Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Ślady granicy polsko-niemieckiej
Autor Wiadomość
Bogusław 


Dołączył: 21 Lis 2003
Posty: 102
Wysłany: Sob Paź 30, 2004 10:26 pm   

Przypomniałem sobie jeszcze o jednym miejscu.Za Piłą jadąc w kierunku Bydgoszczy stoi przy drodze tablica z herbem gminy Kaczory. W tym miejscu była granica polsko-niemiecka. Koło tej tablicy jest droga w las. Skręcasz w prawo z głównej drogi i po około 300 metrach zobaczysz tablicę informacyjną postawioną przez Lasy Państwowe oraz niedaleko tablicy słupek graniczny. Wkopany został niestety za płytko, tak że wystaje ponad ziemię około 80 cm.

Pozdrawiam
Bogusław
 
jarek 

Dołączył: 25 Lis 2003
Posty: 78
Wysłany: Nie Paź 31, 2004 11:04 pm   

Bogusław

Bardzo Dziękuje Ci za te bezcenne informacje. Właśnie przed chwilą zamówiłem polecaną przez Ciebie książkę. Jeszcze raz bardzo dziękuję i cieszę się, że nie jestem jedynym nawiedzonym w tej kwestii.
Jeżeli byłbyś tak uprzejmy i napisał na mój prywatny adres e- mail jaroslaw.sidorczuk@neostrada.pl to chętnie bym ciebie bliżej poznał (np. skąd takie zainteresowania) i może umówił na jakąś wspólną wyprawę w poszukiwaniu Kamieni Granicznych. Widzę, że jesteś ze Szczecina - to trochę daleko od Nadarzyna. Ale jeżeli będziesz w pobliżu Warszaway to serdecznie zapraszam.


Pozdrawiam i proszę o kontakt


Jarek
Marienburgczyk
 
Bartosz B. 


Dołączył: 05 Wrz 2004
Posty: 533
Wysłany: Nie Paź 31, 2004 11:17 pm   

Cytat:
Właśnie przed chwilą zamówiłem polecaną przez Ciebie książkę.


Czy ta książka ("Granica reliktowa") zawiera jakieś opisy dotyczące całej granicy? Chodzi mi o ja wiem, sposób odpraw granicznych, architektury budynków (że np. takie same ta jak i na Pomorzu),sposób oznakowania granicy (słupki) i jej likwidacji po wojnie ORAZ
bibliografię, GDZIE możepodano jakieś pozycje dotyczące całej Polski, a najlepiej Pomorza.
_________________
http://www.berlinka.pcp.pl - autostrada Berlin - Gdańsk - Królewiec
 
Bogusław 


Dołączył: 21 Lis 2003
Posty: 102
Wysłany: Pon Lis 01, 2004 11:24 am   

Witam,

książka ta poświęcona jest głównie granicy P-D na obszarze Wielkoplski, o Pomorzu w niej nie ma mowy. Zawiera natomiast ciekawe informacje o wytyczeniu granicy jej oznakowaniu, sposobie ochrony, jak też o tym jak bliskość granicy wpłynęła na okoliczną ludność. Autor książki przeszedł omawiany odcinek granicy (115 km) i opisał swoje spostrzeżenia. Bibliografia dotyczy omawianego odcinka ale i ogólnie Polski. Co jest ogólne to nie jest szczegółowe tak jak byśmy tego chcieli na nasze potrzeby...
Liczne zdjęcia budynków granicznych pozwalają zorientować się co do rozwiązań architektonicznych. To czy budynek był specjalnie budowany dla formacji granicznych czy tylko zaadaptowany dla nich.

Pozdrawiam
Bogusław
 
Bogusław 


Dołączył: 21 Lis 2003
Posty: 102
Wysłany: Wto Gru 21, 2004 7:19 pm   

Witam,
20 grudnia 2004 byłem służbowo w Gdańsku, niestety tylko 2,5 godziny i zaraz musiałem wracać. Wykorzystałem okazję by przyjrzeć się (o ile można z jadącego samochodu - bo czasu było mało) granicy w Bożympolu Wielkim. Co najważniejsze zahaczyłem o Lębork, patrz moją informację z 30 października. Odwiedziłem więc Komendę Powiatową Policji, by zasięgnąć języka. Po długim "zasięganiu" dowiedziałem się i zobaczyłem też, że i owszem mają na dziedzińcu po obu stronach chodnika wiodącego do jakiegoś magazynu w sumie 12 słupów granicznych oznaczonych literami P i D. Podobno w innym miejscu Lęborka, na przejeździe kolejowym między ulicami Mireckiego i Chłopską są też słupy graniczne. Trzeba więc tam wrócić i zobaczyć tamto miejsce. Podobno na dawnej linii granicznej są również pojedyńcze słupki. Mam namiary na miejscowego pasjonata, z którym skontaktuję się po Świętach.
Pozdrawiam
Bogusław
 
jarek 

Dołączył: 25 Lis 2003
Posty: 78
Wysłany: Wto Gru 21, 2004 11:30 pm   

Bogusław

Wspaniała wiadomość. Jestem ciekaw od kiedy mają te słupy graniczne i z jakiego odcinka granicy mogą pochodzić. Czy widziałeś na nich jakikolwiek ślad numeracji.

Życząc Zdrowych i Pogodnych Świąt serdecznie pozdrawiam

Jarek
Marienburgczyk
 
Bogusław 


Dołączył: 21 Lis 2003
Posty: 102
Wysłany: Sro Gru 22, 2004 10:40 pm   

Jarosław,

w obecnym budynku policji w Lęborku przed wojną mieściła się niemiecka straż graniczna. Słupki będące na dziedzińcu tego budynku znalazły się tam ponoć już przed wojną, może nawet w latach dwudziestych. Jedna z miejscowości (Okalice?) po wytyczeniu granicy w latach 1920/1921 znalazła się w Polsce. Po pewnym czasie nastąpiła korekta przebiegu granicy i słupy te mają pochodzić ze zlikwidowanego odcinka.
Co do samych słupów - noszą one ślady wielokrotnego malowania białą farbą olejną. Wydaje mi się, że z pod łuszczącej się farby było widać jakby fragment zarysu kwadratowego pola w którym malowano numer. Zrobiłem 3 zdjęcia, dwa z bokami literowymi i jedno linii łamanej na górnej powierzchni słupa.
To narazie tyle.

Zdrowych i pogodnych Świąt Bożego Narodzenia dla Ciebie i Twojej rodziny.

Bogusław
 
jarek 

Dołączył: 25 Lis 2003
Posty: 78
Wysłany: Sro Kwi 06, 2005 10:39 pm   

W nawiązaniu do mojego maila z 16 października 2004 dołaczam wywołane teraz zdjęcia polsko-niemieckiego słupka granicznego z okolic Miastka.

W tym roku nadal będę penetrował inne odcinki dawnej granicy z czego zdam relację na forum.

Pozdrawiam wszystkich poszukiwaczy

Jarek
Marienburgczyk
 
Bartosz B. 


Dołączył: 05 Wrz 2004
Posty: 533
Wysłany: Pią Kwi 08, 2005 12:48 pm   

jarek napisał/a:
W nawiązaniu do mojego maila z 16 października 2004 dołaczam wywołane teraz zdjęcia polsko-niemieckiego słupka granicznego z okolic Miastka.


Z okolic drogi Piaszczyna (DK20) - Brzeźno Szlacheckie?
_________________
http://www.berlinka.pcp.pl - autostrada Berlin - Gdańsk - Królewiec
 
jarek 

Dołączył: 25 Lis 2003
Posty: 78
Wysłany: Pią Kwi 08, 2005 9:36 pm   

Bartoszu

Dakładnie tak.
Dotyczy to miejsca niedaleko Brzeźna Szlacheckieg.

Pozdrawiam

Jarek
Marienburgczyk
 
Bogusław 


Dołączył: 21 Lis 2003
Posty: 102
Wysłany: Sob Kwi 09, 2005 2:57 pm   

Jarek,
rozumiem, że słupek ten znajdujesię na północ od drogi. Czy i jak daleko podążałeś wzdłóż linii granicznej w kierunku pn? Może kręciłeś się na pd od drogi?

Zamierzam odwiedzić ten rejon w lipcu, jakoś tak na początku. Pokręcę się też w innych miejscach...

Pozdrawiam
Bogusław
 
jarek 

Dołączył: 25 Lis 2003
Posty: 78
Wysłany: Sob Kwi 09, 2005 9:31 pm   

Bogusław

Bardzo sie cieszę, że znów moge cię "słyszeć" na forum.
Tak słupek jest na północ od drogi jadąc w kierunku Brzeżna.
Jest widoczny z drogi tylko trzeba wytężyć wzrok. Dalej na północ nie szedłem gdyż nie miałem wiele czasu, ale wydaje mi się, że idąc dalej można by było coś jeszce znależć.
Szedłem też na południe ale tam w lesie nic nie było.
Co jeszcze planujesz Bogusław na tę wiosnę i lato. Może udało by nam sie spotkać przy jakimś słupie granicznym na pomorzu.


Pozdrawiam serdecznie i życzę udanych "łowów"

Jarek
Marienburgczyk
 
Makabunda 
po prostu ziom


Dołączyła: 21 Paź 2003
Posty: 1143
Wysłany: Sro Maj 18, 2005 8:08 pm   

A mnie udało się troche przypadkiem przekroczyć dawną granicę polsko-niemiecką pod Krotoszynem. Dziś jest to granica województw: wielkopolskiego i dolnośląskiego (na mapie zaznaczona cienką brązową linią). Budynki polskie i niemieckie są zachowane w idealnym stanie. Szkoda, że nie miałem aparatu. Moge tylko jeszcze dodać, że możecie mi pozadrościć tego pięknego widoczku.
 
 
Bartosz B. 


Dołączył: 05 Wrz 2004
Posty: 533
Wysłany: Czw Maj 19, 2005 1:01 pm   

Zelgniewo k. Piły. Graniczny słup nad Jez. Wapińskim.


Z http://byekuf.republika.pl/pomorze/graniczne.html :-)

Ciekawe nie?
_________________
http://www.berlinka.pcp.pl - autostrada Berlin - Gdańsk - Królewiec
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Czw Maj 19, 2005 1:03 pm   

gdzie on jest? :???:
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk