Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
GPS w służbie Rzygaczy
Autor Wiadomość
Makabunda 
po prostu ziom


Dołączyła: 21 Paź 2003
Posty: 1143
Wysłany: Wto Gru 14, 2004 10:48 pm   GPS w służbie Rzygaczy

Myślę, że moje małe marzenie się ziści i w styczniu wejde w posiadanie małego zwinnego urządzenia zwanego GPS. Dokładnie rzecz biorąc bedzie to palmtop z odbiornikiem GPS.
Do posiadania takiego urządzenia zacheciły mnie jego możliwości w poszukiwaniu pozostałości granicy gdańskiej bo szukanie ich było od jakiegoś czasu moja pasją.
Chciałbym jednak wykorzystać ten "wynalazek" dla zaspokojenia mojej i nie tylko ciekawości w innych dziedzinach.
Teraz mozolnie przygotowuję mapy do pracy na tym sprzęcie. Czerpię przy tym pełnymi garściami z zasobów Rzygaczy. Zapoznaję się też z możliwościami softwaru jaki jest dostępny.
Myślę, że dobrze by było aby wykorzystać do maximum możliwości jakie niesie ze sobą technologia GPS dla rzygaczowych celów. Chciałbym abyście podsuwali mi pomysły jakie nieistniejące obiekty zlokalizować za pomocą starych map w dzisiejszej rzeczywistości lub na odwrót jakie obiekty istniejące dziś zlokalizowac na starych mapach.
Nie chcę obiecywać szybkich rezultatów bo bywam w Gdańsku tylko w weekendy. Poza tym poprzedzający wszystko proces kalibracji map i ich obróbki oraz sprawdzenia też trwa trochę czasu.
Co ja chciałbym uzyskać z pomoca GPSu?
Dla przykładu: dzięki planowi Mikołaja chciałbym na przykład stanąć w miejscu gdzie mieściły się budynki dawnego portu lotniczego na Zaspie, pospacerować nieistniejącymi już ulicami w okolicy Schwarzes Meer lub dzięki innym planom stanąć na niestniejącym Bastionie Lew.
Jeśli więc macie jakieś typy do namierzenia wrzucajcie w tym wątku a kiedyś razem wybierzemy się na "wizje lokalną".
Czekam na propozycje.
 
 
parker 


Dołączyła: 08 Wrz 2004
Posty: 4927
Wysłany: Wto Gru 14, 2004 10:53 pm   

brzmi nieźle
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Wto Gru 14, 2004 10:55 pm   

Cytat:
budynki dawnego portu lotniczego na Zaspie

To ETC zwane też Trzema Muszkieterami (chyba, że w tzw. międzyczasie zmieniła sie nazwa).

Cytat:
pospacerować nieistniejącymi już ulicami w okolicy Schwarzes Meer

Schwarzes Meer leżała prawie dokładnie w miejscu dzisiejszej Armii Krajowej, a ściślej jej pasa ruchu biegnącego na Chełm.
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
Marcin 


Dołączył: 14 Mar 2004
Posty: 4244
Wysłany: Wto Gru 14, 2004 10:56 pm   

:==
Brama św. Jakuba. :D Chociaż tak na oko to w jej miejscu mieści się szalet publiczny. :hihi:
_________________
Frakcja Miłośników Niewygodnych Kin
--------------------------------------------------------------------------
Až dojde moja poslední hodina, pochovajte mňa do bečky od vína
--------------------------------------------------------------------------
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Wto Gru 14, 2004 10:58 pm   

Cytat:
Chociaż tak na oko to w jej miejscu mieści się szalet publiczny

Czyżby szalet publiczny zakłócał działanie GPS-u?
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
Makabunda 
po prostu ziom


Dołączyła: 21 Paź 2003
Posty: 1143
Wysłany: Wto Gru 14, 2004 11:38 pm   

Sabaoth napisał/a:
Cytat:
budynki dawnego portu lotniczego na Zaspie

To ETC zwane też Trzema Muszkieterami (chyba, że w tzw. międzyczasie zmieniła sie nazwa).

Chodzi mi o te budynki niedaleko znanego ostatnio wiaduktu "sprawnego inaczej"
Sabaoth napisał/a:
Cytat:
pospacerować nieistniejącymi już ulicami w okolicy Schwarzes Meer

Schwarzes Meer leżała prawie dokładnie w miejscu dzisiejszej Armii Krajowej, a ściślej jej pasa ruchu biegnącego na Chełm.

W tym przypadku chodzi mi raczej generalnie o okolice, które diametralnie zmieniły wygląd i układ urbanistyczny.
Ostatnio zmieniony przez Makabunda Wto Gru 14, 2004 11:46 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Makabunda 
po prostu ziom


Dołączyła: 21 Paź 2003
Posty: 1143
Wysłany: Wto Gru 14, 2004 11:42 pm   

Marcin napisał/a:
:==
Brama św. Jakuba. :D Chociaż tak na oko to w jej miejscu mieści się szalet publiczny. :hihi:

Tu na przeszkodzie może stanąć precyzja map z czasów kiedy brama jeszcze stała. Chociaż z tego czego dowiedziałem się od Pumeksa na realu to z jego doświadczeń plany z tych czasów sa zdumiewająco precyzyjne.
 
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Sro Gru 15, 2004 8:33 am   

Dlaczego zdumiewająco? Brama św. Jakuba stała niemalże do końca XIX w.
 
 
Makabunda 
po prostu ziom


Dołączyła: 21 Paź 2003
Posty: 1143
Wysłany: Sro Gru 15, 2004 9:04 am   

Grün napisał/a:
Dlaczego zdumiewająco? Brama św. Jakuba stała niemalże do końca XIX w.

No wiesz! Techniki geodezyjne sprzed przeszło 100 lat nie koniecznie musiały gwarantować pożdaną dziś precyzje pomiarów.
 
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Sro Gru 15, 2004 9:22 am   

Jeśli chodzi o geodezję w zakresie potrzebnym do tworzenia map to od wieków jest na bardzo wysokim poziomie. Dopiero zdjęcia lotnicze i nawigacja satelitarna wniosły coś nowego, ale jedynie w zakresie łatwości sporządzania planów. Dokładność planów XIX-wiecznych nie pozostawia nic do zyczenia.
 
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7686
Wysłany: Sro Gru 15, 2004 10:29 am   

Sabaoth napisał/a:
Cytat:
pospacerować nieistniejącymi już ulicami w okolicy Schwarzes Meer

Schwarzes Meer leżała prawie dokładnie w miejscu dzisiejszej Armii Krajowej, a ściślej jej pasa ruchu biegnącego na Chełm.

No, ja bym jednak oponował. W sensie mapy, to może i jest prawie to samo miejsce, ale sądzę że w sensie przestrzennym (wysokość n.p.m.) obecna jezdnia Armii Krajowej leży niżej, zwłaszcza w części zachodniej. Chyba nawet na Twoich zdjęciach widać było wyraźnie, że Schwarzes Meer biegła pod górkę. No i zupełnie zniknęła mała uliczka Am Berg.
A wracając do propozycji Makabundy - ja bym sugerował żeby GPS-em (bo na wykopaliska w tym miejscu się nie zanosi) spróbować wyznaczyć zasięg Volkstagu i Senatu przy Nowych Ogrodach.
A to co mówiłem Makabundzie o precyzji dawnych planów geodezyjnych, odnosi się przede wszystkim do planu Daniela Buhsego, wykonanego w l. 1866-1869 i pokazującego Historyczne Śródmieście z dużą dokładnością, co się potwierdza w czasie wykopalisk - poszczególne budynki, a nawet małe dobudówki, zostały naniesione bardzo rzetelnie.
 
Makabunda 
po prostu ziom


Dołączyła: 21 Paź 2003
Posty: 1143
Wysłany: Sro Gru 15, 2004 10:40 am   

Grün napisał/a:
Dokładność planów XIX-wiecznych nie pozostawia nic do zyczenia.


No to mamy jeden problem z głowy

pumeks napisał/a:

A to co mówiłem Makabundzie o precyzji dawnych planów geodezyjnych, odnosi się przede wszystkim do planu Daniela Buhsego, wykonanego w l. 1866-1869 i pokazującego Historyczne Śródmieście z dużą dokładnością, naniesione bardzo rzetelnie.

Mamy gdzieś ten plan w formie elektronicznej w zasobach Akademii?
 
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7686
Wysłany: Sro Gru 15, 2004 10:56 am   

Makabunda napisał/a:
Mamy gdzieś ten plan w formie elektronicznej w zasobach Akademii?

Obawiam się że trzeba by się włamać nocą do Archiwum Państwowego i zrobić kopię... W Muzeum Archeologicznym na wystawie wisi fotokopia, ale niezbyt czytelna i nie jestem pewien, czy zreprodukowana 1:1 - przy fotokopiach zawsze jest niepewnośc.
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Sro Gru 15, 2004 11:33 am   

ze strony Biblioteki PAN
"Biblioteka (PAN) może pochwalić się cenną kolekcją map Prus, Gdańska i Żuław. Liczne plany i mapy Gdańska stanowią odrębny zbiór, którego ozdobą jest XIX- wieczny plan Bushego"
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7686
Wysłany: Sro Gru 15, 2004 12:05 pm   

Często to nazwisko jest przekręcane (w "Kronice gdańskiej" napisali Buse, ale tam są w ogóle skandaliczne literówki). Poprawnie: Daniel Buhse, wymawiaj: Buuze.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk