Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
skocznie narciarskie
Autor Wiadomość
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Pon Paź 27, 2003 12:02 am   skocznie narciarskie

jak zorientowani wiedzą, w trójmiejskich lasach są trzy skocznie narciarskie, choć stosowniej byłoby napisać, że były trzy skocznie narciarskie. dwie znajdują się w Gdańsku - nieopodal Doliny Radości oraz w okolicach ul. Abrahama, jedna w Sopocie w pobliżu Łysej Góry. w latach międzywojennych stanowiły nie lada atrakcję ściągajac w swe okolice rzesze miłośników sportów zimowych. obecnie sytuacja ma się zgoła inaczej: upodobali je sobie rowerzyści bijąc na nich rekordy prędkości (80 km/h nie jest niczym szczególnym). sam pokusiłem sie swego czasu o zjazd z jednej z nich i dłuuugo tego nie zapomnę, choć nie osiągnąłem nawet 60-tki.
polecam strony www.rowery.trojmiasto.pl poświęcone tym miejscom - obok mapki dojazdowej i doświadczeń czysto sportowych jest tam także kilka słów o historii
http://www.rowery.trojmia...ews=2036&lewa=1
http://www.rowery.trojmia...ews=2037&lewa=1
http://www.rowery.trojmia...ews=2038&lewa=1
szczególnie ciekawa wydaje się być skocznia oliwska. w jej pobliżu znajdują się dwa kamienie: pierwszy, położony na końcu zeskoku ma wygrawerowaną datę 1932 i kilka słów, spośród których udało mi się odczytać "Erbaut im" i "Arbeit"; drugi z kamieni położony jest na szczycie wzgórza vis-a-vis skoczni, oznaczony datą 1940, jest poswięcony pamięci skoczka Ernsta Becker- Lee (ponoć zmarłego tragicznie)
zdjęcia obu kamieni możan znaleźć tutaj:
http://www.dawnygdansk.pl/kamienie/kamienie.htm
jak wynika z wielu relacji, m.in.
http://forum.gazeta.pl/fo...71135&a=4001871
http://forum.gazeta.pl/fo...71135&a=5963164
jeszcze na pod koniec lat 80-tych na szczycie znajdowała się wieża zbudowana z desek i bali, której pozostałości można znaleźć u stóp wzniesienia.
być może ktoś z Państwa ma jakieś własne wspomnienia związane z trójmiejskimi skoczniami lub mógłby podzielić się zasłyszanymi albo przeczytanymi historiami. może nawet zachowały sie jakieś zdjęcia?
zapraszam do dyskusji!
 
Fahrenheit 

Dołączył: 29 Sie 2004
Posty: 3
Wysłany: Nie Sie 29, 2004 10:40 pm   Re: skocznie narciarskie

Mikołaj napisał/a:
jak zorientowani wiedzą, w trójmiejskich lasach są trzy skocznie narciarskie, choć stosowniej byłoby napisać, że były trzy skocznie narciarskie. [...] być może ktoś z Państwa ma jakieś własne wspomnienia związane z trójmiejskimi skoczniami lub mógłby podzielić się zasłyszanymi albo przeczytanymi historiami. może nawet zachowały sie jakieś zdjęcia?
zapraszam do dyskusji!


przepraszam za odgrzanie tak starego wątka, ale czy naprawdę nikt nie ma żadnego foto szczególnie tej "oliwskiej" skoczni? Podane wyżej przez Mikołaja opisy na rowery.trojmiasto.pl sam pisałem, z wszystkich trzech górek (bo skoczniami już raczej nie są) zjeżdżałem również. Oliwską tylko raz - ok 6 lat temu gdy jeszcze ścieżka na środku to umożliwiała.

Dopiero dołączyłem do Forum więc nie wiem czy ja nie widzę dalszego ciągu dyskusji czy jej po prostu nie było??
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Nie Sie 29, 2004 11:24 pm   

Miło poznać autora tych tekstów!
Cytat:
przepraszam za odgrzanie tak starego wątka

ależ proszę, za to lubimy "nowych", że potrafia przypomnieć coś ciekawego.
Starych zdjęć nikt nie znalazł, za to udało nam się odczytać napisy z obu kamieni.
http://www.forum.dawnygdansk.pl/viewtopic.php?t=29
 
Barabasz 

Dołączył: 21 Maj 2004
Posty: 293
Wysłany: Sro Wrz 01, 2004 8:14 pm   

Może zrobilibyśmy kiedyś małą wycieczkę :tuptup: do miejsc gdzie kiedyś były te skocznie...?
_________________
Pozdrawiam
Barabasz
 
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Sro Wrz 01, 2004 9:28 pm   

Bardzo chętnie, najlepiej na rowerach w któreś słoneczne popołudnie. Pieszo zajęłoby to ładnych pare godzin. W ostateczności samochodem od jednej do drugiej, ale co to za przyjemność.
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Sro Wrz 01, 2004 9:38 pm   

Na rowerach? to beze mnie :(
 
 
Marcin 


Dołączył: 14 Mar 2004
Posty: 4244
Wysłany: Sro Wrz 01, 2004 9:48 pm   

Cytat:
Może zrobilibyśmy kiedyś małą wycieczkę do miejsc gdzie kiedyś były te skocznie...?

Albo zimą z sankami. :hihi:
_________________
Frakcja Miłośników Niewygodnych Kin
--------------------------------------------------------------------------
Až dojde moja poslední hodina, pochovajte mňa do bečky od vína
--------------------------------------------------------------------------
 
Marek Z 

Dołączył: 12 Sty 2004
Posty: 1753
Wysłany: Sro Wrz 01, 2004 9:55 pm   

Cytat:
Na rowerach? to beze mnie :(

Nie martw się, :bieedny: może się znajdzie.. :II
 
Barabasz 

Dołączył: 21 Maj 2004
Posty: 293
Wysłany: Czw Wrz 02, 2004 7:15 am   

To będę musiał od kogoś rower pożyczyć, bo nie posiadam... :) A może jednak samochodami..?
_________________
Pozdrawiam
Barabasz
 
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Czw Wrz 02, 2004 7:36 am   

Cytat:
A może jednak samochodami..?
TERENOWYMI !!! :)
 
 
Łukasz 


Dołączył: 13 Mar 2007
Posty: 280
Wysłany: Sob Kwi 07, 2007 7:07 pm   

Czy z tym przyskoczniowym kamieniem jest coś nie tak, że nikt o nim (chyba) jeszcze nie pisał?



dan werden die Steine rufen.
Jesus

To z Ewangelii wg św. Łukasza...
 
 
Strach 


Dołączył: 26 Sie 2005
Posty: 783
Wysłany: Sob Kwi 07, 2007 7:17 pm   

Hej, nie wiedziałem że taki temat jest . Ja na jednej z nich złamałem ramę roweru i kilka szprych pękło, a i dowiedziałem się co to znaczy ciemności przed oczami z przeciążenia hej! :==
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Nie Kwi 08, 2007 12:44 am   

Nigdy go nie widziałem. Podejrzanie dobrze zachowany, choć może to sprawka szajki odświeżaczy napisów grasującej w Dolinie Radości i okolicach.
 
Łukasz 


Dołączył: 13 Mar 2007
Posty: 280
Wysłany: Nie Kwi 08, 2007 7:23 am   

Mikołaj napisał/a:
Nigdy go nie widziałem.


Patrząc na to zdjęcie, kilka metrów za kamieniem jest zeskok skoczni w Dolinie Radości - skocznia jest po lewej. Teraz, gdy nie ma liści na drzewach, pomalowaną stronę kamienia widać z daleka, gdy idzie się od Doliny.

Mikołaj napisał/a:
Podejrzanie dobrze zachowany, choć może to sprawka szajki odświeżaczy napisów grasującej w Dolinie Radości i okolicach.


Hm, to całkiem możliwe, szczerze mówiąc miałem takie właśnie podejrzenie (nooo, o żadnej szajce nic nie wiem, ale ta farba wygląda jakoś mało antycznie)... Poza tym w zeszłym sezonie (rowerowym ;) ) miałem problemy z odczytaniem tego napisu - teraz już nie. Ale to może nic nie oznaczać, bo nie pamiętam, czy było to spowodowane mniejszą czytelnością natury obiektywnej czy subiektywnej (uczę się niemieckiego, więc rok temu znałem go słabiej i wszystko, co po niemiecku, było dla mnie mniej czytelne ;) ). :lol:
 
 
villaoliva 
Olivaer


Dołączył: 23 Wrz 2004
Posty: 3300
Wysłany: Pon Kwi 09, 2007 6:26 am   

Łukasz napisał/a:
Czy z tym przyskoczniowym kamieniem jest coś nie tak, że nikt o nim (chyba) jeszcze nie pisał?

Obrazek

dan werden die Steine rufen.
Jesus

To z Ewangelii wg św. Łukasza...
:wow:
W każdym razie brawa dla szajki :==
_________________
Ponury Zwracacz Uwagi na Wykraczających Poza Ramy


www.staraoliwa.pl
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk