Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Jak to naprawdę z tym Borem jest?
Autor Wiadomość
kazik 


Dołączył: 08 Mar 2005
Posty: 158
Wysłany: Pon Sie 22, 2005 10:11 pm   

dzięki za zwrócenie uwagi. Mapę juz zdjąłem

Prawdopodobnie ten Pharus-Plan der Danziger-Industriegeländes pochodzi z 1930.
 
kotmonika 
latarnica


Dołączyła: 16 Sie 2005
Posty: 205
Wysłany: Sro Sie 31, 2005 8:45 am   

Mikołaj napisał/a:
U siebie znalazłem jeszcze jedną mapę - wigówkę.
Jastarnia- Bór jest, ale Helu nie ma. Może ta "kolonia leśna"? :???:


Witaj Mikołaj! Mam pytanie: czy tą mapkę (Hel) mogę wykorzystać jako ilustrację do artykułu o latarniach Helu napisanego dla Akademii Rzygaczy? Jesli tak to jakie źródło podawać? Bardzo mi na niej zależy bo idealnie pokazuje rozmieszczenie obiektów o jakich wspominam. Pozdrawiam!
_________________

 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Sro Sie 31, 2005 10:07 am   

Na AR możesz śmiało - mam je od Tomasza Plucińskiego i wystarczy napisać, że to jego zbiory, więcej WIG-ówek jest do ściągnięcia na mapy.eksploracja.pl, ta z Helem jest
tutaj
 
kotmonika 
latarnica


Dołączyła: 16 Sie 2005
Posty: 205
Wysłany: Sro Sie 31, 2005 10:33 am   

Mikołaj! Bardzo dziekuję za informację. W takim razie tą mapkę wykorzystam i podam z czyich zbiorów jest. Pozdrawiam!
_________________

 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7686
Wysłany: Pią Wrz 02, 2005 12:38 pm   

kazik napisał/a:
Prawdopodobnie ten Pharus-Plan der Danziger-Industriegeländes pochodzi z 1930.

Oj, za późno datujesz. Nie ma na planie basenu węglowego koło Wisłoujścia (wykopany 1928-1929). Gdyby przyjąć, że przebieg linii tramwajowych był aktualizowany, to wychodzi między 1922 (likwidacja linii "5" jadącej m. in. przez Toruńską i Żabi Kruk) a 1927 (przedłużenie linii "4" przez Most Siennicki na Stogi).
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
beaviso 


Dołączył: 24 Lip 2005
Posty: 182
Wysłany: Pon Wrz 12, 2005 12:32 am   

Ja natomiast od kilku miesięcy próbuję się dowiedzieć gdzie była lokalizacja o nazwie "Helaheide". W dosłownym tłumaczeniu to Hel-Bór (vide Tucheler Heide), ale na żadnej mapie tego nie widziałem, a odnośnie Helu-Boru znalazłem tylko określenie Hela-Wald. Czymże więc było owe Helaheide?
 
kotmonika 
latarnica


Dołączyła: 16 Sie 2005
Posty: 205
Wysłany: Wto Wrz 13, 2005 12:53 pm   

beaviso napisał/a:
Ja natomiast od kilku miesięcy próbuję się dowiedzieć gdzie była lokalizacja o nazwie "Helaheide". W dosłownym tłumaczeniu to Hel-Bór (vide Tucheler Heide), ale na żadnej mapie tego nie widziałem, a odnośnie Helu-Boru znalazłem tylko określenie Hela-Wald. Czymże więc było owe Helaheide?


Witaj! Faktycznie tłumacząc Helaheider wychodzi nazwa Hel Bór. Może to jedynie dotyczyć miejsca, gdzie dzis jest przystanek PKS o takiej właśnie nazwie czyli między Helem a Juratą, ale czy w latach kiedy ta nazwa obowiązywała również obejmował tą część półwyspu to już nie wiem. Na niemieckich stronach internetowych przy nazwie Helaheider pojawia sie jedynie sporadycznie wyjaśnienie że to na Półwyspie Helskim, ale to zbyt ogólnikowe. Spróbuję tez się rozejrzeć w tej kwestii. A może ktoś inny z forumowiczów wpadnie na właściwy trop? Pozdrawiam!
_________________

 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Wto Wrz 13, 2005 5:14 pm   

beaviso napisał/a:
"Helaheide". W dosłownym tłumaczeniu to Hel-Bór

W dosłownym tłumaczeniu to Hel - Wrzosowisko, względnie Hel - Poganin :P
beaviso napisał/a:
a odnośnie Helu-Boru znalazłem tylko określenie Hela-Wald.

Wald to właśnie bór (las)
_________________
da, da, da...
 
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7686
Wysłany: Sro Wrz 14, 2005 10:18 am   

Uważaj z tą dosłownością. Tucheler Heide to jednak po polsku z całą pewnością Bory Tucholskie, a nie Tucholski Poganin. Za to Lüneburger Heide to faktycznie nie Bory, a wrzosowiska.
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Sro Wrz 14, 2005 10:20 am   

Cytat:
Tucholski Poganin

:% Poganin to tylko w poganskim kraju moze mieszkac, czyli TU!
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
Zoppoter 
Wolny Prusak

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 3687
Wysłany: Sro Wrz 14, 2005 11:07 am   

Sabaoth napisał/a:
Cytat:
Tucholski Poganin

:% Poganin to tylko w poganskim kraju moze mieszkac, czyli TU!


E tam. Ja byłem w Tucholi na zlocie aut zabytkowych z okazji Dni Borów Tucholskich i atmosfera była poganska.
 
kotmonika 
latarnica


Dołączyła: 16 Sie 2005
Posty: 205
Wysłany: Wto Lis 29, 2005 7:19 am   

Witam! W przewodniku po polskim wybrzeżu z 1924 roku znajdują się takie informacje o Borze:

Wieś Bór
Od Helu drogą przez las 15 km, od jastarni, poczty i stacji klejowej 1 km, odBałtyku 500 m. Między helem a Borem wycieczki do góry Bocianiej lub Szwedzkiej [...] Prawie w połowie drogi na północ od toru kolejowego wznosi się na szczycie wydmy latarnia morska zwana przez kaszubskich rybaków "jastarnicką blizą".
Wieś lezy rozproszona na ruchomym piasku wydmowym.. Chaty poustawiane bez planu, jak w innych miejscowościach kaszubskich, wszystkie bardzo nisko nad morzem (najwyższe miejsce 3 m n.p.m.).[...] W samym środku wioski kapliczka św. Rozalji z Palermo, do której 4 września corocznie udaje się uroczysta procesja z Jastarni.[...] Tuż za wsią na pagórku leży stary cmentarz, naktórym już się nie chowa.Cmentarz ten jest w wielkim niebezpieczeństwie spłukania i zmycia przez morze.
W czasach dawniejszych Bór leżał na wyspie jak i Jastarnia, a chociaż tak blisko niej położony, należał do Gdańska wraz z Helem.W czasie reformacji Lutra pastor z Helu przybywał tu co czwartą niedzielę, dlatego wieś się prędko zlutrzyła i zniemczyła. Z biegiem czasu mieszkańcy Boru popadli w spory z jastarnią i antagonizm ten trwał aż do początku XIX wieku. [...] Bór posiada dziś około 500 mieszkańców.

To tyle jeśli chodzi o słowa Józefa Staśko, który w latach 20. XX wieku opisywał letniska nadmorskie. Jak wiadomo z czasem Bór i Jastarnia połączyły się i dziś stanowią jedną miejscowość. Staśko wspomina na początku opisu Boru o dwóch miejscach turystyczncyh jakie chętnie odwiedzano między Borem i Helem -Bocianie Gniazdo i Szwedzką Górę. To pierwsze już nie istnieje w takiej postaci jak przed wojną ana Szwedzkiej Górze zbudowano i uruchomiono latarnię morską która zastąpiła blizę w Borze. Na starych kartkach pocztowych zachowały się te miejsca z danych lat.

szwedz.jpg
Plik ściągnięto 18390 raz(y) 40,09 KB

bocian.jpg
Plik ściągnięto 18390 raz(y) 34,72 KB

_________________

 
kotmonika 
latarnica


Dołączyła: 16 Sie 2005
Posty: 205
Wysłany: Pon Gru 05, 2005 9:12 am   

W tym wątku wielokrotnie przewija się nieistniejąca już dziś latarnia morska z Jastarni Boru.
Oto stara kartka pocztowa ukazująca jak ona wygladała.

Bor.jpg
Plik ściągnięto 18348 raz(y) 30,76 KB

_________________

 
Nauticus 


Dołączył: 29 Lis 2004
Posty: 128
Wysłany: Pon Gru 05, 2005 7:39 pm   

Z relacji mieszkańców Helu wynika, że na trasie drogi kolejowej z Helu (Hela) do Jastarni w okresie okupacji niemieckiej znajdowały sie - w kolejności : - przystanek kolejowy Wald Hela (Hel Bór - został zlikwidowany w 1974r.) - był on położony na wysokości obecnego przystanku autobusowego Hel- Bór i stacja kolejowa Helaheide (Jurata). Według dokumentów i tej relacji, wynika że Wald Hela to Hel Bór, a Helaheide to Jurata

Rozkład jazdy z 1944
 
kotmonika 
latarnica


Dołączyła: 16 Sie 2005
Posty: 205
Wysłany: Sro Cze 28, 2006 12:29 pm   

I jeszcze latarnia z Jastarni Boru - zdjęcie pochodzi z niemieckiej strony internetowej:
http://www.wsv.de/fvt/museum/westermann/

 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk