta żólć zanikła i pozostał chłodny, nienaturalny błękit liści.

To nie jedyny taki przypadek. Na kilku innych dawnych obrazach widziałem podobne odbarwienie. Liście drzew, ale także mundury, pierwotnie zielone z czasem stały się niebieskie.

Co ciekawe, także współczesne wydruki atramentowe gdy blakną, w pierwszej kolejności zanikają żółcie i zielenie, a pozostaje CYAN czyli drukarska odmiana barwy niebieskiej
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3889
Wysłany: Czw Gru 11, 2014 12:34 am   

W kwestii formalnej. – Bardzo często powielany błąd w odniesieniu o barwników malarskich. Żółć jest wydzieliną wątroby umożliwiająca procesy trawienne. :arrow: Naduś sobie. Kiedy mówi się o barwnikach, bardziej na miejscu jest termin żółcień. Na tyle szeroki i pojemny, że mieści w sobie całą gamę różnych związków chemicznych, dających właśnie żółty kolor. Przy czym spoiwo farb, nie ma żadnego znaczenia.
_________________
Poldergeist
 
Fort 
Fort

Dołączył: 10 Gru 2014
Posty: 213
Wysłany: Czw Gru 11, 2014 6:42 am   

Dostojny Wieśniaku, Dziękuję za uwagę dotyczącą formalnego znaczenia słowa "żółć". Wystarczy jednak wpisać to hasło do przeglądarki internetowej i przełączyć na grafiki by zobaczyć jak powszechne jest identyfikowanie tego hasła z żółtą barwą właśnie i żółtymi barwnikami. Formalnie więc rozumiem Twoją intencję, ale życie pokazuje, że żółć powszechnie kojarzona jest także z żółtą barwą.
W ofercie są farby określane przez samych sprzedawców jako żółć cytrynowa, żółć neapolitańska, złocista itp.

Szkoda, że nie odniosłeś się do sedna mojego postu, to było by o wiele bardziej interesujące.
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3889
Wysłany: Czw Gru 11, 2014 11:25 pm   

Pojęcia nie mam co mogłoby Cię zainteresować w tym temacie. Barwniki podlegają wielu procesom, uzależnionym od wielu czynników. Jakie zastosowane były w dowolnym (konkretnym) obrazie albo jakie stosował ten czy inny malarz, można bez większego trudu określić. Badania można zlecić tyle, że właściciel konkretnego obrazu powinien wyrazić na nie zgodę.
Sobie myślę. :wink:
Całkiem na marginesie – badania kosztują.
Istnieje oczywiście możliwość obejścia procedur. Ludzie, którym jest to naprawdę potrzebne, znają te myki. Całej reszcie świata, przy całym szacunku, :zgooda: znajomość onych sztuczek, do niczego potrzebna nie jest. :???:
_________________
Poldergeist
 
Fort 
Fort

Dołączył: 10 Gru 2014
Posty: 213
Wysłany: Pią Gru 12, 2014 5:40 am   

Dostojny Wieśniaku. Z wcześniejszych postów dowiedziałbyś się, że temat nienaturalnej kolorystyki liści cebuli na obrazie Stryowskiego nie przeze mnie został wywołany, lecz przez kogoś innego, kto ma jak widać wiedzę nieporównywalnie skromniejszą od Twojej. Ja jedynie podjąlem próbę wyjaśnienia tego zjawiska.
 
Zbych 
Wonneberger

Dołączył: 30 Lis 2011
Posty: 945
Wysłany: Pią Gru 12, 2014 6:23 pm   

Szukam tych słynnych liści cebuli, szukam ale nie mogę znaleźć. Widać mam za małą wiedzę jak na forum o technikach malarskich.
_________________
Tanie nie może być dobre, drogie nie musi.
 
Fort 
Fort

Dołączył: 10 Gru 2014
Posty: 213
Wysłany: Pią Gru 12, 2014 6:38 pm   

"SPRAWA NIEBIESKIEJ BARWY LIŚCI CEBULI"

Scenki rodzajowe z XIX malarstwa gdańskiego,

STRONA 4

jedna wcześniej od obecnej

link :

http://forum.dawnygdansk....er=asc&start=45
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk