Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Maćkowy i Fazer
Autor Wiadomość
Dareios 

Dołączył: 13 Cze 2011
Posty: 1
Wysłany: Pon Cze 13, 2011 11:48 pm   

Witam... i pobawie się w archeologa i odkopię stary temat.

Myslę że warto spojrzeć na sprawę z perspektywy kilku lat kiedy to już po Maćkowym i Fazerze nie ma ani śladu. Przeczytałem tały topic i nie trudno odczuć niechęć wielu użytkowników do całej akcji. Wielu z Was z łezką w oku patrzyło jak znikają stare budynki a inwestora postrzegało wręcz jako wrogiego najeźdźcę. Pojawiały się zarzuty do władz miasta, że na to pozwoliły, porównania do wojsk radzieckich wyburzających budynki, zarzuty, że burzy się "wartościowe" budynki.

Ja rozumiem nostalgię z którą patrzyło wielu z Was. Jednak należy sobie uświadomić, że praktycznie każdy budynek, każdy mur, każda ławka i kazdy trawnik komuś się z czymś kojarzy. Żyjemy w mieście, od dziecka mijamy różne zabudowania i przez to wpisują się nam w pamięć oraz zyskują wręcz wartość emocjonalną. Więc wyburzenie praktycznie każdego budynku spotka się z czyimś sprzeciwem, ponieważ zawsze się znajdzie ktoś kto się do niego przyzwyczaił, opatrzył i związał emocjonalnie. Ale czy to znaczy aby blokować inwestycje?

Nie możemy zamienić miasta w skansen. Miasto to nie muzeum, to żywy organizm który tak jak nasze ciała zmienia się z czasem. Zahamowanie zmian oznacza śmierć - tak człowieka jak i miasta w którym żyje. Nie możemy pozwolić aby kierowały nami emocje. Niektórzy ludzie by chcieli aby miasto pakowało kasę w remonty zdewastowanych budynków, blokując miejsce pod inwestycje, tylko dlatego że im się z czymś kojarzą. Mieszkam na Żabiance, mi też się z czymś kojarzyły działki na granicy z sopotem. Ale nie narzekałem, że w to miejsce zbudowali ErgoArenę. Wręcz ciesze się, bo taki budynek ożywia okolicę, napędza gospodarkę. Kilkaset metrów od mojego domu pierwszy raz w historii polska reprezentacja siatkarska dała łupnia Brazylijczykom, wystąpiła Lady Gaga, Pudzian się zasapał, a za 2 miesiące wystąpi Ozzy Osbourne. To w moim odczuciu o wiele lepisza sprawa niż młodzieżowe melanże gdzieś w krzakach.

Wielu ludzi podnosiło krzyk, że to była taka spokojna okolica a teraz będą tłumy i hałasy. Zawsze im odpowiadam, że w końcu żyjemy w jednym z największych polskich miast a nie gdzieś na wsi. Takie są konsekwencje mieszkania w metropolii. Należy się z tym pogodzić.

Zastanawia mnie też to nasze narodowe rozdwojenie jaźni. Z jednej strony narzekamy, że jesteśmy ubogim narodem, że jest bezrobocie, że ludzie ledwo wiążą koniec z końcem, a z drugiej strony jesteśmy wrogo nastawieni na inwestycje tworzące miejsca pracy tylko dlatego że mamy sentyment do kilku niszczejących budynków. Czy naprawdę tak wielu Polaków nie widzi związku jednego z drugim?

Podobnie w przypadku budynków zburzonych pod budowę Galerii Bałtyckiej. Ani nie były to cuda architektury, ani nie były to zabytki. To było po prostu kilka przemysłowych budynków z poprzedniej epoki oraz kilka robotniczych domów. Nie był to ani Neptun, ani żuraw, nie było to nic z czym by się wiązała nasza ogólna historia ani kulkutra - to było tylko kilka przestarzałych budynków. Ich czas po prostu nadszedł.

Gdańsk to piękne miasto, pełne zabytków i historii. Ale przypominam, że wciąż to jest miasto. Musi się rozwijać, musi żyć. Nie możemy więc robić z każdego starego (a nie historycznego) budynku zabytku.

Założe się, że budynki które dziś uważamy za zabytkowe, gdy powstawały też nie wszystkim fakt ich powstawania się podobał. Dziś, po setkach lat patrzymy na nie zupełnie inaczej. Patrzymy na nie nie jak zwykłą zabudowę ale jak na kawał historii, spuściznę naszych przodków. Ale pamiętajmy, że w ich czasach to były zwykłe budynki, założe się nawet że wielu z nich się nie podobały. Kto pomyślał w 1442 roku że portowy dźwig do rozładunku piwa 550 lat później będzie atrakcją turystyczną którą fotografują przyjezdni z całego świata?

Więc tak naprawdę każdy budynek po jakimś czasie stanie się zabytkiem - wystarczy że postoi wystarczająco długo. Ale czy to oznacza, żeby nic nie burzyć?

Pojawiały się też głosy, że powinno się budować w wolnych miejscach a nie w miejscu gdzie istnieją już zabudowy. Jestem tego samego zdania. Ale czy myślicie, że inwestor mając do dyspozycji wolną działkę w pobliżuj planowego miejsca zdecydowałby się jednak na inną, wymagającą prac rozbiórkowych oraz wysiedlenia mieszkańców? Przecież to rozwiązanie nieekonomiczne.

Musimy sobie zdać sprawę, że nie każdy kawałek pola jest faktycznie do dyspozycji dla inwestora. Niektóre takie działki mogą być czyjąś własnością, mogą mieć inne plany zagospodarowania przestrzennego, mogą być przedmiotem wieloletnich sporów w sądzie. Może tez w danym miejscu byc planowana nowa droga. Wierzcie mi, naprawdę gdyby inwestor miał do dyspozycji w podobnej lokalizacji wolną działkę to by ją wybrał ze względu na koszty. Inwestorem są firmy, a firmy z definicji mają zarabiać. Nikt nie robi nam po złości.

Pojawiały się też głosy aby wybudowano cokolwiek innego byle nie kolejne centrum handlowe. Padały propozycje takie jak aquapark, bowling. Ktoś zapytał "dlaczego znowu centrum handlowe". Odpowiedź jest prosta. Wystarczy rozumieć jak działa biznes.

Otóż inwestor na siłę nie pchał nam galerii. Zainwestował w to co uznał za potrzebne lokalnemu społeczeństwu. Uznał, że jest popyt na galerię handlową, to ją wybudował. To czysto biznesowa kalkulacja. Gdyby badania rynku wykazały, że ludzie nie chcą galerii to by jej nie zbudował. I to nie jest drogi Chrisie kwestia "zasługiwania na coś lepszego". To jest kwestia popytu. Aquapark, Bowling - myślisz że działalność tego typu byłaby w stanie pokryć koszty inwestycji i dać coś jeszcze zarobić?

A dzisiaj po latach widać że była to trafiona inwestycha. Galeria funkcjonuje i to dobrze. Przyciąga ludzi, daje zatrudnienie. Nie żałujcie więc tak bardzo tych kilku budynków.
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Wto Cze 14, 2011 12:15 am   

Proszę wieś zostawić w spokoju :wink: i przedstawić się :arrow: tu. :)
_________________
Poldergeist
 
Mario45 

Dołączył: 13 Mar 2012
Posty: 8
Wysłany: Sob Mar 17, 2012 10:01 pm   

Pamiętam czasy, a było to na przełomie lat 60-tych i 70-tych, że w miejscu w którym w tej chwili stoi budynek Banku Kredytowego i baru "Żuławskiego", mieściła się nie duża fabryczka konserw. Od strony ulicy Grunwaldzkiej była odgrodzona wysokim, drewnianym parkanem, a wjazd na teren tej fabryczki znajdował się mnie więcej w tym miejscu, w którym znajduje się główne wejście do tego banku. Niestety nie mam zdjęć z tamtego okresu.
 
 
Piotr J. 
Blockeweg

Dołączył: 10 Lut 2006
Posty: 215
Wysłany: Sob Mar 17, 2012 10:28 pm   

Jest zdjęcie tego miejsca tu:
http://forum.dawnygdansk....r=asc&start=330
 
 
Mario45 

Dołączył: 13 Mar 2012
Posty: 8
Wysłany: Sob Mar 17, 2012 10:47 pm   

Nawet nie spodziewałem się że jest takie zdjęcie. Dziękuję za link.
To tak jak bym wrócił do dawnych czasów. :==
 
 
beaviso 


Dołączył: 24 Lip 2005
Posty: 182
Wysłany: Wto Kwi 23, 2019 11:14 am   

Kolejne zdjęcie narożnika z hotelem "Hohenzollern", wykonane w krótkim odstępie czasu od fotki z "bojcami", którą zamieściłem tu 13 lat temu.

Autor: maj. S. Łoskutow. Zamieszczone w gazecie "Krasjana Zwiezda" z 01.04.1945.

M.

Danzig_1945_Hohenzollern_002.jpg
Plik ściągnięto 5921 raz(y) 99,74 KB

 
roko 


Dołączył: 25 Lis 2009
Posty: 132
Wysłany: Wto Maj 21, 2019 9:56 am   

To dorzucę jeszcze widoczek z sierpnia 1981 r. na róg Grunwaldzkiej i Kościuszki, widziany z "wysepkowego" przystanku tramwajowego.

skan_067.jpg
Plik ściągnięto 5633 raz(y) 52,65 KB

 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk