Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
domki fińskie
Autor Wiadomość
Zoppoter 
Wolny Prusak

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 3687
Wysłany: Pon Sty 03, 2005 11:02 am   Re: domki fińskie

[quote="wrangla"]Znalazłam coś takiego:
Cytat:
Rok 1948. Pierwsze gdańskie nowe "osiedle" - 27 drewnianych domków fińskich.


Od lewej:
Fiat 500 Topolino
Opel Olympia
Chevrolet
Opel Kadett lub "licencyjny" Moskwicz 400
Packard

następne ludzie zasłaniają...
 
Corzano 
bi-cyklista
z Północy


Dołączył: 18 Lis 2004
Posty: 4571
Wysłany: Pon Sty 03, 2005 11:05 am   

Czy tam w pierwszym rzędzie jest ksiądz? Ten w jasnym wdzianku.
_________________
 
wrangla 
co to w ogóle jest za nick...


Dołączyła: 01 Gru 2004
Posty: 1220
Wysłany: Pon Sty 03, 2005 11:09 am   Re: domki fińskie

Zoppoter napisał/a:

Od lewej:
Fiat 500 Topolino
Opel Olympia
Chevrolet
Opel Kadett lub "licencyjny" Moskwicz 400
Packard
następne ludzie zasłaniają...

wprawne oko :)
 
Zoppoter 
Wolny Prusak

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 3687
Wysłany: Pon Sty 03, 2005 11:26 am   Re: domki fińskie

wrangla napisał/a:
wprawne oko :)


Ostatni to może być Skoda Tudor, czy ta osoba, co zasłania chłodnicę zechce sie nieco przesunąć...?

A ten w białym to ksiądz jak w mordę strzelił. W 1948 roku to nawet w szkołach religia jeszcze była...
 
wrangla 
co to w ogóle jest za nick...


Dołączyła: 01 Gru 2004
Posty: 1220
Wysłany: Pon Sty 03, 2005 11:49 am   Re: domki fińskie

Zoppoter napisał/a:
Ostatni to może być Skoda Tudor, czy ta osoba, co zasłania chłodnicę zechce sie nieco przesunąć...?

Może te zasłaniające osoby wymazać w PhotoShopie?
Widoczność się poprawi... :P
 
parker 


Dołączyła: 08 Wrz 2004
Posty: 4927
Wysłany: Pon Sty 03, 2005 12:27 pm   

A właściwie czemu oni wszyscy stoją tak daleko tych domków, na dodatek tyłem i modlą się do jakiegoś krzaka? 8O
 
Corzano 
bi-cyklista
z Północy


Dołączył: 18 Lis 2004
Posty: 4571
Wysłany: Pon Sty 03, 2005 12:42 pm   

parker napisał/a:
A właściwie czemu oni wszyscy stoją tak daleko tych domków, na dodatek tyłem i modlą się do jakiegoś krzaka? 8O

...a mistrzem ceremoni jest 4-letni chłopczyk. :hihi:
_________________
 
wrangla 
co to w ogóle jest za nick...


Dołączyła: 01 Gru 2004
Posty: 1220
Wysłany: Pon Sty 03, 2005 12:47 pm   

Przyjrzałam się jeszcze raz dokładnie zdjęciu...
Obok krzaka stoi wielka mównica, na mównicy stoi jakiś łysy facet, tuż za nim wkopana jest młoda brzóska (jak na Boże Ciało...).
Usiłuję też rozszyfrować napisy na tablicy przy domu, ale chyba się nie da...
Nie wszyscy przyszli na tę uroczystość....jeden facet kręci się między domkami, ktoś też siedzi w oknie (trzeci dom od lewej)...
 
Pepo 
PDW

Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 359
Wysłany: Sro Sty 05, 2005 4:25 pm   

... co do samych domków, powracając do tematu:

Finlandia po II wojnie światowej (za udział, niewielki bo niewielki, ale jednak, w agresji niemieckiej na ZSRR) musiała zadośćuczynić. Także Polsce. W ramach tego Gdańsk dostał właśnie pewną ilość (nie wiem dokładnie jaką, być może właśnie 26, tak jak zostało tu już wczesniej wspomniane) domków fińskich. Chodzi właśnie o te osiedle przy Kopalnianej, Koksowej, Pstrowskiego.
Nie orientuje się, czy Finlandia coś jeszcze nam ofiarowała, czy tylko taki "prezencik" otrzymał Gdańsk.
Ale domki te , poza nazwą (bo chyba ona odnosi się właśnie przede wszystkim do stylu,jakiś cech archt.,ale nie jestem sure) związane są z Finami bardziej niż może się nam zdawać :)
 
 
lucy 
Lusia


Dołączyła: 09 Mar 2004
Posty: 638
Wysłany: Sro Sty 05, 2005 6:08 pm   

Nie wiem czy rzeczywiscie masz rację bo..przeleciałam w wyszukiwarce mnostwo stron i okazuje się, że tych osiedli domków finskich jest mnostwo w całej Polsce. Sporo, w różnych miejscowosciach na Ślasku, w Warszawie, identyczne jak te w Gdańsku. Ale była też informacja na stronie Pasłęka, że jeszcze przed wojną :

"W XIX wieku Dymnik należał do szlachty von Keltsch i spowinowaconego z nimi rodu von Arnim. W 1925 roku wymieniana jest tu Magdalena, a w 1932 roku Helena i Estera von Arnim, jako użytkujące majątek. Ród von Arnim zaliczany był do starej szlachty, wzmiankowanej już w 1280 roku, pochodził prawdopodobnie z Holandii (Arnheim). Byli na Pomorzu, w Prusach, Brandenburgii, Saksonii i Frankonii. Herb von Arnim przedstawiał czarnego orła z żółtą koroną w srebrnym polu. Właścicielem był Helmuth von Graevenitz z Wiednia, a dobra liczyły 360 ha i specjalizowano się w hodowli bydła i owiec. Graevenitz wybudował przed wojną małe osiedle domków fińskich dla wielodzietnych rodzin, zachowane do dziś w dobrym stanie. "
 
 
villaoliva 
Olivaer


Dołączył: 23 Wrz 2004
Posty: 3300
Wysłany: Pią Mar 17, 2006 11:55 pm   

Trafiłem na wątek wskazujący na fakt, że domki otrzymywaliśmy od Sowietów (a nie od Finów), być może z okupowanej przez nich Karelii :hmmm:

Otóż w Warszawie....

Cytat:
Przy ulicy Jazdów zadziwić nas może niezwykła zabudowa, jak na centrum jednej ze stolic europejskich. Tu pośród parkowych drzew napotykamy niewielkie drewniane domki parterowe, z przytulnymi ogródkami. Są to tzw. fińskie składane domki ofiarowane Polakom w latach 1945-1946 przez ZSRR, kiedy to Warszawa była jednym wielkim rumowiskiem i nie było mieszkań. Na początku było ich 350, dziś pozostało tylko kilka.
Trakt Królewski

Z kolei niejaki Kret wspomina
Cytat:
Kto przekroczy ulicę Chrobrego znajdzie się w otoczeniu kilku uliczek zastawionych identycznymi domkami jednorodzinnymi. Są to tak zwane "fińskie domki", poskładane z drewnianych elementów przywiezionych statkami po wojnie jako dar z Finlandii, przeznaczone na mieszkania dla robotników. Zresztą nazwy ulic mówią same za siebie: Dźwigowa, Kopalniana, Wincentego Pstrowskiego - super przodownika pracy.
_________________
Ponury Zwracacz Uwagi na Wykraczających Poza Ramy


www.staraoliwa.pl
 
Martino 


Dołączył: 02 Lut 2006
Posty: 490
Wysłany: Pią Mar 31, 2006 7:54 pm   

Na bank...to osiedle we wrzeszczu

Publikowane było w wielu materiałach.
 
feyg 


Dołączył: 23 Kwi 2007
Posty: 1166
Wysłany: Sob Cze 21, 2008 12:38 am   

Domki fińskie: Galeria


_________________
Pozdrowienia z Małego Kacka
 
seestrasse 
Zesztrasia z Szafy


Dołączyła: 13 Kwi 2004
Posty: 6586
Wysłany: Sob Cze 21, 2008 1:02 am   

uuu, fajna stronka! :==
 
Tadeusz Marek 

Dołączył: 13 Kwi 2006
Posty: 93
Wysłany: Sro Mar 04, 2009 10:00 pm   

Interesują mnie wspomniane już tutaj domki fińskie na rogu Chłopskiej i Bora-Komorowskiego (okolice ulicy Chociszewskiego)...wiadomo o nich coś konkretnego? może jakieś zdjęcia się uchowały z początków?
Wiadome jest mi tylko to,że mieszkali tam pracownicy budujący lotnisko na dzisiejszej Zaspie...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk