Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Kto zniszczyl Gdańsk ??
Autor Wiadomość
mat 


Dołączył: 12 Paź 2004
Posty: 148
Wysłany: Wto Lut 01, 2005 5:07 pm   

Wydaje mi się ze właśnie Twoja krytyka warcholstwa ,prywaty, wynoszenia swojego interesu ponad inne dotyczy właśnie ludzi którzy nie mają tej większej ojczyzny właśnie. Istotne mają być tylko prywatne czy lokalne sparawy ?.WG mnie w jedności siła ,mozna budować 'małe ojczyzny' mając jednak na uwadze dobro tej większej czy tez pomagac tej mniejszej przy pomocy większej (ze tak nie jest to wiem NIESTETY). Natomiast co do 'komuny' to miałem na myśli ze napewno nie była wyimaginowana. Wielu oddało zycie za swoja ojczyzne wtedy , inni np. lezeli na budowie , KC PZPR - to jest wyimaginowane??
_________________
****************M.OjE_Mi@StO****************
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Wto Lut 01, 2005 5:12 pm   

Po pierwsze moja "krytyka" warcholstwa i prywaty nie odnosi się do tych, którzy przedkładają małą ojczyznę nad większą, tylko tych, którzy przedkładają własny interes ponad wszystko - czyli znakomitej większości polskiego społeczeństwa od wieków (z wyjątkiem okresów niewoli wszakże).
Po drugie - nie można dbać o większą ojczyznę, jeśli ma się tylko tę małą.
Po trzecie - pisząc komuna, miałem na myśli to, że właśnie wyimaginowana komuna, jako przyczyna wszelkiego zła, przedstawiana jest w tej wersji właśnie głównie przez tych, którzy w życiu się nie przyznają, że uprawiając prywatę i rujnując swój kraj nawiązują nie do żadnej "komuny" tylko do najlepszych tradycji poprzednich dwóch Rzeczypospolitych.
 
 
mat 


Dołączył: 12 Paź 2004
Posty: 148
Wysłany: Wto Lut 01, 2005 10:12 pm   

Po czwarte - ja bym jednak częściowo łączył tych co przedkładają małą ojczyznę z tymi od prywatnych interesów ( często to się łączyło ). Gdańsk wielokrotnie sprzeczał się z koroną lecz nie wynikało to z troski o miasto jako całość ,a własne interesy zamoznych mieszczan .Teoria ze dobro nasze dobrem waszym (ubozszej czesci miasta) chyba tez nie znalazła potwierdzenia. W Wawie widocznie mają tylko tą małą ojczyznę bo z innymi to się raczej nie liczą.
Po piąte - wielkie ZSRR(komuna) jak równiez kilka pomniejszych widocznie tez nawiązywalo do tradycji Rzeczypospolitej , gdyz złodzieji tam było wielu. Tym złodziejstwem wg mnie charakteryzowała się cała ta tzw komuna, mimo pewnych naturalnych lokalnych skłonności. Podczas sławnego potopu część szlachty popierała szwedzkiego króla nie ze złych pobudek tylko dlatego bo uwazali ze tak bedzie lepiej dla ich lokalnych majątków (a moze kraju i regionu w którym zyją tez).
Po szóste - Bardzo bym chciał zeby moja mała ojczyzna mogła funkcjonować tak jak Księstwo Liechtenstein albo kiedyś republika wenecka czyli w naszym wydaniu WMG. Nie jest to jednak mozliwe (->historia).
_________________
****************M.OjE_Mi@StO****************
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Wto Lut 01, 2005 11:08 pm   

Co do postawy biedniejszej części mieszczan w sporach z Rzecząpospolitą, to akurat było dokładnie odwrotnie niż napisałeś.

A co ma ZSRR do polskiego warcholstwa i prywaty?
 
 
mat 


Dołączył: 12 Paź 2004
Posty: 148
Wysłany: Sro Lut 02, 2005 12:58 pm   

Jak było z biedniejszą częścią miasta tego nie wiem , nie wiem czy popierali króla w tych sporach czy nie (biedak za kase wszystko zrobi no i jak ocenić ich wspólną wolę - referendum ??), pisałem tylko o tym ze to miejska 'śmietanka' :D (patrząc przez pryzmat swojego biznesu) decydowała o losach całości. A co ma ..... - ano ten sławetny komunizm był tez w ZSRR i kilku innych krajach . Warcholstwa i prywaty tez tam nie brakowało , czy w związku z tym oni tez brali przykład z polskiego w. i p. , czy moze mieli swoje??
_________________
****************M.OjE_Mi@StO****************
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Sro Lut 02, 2005 4:20 pm   

Oj, widzę że się nie dogadamy.
Najpierw piszesz, że wiesz, potem, że nie wiesz. Ja mówię, że to nie komuna odpowiada za cechy takie jak warcholstwo i prywata, ty na to pytasz, czy skoro w komunie było warcholstwo i prywata, to znaczy, że korzystała z polskich wzorców... Wybacz, ale to jest rozumowanie rodem z dowcipu o milicjancie co nie miał akwarium.
 
 
mat 


Dołączył: 12 Paź 2004
Posty: 148
Wysłany: Sro Lut 02, 2005 6:05 pm   

O tego jest forum zeby rozmawiac bez wzgledu na odmienne zdania. Widzę ze dogadać się jest faktycznie cięzko ale sprubuję jeszcze raz.
cyt. ''Najpierw piszesz, że wiesz, potem, że nie wiesz''
Gdzie zobaczyłeś w mojej wypowiedzi wcześniejszej ze uboga strona miasta popiera czy nie króla w sporze Gdańska z koroną?
Co do komuny chodziło mi o to ze sama komuna jako system charakteryzuje się warcholstwem i prywatą (czy się stoi czy się lezy....., pokaż mi kogoś z kręgu władzy komunistycznej co nie ma majątku, a przeciez była równość ) , zobacz inne kraje mające system komunistyczny nie ma tam Polaków a jest warcholstwo i prywata. Nie przeczę natomiast tezie ze naturalnie w tej części Europy występują pewne większe skłonności do w. i p , sprytnie do tej pory wykorzystywane przez sąsiadów (np. sejmy szlacheckie).
_________________
****************M.OjE_Mi@StO****************
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Sro Lut 02, 2005 6:21 pm   

Cytat:
Gdańsk wielokrotnie sprzeczał się z koroną lecz nie wynikało to z troski o miasto jako całość ,a własne interesy zamoznych mieszczan

W 1576 r. pospólstwo z równym zapałem jak patrycjat wystąpiło przeciwko Rzeczypospolitej.
Komuna nie charakteryzuje się warcholstwem i prywatą. Jeśli takie rzeczy się zdarzają (a nie przeczę, że się zdarzają) dotyczą wąskiej grupy elity władzy. W przedrozbiorowej Polsce dotyczyły całej (10-15%) warstwy uprzywilejowanej. Obecnie dotyczą 90% społeczeństwa polskiego (a i wielu innych zapewne też). Dlatego właśnie napisałem, że obwinianie komuny o polski charakter wynika z nieznajomości historii i jest dorabianiem legendy (tworzeniem wyimaginowanej "komuny", źródła wszelkiego zła).
Jeszcze czegoś nie rozumiemy?
 
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Sro Lut 02, 2005 6:48 pm   

Najproście wszystkie złe cechy zrzucić na zaborców, okupantów albo komunę. Ewentualnie na Żydów, masonów lub cyklistów. Nie chcę być patetyczny, ale ktoś już kiedyś powiedział jak trudno zobaczyć belkę we własnym oku.
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Sro Lut 02, 2005 6:59 pm   

Wcale nie tak trudno :^^
 
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Sro Lut 02, 2005 7:01 pm   

Gdzieś już widziałem tego gościa, ale za bardzo nie kojarzę o co chodzi z tą trudnością?
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Sro Lut 02, 2005 7:03 pm   

Już wiem, tu na obczyźnie człowiek nie jest na bieżąco tak jak Wy. Ten na zdjęciu to zdaje się ta Belka w oku. :hihi:
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Sro Lut 02, 2005 9:02 pm   

Sabaoth napisał/a:
trudno zobaczyć belkę

No to właśnie udowadniam, że wcale nie trudno :^^
 
 
Gdanszczanin 

Dołączył: 10 Mar 2004
Posty: 577
Wysłany: Czw Lut 03, 2005 12:56 pm   

Czyżby to była odpowiedź na temat teog wątku " kto zniszczył Gdańsk " :D
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Czw Lut 03, 2005 2:17 pm   

Poniekąd :%
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk