Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Ślady granicy polsko-niemieckiej
Autor Wiadomość
classix 

Dołączył: 10 Sty 2010
Posty: 107
Wysłany: Pon Wrz 05, 2011 9:33 am   

W skansenie w Nadolu są dwa kamienie graniczne D i P wykopane z lasu przy nowej tablicy, która jest przy głównej drodze.
Bardzo warto pojechać, przeczytać od nowa historie wsi Nadole, jak i kto chciał przyłączenia tej wsi do Polski a kto nie, przy okazji zrobić fotki słupków granicznych i stawić na forum.
:P
 
dandola 

Dołączył: 30 Paź 2009
Posty: 1092
Wysłany: Wto Wrz 06, 2011 12:34 pm   

Marcin napisał/a:
Cytat:
Przejćie graniczne w Korzeniewie na wschodnim brzegu Wisły. Ten budyneczek na wale wislanym stoi do dziś obok przeprawy promowej. Ciekawe dokąd wiodły tory wąskotorówki?

Tory wiodły do bocznicy portu wiślanego w Korzeniewie. :)
A budynek ma się świetnie do dziś. :)

I pewnie robi za kościół

Przejrzałem temat, ale nigdzie nie widzę informacji na temat przejścia granicznego i posterunku celnego w Koźlinach koło Pszczółek, którego budynek istnieje do dziś. Może ktoś ma jakieś bliższe informacje, zdjęcia etc. Czy były tam słupy graniczne?.
Ostatnio zmieniony przez dandola Wto Wrz 06, 2011 12:39 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
classix 

Dołączył: 10 Sty 2010
Posty: 107
Wysłany: Sro Gru 14, 2011 5:32 pm   

W Płotowo, blisko Rekowo czyli w okolicach Bytów jest szkoła w nim Muzeum Szkoły Polskiej. Płotowo było po stronie niemieckiej przed wojną a w szkole uczyli Polacy.
Dziś w ogródku jest słupek graniczny P/D



Na osiedlu Suchaninie jest szkoła nr 29 a przy boisku słupek graniczny P/D
Znaleziony został nad rzeką Nogat przy stacji PKP, gdzie służył jako rampa kolejowa.

 
classix 

Dołączył: 10 Sty 2010
Posty: 107
Wysłany: Nie Sty 29, 2012 3:40 pm   



Inny już słupek graniczny, chyba jeszcze aktualny.


Bogusław napisał/a:
Classix czy zwiedziłeś tamtejszą izbę muzealną? Wewnątrz jest jeszcze jeden kamień graniczny.
Bogusław , nie bo było zamknięte ale może poprosił kogoś tam to może otworzyli drzwi aby obejrzał w środku szkole.
Ja tam jeszcze pojadę w te okolice bo są piękne, zwłaszcza zwiedzam wioskę Gotów na górze lemana i blisko szła granica a nawet właściciel postawiał tam kamień graniczny w nie odpowiednim miejscu ale turystów
Ostatnio zmieniony przez classix Nie Sty 29, 2012 5:22 pm, w całości zmieniany 3 razy  
 
Bogusław 


Dołączył: 21 Lis 2003
Posty: 102
Wysłany: Nie Sty 29, 2012 4:07 pm   

Pierwsze zdjęcie nie przedstawia C 001 tylko III 001 (vide opis do zdjęcia). Jest to wschodniopruski odcinek granicy polsko-niemieckiej.
Zdjęcie drugie jak w opisie. To jest taki sam kamień graniczny jak np. w Płotowie. A tak przy okazji, Classix czy zwiedziłeś tamtejszą izbę muzealną? Wewnątrz jest jeszcze jeden kamień graniczny.
 
Bogusław 


Dołączył: 21 Lis 2003
Posty: 102
Wysłany: Wto Sty 31, 2012 1:34 pm   

Ok.
W załączeniu przesyłam fotkę z Izby Muzealnej mieszczącej się w szkole w Płotowie oraz zdjęcie kamienia wersalskiego C 001. Charakterystyczne dla tego kamienia granicznego jest miejsce namalowania litery "C" - nad napisem "Versailles". Co zostało z C 001 pokazane jest na zdjęciu na stronie 4 tego wątku.
Pozdrawiam.
 
classix 

Dołączył: 10 Sty 2010
Posty: 107
Wysłany: Nie Cze 17, 2012 10:52 pm   

Byłem dziś w skansenie w Nadolu przy jeziorze Żarnowiec, zrobiłem fotki kamieni granicznych.
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Pon Lip 02, 2012 12:23 am   

Moje wczorajsze "odkrycie" na Kaszubach. Oczom nie mogłem uwierzyć. Znacie to miejsce?
 
classix 

Dołączył: 10 Sty 2010
Posty: 107
Wysłany: Pon Lip 02, 2012 6:51 am   

Tyle podróżuje po Kaszubach jeszcze przy drodze tego nie widziałem, może to Sierakowice-Lębork-Łeba bo tą drogą nigdy nie jechałem.
Pojadę zobaczyć jak podasz mi przy jakiej drodze to miejsce jest. :D
 
Bogusław 


Dołączył: 21 Lis 2003
Posty: 102
Wysłany: Pon Lip 02, 2012 2:15 pm   

http://www.chem.univ.gda.pl/~tomek/opisy/runowo
 
jarek 

Dołączył: 25 Lis 2003
Posty: 78
Wysłany: Pon Lip 02, 2012 2:18 pm   

Nie do wiary!!!!!!!!!!!!!!!!

Czy to jakiś pomnik, czy tylko miejsce składowania kamieni?

Pozdrawiam
_________________
Jarek
Marienburgczyk
 
Piotr 
sopociak


Dołączył: 22 Paź 2004
Posty: 215
Wysłany: Pon Lip 02, 2012 4:49 pm   

Pomnik postawiony około dwa lata temu przy szosie Sierakowice - Lębork. Właściwie to dwa pomniki. Jeden taki trochę w stylu hmm.. tylko gwiazdy brakuje na górze. A z kamieni wyzbieranych w najdziwniejszych miejscach ułozono drugi.
Leon Wenta, któremu poświęcono pomnik "główny" został zastrzelony kilka minut przed wybuchem wojny, ma mostku granicznym na Bukowinie.
Piotr
Dokładnie pomnik został odsłonięty 1.09.2009.

Prawdopodobnie godzina śmierci Leona Wenty podana powyżej jest oparta o lokalne legendy. Według badaczy tej historii strażnik ów poległ o godzinie 17, około 100 metrów od Bukowiny. Granica w tym miejscu była niejako podwójna. Na Bukowinie był posterunek niemiecki, kilometr w stronę Sierakowic był szlaban polski.
Ostatnio zmieniony przez Piotr Wto Lip 03, 2012 4:05 pm, w całości zmieniany 2 razy  
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Pon Lip 02, 2012 11:20 pm   

Tak właśnie. Zagadka rozwiązana.

Z tabliczek na pobliskim domu coś skuwano.

I jeszcze przypomnę ciekawy link:
http://forum.eksploracja....t=4664&start=25
 
Piotr 
sopociak


Dołączył: 22 Paź 2004
Posty: 215
Wysłany: Wto Lip 03, 2012 4:43 pm   

Miejscowi mówią, że skuty został szyld karczmy/sklepu mieszczącego się tam przed wojną.
P
 
classix 

Dołączył: 10 Sty 2010
Posty: 107
Wysłany: Sro Lip 18, 2012 9:28 pm   

Byłem w niedziele w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie i zrobiłem fotki znanego nam kamienia wersalskiego P/D numer I 001/V 001.
Ma trzy linie wyryte na górze.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk