Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Sopockie pocztówki i ich tajemnice
Autor Wiadomość
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Wto Kwi 05, 2005 9:06 am   

no to odsłona druga:

zagadka_sop_1b.jpg
Plik ściągnięto 10627 raz(y) 46,25 KB

 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Wto Kwi 05, 2005 9:18 am   

Az tak dobrze Sopotu nie znam. Mieszkajac we Wrzeszczu do Sopotu jezdzilem glownie na wycieczki "na Molo" no i pozniej na uniwerek.

Moze te sopockie tajemnice sklonia kogos do dokladniejszej penetracji terenu i przy okazji uda sie odnalezc miejsca z tych zdjec:

1. Podobno Sopot, z czasopisma Moewe z 1940 r. tak sie zastanawiam, czy nie jest to przypadkiem Jelitkowo :hmmm:
2. Gymnastikschule w Sopotach.

sopot.jpg
Plik ściągnięto 10621 raz(y) 55,28 KB

Gymnastikschule.jpg
Plik ściągnięto 10621 raz(y) 45,38 KB

_________________
www.danzig-online.pl
 
 
Zoppoter 
Wolny Prusak

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 3687
Wysłany: Wto Kwi 05, 2005 9:40 am   

Rany, nie wszyscy na raz :%
Ja jestem w pracy! :evil:

Później się zastanowię.
 
Zoppoter 
Wolny Prusak

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 3687
Wysłany: Wto Kwi 05, 2005 2:51 pm   

No więc tak:

Nadal nie wiem gdzie szukać tego ogrodzonego terenu z budką obok mostka na Mikołajowym zdjęciu. Ten dom w drugiej odsłonie mi nie pomógł...

Kamienicę spróbuję zlokalizować, takie coś w tym rejonie powinno nadal stać.

Mostek nad wodą może byc rzeczywiscie w Jelitkowie. Może też być w Sopocie przy końcówce Nordstraße, ale jesli tak, to nic z tego nie zostało, łącznie z tym stawem.

Gymnastikschule bym musiał wyszperać, ale to dopiero po maturze. Zresztą i tak nie wiem, czy znajdę.
 
Zoppoter 
Wolny Prusak

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 3687
Wysłany: Wto Kwi 05, 2005 6:01 pm   Re: Sopockie pocztówki i ich tajemnice

Mikołaj napisał/a:
Jak widać jest opisana jako Partie aus dem Schäferthal mit Kaiserhoehe
Problem w tym, że nie znalazłem na żadnej mapie wzgórza o nazwie Kaiserhoehe, a jedynie ulicę o tej nazwie, do tego oddziela je przynajmniej kilkaset metrów...
No i zastanawia mnie ten mostek (?) na dole...
Mam pewne podejrzenia (vide: mapka), ale trzeba będzie to skonfrontować w terenie. No chyba, że ktoś z Was od razu będzie wiedział co jest co.


Więc tak:

Kaiserhoehe to może byc Zajęcze Wzgórze, co zreszta widac na załączonych przez Ciebie planach. Ten jasny dom na górze byc moze nadal istnieje, ale wzgórze jest dzisiaj zarosnięte sporymi drzewami i z dołu trudno zidentyfikowac kształt domu. Zwłaszcza, że z ulic na dole widok na wzgóze jest skutecznie zasłonięty przez domy (urocze swoja drogą) pobudowane juz po wykonaniu tego zdjecia. Byc może należy do niego dojść jak do Forsthausu, czyli od "tylnej" strony (ul. Reymonta?) Tam dzisiaj jeszcze nie dotarłem. Prosze o wyrozumiałość, ale ja to robie w ramach przywiezienia dziecka z przedszkola, nie mam za bardzo czasu na porządną inspekcję. Moze w Wochenende mi się uda?

Mostek na pierwszym planie jest przerzucony nad rozlewiskiem górnej częsci Potoku Haffnera (tego, który jest odsłonięty koło sopockiego ratusza). Znajduje sie to rozlewisko "na tyłach" posesji nr 6 przy ul. Wybickiego (Schäferstraße), miedzy Al. Niepodległości (Danzigerstraße) i Armii Krajowej (Koenigstraße). Obecnie to miejsce jest "ucywilizowane", niemniej nadal sa tam dwa zbiorniki wodne i dwa mostki o podobnym kształcie, tyle, ze teraz dominuje tam beton. Można to miejsce odwiedzić idąc przez skwerek naprzeciw Liceum Ogólnokształcącego nr 2. Niewykluczone, że własnie poddasze tego liceum (czyli dawnej Mädchenschule) posłuzyło fotografowi jako punkt widokowy. Moze stamtąd dałoby się zidentyfokowac kształt jasnego domu na wzgórzu (on juz pewnie dawno nie jest taki jasny, a wzgórze jest zalesione)

Kamienica z narozna wieżą i dwoma ozdobnymi szczytami na prostopadłych do siebie scianach stoi na rogu Armii Krajowej (Koenigstraße) i Wybickiego (Schäferstraße), ma adres Armii Krajowej 61. Jest trochę zapyziała, ale ogólnie chyba w przyzwoitym stanie. Podobnie jak Forsthaus jest mniejsza, niz wydaje sie na zdjeciu. Moze dlatego, że na zdjęciu jest to jedyna kamienica południowej pierzei Schäferstraße, a teraz ul. Wybickiego jest gęsto zabudowana. Podobnie w tle zdjęcia brakuje domów stojących dziś przy ul Kopernika.

A teraz ktoś by mógł jakies zdjecia tam machnąć...
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Wto Kwi 05, 2005 10:25 pm   

:hurra: :kumple:

Szukałem tego domu w dniu, kiedy fotografowałem Jagdhaus, tyle że nie mając w rekach pocztówki rozglądałem się jedynie za jakąś dużą, wyrózniającą się kamienicą. Kawałek tej właściwej przypadkiem wszedł mi w kadr, kiedy fotografowałem kamienicę na drugim rogu...

Domu na wzgórzu już nie ma, być może jego fragmenty zostały wykorzystane do budowy obecnej kamienicy.
Ostatnie zdjęcie przedstawia widok od strony jak na pocztówce.

s1.jpg
Plik ściągnięto 10569 raz(y) 38,31 KB

s2.jpg
Plik ściągnięto 10569 raz(y) 81,46 KB

P1010073.JPG
Plik ściągnięto 10569 raz(y) 66,58 KB

P1010080.JPG
Plik ściągnięto 10569 raz(y) 77,94 KB

P1010081.JPG
Plik ściągnięto 10569 raz(y) 69,72 KB

P1010082.JPG
Plik ściągnięto 10569 raz(y) 115,31 KB

P1010083.JPG
Plik ściągnięto 10569 raz(y) 86,68 KB

 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Wto Kwi 05, 2005 10:31 pm   

Czas na trzecią odsłonę mojej zagadki. Góra celowo zamazana.

zagadka_sop_1c.jpg
Plik ściągnięto 10562 raz(y) 40,36 KB

 
Zoppoter 
Wolny Prusak

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 3687
Wysłany: Sro Kwi 06, 2005 8:11 am   

Mikołaj napisał/a:
Czas na trzecią odsłonę mojej zagadki. Góra celowo zamazana.


Cegielnia w okolicach Doliny Prątki?
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Sro Kwi 06, 2005 8:16 am   

...

zagadka_sop_1d.jpg
Plik ściągnięto 10543 raz(y) 60,37 KB

 
Zoppoter 
Wolny Prusak

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 3687
Wysłany: Sro Kwi 06, 2005 8:19 am   

Mikołaj napisał/a:
...


Gdyby fotograf skierował obiektyw troche w lewo, to sfotografowałby remize strażacką. I dom-bliźniak, o który dawno temu kłóciłem sie z Knovakiem. Chociaż nie, ten dom to chyba nawet widać po lewej...
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Sro Kwi 06, 2005 9:00 am   

Gimnazjum miejskie :huuurra:
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Sro Kwi 06, 2005 11:50 am   

No i na koniec pocztówka w całej okazałości.
Jest do nabycia za jedyne 50 zł w antykwariacie na Seestrasse/Morskiej/Obrońców Monte Cassino/Bohaterów Monte Cassino/Monciaku/stricie.

zop_v_schutzenhohe.jpg
Plik ściągnięto 10527 raz(y) 84,15 KB

 
Corzano 
bi-cyklista
z Północy


Dołączył: 18 Lis 2004
Posty: 4571
Wysłany: Sro Kwi 06, 2005 11:53 am   

Mikołaj napisał/a:
Jest do nabycia za jedyne 50 zł w antykwariacie na Seestrasse/Morskiej/Obrońców Monte Cassino/Bohaterów Monte Cassino/Monciaku/stricie.

W jakiej miejscowości? :wink:
_________________
 
Zoppoter 
Wolny Prusak

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 3687
Wysłany: Sro Kwi 06, 2005 12:09 pm   

Mikołaj napisał/a:
No i na koniec pocztówka w całej okazałości.
Jest do nabycia za jedyne 50 zł w antykwariacie na Seestrasse/Morskiej/Obrońców Monte Cassino/Bohaterów Monte Cassino/Monciaku/stricie.


No i remiza się znalazła po prawej... A ten punkt widokowy istnieje do dzisiaj, on jest tak nad psiarnią w lesie.

Gdybys od razu pokazał ten komin, to bym wcześniej zgadł cegielnię. Choc przyznam, ze moja dusza od razu podpowiadała ten rejon, choć początkowo podejrzewałem okolice bliższe tyłom dzisiejszego uniwersytetu.
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7686
Wysłany: Sro Kwi 06, 2005 12:16 pm   

Zoppoter napisał/a:
Mostek nad wodą może byc rzeczywiscie w Jelitkowie. Może też być w Sopocie przy końcówce Nordstraße, ale jesli tak, to nic z tego nie zostało, łącznie z tym stawem.

A mnie się kojarzy z terenem Ogrodu Botanicznego w Parku Oliwskim, tam jest taka miniaturowa wysepka na którą prowadzi mostek. :hmmm:
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk