Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Kto zniszczyl Gdańsk ??
Autor Wiadomość
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Pon Sty 31, 2005 9:08 am   

Proszę nie oskarżać o cechy Polaków jakiejść (dość wyimaginowanej "komuny"). Na pewno okres 1945-1989 nie był bez wpływu na stan polskiej mentalności, tyle, że akurat cechy, które wpływają na taki a nie inny stan Polski w chwili obecnej (prywata, warcholstwo, sobiepaństwo) są tak stare jak pojęcie Rzeczypospolitej. Polski sejm jest obecnie wierną kopią sejmy z lat 20stych, tylko, że nie ma nikogo kto bylby w stanie zrobić przewrót majowy i ukrócić "sejmokrację". Także bezwład i chaos w Polsce nie są spowodowane niedawną komuną, a są raczej tradycją polskiej państwowości.
 
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Pon Sty 31, 2005 9:11 am   

Zoppoter napisał/a:
Polska i Finlandia też zostały podporządkowane sowietom. Finlandia tylko politycznie, gospodarczo na szczęście dano im spokój. Polska została uzależniona od sowietów pod kazdym względem, dokładnie tak, jak inne kraje, które sowietom nie dały po łapach. Jednocześnie Austria i Jugosławia pozostały poza sowiecka strefą wpływów, choć sowiecka armia tam była.

Po prostu wskazuję Ci, że wczesniejsze dawanie po łapach sowietom miało nikły związek z powojennym "porządkiem" w Europie. O ile w ogóle jakiś miało.

Zgadza się, tyle, że ja pisałem o sytuacji z roku 1920 i 1940 - wtedy Sowieci ani Polski, ani Finlandii sobie nie podporządkowali.

Zoppoter napisał/a:
Wybacz, ale to gdybanie jest beznadziejne. Równie dobrze mógłbym snuc tu swoje teorie, które do niczego nie doprowadzą. Trzymajmy sie faktów, które zaistniały, a nie przypuszczen. Swoja drogą nisko cenisz morale Polaków, skoro przypuszczasz, że daliby się zaszczuc tak jak Białorusini...
Ok, trzymajmy się faktów - tylko co jest faktem - że 25 lat to "mało", czy "dużo"?
Zoppoter napisał/a:
Australia nie była (w przeciwieństwie do wymienianych przeze mnie krajów wschodnioeuropejskich) atakowana i zniewalana przez sowietów.

Tu jeszcze powtórzę porównanie Polski z Czechami, Sowacją, Węgrami czy Estonią. Te kraje też były opanowane przez komune tak samo jak Polska, a może nawet bardziej. Te kraje też były 200 lat w niewoli tak samo jak Polska. I te kraje sa o wiele sprawniejsze od Polski dzisiaj. Mimo, że startując przed 15 laty miały od Polski gorszą pozycję.

Więc nie szukajmy usprawiedliwień tam, gdzie ich nie ma.
Nie szukam żadnych usprawiedliwień - co niby chciałem usprawiedliwiać?
A dlaczego te kraje były przez komunę opanowane? Bo nie były w stanie się Rosjanom przeciwstawić. Myśmy byli w stanie w 1920 - postawiliśmy się i wówczas udało się nam. W 1945 r. nie byliśmy w stanie - i zostaliśmy zniewoleni.......
_________________
da, da, da...
 
 
Zoppoter 
Wolny Prusak

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 3687
Wysłany: Pon Sty 31, 2005 9:17 am   

danziger napisał/a:
Zgadza się, tyle, że ja pisałem o sytuacji z roku 1920 i 1940 - wtedy Sowieci ani Polski, ani Finlandii sobie nie podporządkowali.


Jeśli chodzi o Polskę, to rzeczywiście, nie w 1940 tylko w 1939. To sowieci zajęli wtedy większość terytorium Polski. A Finlandia w 1940 utrzymała sie tylko dzięki wsparciu z zewnątrz i dzięki braku wystarczających sił sowietów.

danziger napisał/a:

Nie szukam żadnych usprawiedliwień - co niby chciałem usprawiedliwiać?
A dlaczego te kraje były przez komunę opanowane? Bo nie były w stanie się Rosjanom przeciwstawić. Myśmy byli w stanie w 1920 - postawiliśmy się i wówczas udało się nam. W 1945 r. nie byliśmy w stanie - i zostaliśmy zniewoleni.......


Ta uwaga o usprawiedliwianiu nie była juz do Ciebie, ktos inny usprawiedliwiał obecna polską bylejakość komuną i niewolą. Nie chciało mi się nowego postu otwierać.
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Pon Sty 31, 2005 9:25 am   

Zoppoter napisał/a:
Jeśli chodzi o Polskę, to rzeczywiście, nie w 1940 tylko w 1939. To sowieci zajęli wtedy większość terytorium Polski. A Finlandia w 1940 utrzymała sie tylko dzięki wsparciu z zewnątrz i dzięki braku wystarczających sił sowietów.

OK to może wyraźniej napiszę: Chodziło o rok 1920 w odniesieniu do Polski, 1940 w odniesieniu do Finlandii.
Oczywiście, że Sowietom sił zabrakło. Ale gdyby nie zabrakło - podbiliby Finlandię nie przejmując się zupelnie ich (Finów) prawem do samostanowienia. Tyle tylko chciałem przez przykłady zamieszczone w moim pierwszym poście unaocznić.
_________________
da, da, da...
 
 
Gdanszczanin 

Dołączył: 10 Mar 2004
Posty: 577
Wysłany: Pon Sty 31, 2005 10:24 am   

Co do sytuacji przed 15 laty to zawsze spotykałem się z opiniami i statystykami wskazującymi że Czechy i Węgry były wtedy w znacznie lepszej sytuacji niż Polska, której gospodarka przeszła kryzys w latach 80 . Oczywiście inaczej sytuacja się ma z Estonią i Słowacją, które rzeczywiście wprowadziły o wiele lepsze rozwiązania gospodarcze.
 
Marcin 


Dołączył: 14 Mar 2004
Posty: 4244
Wysłany: Pon Sty 31, 2005 6:31 pm   

Cytat:
Ja jednak sugerowałbym Ci porównanie z Estonią, Łotwą, Czechami, Słowacją i Węgrami. Historia ostatnich 200 lat dosyć podobna, tyle, że mniej "waleczna". Punkt wyjścia w 1990 roku gorszy niż Polska. I co? Teraz są lepsi pod każdym względem.

Bo tam wszyscy pracują w pocie czoła walcząc o jak nawyższe PKB per capiata, a u nas w godzinach pracy część społeczeństwa woli spedzać czas na forach... :wink: :P :hihi:
_________________
Frakcja Miłośników Niewygodnych Kin
--------------------------------------------------------------------------
Až dojde moja poslední hodina, pochovajte mňa do bečky od vína
--------------------------------------------------------------------------
Ostatnio zmieniony przez Marcin Pon Sty 31, 2005 10:49 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
parker 


Dołączyła: 08 Wrz 2004
Posty: 4927
Wysłany: Pon Sty 31, 2005 9:35 pm   

Coś prawie na temat :wink:

Wierszyk
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Wto Lut 01, 2005 10:45 am   

parker napisał/a:
Coś prawie na temat :wink:

Wierszyk

No to jeszcze coś dla tych, co patriotyzmu nie lubią:

"Spójrz Kościuszko na nas z nieba!"- raz Polak skandował.
No i spojrzał nań Kościuszko.... i się zwymiotował. :rzyg_1: :rzyg_1: :rzyg_1:
_________________
da, da, da...
 
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Wto Lut 01, 2005 10:53 am   

Kościuszko - Rzygacz :)
 
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7686
Wysłany: Wto Lut 01, 2005 10:58 am   

danziger napisał/a:
"Spójrz Kościuszko na nas z nieba!"- raz Polak skandował.
No i spojrzał nań Kościuszko.... i się zwymiotował.

No wiesz... Nie jestem pewien, czy takie rymowanki z okresu stalinowskiego to właściwy argument :II
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Wto Lut 01, 2005 11:02 am   

Co z tego, że z okresu stalinowskiego, skoro takie aktualne...
 
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7686
Wysłany: Wto Lut 01, 2005 11:05 am   

Grün napisał/a:
Co z tego, że z okresu stalinowskiego, skoro takie aktualne...

No cóż... skoro dziś rządzą Polską synowie stalinowskich oprawców, to pewnie, że oficjalny pogląd na patriotyzm się niewiele zmienił :II
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Wto Lut 01, 2005 11:07 am   

Jasne - kota ogonem...
Aktualne jest to, że przeciętny kościuszek na widok przeciętnego skandującego patrioty z pewnością by zwymiotował. Nie ma to nic wspólnego z okresem w jakim powstał ten wierszyk - o ile masz rację, że właśnie wtedy.
 
 
mat 


Dołączył: 12 Paź 2004
Posty: 148
Wysłany: Wto Lut 01, 2005 1:28 pm   

seestrasse : "Macie, nie odmawiaj prostym ludziom ich wartości. To bardzo łatwo nazwać kogoś "społeczną niziną" tylko dlatego, że na przykład nie ma matury.
Co do elit - jasne, zgadzam się, że zaborca czy okupant chciał znaczenie owych elit zminimalizować (każdy w swój sposób). Ale to elity a nie zwykli ludzie wymyślili liberum veto."
Pisząc " niziny społeczne" bynajmniej nie miałem na myśli matury , lecz hmmm stył zycia np. nauczycielki klas podstawowych idą ulicą i ku.... rzucają (chyba są juz po maturze) a kto wie czy w szkole na przerwie nie robią tego samego. W urzędach państwowych to samo , nie mówiąc o niechęci i korupcji (kazdy to wie).Przed wojną z tego co czytałem i słyszałem policjant lub wojskowy to był ktoś z wyzszą kulturą osobistą (stróz prawa i porządku on ma dawać przykład, nie piszę ze była to utopia oczywiście). Co słyszymy i widzimy teraz ? ,uups moze tylko ja, znacząco od tego odbiega. Minimalizacja ta o której pisałaś to masowe likwidowanie ludzkich istnień. Liberum Veto natomiast było wtedy szczytowym osiagnięciem demokracji - tak przeciez uwielbianej teraz. Skutki były tragiczne lecz wprowadzenie Konstytucji 3Maja miało to wszystko zmienić. Zdaje się ze nie było jednak 'nam' dane tego sprawdzić.
Grünie : cyt. 'prywata, warcholstwo, sobiepaństwo' a czym innym jest wieczne uwielbienie dla 'małych ojczyzn' . Obchodzi mnie tylko co bedzie w moim mieście,powiecie czy na farmie a mam w ...... co będzie działo się w kraju (........ - nosie . :lol: ).Kazdy ciągnie w swoją stronę, zgadzam się ze jest w tym ziarno prawdy. (ZGoDA BuDUJE NIeZGODA RUJnUJE) cyt. 'dość wyimaginowanej "komuny" ' to akurat chyba pomyłka.
_________________
****************M.OjE_Mi@StO****************
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Wto Lut 01, 2005 2:09 pm   

mat napisał/a:

Grünie : cyt. 'prywata, warcholstwo, sobiepaństwo' a czym innym jest wieczne uwielbienie dla 'małych ojczyzn' . Obchodzi mnie tylko co bedzie w moim mieście,powiecie czy na farmie a mam w ...... co będzie działo się w kraju (........ - nosie . :lol: ).Kazdy ciągnie w swoją stronę, zgadzam się ze jest w tym ziarno prawdy. (ZGoDA BuDUJE NIeZGODA RUJnUJE) cyt. 'dość wyimaginowanej "komuny" ' to akurat chyba pomyłka.


Moja ojczyzna jest mała - nie mam żadnej większej.

A co do komuny, to przyznam się, że nie rozumiem Twojej wypowiedzi.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk