Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Przeróbka
Autor Wiadomość
feyg 


Dołączył: 23 Kwi 2007
Posty: 1166
Wysłany: Pon Maj 21, 2007 12:07 pm   

W sprawie przystani promowej małe sprostowanie: 24 kwietnia 2007 napisałem:
Cytat:
"Co do promów portowych to rzeczywiście spotkałem się wyłącznie ze zdjęciem promu z książki J. Micińskiego "Polskie statki pomocnicze i specjalne 1920-1939". Co do promów kolejowych w Gdańsku to znalazłem w jednym z artykułów informację że do budowy przystani promowej w Gdyni, która to bardzo krótko funkcjonowała po wojnie w Gdyni w narożniku nabrzeży Holenderskiego i Duńskiego, wykorzystano pochodzący z Gdańska specjalny pomost do cumowania promu. Brzmi to wiarygodnie bo przecież oba promy portowe były wtedy nieczynne więc przystań mogła zostać "wypożyczona" do Gdyni by po uruchomieniu przystani promowej w Świnoujściu wrócić na swoje miejsce do Gdańska?"


Jakiś czas potem wpadła w moje ręce ksiażka "Eisenbahnen zwischen Oder und Weichsel" autor Hans-Wolfgang Scharf, która rzuciła nowe światło na to zagadnienie. Otóż przystań prowizoryczna przystań promowa w Gdańsku (gdzie dokładnie ?) została uruchomiona w styczniu 1945 roku w celu ewakuacji wojsk niemieckich odciętych przez Armię Czerwoną w Kurlandii. Druga taka przystań miała powstać w leżącej dziś na Łotwie Lipawie (Libawie). Połączenie promowe miał utrzymywać prom kolejowy "Deutschland" oraz być może również inny prom "Preussen". Autor wspomina między innymi o ewakuacji tą drogą lokomotyw. Zatem przystań promowa przeniesiona po wojnie do Gdyni nic nie ma wspólnego z promami portowymi z Gdańska...
_________________
Pozdrowienia z Małego Kacka
 
tadter 
Pochodzę stąd


Dołączył: 12 Sty 2006
Posty: 174
Wysłany: Nie Sie 26, 2007 2:53 pm   

Hey tam!!! Co sie dzieje??? :???: Taka cisza na Przerobce!!!
Chyba jeszcze nie zaorali naszej dzielnicy?!
Pozdrowionka. :co_jest:
_________________
Danzig (Gdańsk), it's where my story begins... W Gdańsku się wszystko rozpoczęło...

"Tak, jeśli mam żyć szczęśliwie
to musi to być tylko w Gdańsku"
(czy aby na pewno??)
 
sunrat 

Dołączył: 27 Sie 2007
Posty: 13
Wysłany: Czw Wrz 06, 2007 8:56 pm   

tez cos znalazlem

b.jpg
Plik ściągnięto 10584 raz(y) 59,52 KB

a.jpg
Plik ściągnięto 10584 raz(y) 55,15 KB

 
seestrasse 
Zesztrasia z Szafy


Dołączyła: 13 Kwi 2004
Posty: 6586
Wysłany: Czw Wrz 06, 2007 9:12 pm   

było :wink:
 
stanalex 


Dołączył: 06 Sty 2006
Posty: 218
Wysłany: Wto Wrz 18, 2007 5:28 pm   Domowe wykopaliska

Kapitalny remont starego mieszkania rozpoczęliśmy jak to w Gdańsku od "badań archeologicznych". Nie ukrywam - licząc na skarby. O skarbach nie napiszę - wiadomo "skarbówka" czuwa :lol: Dowiedzielismy się za to, co czytał i co popalał pan majster przy robocie prawie sto lat temu. Pod zerwaną podłogą znaleźliśmy dobrze zachowane strony fachowego "Der Grundstein" z wiosny 1909 roku.Musiało być obszerne bo numery zachowanych stron to 245-248.Znacznie mniej zachowało się fragmentów Danziger Neueste Nachrichten z maja-czerwca 1909. Za to klekcja opakowań po fajkach pozwala stwierdzić że pan majster ponad wszystko cenił wyroby firmy J.Borg. Był oszczędny, bo papierosy wypalał do samego ustnika.Ale robotę zrobił solidnie - trzeba było się porządnie namęczyć żeby oderwać deski. Jak coś znajdziemy to pokażemy. Roboty jeszcze sporo.

Fajki majstra1.jpg
Plik ściągnięto 10457 raz(y) 42,52 KB

Zapałki majstra.jpg
Plik ściągnięto 10457 raz(y) 70,42 KB

Majster zapalił.jpg
Plik ściągnięto 10457 raz(y) 40,4 KB

Sopot1909.jpg
Plik ściągnięto 10457 raz(y) 54,02 KB

Majster zakopcił1.jpg
Plik ściągnięto 10457 raz(y) 67,9 KB

DNN21.jpg
Plik ściągnięto 10457 raz(y) 32,37 KB

Der Grundstein2.jpg
Plik ściągnięto 10457 raz(y) 34,17 KB

Der Grundstein1.jpg
Plik ściągnięto 10457 raz(y) 68,8 KB

 
stanalex 


Dołączył: 06 Sty 2006
Posty: 218
Wysłany: Sro Paź 03, 2007 8:20 pm   Remont trwa

Remont trwa, ale oprócz kolejnych śladów nałogu majstra nie znaleźliśmy wiele.Miałem watpliwości, czy je tu pokazywać - może jest gdzieś wątek o dawnych fajkach, ale w końcu- znaleziono je na Przeróbce.Poza tym to ślady dawnogdańskie.Zaproszenia na tańce do Oliwy i Wrzeszcza.Polonez przy bengalskich ogniach i orkiestrze leibhuzarów.Panie proszą panów.Wciąż aktualna instrukcja dla palaczy cygar.

Taniec z gwiazdami 1909.jpg
Plik ściągnięto 10365 raz(y) 71,33 KB

Cygara-1.jpg
Plik ściągnięto 10365 raz(y) 41,06 KB

Instrukcja palacza cygar1.jpg
Plik ściągnięto 10365 raz(y) 52,83 KB

 
villaoliva 
Olivaer


Dołączył: 23 Wrz 2004
Posty: 3300
Wysłany: Sro Paź 03, 2007 8:28 pm   

:LL: za hotel Thierfelda :D
_________________
Ponury Zwracacz Uwagi na Wykraczających Poza Ramy


www.staraoliwa.pl
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Czw Paź 04, 2007 5:37 pm   

:== A ile jeszcze takich skarbów czeka na odkrycie.
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
villaoliva 
Olivaer


Dołączył: 23 Wrz 2004
Posty: 3300
Wysłany: Czw Paź 04, 2007 6:01 pm   

Kiedyś to ludzie budowali porządnie. :dziadek: Tu gazatka, tam inne skarby.
A teraz tylko pianka poliuratanowa :hihi:
_________________
Ponury Zwracacz Uwagi na Wykraczających Poza Ramy


www.staraoliwa.pl
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Czw Paź 04, 2007 6:23 pm   

O nie, teraz też się zdarza kawałek gazety albo paczkę fajek w ścianę wsadzić. Nie mówię już o jajeczku, bo to tylko w specyficznych przypadkach :hihi:
_________________
da, da, da...
 
 
nad stawem 
to ja


Dołączył: 09 Lis 2006
Posty: 359
Wysłany: Czw Paź 04, 2007 6:56 pm   

villaoliva napisał/a:
Kiedyś to ludzie budowali porządnie. :dziadek: Tu gazatka, tam inne skarby.
A teraz tylko pianka poliuratanowa :hihi:


nie tylko pianka .
najwięcej to pewno kapsle od piwa , dla potomnych , aby wiedzieli jakie to się pijało . :hihi:
_________________
http://www.mierzeja1945.prv.pl/
 
stanalex 


Dołączył: 06 Sty 2006
Posty: 218
Wysłany: Nie Paź 07, 2007 8:27 pm   Historia jednego remontu

Właśnie zastanawialiśmy się co dla potomnych włożyć pod nową podłogę,jakkolwiek nie wierzymy by przetrwała choćby ćwiartkę tego co stara stulatka.Napewno włożymy parę aktualnych gazet, płytkę CD ze zrzutami stron www.dawnygdansk/ale jak ja odtworzą nie mam pojęcia-może na jarmarku gdzieś kupią stary odtwarzacz/,już upchnęliśmy flaszkę Złotych Lwów uznając je za kontynuację gdańskiego :hmmm: browarnictwa, w tych tak chudych dla niego czasach.Niestety dziś ani wódka gdańska ani dzisiejszy goldwasser nie zasługują na uwiecznienie - takie one gdańskie, jak ja zakopiański.W drugim pokoju znaleźlismy inny egzemplarz Danziger Neueste Nachrichten z 12 czerwca 1909 r, niestety podejrzewamy ze majster użył go nie tylko do czytania, nb czy już wtedy znano papier toaletowy? Zachowujac ostrozność skanowano inne zaproszenie do Hotelu Thierfelda.

Oliva.jpg
Plik ściągnięto 10236 raz(y) 60,71 KB

 
stanalex 


Dołączył: 06 Sty 2006
Posty: 218
Wysłany: Czw Paź 11, 2007 4:49 pm   Teraz wiem!!!

Z wczorajszego programu Discovery "Jak to jest zrobione" wiem, że w czasie budowy naszego domu papier toaletowy w rolkach już był znany /od.1890 roku/ ale czy był w Danzigu rozpowszechniony wsród murarzy watpię.Pewnie był artykułem luksusowym jak u nas jeszcze w latach 70-80 tych :hihi: .
 
kwir 

Dołączył: 20 Lip 2006
Posty: 7
Wysłany: Pią Paź 19, 2007 10:52 am   Most Siennicki

czy ktoś słyszał o remoncie mostu w najbliższym czasie???/
 
stanalex 


Dołączył: 06 Sty 2006
Posty: 218
Wysłany: Pią Paź 19, 2007 9:52 pm   Most Siennicki?

O remoncie mostu Siennickiego? Przecież on chyba nieźle się trzyma! Przejechałem go dziś rowerem wtewte i wewte raz w warunkach zimowych a raz w przebłyskach słońca. I nic. Stoi nadal. Myślę,że gdzieś zamieniono go medialnie z mostem kolejowym.Ten rzeczywiście jest w katastrofalnym stanie. Przy okazję pstryknałem fotkę pontonu roboczego ,który dziwnie nasunął mi myśl ,że jest przebudowanym, sposobem gospodarczym, dawnym gdańskim promem nr 1 lub nr 2. W kazdym razie tak mi się skojarzył. Co o tym myślicie?

Prom1.jpg
Plik ściągnięto 10050 raz(y) 45,77 KB

 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk