Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Pomorze 1945 - wyzwolenie, którego nie było.
Autor Wiadomość
Zoppoter 
Wolny Prusak

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 3687
Wysłany: Pią Mar 17, 2006 7:39 pm   

Bartosz B. napisał/a:
A czy większość przedwojennych mieszkańców uważało inaczej, czy chcieli i działali na rzecz suwerenności tego tworu? Ja pamiętam te zdjęcia z demonstracji przed Bramą Wyżynną.



Te zdjęcia - o ile pamietam - pokazują demonstracje urządzone przed utworzeniem Wolnego Miasta Gdańska z inspiracji władz niemieckich. Później, gdzieś tak do połowy lat 30-ych demonstracji tego typu nie było. Po opanowaniu WMG przez nazistów pewnie były - ale ich wiarygodność jest taka jak masowych manifestacji pierwszomajowych w PRL...

Jednym słowem trudno jednoznacznie stwierdzić, że wiekszość przedwojennych mieszkańców była za lub przeciw WMG. Natomiast nie ma wąpliwości - sa relacje naocznych świadków - ze całkiem sporo ludzi okreslało sie jako Danzigerzy, albo "tutejsi", z wyraxnym odżegnaniem się od polskości lub niemieckości. Jaki odsetek ludności tak uwazał - nie wiadomo, ale na pewno nie były to jakies pojedyncze przypadki.
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Pią Mar 17, 2006 8:48 pm   

Zoppoter napisał/a:
To akurat jedynie twój pogląd, a nie obiektywny fakt. Sam przyznawałeś w tych dawniejszych dyskusjach, że to zależy od tego co uznajemy za państwo i co uznajemy za przynależność do państwa.

Podawałem definicję państwa (nie wymyśloną przez mnie tylko przyjętą w nauce prawa międzynarodowego) i wskazywałem, że WMG do tej definicji nie pasowało.
Mówiłem też, (a mówiłem dlatego, że moi adwersarze podnosili jako argument nieprzynależności Gdańska do Polski dość oczywisty fakt, że ta przynalezność miała w różnych okresach różny charakter) tak więc mówiłem, że mówiąc o przynalezności państwowej Gdańska w danym okresie historycznym musimy przykładać do tego miarę danego okresu - wiadomo, ze inaczej będzie wyglądać przynależność Gdańska do Polski w czasch Łokietka, Batorego, Stanisława Augusta Poniatowskiego czy PRL.
_________________
da, da, da...
 
 
knovak 
Wanoga


Dołączył: 21 Paź 2003
Posty: 1418
Wysłany: Pią Mar 17, 2006 11:25 pm   

Innymi słowy - nie można przekładać "przynależności" w sensie XX/XXI-wiecznym do "przynależności" (i zależności!) w realiach sprzed kilkuset lat. Chyba, że zamiast zajmować się historią (Gdańska) - będziemy bawić się w dysputy polityczne...
Ale to chyba nie to forum.
_________________
"A ja sobie jeżdżę na motorowerze i nocą na szosie łapię w worek jeże..." (Jan Krzysztof Kelus)
 
 
ahmed 


Dołączyła: 11 Maj 2005
Posty: 95
Wysłany: Sob Mar 18, 2006 12:37 am   

A jak tak troche wspomnieniowo-moja babcia Urszula Ludwichowska (lub jak kto woli Ursula Ludwig - do 19 wieku pisalo sie- van Ludwig)Opowiadala jak to pieknie AC "wyzwalala" nasze piekne miasto.Mieszkala z rodzicami(pradziadek bylo kolejarzem za Cesarstwa i w WMG i w czasie wojny i w PRL) na Schichaugasse.Pradziadek zaraz po wejsciu czerwonoarmistow do miasta staral sie dotrzec do rodziny mieszkajacej na Starym Przedmiesciu.Nie dotarl tam,musial zawracac ,po drodze widzial jak na Ul.Dlugiej czerwonoarmisci wywalali meble przez okna :II i podpalali niezniszczone kamienice :% Wieczorem "wyzwoliciele" zjawili sie w kamienicy wktorej mieszakli Pradziadkowie i babcia razem z moja praprababcia.Wszystkich wypedzono kolbami na zewnatrz.Praprababcia miala juz swoje lata i nie byla wstanie sie ruszyc,zastrzelono ja...........pradziadkow i babcie razem z sasiadami postawiono pod mur.Podobno zaczeli sie zegnac miedzy soba po polsku,uslyszal to jakis radziecki oficerek i kazal ich odprowadzic z pod muru,reszte mieszkancow spotkalo to samo co moja praprababcie......Najczestszym tekstem jaki rzucali czerwonoarmisci podobno bylo_"eto wsjo germanskie!"
Zbieralem sie dlugo zeby to napisac...Czesc mojej rodziny mieszka w tym miescie od trzystu lat(przyplyneli tu z niderlandow)miedzy czasie w rodzinie pojawili sie kaszubi i wielu gdanskich niemcow.Moi pradziadkowie mowili o sobie ze sa gdanszczanami-danzigerami(nigdy nie okreslali siebie jako niemcow czy polakow)zas moja babcia ,jak jeszcze zyla sama o sobie mowila pol zartem pol serio-"jestem niemiecką polką z malego panstewka nad Baltykiem" :wink:
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Sob Mar 18, 2006 10:46 am   

Wspaniała historia Ahmed chociaż smutna. :==
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
Bartosz B. 


Dołączył: 05 Wrz 2004
Posty: 533
Wysłany: Wto Kwi 21, 2020 8:09 am   

Diametralnie inne spojrzenie: https://pl.rubaltic.ru/politics/13042020-g-wna-ulica-jest-zat-oczona-cia-ami-naszych-je-c-w-ich-rozstrzelali-gdy-zdali-sobie-spraw-e-nie-maj-/. . Nie będę cytował, bo to jakiś propagandowy portal. Czuć też tłumaczenie. Być może pojedyncze przypadki mogły tak wyglądać jak tam opisano. Wyciągnięto z tego generalne wnioski. Iście sowiecka propaganda.
_________________
http://www.berlinka.pcp.pl - autostrada Berlin - Gdańsk - Królewiec
 
discus 

Dołączył: 24 Sty 2013
Posty: 309
Wysłany: Czw Kwi 23, 2020 12:39 pm   

Rosjanie specjalną jednostką w Kaliningradzie wpływają na opinię publiczną krajów bałtyckich poprzez portal Rubaltic.ru. Strona należąca do Research Center on Societal/Political Issues "Russian Baltics" z siedzibą w Kaliningradzie publikuje artykuły w czterech językach: litewskim, łotewskim, białoruskim i polskim. Proponuję usunąć link do artykułu i stworzyć pod temat z listą stron przekazujących dezinformację . Na pewno powinna być w wykazie witryna Sputnik.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk