Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Siedlce - Schidlitz
Autor Wiadomość
adzygmunt 
A capriccio


Dołączył: 30 Wrz 2007
Posty: 255
Wysłany: Nie Wrz 30, 2007 6:56 pm   Trzydziestka

yama napisał/a:
Witam

Na zdjęciu 848 pierwszy budynek to nic innego jak szkoła 30 której już nie ma, za budynkiem szkoły ul. A Struga a na wysokości szkoły numery 14 16 i 18

Ja myślę, że jest trochę inaczej. Szkoła 30tka mieściła sie pospołu ze szkołą 12 w tym samym budynku. 30tka na dwóch górnych piętrach, 12tka na dole. 30 tkę przeniesiono w 55 r do nowego budynku obok: obecna 14tka. Wychodzi mi na to, jest tam VIII LO, które mieściło się dalej na południe za skrzyżowaniem Łostowicka i na Morenę (dawniej polna droga na Nowolipie) W tym budynku najpierw była 13tka, po przekształceniach VIII LO A w między czasie koszary Zomo?
Reasumując opis zdj 848 jest mylący, albo ja nie chodziłem do 30tki w latach 48-55.
_________________
Kłaniam się
Tylko ten może zmieniać poglądy, kto je posiada.
 
 
Justine 

Dołączyła: 25 Mar 2006
Posty: 7
Wysłany: Pią Paź 05, 2007 8:28 pm   

http://goscniedzielny.wia.../1191397881.pdf W numerze 39/2007 "Gościa Niedzielnego" artykuł z okazji 100-lecia parafii pw. św. Franciszka z Asyżu na Siedlcach, na końcu którego znajduje się zaproszenie do obejrzenia wystawy fotograficznej zorganizowanej w Kaplicy św. Franciszka, a ukazującej dzieje parafii. Na stronie domowej parafii www.pgsiedlce.diecezja.gda.pl/ogloszenia.htm czytamy o tejże: "Są oryginalne zdjęcia sprzed wojny oraz z 1945 roku, ukazujące zniszczenia wojenne naszego kościoła. Przez trzy lata nabożeństwa i Msze św. odbywały się na plebanii". Jestem ciekawa, czy znalazły się tam jakieś ciekawe, niepublikowane wcześniej fotografie, np. wypożyczone przez parafian - może ktoś z Forumowiczów widział już tę ekspozycję?
_________________
Justyna Anna
 
yama 

Dołączył: 22 Maj 2004
Posty: 42
Wysłany: Wto Lis 06, 2007 10:21 pm   Re: Trzydziestka

adzygmunt napisał/a:
yama napisał/a:
Witam

Na zdjęciu 848 pierwszy budynek to nic innego jak szkoła 30 której już nie ma, za budynkiem szkoły ul. A Struga a na wysokości szkoły numery 14 16 i 18

Ja myślę, że jest trochę inaczej. Szkoła 30tka mieściła sie pospołu ze szkołą 12 w tym samym budynku. 30tka na dwóch górnych piętrach, 12tka na dole. 30 tkę przeniesiono w 55 r do nowego budynku obok: obecna 14tka. Wychodzi mi na to, jest tam VIII LO, które mieściło się dalej na południe za skrzyżowaniem Łostowicka i na Morenę (dawniej polna droga na Nowolipie) W tym budynku najpierw była 13tka, po przekształceniach VIII LO A w między czasie koszary Zomo?
Reasumując opis zdj 848 jest mylący, albo ja nie chodziłem do 30tki w latach 48-55.


Przyjacielu na parterze tego budynku po prawej stronie była sala gimnastyczna, na I piętrze mieściła się sala matematyczna z geografią w której wykładała Pani Góra. To po pierwsze a po drugie szkołę trzydziestkę zamknięto w roku 80 wiem bo byłem ostatnim rocznikiem który ukończył tę szkołę, a po za tym mieszkałem po drugiej stronie tej że szkoły pod 14 przy ul. A. Struga, tak więc coś nie coś mogę powiedzieć na temat umiejscowienia tegoż budynku na przedmiotowym zdjęciu.
 
 
adzygmunt 
A capriccio


Dołączył: 30 Wrz 2007
Posty: 255
Wysłany: Sob Lis 10, 2007 6:08 pm   Dwugłos o trzydziestce

Odświeżanie pamięci to całkie ciekawa sprawa. Według mojej pamięci,to każdy z Was ma rację,tylko po środku coś zostało zmienione.
Szkołę 30 w 1955 nie zlikwidowano.tylko przeniesiono do dawnych koszar wojskowych przy ul.Kartuskiej,za kościołem. Przez jakiś czas była to szkoła pod patronatem TPD. Po wybudowaniu 14, uczniów z 30 będących pod opieką TPD przeniesiono do 14, a 30 dalej funkcjonowała. Szkołę zlikwidowano i wyrównano teren. Kiedy nie pamiętam,ale ten z ulicy Struga będzie lepiej pamiętał,bo budynek mieścił się pomiędzy tymi ulicami. My pamiętamy 30 z okresu razem z 12. Po rozparcelowaniu szkoły, ja od klasy 6 uczęszczałem do VIII obok cmentarza i przechodziłem koło 30 po koszarach. VIII była szkołą podstawową i ogólnokształcącą w której zdawałem maturę. Pamiętający 30 obok ul.Struga pewnie jest dużo młodszy i zna ją tylko w ostatnim okresie istnienia.

Cytuję dosłownie odpowiedź mojego kolegi, który z racji tego, że młodszy, i że bliżej mieszkał, wie lepiej.
Moja pamięć zatrzymała się na 55r. (dot 30tki) Potem zacząłem nauki w I Liceum dumnie nosząc czapkę tej szkoły.
A rzeczywistość obeszła mię bokiem, choć niemal codziennie byłem na Kartuskiej, aż do roku 1963. Potem wyemigrowałem a z nią prawdziwa historia 30tki (z mojej głowy). Jestem absolwentem tej szkoły z roku 55.
Za uwagę dziekuję. Korekta moja jest konieczna Twoja również.
Zwlekałem z odpowiedzią, bo przypomniałem sobie z porzednich lektur, jak ktoś prosił o historię wybuchu gazu na Struga 12. Szukając znalazłem Twojego posta na ten temat. Niestety, szukającego jeszcze nie. Ale może już dotarł do Twojego szkicu.
_________________
Kłaniam się
Tylko ten może zmieniać poglądy, kto je posiada.
 
 
yama 

Dołączył: 22 Maj 2004
Posty: 42
Wysłany: Sob Lis 17, 2007 5:59 pm   

MAsz rację ja pamiętam dzieję 30 od roku 72 do 80 bo w tym właśnie roku szkoła zakończyła swoją działalność edukacyjną. Co do wybuchu gazu to pamiętam ten dziań a właściwie wieczór bardzo dobrze gdyzmieszkałem pod 14 a wybuch był pod numerem 12.
 
 
dandola 

Dołączył: 30 Paź 2009
Posty: 1092
Wysłany: Pon Paź 11, 2010 8:26 pm   

Nie wiem, gdzie dać herb Siedlec więc dam tutaj.

siedlce.jpg
Plik ściągnięto 18394 raz(y) 44,3 KB

 
 
adzygmunt 
A capriccio


Dołączył: 30 Wrz 2007
Posty: 255
Wysłany: Wto Paź 12, 2010 7:41 am   

Gdziekolwiek bys nie umieścił, dobrze że to zrobiłeś także tutaj.
Powstaje pytanie skąd masz ten herb Nie podałeś źródeł!
Bardzo dawno temu do jakiegoś 1955 roku mówiło się Siedlice Idąc tym "tropem" powinno sie powiedzieć herb Siedlic. Obecnie chyba powiedziałbym Siedlic, ale może poprawniej byłoby herb Siedlców? , albo zupełnie bez odmiany herb Siedlce?
_________________
Kłaniam się
Tylko ten może zmieniać poglądy, kto je posiada.
 
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Wto Paź 12, 2010 10:43 am   

Kto co - Siedlce. Herb kogo czego - Siedlec.
Dawniej po polsku mówiło się Szydlice o ile się nie mylę - wówczas byłby herb Szydlic.
"Herb Siedlce" zdecydowani nie - tam można by powiedzieć gdyby to sam herb nosił nazwę "Siedlce".
_________________
da, da, da...
 
 
adzygmunt 
A capriccio


Dołączył: 30 Wrz 2007
Posty: 255
Wysłany: Sro Paź 13, 2010 2:19 pm   

Mam inne zdanie Od 1945 roku mieszkałem na Siedlicach. Gdzieś do roku 1955. Potem nie zmieniając lokum mieszkałem na Siedlacach i tak zostało do dzisiaj, z mała zmianą, od 74 już tam nie mieszkam chociaż stale jestem.
Tak samo było Suchonino, by przekształcić się w Suchanino, Cyganka, by na końcu było Cygańska Góra. Jak jest teraz?
Pohulanka, To dzisiejszy Chełm? czy w całości?
Sianki to Stogi!
Popraw mię, bo ja to piszę z głowy czyli... z niczego! :hmm:
_________________
Kłaniam się
Tylko ten może zmieniać poglądy, kto je posiada.
 
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Sro Paź 13, 2010 3:02 pm   

adzygmunt napisał/a:
Sianki to Stogi!

Heubude -> Hejbudy -> Sianki -> Stogi taka maa ewolucja nazewnicza :hihi:
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
Sbigneus 
wiarus


Dołączył: 08 Mar 2007
Posty: 249
Wysłany: Sro Paź 13, 2010 3:32 pm   

Troyl-> Trojan-> Przeróbka :dziadek:
_________________
Pości i pości.Nawet jak nie ma postu.
 
Miro 


Dołączył: 22 Wrz 2009
Posty: 2094
Wysłany: Pon Lis 08, 2010 6:40 pm   

Bardzo ciekawa panorama Gdańska od strony Siedlec z 1865 roku.
Jak sądzę widoczna droga to dzisiejsza ul. Kartuska.

Miro

1865 panoama siedlce .JPG
Plik ściągnięto 18174 raz(y) 46,81 KB

_________________
www.olszynka-walddorf.cba.pl
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Pon Lis 08, 2010 10:09 pm   

Miro napisał/a:
Jak sądzę widoczna droga to dzisiejsza ul. Kartuska.

Tak, ale na drugim planie. Tych troje ludzi stoi na Zakopiańskiej.
Ciekawe, że tak pusto. Na wcześniejszej mapie, z 1807 r. cała dolina jest zabudowana. To z pewnością wojny okresu napoleońskiego są odpowiedzialne za to spustoszenie. :szabelka: :pojedynek: :ej_ty: :karate: :impr: :szabelka: :pojedynek: :ej_ty: :impr: :szabelka:

Unnamed2.jpg
Plik ściągnięto 18157 raz(y) 78,53 KB

 
 
dandola 

Dołączył: 30 Paź 2009
Posty: 1092
Wysłany: Nie Sty 23, 2011 11:34 am   

Schidlitz - Tal 1910

schidlitz.jpg
Plik ściągnięto 17910 raz(y) 54,43 KB

 
 
Bartosz B. 


Dołączył: 05 Wrz 2004
Posty: 533
Wysłany: Nie Sty 23, 2011 2:23 pm   

dandola napisał/a:
Schidlitz - Tal 1910


Toż to Emaus, ujęcie z obecnych działek na zachód (południe) od ul . Nowolipie (po lewej wzgórze na przedłużeniu Kurpińskiego).
_________________
http://www.berlinka.pcp.pl - autostrada Berlin - Gdańsk - Królewiec
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk