Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Uratować romańskie piwnice!
Autor Wiadomość
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4632
Wysłany: Czw Mar 29, 2007 11:00 am   Uratować romańskie piwnice!

Wklejam apel ze strony ARz - być może niektórzy już go widzieli.
Cytat:
Do Obywateli Miasta Gdańska,
Konserwatorów Zabytków,
Historyków Sztuki,
i wszystkich innych osób, które mają coś do powiedzenia w kwestii ochrony
obiektów zabytkowych.

Szanowni Państwo.

Zacznijmy od prostego pytania: ile jest budowli romańskich w Gdańsku?
Zapewne znają Państwo doskonale odpowiedź na to pytanie.
Wiedzą też Państwo zapewne świetnie, że około roku temu, podczas badań archeologicznych otoczenia Hali Targowej w Gdańsku, archeolodzy natrafili nie na fundamenty, nie na resztki murów, ale na niemal całkowicie zachowaną romańską piwnicę. Czy ktokolwiek z Państwa nie zgodzi się ze stwierdzeniem, że to odkrycie to skarb? Nie ma w Gdańsku nic starszego. Nie ma w Gdańsku żadnej innej romańskiej budowli. Co zatem należy zrobić, kiedy los zsyła nam takie odkrycie? Otóż zgodnie z decyzją wielkopolskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków (który przejął sprawę od pomorskiego) ZASYPAĆ! Tak – skarb odnaleziony cudem, absolutny unikat, zachowany w świetnym stanie należy zasypać. Jakie jest uzasadnienie takiej decyzji? Nie jest nam znane uzasadnienie formalne. Jednakże z wypowiedzi p. Aleksandra Starzyńskiego, rzeczonego wielkopolskiego konserwatora zabytków, obiekt trzeba zasypać, ponieważ do jego rekonstrukcji trzeba by użyć żelbetu (sic!), który zaszkodziłby obiektowi, rozpychając go od góry. Spuśmy litościwą zasłonę milczenia na merytoryczną wartość takiej wypowiedzi, przeznaczonej chyba dla tzw. ciemnej masy, która i tak chyba, zdaniem jej autora, na niczym się nie zna i można jej powiedzieć cokolwiek. Rzekome ratowanie obiektu przez jego zasypanie mogłoby wydać się rozwiązaniem tymczasowo słusznym. Jednakże jeśli na wyrównanej powierzchni ma zostać zbudowane targowisko, pojawi się konieczność ułożenia tam nawierzchni. To z kolei wymaga zastosowania dość ciężkiego sprzętu i ubicia podłoża metodą wibracyjną. To nie zaszkodzi obiektowi? Zaszkodzi – byliśmy tam i oglądaliśmy fragmenty wspaniałych romańskich sklepień. Nawet zupełny laik zorientuje się, że wibracje i nacisk od góry zniszczy to wszystko, co w cudowny sposób przetrwało do naszych czasów. Pozostałości sklepień popękają z całą pewnością i kiedyś, kiedy obiekt zostanie ponownie odsłonięty, nie będzie już tym czym jest w tej chwili. O szczęściu będzie można mówić, jeśli przetrwają mury.
Czy będziemy się obojętnie przyglądać jak najciekawsze od wielu lat znalezisko archeologiczne ulega zniszczeniu, bo nad nim musi zakwitnąć w końcu handel pietruszką? Czy interes grupy przedsiębiorców (słuszny zapewne) ma stać się przyczyną zniszczenia dobra kultury najwyższej wartości?
Apelujemy do wszystkich, którym drogie jest dziedzictwo kulturowe o podjęcie wszelkich możliwych działań zmierzających do wstrzymania wykonania decyzji o zasypaniu piwnic i pozbawieniu przez to nas i przyszłych pokoleń możliwości obcowania z unikalnym świadectwem kunsztu i kultury Miasta Gdańska sprzed siedmiu wieków do momentu opracowania metody takiego zabezpieczenia go (skoro rekonstrukcja nie jest w obecnych warunkach możliwa) aby rzeczywiście przetrwał i czekał pod ziemią na lepsze czasy.
A czasu nie zostało wiele. Zgodnie z decyzją konserwatora piwnice mają zostać zasypane w pierwszych dniach kwietnia. Postarajmy się zapobiec nie tylko ukryciu przed nami skarbu ale i narażeniu go na zniszczenie.

Akademia Rzygaczy
_________________
da, da, da...
 
 
Hochstriess 
von Hochstriess

Dołączyła: 05 Sie 2006
Posty: 834
Wysłany: Czw Mar 29, 2007 11:08 am   

Wydrukowac, podpisac i wyslac pocztą? Zalac emailami?
Troche tego bysmy uzbierali...
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4632
Wysłany: Czw Mar 29, 2007 3:47 pm   

Myślę, że ze względu na czas emaile byłyby lepsze. Nie jestem pewien, ale chyba najlepiej będzie kierować je do Jego Jajowatości.
_________________
da, da, da...
 
 
parker 


Dołączyła: 08 Wrz 2004
Posty: 4927
Wysłany: Czw Mar 29, 2007 5:48 pm   

Adamowicz juz powiedział, że nic w tej sprawie nie może zrobić - tu potrzebny jest minister kultury i dziedzictwa narodowego.
Dla chętnych:

http://www.mkidn.gov.pl/website/index.jsp
_________________
Czyż nie rozumie pan, że wszystko, co piękne w architekturze, osiągnięto już dawno temu? Zostało to autorytatywnie stwierdzone. (Ayn Rand "Źródło")
 
jakusz 


Dołączył: 17 Mar 2004
Posty: 29
Wysłany: Czw Mar 29, 2007 6:41 pm   

Jakiś czas temu na forum GENPOL, użytkowi wysyłali list protestacyjny do ministerstawa kultury na adres : minister@mkidn.gov.pl , okazało się że wszyscy którzy wysłali protest otrzymali odpowiedz (chyba w ciągu tygodnia)
 
 
kalinowski11 


Dołączył: 12 Cze 2006
Posty: 135
Wysłany: Czw Mar 29, 2007 8:00 pm   

MINISTER KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO
KAZIMIERZ MICHAŁ UJAZDOWSKI

minister@mkidn.gov.pl

PODSEKRETARZ STANU
GENERALNY KONSERWATOR ZABYTKÓW
TOMASZ MERTA

podsekretarzstanu.merta@mkidn.gov.pl


Polecam uwadze te maile :)

http://serwisy.gazeta.pl/kraj/1,34309,4024716.html
_________________

 
Marek1024 
Moreniak

Dołączyła: 25 Maj 2006
Posty: 69
Wysłany: Pią Mar 30, 2007 9:54 am   

Polecam dzisiejszy artykuł w trojmiasto.pl
http://www.trojmiasto.pl/...l?id_news=22621
Pozdrawiam,
Marek
 
janak 
Jaćko


Dołączył: 25 Paź 2004
Posty: 289
Wysłany: Sro Kwi 04, 2007 9:24 am   

Również na portalu Nasze Kaszuby pojawił się apel w tej sprawie (zresztą jako jeden z załączników jest rzygaczowy tekst).
Natomiast na blogu Tomasza Żuroch-Piechowskiego, inicjatora całej tej akcji, ukazał się ostatnio taki wpis:
Cytat:
Dziś zadzwonił do mnie Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pan Jarosław Sellin, który zapoznał się z moim listem do niego w sprawie zasypania romańskich piwnic w Gdańsku. Całą sprawę określił mianem skandalu. Zapowiedział swoją interwencję u Generalnego Konserwatora Zabytków Tomasza Merty.
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Sro Kwi 04, 2007 7:25 pm   

Jakiś odzew jest:

Sellin przeciwko zasypaniu gdańskich piwnic

Gazeta Wyborcza napisał/a:
Konserwator zabytków, dominikanie, gdańscy kupcy oraz archeolodzy ustalą w czwartek, co zrobić z romańskimi piwnicami odkrytymi przy Hali Targowej w Gdańsku. Przeciwko zasypaniu piwnic jest wiceminister kultury Jarosław Sellin.

Kilka tygodni temu wielkopolski konserwator zabytków (nadzoruje z polecenia generalnego konserwatora prace przy gdańskiej Hali Targowej) podjął decyzję o zasypaniu piwnic z XIII wieku, które archeolodzy odkryli rok temu pod dawnym klasztorem Dominikanów.

- Wiem, że ta decyzja wzbudziła w Gdańsku spore kontrowersje - mówi Aleksander Starzyński, wielkopolski konserwator zabytków. - Dlatego postanowiłem spotkać się ze wszystkimi zainteresowanymi stronami: archeologami, kupcami oraz dominikanami.

Spotkanie odbędzie się w Gdańsku.

Romańskie piwnice sprzed ponad 700 lat zachowały się w świetnym stanie. Zwykle z tak wczesnych obiektów pozostają jedynie fragmenty fundamentów czy ścian. W podziemiach dawnego klasztoru Dominikanów można zobaczyć całe pomieszczenie o powierzchni ponad 50 metrów kwadratowych, filary, fragmenty sklepień wykonanych rzadką techniką.

- Zasypanie piwnic nie jest najmądrzejszym pomysłem - uważa wiceminister kultury Jarosław Sellin. - Wszelkie odkrycie z czasów przedkrzyżackich są szczególnie cenne dla Gdańska. Murowane budynki z tego czasu są rzadkością, dominowała zabudowa drewniana. Poprosiłem już generalnego konserwatora zabytków, by zainteresował się tą sprawą.

W miejscu, w którym wkrótce mają zakończyć się prace archeologiczne, ma powstać targowisko warzywne. Właścicielem terenu są Kupcy Dominikańscy. Władze spółki twierdzą, że nie stać ich na stworzenie kolejnego skansenu - w Hali Targowej, która również należy do kupców, można dziś oglądać fundamenty XIII-wiecznego kościoła św. Mikołaja.

Specjaliści uważają jednak, że odkrycie gdańskich archeologów to prawdziwa sensacja. Twierdzą, że piwnice oraz fragmenty romańskiej świątyni, które można dziś oglądać w hali, stanowią zespół architektury sakralnej i powinny być razem wyeksponowane. Przeciwko decyzji o zasypaniu piwnic protestują internauci, konserwatorzy oraz historycy sztuki z Gdańska. Gotowy jest projekt rekonstrukcji części sklepień oraz zasłonięcia ich żelbetową płytą - tak, aby do piwnic mieli dostęp zwiedzający. Wielkopolski konserwator uważa jednak, że taka konstrukcja zaszkodziłaby zabytkowi.

W ubiegłym tygodniu archeolodzy pracujący przy hali trafili na kolejną budowlę - niewykluczone, że są to fragmenty murów miejskich z XIII wieku. W czwartek być może konserwator podejmie decyzję o przedłużeniu badań w tym miejscu.
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
Corzano 
bi-cyklista
z Północy


Dołączył: 18 Lis 2004
Posty: 4571
Wysłany: Pią Kwi 06, 2007 8:38 am   

Cytat:
Losy piwnic w rękach ministra kultury

Odkryty przy Hali Targowej w Gdańsku romański zabytek nie zostanie zasypany. - Jeśli lokalne władze znajdą pomysł na ten obiekt i opiekuna - są szanse na pieniądze z Ministerstwa Kultury - powiedział w czwartek wielkopolski konserwator zabytków.

W czwartek miała zapaść ostateczna decyzja dotycząca piwnic. Aleksander Starzyński, który nadzoruje z polecenia generalnego konserwatora zabytków prace przy gdańskiej Hali Targowej, chciał je zasypać. Żądał tego także właściciel terenu - gdańska spółka Kupcy Dominikańscy. W miejscu, w którym trwają prace archeologiczne, ma powstać targowisko warzywne.

- Koszt zasypania piwnic to 8 tysięcy złotych - mówił zdenerwowany Jan Sokołowski, prezes Kupców Dominikańskich. - A przykrycie płytą [na której miałoby stanąć targowisko - red.] i ich konserwacja to jakieś horrendalne koszty. Nie stać nas na to!

- Mamy szacunek dla historii, ale musimy dbać też o interes spółki - tłumaczyła kilka dni wcześniej Irena Mikołajczyk, członek zarządu KD.

- Moja wcześniejsza decyzja o zasypaniu została anulowana - powiedział w Gdańsku Starzyński. - Od kilku dni odbierałem telefony z Ministerstwa Kultury, żeby jeszcze raz rozpatrzyć sprawę. Zgadzam się z opiniami gdańskich archeologów i konserwatorów, że zabytek jest niezwykle cenny.

Romańskie piwnice sprzed ponad 700 lat zachowały się w świetnym stanie. Specjaliści uważają, że odkrycie gdańskich archeologów to prawdziwa sensacja.

Piwnice nie zostaną zasypane, bo o interwencję generalnego konserwatora zabytków poprosił wiceminister kultury Jarosław Sellin. - To nie byłby najmądrzejszy pomysł. Wszelkie odkrycia z czasów przedkrzyżackich są szczególnie cenne dla Gdańska - stwierdził w środę wiceminister.

Na czwartkowe spotkanie wielkopolski konserwator zabytków przyjechał z ekspertami z dziedziny archeologii i historii sztuki. Specjaliści dokładnie obejrzeli gdańskie piwnice. Obserwatorem z Ministerstwa Kultury był Marcin Gawlicki, były wojewódzki konserwator zabytków w Gdańsku, obecnie dyrektor Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków w Warszawie.

Po oględzinach zdecydowano o zamówieniu ekspertyzy budowlanej dotyczącej stabilności konstrukcji i szacującej koszty eksponowania podziemi. Prace archeologiczne przedłużono do końca kwietnia.

- Teraz los piwnic leży w rękach ministra kultury - tłumaczył Starzyński. - Ale pierwszy krok muszą zrobić władze miasta i województwa, muszą wypracować wspólną koncepcję i przedstawić ją ministrowi. Wtedy mogą się zacząć rozmowy o dofinansowaniu prac.

- Powinniśmy zadbać o to szczególne miejsce - tłumaczył kupcom prof. Andrzej Zbierski, wybitny gdański historyk i archeolog. - Wyeksponowanie tych podziemi dowartościuje waszą własność. Na pewno czujecie się dumni, gdy goście Hali Targowej zachwycają się pięknie wyeksponowanymi fundamentami XIII-wiecznego kościoła św. Mikołaja. W tym przypadku może być podobnie.

Bożena Aksamit, Dorota Karaś
_________________
 
villaoliva 
Olivaer


Dołączył: 23 Wrz 2004
Posty: 3297
Wysłany: Pią Kwi 06, 2007 9:22 am   

Czyli akcja udana :==
_________________
Ponury Zwracacz Uwagi na Wykraczających Poza Ramy


www.staraoliwa.pl
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8084
Wysłany: Pią Kwi 06, 2007 9:24 am   

Spójrzcie :arrow: tutaj. Należało po prostu zagrać na odpowiedniej słowiańsko-patriotycznej nucie. Nie ma co się wymądrzać, że to jedyna romańska budowla w Gdańsku, że unikat, że skarb. Trzeba napisać, że piwnice są przedkrzyżackie i że to świadectwo wielkości słowiańskiego Gdańska. I można jeszcze dodać, że "byłoby dobrze, gdyby dziś w dobie odkrywania niemieckiej przeszłości Pomorza, co stało się (...) swego rodzaju modą, nie zasypywać ziemią śladów naszej przeszłości, bowiem do tej pory czynili to jedynie niemieccy i sowieccy okupanci. Zabytek, który po wiekach zapomnienia ukazuje się nam spod asfaltowej nawierzchni, świadczy o szerokich horyzontach myślowych kaszubskich władców Pomorza – książąt Świętopełka II Wielkiego i jego następców z dynastii Sobiesławowiców. Obyśmy okazali się ich godni!"
Oi!
 
villaoliva 
Olivaer


Dołączył: 23 Wrz 2004
Posty: 3297
Wysłany: Pią Kwi 06, 2007 9:28 am   

Cytat:
Należało po prostu zagrać na odpowiedniej słowiańsko-patriotycznej nucie
Dokładnie tak zrobiłem. :hihi:
Najważniejsze, że pomogło :D
_________________
Ponury Zwracacz Uwagi na Wykraczających Poza Ramy


www.staraoliwa.pl
 
janak 
Jaćko


Dołączył: 25 Paź 2004
Posty: 289
Wysłany: Pią Kwi 06, 2007 11:44 am   

Mikołaj napisał/a:
Spójrzcie :arrow: tutaj.
Mikołaj, przecież link do tego tekstu pokazywałem wcześniej (no może nie do końca to, trzeba było tylko przewinąć trochę w górę). No, a swoją drogą nie ma tam nic o wielkości słowiańskiego Gdańska, tylko kaszubskiego :wink:
 
Corzano 
bi-cyklista
z Północy


Dołączył: 18 Lis 2004
Posty: 4571
Wysłany: Pią Kwi 06, 2007 11:50 am   

janak napisał/a:
nie ma tam nic o wielkości słowiańskiego Gdańska, tylko kaszubskiego :wink:

Czyli germańskiego. :hihi: :wink:
_________________
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk