Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Pommerellen
Autor Wiadomość
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Czw Wrz 22, 2005 10:10 am   

Nazwa Prusy też nie jest taka super prawidłowa - przecież ona historycznie odnosiła się do terytoriów zamieszkałych przez Prusów, czyli późniejszych Prus Wschodnich. Na Pomorze Gdańskie ta nazwa została rozciągnięta dopiero w czasach krzyżackich.
A oprócz oczywistego, przytoczonego przez Pumeksa faktu, że polskie nazwy geograficzne nie muszą się pokrywać z niemieckimi trzeba jeszcze dodać, że różne terytoria w tym samym języku różnie nazywają się na przestrzeni dziejów.
W tej chwili po Polsku mamy Pomorze Zachodnie i Gdańskie, czemu odpowiadają mniej więcej (bo też granice tych obszarów są nieco odmienne) niemieckie przedwojenne Pommern i Westpreussen bądź Pomerellen. Zwróćcie uwagę, że Pomorze Gdańskie (i nie mam tu na myśli broń Boże województwa) ma nieco inne terytorium zarówno od Wstpr. jak i od Pomerellen.
_________________
da, da, da...
 
 
Zoppoter 
Wolny Prusak

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 3687
Wysłany: Czw Wrz 22, 2005 10:21 am   

danziger napisał/a:

W tej chwili po Polsku mamy Pomorze Zachodnie i Gdańskie, czemu odpowiadają mniej więcej (bo też granice tych obszarów są nieco odmienne) niemieckie przedwojenne Pommern i Westpreussen bądź Pomerellen. Zwróćcie uwagę, że Pomorze Gdańskie (i nie mam tu na myśli broń Boże województwa) ma nieco inne terytorium zarówno od Wstpr. jak i od Pomerellen.


A gdzie Ty masz obecnie Pomorze Gdańskie? Czy funkcjonuje jakakolwiek oficjalna nazwa o takim brzmieniu?

Własnie w tym rzecz, że oficjalnie jest tylko Pomorze, bez przymiotników. Brzmi to tak, jak by nasze strony były tym "podstawowym" Pomorzem. Takie nazywanie naszych stron to (wedle mojej wiedzy) pomysł dwudziestowieczny. A jego obszar ma się nijak do historycznego obszaru którejkolwiek z okolicznych krain. I na dodatek "potocznie" jest utożsamiane z Pommern...
 
parker 


Dołączyła: 08 Wrz 2004
Posty: 4927
Wysłany: Czw Wrz 22, 2005 10:36 am   

encyklopedia pwn:

Cytat:
POMORZE GDAŃSKIE, Pomorze Wschodnie, Pomorze Nadwiślańskie, hist. dzielnica Polski nad M. Bałtyckim między Prusami a Pomorzem Zachodnim; Pomorze Gdańskie weszło w skład państwa Polan przypuszczalnie za Mieszka I; ok. poł. XI w. usamodzielniło się; ok. 1119 przyłączone ponownie przez Bolesława III Krzywoustego. W okresie rozbicia dzielnicowego (od 1138) Pomorze Gdańskie podlegało księciu zwierzchniemu Polski należąc do jego dzielnicy senioralnej; w 2 poł. XII w. stało się księstwem dzielnicowym z własną dynastią; jej pierwsi władcy — Sambor I (ok. 1178–1207) i Mściwój I (ok. 1209–1220) uznawali nominalnie władzę zwierzchnią książąt pol.; 1227 Pomorze Gdańskie całkowicie się uniezależniło; uległo podziałom na mniejsze dzielnice; po śmierci Mściwoja II (1294) ponownie związało się z Polską, będąc pod rządami Przemysła II i 1296–1300 Władysława I Łokietka; po 1300 Pomorze Gdańskie weszło w skład Królestwa Pol.; pierwotnie była to prowincja stosunkowo uboga, rozwój gosp. nastąpił w XIII w., wraz ze wzrostem znaczenia Wisły, jako szlaku łączącego inne dzielnice Polski z M. Bałtyckim (Gdańsk stał się ważnym ośrodkiem handl.). W 1308 ród Święców, przeciwny Władysławowi Łokietkowi, poddał kraj margrabiom brandenb.; wezwani przez Polaków na pomoc Krzyżacy 1308–09 opanowali całe Pomorze Gdańskie. Próby Łokietka odzyskania tych ziem przez proces przed trybunałem papieskim (1320–21) i walkę zbrojną zakończyły się niepowodzeniem. Po podboju krzyżackim zaczęła się intensywna kolonizacja, jednocześnie nastąpił rozwój eksportu mor., miasta korzystały z przynależności do Hanzy. Rycerstwo i miasta ciążyły jednak ku Polsce, 1440 utworzono Związek Pruski; 1454 Kazimierz IV Jagiellończyk wydał akt inkorporacji Prus (wraz z Pomorzem Gdańskim) do Polski; 1466 Pomorze Gdańskie na mocy pokoju toruńskiego, kończącego wojnę trzynastoletnią, wróciło do Królestwa Pol., wchodząc w skład Prus Królewskich. W 1919 na mocy traktatu wersalskiego Pomorze Gdańskie powróciło do Polski (na jego obszarze utworzono woj. pomorskie); Gdańsk z najbliższą okolicą został wyodrębniony jako Wolne Miasto Gdańsk; 1945 całe Pomorze Gdańskie wróciło do Polski.
Historia Pomorza, red. G. Labuda, t. 1–2, Poznań 1969–84;
Dzieje Pomorza Nadwiślańskiego od VII wieku do 1945 roku, oprac. W. Odyniec, Gdańsk 1978.


No to mamy jeszcze Pomorze Nadwiślańskie i Wschodnie do analizy :%
 
Zoppoter 
Wolny Prusak

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 3687
Wysłany: Czw Wrz 22, 2005 10:39 am   

parker napisał/a:


No to mamy jeszcze Pomorze Nadwiślańskie i Wschodnie do analizy :%


Ale te trzy nazwy z encyklopedii PWN są wymyslone w XX wieku. W odpowiednich okresach historycznych nie funkcjonowały. Chyba...
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Czw Wrz 22, 2005 10:42 am   

Mam wrażenie, że tym razem brniemy w ślepą uliczkę... o ile walka o Prawe i Stare Miasto jest dosyć oczywista, tak tutaj jest tyle wątpliwości, że nie ma co się zżymać na Pomorze albo Pomorze Gdańskie.
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Czw Wrz 22, 2005 10:44 am   

parker napisał/a:
encyklopedia pwn:
Cytat:
Historia Pomorza, red. G. Labuda, t. 1–2, Poznań 1969–84;

Na to "dzieło" akurat lepiej się nie powoływać, zaglądał ktoś z was do środka?
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Czw Wrz 22, 2005 10:46 am   

Zoppoter napisał/a:

A gdzie Ty masz obecnie Pomorze Gdańskie? Czy funkcjonuje jakakolwiek oficjalna nazwa o takim brzmieniu?

Własnie w tym rzecz, że oficjalnie jest tylko Pomorze, bez przymiotników. Brzmi to tak, jak by nasze strony były tym "podstawowym" Pomorzem. Takie nazywanie naszych stron to (wedle mojej wiedzy) pomysł dwudziestowieczny. A jego obszar ma się nijak do historycznego obszaru którejkolwiek z okolicznych krain. I na dodatek "potocznie" jest utożsamiane z Pommern...

A gdzie ty masz obecnie Pomorze? :)
Jeśli chcmy być ściśli, to oficjalnie mamy "Województwo pomorskie", a nie Pomorze.
A, że dziennikarze, czy autorzy innych publikacji piszą bzdury - to inna sprawa - przecież nikt zdrowo myślący nie powie, że Główne Miasto to Stare Miasto tylko dlatego, że napisał tak jakiś pismak.
_________________
da, da, da...
 
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Czw Wrz 22, 2005 10:47 am   

No do tej dyskusji należałoby dorzucić to, że w oficjalnych dokumentach produkowanych przez liczne agendy państwowe, samorządowe i firmy prywatne, pokutuje angielskie tłumaczenie nazwy województwa jako "Pomeranian", co ma zapewne nawiązywać do pseudołacińskiego "Pomerania". I wszystko byloby cacy, gdyby nie to, że wyraz "Pomerania" ukuty jest od NIEMIECKIEJ nazwy "Pommern". Analogiczny pseudołaciński wyraz, który powinien być stosowany w polskich dokumentach brzmi "Pomorania", pochodzi bowiem od polskiego słowa "Pomorze". Taką wersję widuje się wprawdzie tu i ówdzie, ale triumfy święci jednak germanizm "Pomerania".
 
 
Zoppoter 
Wolny Prusak

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 3687
Wysłany: Czw Wrz 22, 2005 10:48 am   

pumeks napisał/a:
parker napisał/a:
encyklopedia pwn:
Cytat:
Historia Pomorza, red. G. Labuda, t. 1–2, Poznań 1969–84;

Na to "dzieło" akurat lepiej się nie powoływać, zaglądał ktoś z was do środka?


Ja nie zaglądałem i uwierzę Ci na słowo, że nie mam czego załować... :hihi:
 
Zoppoter 
Wolny Prusak

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 3687
Wysłany: Czw Wrz 22, 2005 10:49 am   

danziger napisał/a:

A gdzie ty masz obecnie Pomorze? :)
Jeśli chcmy być ściśli, to oficjalnie mamy "Województwo pomorskie", a nie Pomorze.
.


Czy aby na pewno nie fukcjonuja oficjalnie obydwie nazwy?
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Czw Wrz 22, 2005 11:00 am   

Zoppoter napisał/a:
Ja nie zaglądałem i uwierzę Ci na słowo, że nie mam czego załować...

I nie zaglądaj... oni tam mianowicie wymyślili jeszcze i opisali "Pomorze Mazowieckie", które obejmuje obszar na północ od Mazowsza, mniej więcej od dolnej Wisły do Niemna...
 
Zoppoter 
Wolny Prusak

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 3687
Wysłany: Czw Wrz 22, 2005 11:03 am   

pumeks napisał/a:
Zoppoter napisał/a:
Ja nie zaglądałem i uwierzę Ci na słowo, że nie mam czego załować...

I nie zaglądaj... oni tam mianowicie wymyślili jeszcze i opisali "Pomorze Mazowieckie", które obejmuje obszar na północ od Mazowsza, mniej więcej od dolnej Wisły do Niemna...


Matkobosko.... :wow:
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Czw Wrz 22, 2005 11:07 am   

Chcemy Pomorza od morza do morza! :co_jest:
 
parker 


Dołączyła: 08 Wrz 2004
Posty: 4927
Wysłany: Czw Wrz 22, 2005 11:09 am   



a tu to w ogóle jest tylko jakieś pojezierze :wink:
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Czw Wrz 22, 2005 11:12 am   

Grün napisał/a:
Analogiczny pseudołaciński wyraz, który powinien być stosowany w polskich dokumentach brzmi "Pomorania", pochodzi bowiem od polskiego słowa "Pomorze". Taką wersję widuje się wprawdzie tu i ówdzie, ale triumfy święci jednak germanizm "Pomerania".

Chyba mogę znaleźć źródła (mapy XVII-XVIII w.) gdzie użyto formy: Pomerelia.
A co do nazw urzędowych: specjalnie się kiedyś pytałem w Urzędzie Marszałkowskim, jak ma być po niemiecku - powiedzieli mi, że oni używają formy "wojewodschaft pomorskie" - faktycznie, jedna możliwość, żeby wybrnąć z kłopotu :hihi:
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk