Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Wieża w oliwskim lesie
Autor Wiadomość
Corzano 
bi-cyklista
z Północy


Dołączył: 18 Lis 2004
Posty: 4571
Wysłany: Sro Cze 14, 2006 7:30 am   

Ale wiesz, że NNW tego nie obejmuje? :wink:
_________________
 
villaoliva 
Olivaer


Dołączył: 23 Wrz 2004
Posty: 3300
Wysłany: Sro Cze 14, 2006 7:58 am   

Strach ma wielkie oczy :wow:
Ale gdybyście wchodzili na nią co roku od szkoły podstawowej i widzieli że jej stan nie ulaga takim zmianom jak piszą w prasie i że buja tak samo jak np. 20 lat temu to byście nie mieli obaw.
Znam ludzi którzy z lękiem wchodzą na Pachołka.
No cóż z pewnymi lękami (w tym momencie wysokości) oswajamy się w życiu a z pewnymi pozostajemy na zawsze.
Wieża na pewno jest solidniejsza niż np. chodniki na Jagiellońskiej które co jakiś czas sie zapadają kąpiąc Bogu ducha winnych ludzi we wrzątku.....


A dla tych co nie wejdą kilka widoczków z maja ubiegłego roku :)

Sopot.JPG
Plik ściągnięto 13516 raz(y) 18,95 KB

Oliwa.JPG
Plik ściągnięto 13516 raz(y) 32,85 KB

okraglak.JPG
Plik ściągnięto 13516 raz(y) 35,14 KB

uniwerek.JPG
Plik ściągnięto 13516 raz(y) 32,94 KB

Wrzeszcz.JPG
Plik ściągnięto 13516 raz(y) 22,04 KB

szpitale.JPG
Plik ściągnięto 13516 raz(y) 34,4 KB

_________________
Ponury Zwracacz Uwagi na Wykraczających Poza Ramy


www.staraoliwa.pl
 
Strach 


Dołączył: 26 Sie 2005
Posty: 783
Wysłany: Sro Cze 14, 2006 8:38 am   

villaoliva napisał/a:
Strach ma wielkie oczy :wow:


nieprawda :<>
 
villaoliva 
Olivaer


Dołączył: 23 Wrz 2004
Posty: 3300
Wysłany: Sro Cze 14, 2006 8:42 am   

Strach napisał/a:
villaoliva napisał/a:
Strach ma wielkie oczy :wow:


nieprawda :<>
:biedactwo:
_________________
Ponury Zwracacz Uwagi na Wykraczających Poza Ramy


www.staraoliwa.pl
 
beaviso 


Dołączył: 24 Lip 2005
Posty: 182
Wysłany: Sro Cze 14, 2006 11:57 pm   

Wracając do mapy:

Bodenpeilstelle oznacza namiernik - zlokalizowany w okolicach dzisiejszego ETC,
a Funkfeuer oczywiście radiolatarnię - ta mieściła się gdzieś na terenie ogódków działkowych SM "Młyniec".
Polecam odwołanie do mapki w wątku:
http://www.forum.dawnygda...?t=907&start=11

Namiernik służył obsłudze naziemnej lokalizowaniu samolotów co do kierunku i odległości, a radiolatarnia wysyłała sygnały odbierane przez system nawigacyjny samolotu.

Stary pas startowy ("za Niemca"), a także jego kontynuacja, czyli krótki pas startowy powojennego lotniska, faktycznie przebiegał w pokazanej osi. I znowu mapka:
http://www.forum.dawnygda...er=asc&start=69


pozdr, M.
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2658
Wysłany: Sob Lip 29, 2006 12:38 am   

Witam.
Odświeżam temat bo uważam, że mogę trochę dopowiedzieć o możliwym jej przeznaczeniu.
1. Do niedawna sądziłem, że betonowe pasy startowe są poniemieckie. Zmieniłem zdanie gdy mój kolega Romek powiedział, że pamięta dawną rozmowę z inżynierem, który budował te pasy (może pas) w 1947 roku. Jeśli wieżą jest wcześniejsza, a jest to możliwe, to w 45, 46 i 47 roku samoloty mogły startować w kierunku tej wieży, jak wcześniej, co sugeruje stara mapa ze ścieżką podejścia. Nie wiem czy w 47 r. budowano oba pasy, czy (być może) ten wąski, był wybudowany wcześniej?
2. Uważam, że (jak twierdzi danziger) była wykorzystywana do obserwacji przez LWP. Na tej wieży byłem w latach 60-tych kiedy była już "niczyja", ale dobrze pamiętam inne stanowisko obserwacyjne przestrzeni powietrznej nad lotniskiem (być może, tak obserwowane było całe wybrzeże). W pierwszej połowie lat 50-tych, jako dziecko, kilkakrotnie z Ojcem przechodziłem drogą biegnącą szczytami wzgórz z Jaśkowej Doliny w stronę cmentarza na Srebrzysku. Na przedłużeniu ul. Podleśnej jest rozległa kotlina rozdzielona wyraźną granią opadającą od tej drogi. W miejscu jej odejścia stała nie wysoka, drewniana, niezbyt solidna, wieża. Żołnierzy pamiętam dwóch, uzbrojonych, z lornetką. Pomimo, że nie blokowali przejścia pod wieżą, zapamiętałem, że wiązało się to ze sporym stresem. Wieża nie musiała być wysoka (jak oliwska) bo kotlina ul. Podleśnej była cała porośnięta młodnikiem, świeżo po zadrzewieniu, a drzewa od strony Jaśkowej Doliny na szczycie były nie wysokie. "Aż przyszedł taki rok, (nie) smutny rok" nie przyszli chłopcy. I znowu stres. Czy można wejść na obiekt wojskowy? A może są w pobliżu i zaraz przyjdą? Stała jeszcze kilka (kilkanaście) lat ciesząc rozległym widokiem.
 
 
Tequilla 
Jan Fedorowicz


Dołączył: 13 Mar 2005
Posty: 267
Wysłany: Sob Lip 29, 2006 10:58 am   

Cytat:
W pierwszej połowie lat 50-tych, jako dziecko, kilkakrotnie z Ojcem przechodziłem drogą biegnącą szczytami wzgórz z Jaśkowej Doliny w stronę cmentarza na Srebrzysku. Na przedłużeniu ul. Podleśnej jest rozległa kotlina rozdzielona wyraźną granią opadającą od tej drogi. W miejscu jej odejścia stała nie wysoka, drewniana, niezbyt solidna, wieża. Żołnierzy pamiętam dwóch, uzbrojonych, z lornetką. Pomimo, że nie blokowali przejścia pod wieżą, zapamiętałem, że wiązało się to ze sporym stresem. Wieża nie musiała być wysoka (jak oliwska) bo kotlina ul. Podleśnej była cała porośnięta młodnikiem, świeżo po zadrzewieniu, a drzewa od strony Jaśkowej Doliny na szczycie były nie wysokie. "Aż przyszedł taki rok, (nie) smutny rok" nie przyszli chłopcy. I znowu stres. Czy można wejść na obiekt wojskowy? A może są w pobliżu i zaraz przyjdą? Stała jeszcze kilka (kilkanaście) lat ciesząc rozległym widokiem.

Krzysztof czy mógłbyś oznaczyć na mapce lokalizacje tej wieży wielokrotne chodziłem tam w drugiej połowie lat 60tych ale nie mogę skojarzyć może w tym okresie już nie istniała ale prawdopodobnie jej nie wypatrzyłem
_________________

 
 
jayms 
dżejms


Dołączył: 16 Paź 2005
Posty: 1001
Wysłany: Sob Lip 29, 2006 11:27 am   

Dorzucę skan prostego planu lotniska we Wrzeszczu,z zaznaczonymi etapami jego rozwoju.Można się z grubsza domyślić jak usytuowany był pas startowy przed i po wojnie.

lotnisko wrzeszcz m.jpg
Plik ściągnięto 13247 raz(y) 77,8 KB

 
maisky 

Dołączył: 21 Cze 2006
Posty: 94
Wysłany: Sob Lip 29, 2006 11:34 am   

A moim marzeniem jest jest wejść na szczyt Jaśkowej Kopy, ale to raczej niemozliwe... chyba, że komuś już się to udało? :hihi:
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2658
Wysłany: Pon Lip 31, 2006 10:45 am   

Mapka miała być od razu, ale miałem problemy. Po konsultacji:
http://www.chem.univ.gda.pl/~tomek/wieza
 
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Nie Sie 06, 2006 12:11 pm   

To i ja zamieszczę stary schemacik:

027z.jpg
Plik ściągnięto 13105 raz(y) 40,7 KB

_________________
www.danzig-online.pl
 
 
Liv 


Dołączyła: 02 Sie 2006
Posty: 8
Wysłany: Pon Sie 07, 2006 7:57 pm   

W miejsce gdzie stoi wieża zaprowadził mnie kiedyś mój M., kusząc pięknymi widokami, jakie roztaczają się ze szczytu... Niestety, nie odważyłam się wspiąć na górę :wink: Tym bardziej, iż siedząca pod wieżą parka uraczyła nas opowieścią - nie wiem, czy prawdziwą - jak to właśnie całkiem niedawno ktoś z wieży spadł... i - śmierć na miejscu oczywiście. Dobrze byłoby odremontować tę budowlę, zanim całkiem się rozsypie i rozparcelują ją złomiarze - i zrobić z niej atrakcję również dla przeciętnych turystów, a nie tylko dla kaskaderów :wink:
 
Marek1024 
Moreniak

Dołączyła: 25 Maj 2006
Posty: 69
Wysłany: Wto Sie 22, 2006 1:34 pm   

Czy jest to ta sama wieża co w http://www.trojmiasto.pl/...l?id_news=20341 ?
Marek
Ostatnio zmieniony przez Marek1024 Wto Sie 22, 2006 2:31 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
villaoliva 
Olivaer


Dołączył: 23 Wrz 2004
Posty: 3300
Wysłany: Wto Sie 22, 2006 1:41 pm   

Nie.
W artykule jest m. in. o Pachołku w Oliwie. A tu o wieży w pobliżu żwirowni. Jej położenie opisane jest na początku tego wątku.
_________________
Ponury Zwracacz Uwagi na Wykraczających Poza Ramy


www.staraoliwa.pl
 
villaoliva 
Olivaer


Dołączył: 23 Wrz 2004
Posty: 3300
Wysłany: Pon Wrz 11, 2006 12:05 pm   

Miło mi donieść, że mimo zapowiedzi zagłady wieża nadal stoi :hurra:

Oto mała fotorelacja.

dachy Oliwy.JPG
Plik ściągnięto 12731 raz(y) 42,96 KB

galeria bałtycka.JPG
Plik ściągnięto 12731 raz(y) 40,01 KB

Kolobrzeskastr.JPG
Plik ściągnięto 12731 raz(y) 40,43 KB

numbers.JPG
symbole widoczne na drabinie
Plik ściągnięto 12731 raz(y) 34,02 KB

orange1.JPG
Plik ściągnięto 12731 raz(y) 22,35 KB

orange2.JPG
Plik ściągnięto 12731 raz(y) 14,06 KB

schlos.JPG
Plik ściągnięto 12731 raz(y) 44,96 KB

_________________
Ponury Zwracacz Uwagi na Wykraczających Poza Ramy


www.staraoliwa.pl
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk