Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Nowości na Danzig-online.pl
Autor Wiadomość
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Sro Paź 05, 2005 10:15 pm   

Sabaoth napisał/a:
Danziger, dzięki

Drobiazg :oops: :wink:
_________________
da, da, da...
 
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Pią Paź 07, 2005 4:30 pm   

Dodałem znane już Wam obligacje i jedną ciekawostkę, talon na akcję z kuponami dywidendy.
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Nie Paź 09, 2005 7:14 pm   

Strona o gdańskich statkach i okrętach jest już gotowa, na wersję angielską trzeba poczekać jeszcze troszkę. Wszelkie uwagi i uzupełnienia (również w postaci skanów zdjęć i pocztówek) są mile widziane :^^

Zapraszam
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Pon Paź 10, 2005 9:14 am   

Uwagi: "Hansestadt Danzig" nie był "Użytkowany był przez niemieckie towarzystwo Seedienst Ostpreussen", tylko przez armatora Norddeutscher Lloyd. "Seedienst Ostpreussen" to nie było żadne towarzystwo ani armator, tylko raczej rządowy program komunikacji z Prusami Wschodnimi, w którym - jak pisałem - uczestniczyły statki trzech różnych armatorów (oprócz wspomnianej jednostki NDL, także "Preussen" szczecińskiego armatora " Reederei Braeunlich" "Tannenberg" hambusrkiego HAPAG.)

Nie bardzo mi odpowiada określenie pruskiej korwety SMS Danzig z 1851 jako "nowoczesny parowy bocznokołowiec". W tym czasie nowoczesny byłby statek ze śrubą napędową.

Zaintrygowała mnie informacja o parowym bocznokołowcu "Danzig", zbudowanym jakoby przez Klawittera jeszcze przed 1851 r. Czy są jakieś daty z dziejów tego statku? a może jednak zbudowano go później?

Aha, wydaje mi się że zamiast "lekki krążownik" w odniesieniu do jednostek takich jak "SMS Danzig" z 1905 r. stosuje się raczej określenie "mały krążownik" - ale to może być różnie u różnych autorów.
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Pon Paź 10, 2005 9:33 am   

Dzieki za uwagi. Poprawki naniose, a jesli chodzi o Danzig zbudowany w 1951 sprawdze w materialach w domu. Aha, ja sie spotkalem z okresleniem "lekki krazownik" ale moze to w wyniku tlumaczenia "light cruiser" :hmmm:
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Pon Paź 10, 2005 9:40 am   

Jak najbardziej lekki krążownik!
Krążowniki mogą być lekkie, średnie, ciężkie, liniowe... Ale o "małych krążownikach" jeszcze nie słyszałem - oczywiście jeśli mówimy o oficjalnej nomenklaturze klasyfikacji okrętów.
_________________
da, da, da...
Ostatnio zmieniony przez danziger Pon Paź 10, 2005 10:50 am, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Zoppoter 
Wolny Prusak

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 3687
Wysłany: Pon Paź 10, 2005 9:52 am   

danziger napisał/a:
Jak najbardziej lekki krążownik!
Krążowniki mogą być lekkie, średnie, ciężkie, liniowe... Ale o "małych krążownikach" jeszcze nie słyszałem - oczywiście jeśli mówimy o oficjalnej nomenklaturze klasyfikacji okrętów.


Light to chyba z obnizona zawartościa nikotyny... :mrgreen:
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Pon Paź 10, 2005 10:00 am   

Czy ktos ma jakies informacje na temat parowca pasazerskiego "Zoppot"?
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Pon Paź 10, 2005 10:33 am   

danziger napisał/a:
Jak najbardziej lekki krążownik!
Krążowniki mogą być lekkie, średnie, ciężkie, liniowe... Ale o "małych krążownikach" jeszcze nie słyszałem - oczywiście jeśli mówimy o oficjalnej nomenklaturze klasyfikacji okrętów.

To że ty nie słyszałeś, to nie znaczy, że czegoś nie ma :%
http://www.google.pl/sear...%BFownik%22&lr=
Jak popatrzysz na pocztówki zamieszczone przez Sabaotha, to na wszystkich jest konsekwentnie "Kleiner Kreuzer".
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Pon Paź 10, 2005 10:38 am   

Kleiner Kreuzer jest po niemiecku.
Po polsku jest lekki krążownik
http://www.google.pl/sear...btnG=Szukaj&lr=
_________________
da, da, da...
 
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Pon Paź 10, 2005 12:02 pm   

To jest chyba kwestia "lokalnego" nazewnictwa. W jez. angielskim jest light cruiser, w jez. polskim (na 90%) jest lekki krazownik, a w niemieckim jest Kleiner Kruser. A wszystko to oznacza jeden typ okretu.
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Pon Paź 10, 2005 12:15 pm   

Ok, skoro tak uważacie - wydawało mi się po prostu, że krążowniki budowane ok. 1905 r. rózniły się dość znacznie od tych z II wojny światowej, a tym bardziej od współczesnych, więc może różnice terminologiczne związane są z jakąś ewolucją definicji krążownika. W każdym razie w literaturze z której korzystałem pisząc o stoczniach, często pisano "mały krążownik" i takiej wersji się trzymałem. Ale nie będę się upierał.
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Pon Paź 10, 2005 12:23 pm   

Ja tez sie nie upieram. Podobne problemy sa np. z tlumaczeniem nazwy pancernik, po angielsku battleship, a po niemiecku Panzer Schiff (o ile mnie pamiec nie zawodzi).
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Pon Paź 17, 2005 11:05 pm   

W temacie statków i okrętów dodałem bilecik na prom z Neufahrwasser do Weichselmünde i zdjęcie przystani statków tow. Weichsel.

Wrzuciłem też nową stronę o Politechnice Gdańskiej, jest to kolejna strona z cyklu Gdańskie budynki i budowle (takie neverending story :^^ ).

Serdecznie zapraszam.
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Pon Paź 31, 2005 4:08 pm   

Dodalem ostatnio kilka drobiazgow i znane juz pewnie wszystkim 10 prywatnych zdjec Gdanska, Oliwy i Sopotu. Z braku czasu ograniczam ostatnio rozbudowe strony.
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk