Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Poszukuję zdjęć z Oruni.
Autor Wiadomość
Zoppoter 
Wolny Prusak

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 3687
Wysłany: Pią Gru 02, 2005 8:05 am   

Sabaoth napisał/a:
A ja myślałem, że zbiory biblioteki są własnością społeczeństwa, a tu taka niespodzianka. Ciekawe kiedy biblioteka zacznie na zdjęciach nadrukowywać napis "kopyrajt" :%


Myślę, że należałoby uświadomić szanownej pani Pelczar, że zarówno ona, jak "jej rodzinna" Biblioteka żyją z naszych podatków. I to nie my jestesmy dla niej, tylko ona dla nas.
 
parker 


Dołączyła: 08 Wrz 2004
Posty: 4927
Wysłany: Pią Gru 02, 2005 9:39 am   

To są skany z "Oruni" Sampa, prawda? W ilu egzemplarzach została wydana ta książka (bo na moim egzemplarzu nie jest napisane)? Czy oni naprawdę sądzą, że tylko u nich leży? :hmmm:
 
rispetto 


Dołączył: 11 Sty 2004
Posty: 1585
Wysłany: Pią Gru 02, 2005 9:42 am   

parker napisał/a:
To są skany z "Oruni" Sampa, prawda?

Prawda, zresztą napisałem o tym na wstępie.
Nie jest to książka, którą można dostać w każdym kiosku z gazetami, ale nie jest to też żaden biały kruk. Mustafa (z naszego forum) znalazł ją w bibliotece osiedlowej.
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Pią Gru 02, 2005 9:51 am   

Co najmniej jedno z tych zdjęć (orunia03) jest w pierwszym albumie "Był sobie Gdańsk"
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Zoppoter 
Wolny Prusak

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 3687
Wysłany: Pią Gru 02, 2005 10:21 am   

pumeks napisał/a:
Co najmniej jedno z tych zdjęć (orunia03) jest w pierwszym albumie "Był sobie Gdańsk"


A podano jako źródło Bibliotekę PAN? A jezeli tak, to czy -zgodnie z wymaganiami pani dyrektor Pelczar - jest album "Był sobie Gdańsk" wydawnictwem naukowym?

Mam wrażenie, że w tych albumach wielokrotnie źrółem zdjęć jest rzeczona biblioteka. I jak to sie ma do deklaracji dyrektor Pelczar, ze udostepnia zdjęcia tylko w celach naukowych?
 
Federico 


Dołączył: 02 Kwi 2005
Posty: 155
Wysłany: Pią Gru 02, 2005 4:36 pm   

Zoppoter napisał/a:
jak to sie ma do deklaracji dyrektor Pelczar, ze udostepnia zdjęcia tylko w celach naukowych?


W ogóle się nie ma. To cud, że ktokolwiek może dotknąć książki w czytelni. :evil:
 
fritzek 
THE BEST-IA


Dołączyła: 20 Sie 2004
Posty: 1078
Wysłany: Pią Gru 02, 2005 5:54 pm   

Hmmm...Wygląda na to, że PAN uzurpuje sobie prawa autorskie do fotek wykonanych przez osoby trzecie :II
Jestem w stanie zrozumieć, że nie chcą wypożyczać albo zezwalać na użytek czy to cyfrowy, czy to analogowy celuloidów i klisz. Ale zakaz skanowania odbitek foto albo ilustracji foto z książek to chyba żart. I to kiepski :yyy:
_________________

 
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Pią Gru 02, 2005 6:23 pm   

A zaglądaliście w swoje dowody osobiste? :%
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
seestrasse 
Zesztrasia z Szafy


Dołączyła: 13 Kwi 2004
Posty: 6586
Wysłany: Pią Gru 02, 2005 6:24 pm   

na szczęście można też zajrzeć w paszport :wink:
 
Jarek z Wrzeszcza 

Dołączył: 14 Cze 2004
Posty: 839
Wysłany: Nie Gru 18, 2005 10:56 pm   

Jak nie wiadomo o co chodzi, to pewnie chodzi o pieniądze.

To proste: zrobisz skan np. fotek, udostępnisz w necie i wszyscy zainteresowani (np. piszący prace naukowe) będą sobie je mogli skopiować za free, a jak nie zrobisz - to nie umieścisz i zainteresowani każdorazowo będą musieli pójść do PANu, gdzie za kopię pewnie pobierze się od nich odpowiednio wysoką opłatę. Motyw o "bezcennych zbiorach" itp. to zasłona dymna.

Przynajmniej ja tak to widzę :wink:
_________________
Blog z Wrzeszcza - piszę o Wrzeszczu

...oraz o Żabiance :)
 
dandola 

Dołączył: 30 Paź 2009
Posty: 1092
Wysłany: Nie Paź 24, 2010 7:41 pm   

Nie jest to wprawdzie zdjęcie, ale dzieło wykonane według rytu Bertholda Hellingratha przedstawiające oruńską kuźnię z lat 20-tych XX wieku. Może się przyda. Czy ktoś się orientuje, gdzie taka firma istniała na Oruni?

schmiede in ohra.jpg
Plik ściągnięto 16433 raz(y) 73,47 KB

 
 
norveg 
Zankenzin

Dołączył: 22 Lip 2009
Posty: 292
Wysłany: Nie Paź 24, 2010 7:53 pm   

Zoppoter napisał/a:
Może warto byłoby tę postawę Biblioteki nagłośnić jakoś? Bo to przeciez nic innego, jak uniemozliwianie ludziom poznania historii...

To problem nie tylko z tą biblioteką. W zasadzie z każdej biblioteki, archiwum państwowego czy muzeum wymagana jest zgoda i zazwyczaj dokonanie stosownej opłaty zależnej od wielkości ilustracji, nakładu itd. Niby jest to zrozumiałe, choć czasem mam wątpliwości.
Nagłaśnianie nic nie da. A w bibliotekach cyfrowych są też publikacje z nałożonym tzw. znakiem wodnym. Np. „Danzig und seine Bauten”.
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Pon Paź 25, 2010 7:56 am   

dandola napisał/a:
Nie jest to wprawdzie zdjęcie, ale dzieło wykonane według rytu Bertholda Hellingratha przedstawiające oruńską kuźnię z lat 20-tych XX wieku. Może się przyda. Czy ktoś się orientuje, gdzie taka firma istniała na Oruni?

Budynek wciąż stoi, przy ul. Gościnnej 10, w pobliżu kościoła.
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
dandola 

Dołączył: 30 Paź 2009
Posty: 1092
Wysłany: Nie Paź 31, 2010 8:58 pm   

Piękna oruńska legenda autorstwa Wilhelma Mannhardta

ohra.jpg
Plik ściągnięto 16313 raz(y) 73,2 KB

 
 
dandola 

Dołączył: 30 Paź 2009
Posty: 1092
Wysłany: Pon Lis 29, 2010 12:49 pm   

Trochę nie na temat, ale czy są zainteresowani przedstawieniem historii oruńskiego kościoła i szkoły autorstwa J. Muhla? Mikołaj na pewno by zamieścił. :zgooda: ?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk