Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Siedlce - Schidlitz
Autor Wiadomość
rispetto 


Dołączył: 11 Sty 2004
Posty: 1585
Wysłany: Sro Mar 09, 2005 8:12 am   

Jestem malkontentem :hihi: Takie albumy też małem i za dużo miejsca zajmowały.
_________________
...........................................
Pomóż Hanusi jeśli możesz
http://dzieciom.pl/5002
...........................................
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Sro Mar 09, 2005 12:35 pm   

rispetto napisał/a:
Jestem malkontentem :hihi: Takie albumy też małem i za dużo miejsca zajmowały.

Mniej więcej tyle samo, co albumy do zdjęć. Są różnej wielkości - mozna dostosować do liczby "eksponatów". Więc zajmowanie miejsca zależy bardziej od tego ile masz tych pocztówek :)
_________________
da, da, da...
 
 
rispetto 


Dołączył: 11 Sty 2004
Posty: 1585
Wysłany: Sro Mar 09, 2005 1:37 pm   

Znalazłem jeszcze taką pocztówkę z Siedlec

Schidlitz - Weinbergstraße.jpg
Weinbergstrasse
Plik ściągnięto 34157 raz(y) 24,7 KB

_________________
...........................................
Pomóż Hanusi jeśli możesz
http://dzieciom.pl/5002
...........................................
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Sro Mar 09, 2005 6:12 pm   

Odsyłam do mojej strony, już tak od długiego czasu wisi :hihi:
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
ginnungagap 


Dołączył: 08 Mar 2005
Posty: 15
Wysłany: Sro Mar 09, 2005 8:10 pm   

Jakie sympatyczne zdjęcie ale się podjarałem jak je zobaczyłem :P naprawdę czad. Czy dobrze zabaczyłem że to obecna ulica Zakopiańska?
_________________
Ginnungagap - mityczna czeluść otchłani, która powstała w zaczątkach świata za czasów Ymira.
 
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Sro Mar 09, 2005 8:21 pm   

Cytat:
Czy dobrze zabaczyłem że to obecna ulica Zakopiańska?

Tak. Widok w stronę Emaus.
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
rispetto 


Dołączył: 11 Sty 2004
Posty: 1585
Wysłany: Sro Mar 09, 2005 10:00 pm   

Jedyne 60 Euro :hihi:
_________________
...........................................
Pomóż Hanusi jeśli możesz
http://dzieciom.pl/5002
...........................................
 
ginnungagap 


Dołączył: 08 Mar 2005
Posty: 15
Wysłany: Pią Mar 11, 2005 10:31 pm   

Ja bym nie powiedział Sabaoth, że w tle jest kościół na Emaus tylko Kościół Ewangelicki. Kościół na Emaus w tamtym okresie posiadał iglicę a tu zbytnio nie widać tego elementu. Ale mogę się mylić.
_________________
Ginnungagap - mityczna czeluść otchłani, która powstała w zaczątkach świata za czasów Ymira.
 
 
ginnungagap 


Dołączył: 08 Mar 2005
Posty: 15
Wysłany: Nie Lip 24, 2005 10:00 pm   Rycina Siedlec

Siedlce ciągnące się na północ od Chełma w dolinie Potoku Siedleckiego w zasadzie stanowiły przedłużenie Zach. Nowych Ogrodów i części Pogórza. Wydaje się że podobnie ja i na Nowych Ogrodach, także i na Siedlcach znaczną rolę odgrywało ogrodnictwo. Nasłonecznione, mające dogodną ekspozycję południową i chronione przed chłodnymi wiatrami północnymi stoki północne Doliny Siedleckiej sprzyjały sadownictwu, a w okresie szczególnie łagodnego klimatu panującego w Gdańsku w XVI i w pierwszej połowie XVII w. – nawet uprawianiu winorośli. Świadczy o tym między innymi dawna nazwa tego rejonu, a później, około połowy XVII w. – ulicy (Weinberg Strasse - dziś ulica Zakopiańska i przebiegający jej zachodnim przedłużeniem odcinek ul. Kartuskiej) wyraźniej już ukształtowanej i obsługującej rejon ten oraz zaplecze gospodarcze parcel północnej pierzei dzisiejszej ul. Kartuskiej. Około połowy XVII w. bardziej zwartą zabudową pierzei południowej wyróżnia się druga, boczna ulica, biegnąca równolegle do ul. Kartuskiej wzdłuż ocienionych stoków doliny, zwana później Zasiedlecką lub Górną (Hinter Schidlitz – dziś ul. Malczewskiego), której odcinek wschodni, położony między Nowymi Ogrodami a Siedlcami bywał traktowany jako odrębna osada (Schladhl). Północną pierzeję ulicy Zasiedleckiej stanowiły dojazdy i zaplecza gospodarcze posesji leżących po stronie południowej ulicy Kartuskiej. W części zachodniej ulica Zasiedlecka w dwóch miejscach miała charakterystyczne wrzecionowate poszerzenia, z których zachodnie wykształciło nawet rodzaj osobno zagospodarowania nawsia. Główna ulica Siedlec – dzisiejsza ulica Kartuska - znacznie zwężała się w kierunku zachodnim, a poruszanie się jej traktem dodatkowo utrudniało redukujące jezdnię koryto Siedleckiego Potoku oraz przeskok komunikacyjny na dzisiejszą ulicę Zakopiańską.

siedlce_rycina.jpg
Podmiejska zabudowa rejonu wsi Siedlce (dziś ul. Kartuskiej).
Przed domami, po lewej stronie - odsłonięte koryto Siedleckiego Potoku;
w głębi na prawo - zapewne wschodni wylot dzisiejszej ul. Zakopiańskiej.
Fragment ryciny z kroniki Reinholda Curick
Plik ściągnięto 34062 raz(y) 63,55 KB

_________________
Ginnungagap - mityczna czeluść otchłani, która powstała w zaczątkach świata za czasów Ymira.
 
 
jahrek 


Dołączyła: 07 Mar 2005
Posty: 555
Wysłany: Nie Lip 24, 2005 11:58 pm   

Wczoraj zrobiłem sobie krótki spacer w rejonie od Pobiedziska do Szarej... tylu żółtych tabliczek na budynkach jeszcze na raz nie wiedziałem ...8O tylko patrzeć jak ta stara zabudowa zniknie...:II fotki mam, ale zrobione w pośpiechu i trzeba będzie kiedyś powtórzyć wyprawę dla lepszego efektu...

s-2.jpg
Plik ściągnięto 34032 raz(y) 57,62 KB

_________________
als laeg' zauberhaft versteint drunten eine Maerchenwelt...
 
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Pon Sie 28, 2006 9:20 pm   

Odświerzając temat Siedlec (a raczej Emausu). Takie dwa ciekawe ujęcia, które w pierwszym odruchu chciałem wrzucić do zagadek :^^

848 to widok w stronę Nowego Ujeściska (Wzgórze Mickiewicza), u dołu zdjęcia młyn przy ul. Kartuskiej, która biegnie w poprzek zdjęcia. Po prawej, w górę biegnie ul. Łostowicka.

849 to widok z przeciwnej strony (ze Wzgórza Mickiewicza), po prawej widać budynek młyna, a na lewo od niego budynek wyburzony podczas budowy skrzyżowania Kartuskiej z Nowolipie.

848.jpg
Plik ściągnięto 33842 raz(y) 31,49 KB

849.jpg
Plik ściągnięto 33842 raz(y) 32,37 KB

_________________
www.danzig-online.pl
 
 
yama 

Dołączył: 22 Maj 2004
Posty: 42
Wysłany: Sob Wrz 02, 2006 10:30 am   

Witam

Na zdjęciu 848 pierwszy budynek to nic innego jak szkoła 30 której juz nie ma, za budynkiem szkoły ul. A Struga a na wysokości szkoły numery 14 16 i 18
 
 
johan 

Dołączył: 03 Sty 2006
Posty: 11
Wysłany: Pon Wrz 10, 2007 9:56 pm   

Pocztóweczka znaleziona w necie

 
nonnenacker 


Dołączył: 04 Lut 2007
Posty: 36
Wysłany: Wto Wrz 11, 2007 8:18 am   

Rewelacyjna pocztówka, czy kawałek budynku widoczny w prawym rogu nie stoi przypadkiem po dziś dzień ?

Chodzi mi o budynek na rogu ulicy Goszczyńskiego i Zakopiańskiej ( z czerwonej cegły ) obok którego znajdował się kiedyś skup butelek :)
 
 
Mustafa 
szperacz

Dołączył: 10 Lis 2003
Posty: 92
Wysłany: Wto Wrz 11, 2007 12:16 pm   REWELACJA!

Rewelka! :szczena: Pierwszy raz widzę pocztówkę nie mówiąc o choćby zdjęciu rejonu ulic Goszczyńskiego czy Zagórnej!
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk