Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Gdańsk bez cukierków
Autor Wiadomość
seestrasse 
Zesztrasia z Szafy


Dołączyła: 13 Kwi 2004
Posty: 6586
Wysłany: Sro Mar 23, 2005 12:30 am   Gdańsk bez cukierków

koniec ze słodyczą
:cry:
najpierw zabrali piwo. teraz cukierki...
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Sro Mar 23, 2005 12:44 am   

"Było sobie kiedyś miasto, które obok przedmieść Orunia, Siedlce, Oliwa, Emaus, Pruszcz, Święty Wojciech, Młyniska i Nowy Port miało przedmieście o nazwie Wrzeszcz. Wrzeszcz był tak duży i tak mały, że wszystko, co na tym świecie wydarza się lub mogłoby się wydarzyć, wydarzyło się też lub mogło byłoby się wydarzyć we Wrzeszczu.
Na tym przedmieściu między ogródkami działkowymi, placami ćwiczeń, nawadnianymi polami, wznoszącymi się lekko cmentarzami, stoczniami, boiskami i blokami koszar, we Wrzeszczu, który dawał dach nad głową około siedemdziesięciu dwom tysiącom zameldowanych mieszkańców, który miał trzy kościoły i jedną kaplicę, dwa gimnazja, jedno liceum, szkołę średnią, szkołę rzemiosł i gospodarstwa domowego, wciąż za mało szkół powszechnych, ale za to browar ze Stawem Browarnym i lodownią, we Wrzeszczu, któremu znaczenie nadawały fabryka czekolady >Baltic< miejskie lotnisko, dworzec i sławna Politechnika, dwa niejednakowej wielkości kina zajezdnia tramwajowa, wiecznie przepełniona hala sportowa i wypalona synagoga; na znanym przedmieściu Wrzeszcz, którego władze zarządzały miejskim sierocińcem i położonym malowniczo koło Studzienki zakładem dla niewidomych, we włączonym do miasta od roku tysiąc osiemset pięćdziesiątego czwartego Wrzeszczu, który rozciągał się u stóp Jaśkowego Lasu, gdzie stał pomnik Gutenberga, jako korzystnie położona dzielnica mieszkaniowa, we Wrzeszczu, którego linie tramwajowe docierały do kąpieliska Brzeźno, do siedziby biskupiej Oliwy i do miasta Gdańska, w Gdańsku-Wrzeszczu zatem, na przedmieściu sławnym za sprawą huzarów Mackensena i ostatniego następcy tronu, które na całej szerokości przepływał potok Strzyża,..."
 
seestrasse 
Zesztrasia z Szafy


Dołączyła: 13 Kwi 2004
Posty: 6586
Wysłany: Sro Mar 23, 2005 12:47 am   

czyli to jest lista Grassa. obiekty które czeka zagłada...
ojej, a ja chciałam pożartować :roll: bo strasznie lubię czekoladę
niestety melancholię również
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Sro Mar 23, 2005 7:03 am   

Cytat:
miał trzy kościoły i jedną kaplicę, dwa gimnazja, jedno liceum, szkołę średnią, szkołę rzemiosł i gospodarstwa domowego, wciąż za mało szkół powszechnych, ale za to browar ze Stawem Browarnym i lodownią, we Wrzeszczu, któremu znaczenie nadawały fabryka czekolady >Baltic< miejskie lotnisko, dworzec i sławna Politechnika, dwa niejednakowej wielkości kina zajezdnia tramwajowa, wiecznie przepełniona hala sportowa i wypalona synagoga; na znanym przedmieściu Wrzeszcz, którego władze zarządzały miejskim sierocińcem i położonym malowniczo koło Studzienki zakładem dla niewidomych

Z tej listy zniknęły też zajezdnia tramwajowa przy Partyzantów i synagoga, szkoły też ostatnio się zamyka, niż demograficzny idzie. :II
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
seestrasse 
Zesztrasia z Szafy


Dołączyła: 13 Kwi 2004
Posty: 6586
Wysłany: Sro Mar 23, 2005 3:59 pm   

tak nie do końca, ostatecznie i synagoga i zajezdnia istnieją - tylko ich przeznaczenie się zmieniło
 
TOMB 


Dołączył: 23 Lis 2004
Posty: 359
Wysłany: Sro Mar 23, 2005 4:28 pm   

A pamiętacie sławną na cały świat markę POLIFARB OLIVA? Ich fabryka stała obok likwidowanej dzisiaj fabryki d."Bałtyk" w Oliwie.
Cały świat kupował ich farby okrętowe... i co? Przyszła dzika, wolna konkurencja i na początku lat 90, ktoś kupił firmę (ale się poświęcić musiała konkurencja), doprowadził do upadłości i zlikwidował. Dzisiaj w tym miejscu jest wielki pusty plac. Aż się dziwię że w xeszłym roku rozebrano nawet budynki, bo jeśli dobrze pamiętam to fabryka farb była w tym miejscu już pzred I Wojną św. Więc podejrzewam, że część budynków była z tamtego okresu.
_________________
"(...) lecz ta jedyna której strzeże
liczba najbardziej pojedyńcza
jest tutaj gdzie cię wdepczą w grunt
lub szpadlem który hardo dzwoni
tęsknocie zrobią spory dół"
 
Tequilla 
Jan Fedorowicz


Dołączył: 13 Mar 2005
Posty: 267
Wysłany: Pią Mar 25, 2005 12:47 am   

TOMB napisał/a:
A pamiętacie sławną na cały świat markę POLIFARB OLIVA? Ich fabryka stała obok likwidowanej dzisiaj fabryki d."Bałtyk" w Oliwie.
Cały świat kupował ich farby okrętowe... i co? Przyszła dzika, wolna konkurencja i na początku lat 90, ktoś kupił firmę (ale się poświęcić musiała konkurencja), doprowadził do upadłości i zlikwidował. Dzisiaj w tym miejscu jest wielki pusty plac. Aż się dziwię że w xeszłym roku rozebrano nawet budynki, bo jeśli dobrze pamiętam to fabryka farb była w tym miejscu już pzred I Wojną św. Więc podejrzewam, że część budynków była z tamtego okresu.

Wtym miejscu jest już pustynia jutro podeślę foto
_________________

 
 
Tequilla 
Jan Fedorowicz


Dołączył: 13 Mar 2005
Posty: 267
Wysłany: Pią Mar 25, 2005 8:13 pm   Fabryka Farb i Lakierów

Olivia i Fazer
Dawniej w miejscu tablicy z npisem Fazer był napis Bałtyk z pod którego przebijały litery pisane gotykiem :%

Zakłady cukiernicze Bałtyk..JPG
Jeszcze Zakłady cukiernicz Bałtyk
"Fazer"
Plik ściągnięto 22191 raz(y) 57,78 KB

Zakłady cukiernicze Bałtyk.JPG
Plik ściągnięto 22191 raz(y) 53,13 KB

Olivia 2.jpg
Tyle pozostało z Fabryki Farb i Lakierów "Olivia"
Plik ściągnięto 22191 raz(y) 60,89 KB

Olivia1.jpg
Plik ściągnięto 22191 raz(y) 62,29 KB

_________________

 
 
mat 


Dołączył: 12 Paź 2004
Posty: 148
Wysłany: Sob Mar 26, 2005 2:52 pm   

ehhhh szkoda ,nie bedzie już cukiereczków. Byłem przeciwny od samego początku poczynaniom Fazera (aż chce się powiedzieć :wiedziałem że tak będzie) jak zmiana nazwy Bałtyk, skupianie się prawie wyłacznie na swoich produktach , marketing itd......
Zwalają teraz na ciężki rynek , niestety są na rynku i droższe produkty po dziś dzień.
Na pocieszenie dodają łaskawie : nasze produkty nie znikną z rynku. :II
_________________
****************M.OjE_Mi@StO****************
 
Tequilla 
Jan Fedorowicz


Dołączył: 13 Mar 2005
Posty: 267
Wysłany: Sob Mar 26, 2005 3:34 pm   

Cytat:
Na pocieszenie dodają łaskawie : nasze produkty nie znikną z rynku.


Czyje produkty? (tak jak farba z Olivi) a co gorsza obawiam się,że kolejne zabytkowe budowle zostaną "zaadoptowane" w podobny sposób jak Olivia.
Ja już błogosławieństwo Unii odczułem na własnej skórze mam coraz większe trudności ze znalezieniem pracy na kontraktach (tani pracownicy są z poza Unią) :evil:

Przy okazji składam Najserdeczniejsze Życzenia Wielkanocne dla całego Wielce Szanownego Grona Forum Dawny Gdańsk :OO
_________________

 
 
Corzano 
bi-cyklista
z Północy


Dołączył: 18 Lis 2004
Posty: 4571
Wysłany: Sob Mar 26, 2005 3:40 pm   

TOMB napisał/a:
A pamiętacie sławną na cały świat markę POLIFARB OLIVA? [...] Cały świat kupował ich farby okrętowe... i co?

Nie zauważyłem tego. Armatorzy pod zachodnimi towarzystwami klasyfikacyjnymi wybierali raczej inne (swoje) marki.
_________________
 
Tequilla 
Jan Fedorowicz


Dołączył: 13 Mar 2005
Posty: 267
Wysłany: Sob Mar 26, 2005 3:47 pm   

Cytat:
Nie zauważyłem tego. Armatorzy pod zachodnimi towarzystwami klasyfikacyjnymi wybierali raczej inne (swoje) marki.

Pływam na statkach obcych armatorów w brygadach remontowych i wielokrotnie widziałem iak na statki przychoddziły farby z Olivi głównie z powodu bardzo niskiej ceny
_________________

 
 
Corzano 
bi-cyklista
z Północy


Dołączył: 18 Lis 2004
Posty: 4571
Wysłany: Sob Mar 26, 2005 4:08 pm   

Być może na greckich lub rosyjskich jednostkach. Nie widziałem by Skandynawowie, Niemcy lub Anglicy zamawiali polskie farby.
_________________
 
Tequilla 
Jan Fedorowicz


Dołączył: 13 Mar 2005
Posty: 267
Wysłany: Sob Mar 26, 2005 4:19 pm   

Cytat:
Nie widziałem by Skandynawowie

Pływam u armatora Norweskiego IUM . :oops:
Faktycznie w ostatnim czasie używają farb Humplla, ale jeszcze 5 lat temu hętnie kupowali naszą z wiadomych powodów.
_________________

 
 
Corzano 
bi-cyklista
z Północy


Dołączył: 18 Lis 2004
Posty: 4571
Wysłany: Sob Mar 26, 2005 4:25 pm   

OK, w takim razie mamy różne doświadczenia.
PS. Nie słyszałem o tym producencie. Nie chodzi przypadkiem o Hempel?
_________________
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk