Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Poszukuję zdjęć z Oruni.
Autor Wiadomość
seestrasse 
Zesztrasia z Szafy


Dołączyła: 13 Kwi 2004
Posty: 6586
Wysłany: Sro Kwi 06, 2005 10:22 pm   

czechu napisał/a:
wydaje mi się, że przed wojną Ohra była "przyjaźniejszą" dzielnicą niż jest dziś. Dopiero później napłynął "element" ze wschodu :)

co masz na myśli?
 
czechu 


Dołączył: 04 Kwi 2005
Posty: 26
Wysłany: Sro Kwi 06, 2005 11:12 pm   

W sumie to była taka niepotrzebna dygresja, nie związana z tematem.
 
seestrasse 
Zesztrasia z Szafy


Dołączyła: 13 Kwi 2004
Posty: 6586
Wysłany: Sro Kwi 06, 2005 11:24 pm   

bo widzisz, jestem takim "elementem" ze wschodu :D
 
Pietrucha 
onomasta-gangsta
Pietruszy


Dołączył: 07 Gru 2003
Posty: 1307
Wysłany: Sro Kwi 06, 2005 11:37 pm   

Cytat:
jeśli robili zdjęcia, to ulice i domy były tylko tłem, a tematem przewodnim byli ludzie.


Własciwie to takie zdjęcia są bardzo ciekawe, robione w najróżniejszych miejscach przecież, ale jakos jest ich bardzo mało
_________________
Peter von Danzig
 
 
stary szkot 

Dołączył: 16 Paź 2004
Posty: 141
Wysłany: Sro Kwi 06, 2005 11:50 pm   

Jak Sabaoth już napisał: zdjęcia z Oruni są rzadkością. Nawet BG PAN ma ich zaledwie garść. Najwięcej ich chyba znajdziesz w Danziger Hauskalender. Jedno zdjęcie – ulica Podmiejska - jest w I tomie BSG. Tu na Forum jest też kilka – tramwaje i zagadki.
A tak ogólnie: Orunia i Stare Szkoty „od zawsze” były siedliskami niezbyt praworządnych ludzi. Partactwo uprawiano tu od stuleci. Od połowy zaś 19 wieku mieszkała tu prawie wyłącznie biedota, w okresie międzywojennym sporo kryminalistów. Ulubione zawołaniem właściciela knajpy „Ohr’sche Eck” brzmiało: „Korl'ke duck di de Schien kemmt" (chłopie chów się glina idzie). Bez przyczyny on sobie tego odruchu chyba nie wytrenował. Tyle o przyjaznej Oruni.
Polaków tu mieszkało wcale sporo. Przy ulicach Boltengasse, Boltengang i Neuer Weg – dziś razem Sandomierska – minimum 6 rodzin polskich kolejarzy. W pozostałych częściach Oruni raczej też rzadkością nie byli. Napady bojówek SA zaczęły się najpóźniej latem 1933. Co ciekawe: wcale sporo najgorszych oprawców Stutthofu pochodziło właśnie z Oruni. Bliższe szczegóły u B. Zwarry – niestety w przypisych.
 
czechu 


Dołączył: 04 Kwi 2005
Posty: 26
Wysłany: Czw Kwi 07, 2005 12:06 am   

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź - teraz przynajmniej wiem gdzie szukać. A jeśli chodzi o ten "element", to oczywiście nie miałem zamiaru obrazić porządnych mieszkańców Oruni. Jednak patrząc na społeczność Oruni Dolnej nie sposób nie zauważyć, że Orunia została zdominowana przez ludzi, którzy, delikatnie mówiąc, nie stanowią elity tego społeczeństwa.
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Czw Kwi 07, 2005 12:37 am   

No oczywiście, że nie - elita mieszka na Morenie, Suchaninie, Zaspie i Przymorzu...
 
 
Pietrucha 
onomasta-gangsta
Pietruszy


Dołączył: 07 Gru 2003
Posty: 1307
Wysłany: Czw Kwi 07, 2005 12:49 am   

Cytat:
No oczywiście, że nie - elita mieszka na Morenie, Suchaninie, Zaspie i Przymorzu...

aaaa nie moge sie powstrzymać :hihi: . Własciwie to nie powinniśmy uzywać nazwy Morena tylko Piecki, tak jest bardziej poprawnie.
_________________
Peter von Danzig
 
 
seestrasse 
Zesztrasia z Szafy


Dołączyła: 13 Kwi 2004
Posty: 6586
Wysłany: Czw Kwi 07, 2005 12:53 am   

ale elita o tym nie wie ("Piecki" nie są bardziej poprawnie - są poprawnie i kwita :D )
 
jahrek 


Dołączyła: 07 Mar 2005
Posty: 555
Wysłany: Czw Kwi 07, 2005 1:14 am   

No ale była Drukarnia Gdańska AG....moze jednak mieli czym się zajmować?
_________________
als laeg' zauberhaft versteint drunten eine Maerchenwelt...
 
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Czw Kwi 07, 2005 1:19 am   

W Pieckach nie mieszka elita - elita mieszka na Morenie.

A jeśli już się czepiamy (sam zacząłeś Pietrucha), to nie Piecki a Piecki-Migowo - bo LWSM Morena obejmuje teren po tych dwóch wsiach.
 
 
parker 


Dołączyła: 08 Wrz 2004
Posty: 4927
Wysłany: Czw Kwi 07, 2005 2:05 am   

Ależ mam blisko do elit :hihi:
 
Corzano 
bi-cyklista
z Północy


Dołączył: 18 Lis 2004
Posty: 4571
Wysłany: Czw Kwi 07, 2005 7:48 am   

seestrasse napisał/a:
czechu napisał/a:
napłynął "element" ze wschodu :)

co masz na myśli?

Pewnie chodziło o element kulturotwórczy. :P
_________________
 
BtS 


Dołączył: 06 Kwi 2005
Posty: 11
Wysłany: Czw Kwi 07, 2005 1:19 pm   

taj jak juz wczesniej ktos napisal Orunia byla od wczesnych lat "siedliskiem" wszelkiego rodzaju menelstwa.

tu sie wychowalem i tu dorastalem wiec naturalna koleja rzeczy bylo to iz zaczytywalem sie w histori najblizszych mi okolic.

juz poczatki wioski Ohra byly ciezkie - palona przez najezdzcow i oblegajacych gdansk, a rownoczesnie czasami podpalana przez samcyh gdanszczan by oczyszczac przedpole..

nic dziwnego iz decyzje o zamieszkaniu tu bylo ciezko podjac.
w czasach gwaltownego rozwoju manufaktury orunia byla swego rodzaju dzielnica przemyslowa.. to tutaj takze przyjezdzali marynarze na burdy i "hulanki swawole"

Tylko ja sie pytam czemu teraz - w dobie komputeryzacji i globalnej wioski, Orunia nadal jest ta czescia gdanska ktora fotografuje sie w czasie powodzi, lub policyjnych ogledzien miejsca przestepstwa ??

czy ta ziemia jest "skazona"??
czy moze po prostu zakorzenione w nas podejscie nie pozwala zmienic wizerunku tej jakze pieknej, ale i biednej dzielnicy ??
 
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7686
Wysłany: Czw Kwi 07, 2005 1:23 pm   

My fotografujemy nie tylko przy okazji powodzi :%
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk