Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
okolice Brętowa
Autor Wiadomość
grzechuu 
Gdańsk-Piecki


Dołączył: 14 Gru 2005
Posty: 909
Wysłany: Czw Kwi 20, 2006 6:59 pm   okolice Brętowa

Sabaoth (jakiś czas temu na 4 stronie tematu o mapach) napisał/a:
Ogrodowa mówisz, wyjeżdżając spod wiaduktu w pierwszym domu po prawej (stoi przed nim, a może juz nie, kapliczka i dwa stare drzewa) mieszkają (mieszkały?) siostry zakonne. Z tyłu domu miały ogródek czy coś co przypominało sad.



kapliczka stoi, niewielka, więc trzeba się przyjrzeć, drzewa też stoją mimo, że są bardzo pochylone :)

nie stoi natomiast budynek po przeciwnej stronie ulicy Ogrodowej (tak trochę w głębi) - jesienią widziałem, że miał spalony dach - teraz są tylko ok metrowe mury

i jest jeszcze jedno ciekawe miejsce - po drugiej stronie wiaduktu - resztki zabudowań, ale kiedy przestały istnieć to pojecia nie mam

PS nie wiedziałem czy warto otwierać nowy temat, no ale nie chciałem też w tamtym zbaczać :wink:

DSC01174 400.jpg
jakieś resztki budynków
Plik ściągnięto 27039 raz(y) 61,94 KB

DSC01141 400.jpg
domek z kapliczką
Plik ściągnięto 27039 raz(y) 42,87 KB

ogrodowa.JPG
Plik ściągnięto 27039 raz(y) 15,08 KB

 
grzechuu 
Gdańsk-Piecki


Dołączył: 14 Gru 2005
Posty: 909
Wysłany: Sob Maj 13, 2006 10:15 pm   

a taki ciekawy domek stoi koło Potokowej (blisko miejsca gdzie Potokowa łączy się z Rakoczego), i z tego co widać, to długo już nie postoi :II

DSC01214 400.jpg
Plik ściągnięto 26932 raz(y) 52,66 KB

 
Panbary 
Radek


Dołączył: 07 Maj 2006
Posty: 70
Wysłany: Nie Maj 14, 2006 11:08 am   

Pamiętam jak się spalił z 3 lata temu jakoś...
 
 
TOMB 


Dołączył: 23 Lis 2004
Posty: 359
Wysłany: Czw Maj 18, 2006 2:02 pm   

W 1984 roku pracowałem na poczcie jako listonosz (wtedy oficjalna nazwa -doręczyciel). Chodziłem w rejonie Brętowo w zastępstwie kiedy listonosz który miał przydzielony ten rejon był na zwolnieniach.... Więcej tam było chodzenia niż doręczania listów, bo rejon był bardzo rozległy Od Słowackiego po Matemblewo, Dolne Migowo, Potokową i wspomnianą Ogrodową.... Jeśli mnie pamięć nie myli to przy Ogrodowej były trzy adresy doręczeń.... wspomniane Siostry Zakonne (chyba nr2) i jeszcze dwa - jeden z nich to było napewno ogrodnictwo ze szklarniami. Ale numerów ich nie pamiętam. A te ruinki za wiaduktem, to z tego co pamiętam to chyba zniszczenia wojenne albo tuż powojenne, bo ten stary listonosz którego zastępowałem, nic nie wspominał o innych adresach w tej okolicy. A chodził tam pewnie jescze od lat 60-tych.
 
grzechuu 
Gdańsk-Piecki


Dołączył: 14 Gru 2005
Posty: 909
Wysłany: Wto Maj 30, 2006 10:21 pm   

no te "ruinki" wyglądają na stare, zarośniete są krzakami,

ale ciekawe, że na planach jeszcze są zaznaczane (pewnie z powodu zaniedbań przy aktualizacjach :) )
np na IPG są zaznaczone - jako 3 i 4 - ( http://www.ipg.gdansk.gda.pl/index.pl.html )
 
grzechuu 
Gdańsk-Piecki


Dołączył: 14 Gru 2005
Posty: 909
Wysłany: Pią Cze 09, 2006 3:21 pm   

Tak sobie przypomniałem, że kilka lat temu, podczas poszerzania ul. Słowackiego, miasto miało jakieś problemy z przesiedleniem kilku gospodarstw. Pamięta może ktoś coś więcej?

Może ma ktoś jakieś zdjęcia budynków, których już nie ma? Domyślam się, że chodziło o te w pobliżu Niedźwiednika (na odcinku od Niedżwiednika w stronę lotniska). Część budynków pozostała, niektórych już nie ma. Miedzy innymi dawnej posiadłości Lobekshof, która już była kiedyś tu na forum wspominana.

słowackiego.JPG
skrzyżowanie ulic Słowackiego i Potokowej w 1940 (dziś rondo) - budynki zaznaczone na czerwono istnieją do dziś
Plik ściągnięto 26625 raz(y) 20,87 KB

 
Mr X 

Dołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 6
Wysłany: Wto Cze 13, 2006 3:18 pm   

Te resztki zabudowan to stara działka budowlana...wyglada tak jak na pierwszym zdjeciu z 20-30 lat!! Jak byłem małym to czesto tam chodziłem...z 15 lat temu!! A co do tego spalonego domku co teraz to ruina / z pierwszej mapki / to tez nalezał on do sióstr..ale jakos pół roku temu sie nieszczęsliwie sie zapali dach i było juz po domku / podbno nikt nie ucierpiał / .
 
grzechuu 
Gdańsk-Piecki


Dołączył: 14 Gru 2005
Posty: 909
Wysłany: Pon Wrz 04, 2006 11:41 pm   

Widziałem ostatnio książkę "Pod znakiem swastyki, Gdańsk 1943-1944"
Na kilku stronach są zdjęcia z prac fortyfikacyjnych w rejonie "Piecki - Brętowo" we wrześniu 1944 i Srebrzyska w listopadzie 1944 - budowanie rowów przeciwczołgowych z udziałem ludności cywilnej.
Na zdjęciach widać niewielkie domki - domyślam się że to domy z początku ul. Potokowej.

Czy ma ktoś może tą książkę w swoich zbiorach oraz mozliwość ukazania tych zdjęć na forum? :P (by mozna było spróbować dokładniej zidentyfikować domki)
I drugie pytanie - czy są jeszcze jakieś ślady po tych rowach?
 
roland 


Dołączył: 04 Lut 2006
Posty: 780
Wysłany: Wto Wrz 05, 2006 7:37 am   

Posiadam ksiązkę, którą wspominasz, wieczorem spróbuję odszukać zdjęcia o których mowa :D .
 
jayms 
dżejms


Dołączył: 16 Paź 2005
Posty: 1001
Wysłany: Sro Wrz 06, 2006 2:26 pm   

To są zdjęcia z tego albumu.Wydaje mi się,że te domki w tle to prędzej Suchanino niż ul.Potokowa.

prace fortyfikacyjne Piecki-Brętowo 1944 - 1m.jpg
Plik ściągnięto 26248 raz(y) 69,58 KB

prace fortyfikacyjne Piecki-Brętowo 1944 - 2m.jpg
Plik ściągnięto 26248 raz(y) 71,88 KB

_________________
Bacz byś nie zgłupiał od mądrości swojej.
 
grzechuu 
Gdańsk-Piecki


Dołączył: 14 Gru 2005
Posty: 909
Wysłany: Sro Wrz 06, 2006 6:29 pm   

Dzięki! :)
Całkiem możliwe, że to Suchanino - teraz widzę, że domy są jakby po dwóch stronach ulicy (to Potokowa by odpadała). Jeszcze myślałem o Migowskiej, ale ona jest raczej otoczona wzgórzami wiec chyba też odpada.

No nic, trzeba bedzie się kiedyś przejść :)
 
binkowskig 
sp7sqp

Dołączył: 14 Lut 2007
Posty: 18
Wysłany: Sro Lut 14, 2007 6:40 pm   

Mr X napisał/a:
Te resztki zabudowan to stara działka budowlana...wyglada tak jak na pierwszym zdjeciu z 20-30 lat!! Jak byłem małym to czesto tam chodziłem...z 15 lat temu!! A co do tego spalonego domku co teraz to ruina / z pierwszej mapki / to tez nalezał on do sióstr..ale jakos pół roku temu sie nieszczęsliwie sie zapali dach i było juz po domku / podbno nikt nie ucierpiał / .


Witam.Jestem nowy Mam na imie Grzegorz, mieszkam w Radomiu, wiek...no juz po mału z górki - 40. W latach 1974- 1987 co roku spedzałem wakcje przy Ogrodowej 5 - tym spalonym domku na przeciwko domku sióstr. W tamtych latach to były piękne dziewicze tereny, niby nad morzem ale jakby w górach...do czasu jak zaczeto budową Niedzwiednik a pozniej Morene. Cywilizacji nie dało się zatrzymać. To były piękne czasy gdy latało sie po okolicznych wałach byłej kolejki, morenach czy z dreszczykiem przekradało na poligon. Znalazłem to forum i juz się stałem jego fanem. Może wniosę cos nowego do wiadomości tu znajdujacych sie. Ten spalony domek w ktorym mieszkała moja rodzina nie należał do sióstr. W 1986 roku moja rodzina sprzedała go jakiejs firmie zajmujacej się zielenią a dalszych losów juz niestety nie znam . Wiem od rodziny , że kilka lat temu zapalił sie dch. Mam troche fotek z tamtych lat- ech co to były za czasy.Pozdrawiam grzegorz

ogrodowa5.jpg
Brentowo ogrodowa 5
Plik ściągnięto 25774 raz(y) 60,79 KB

 
gargoyle dfl 
Mottlauspucker


Dołączyła: 11 Kwi 2005
Posty: 926
Wysłany: Sro Lut 14, 2007 8:32 pm   

pssst p.binkowskig ,zanim wpadnie tu porzadkowy to sprobuj odnalezc watek powitalny i nie musisz dublowac tematow ,aha i wrzucaj te zdjecia jak najszybciej bo sie nie moge doczekac :tuptup: (kiedys sasiad ze Slowackiego 105)
_________________
"...robala co mnie zzera wciaz zalewam sam..."
 
 
grzechuu 
Gdańsk-Piecki


Dołączył: 14 Gru 2005
Posty: 909
Wysłany: Sro Lut 14, 2007 8:54 pm   

to samo miejsce w 2006r. :|

[czekamy na więcej zdjęć :== ]

DSC01144n.jpg
Plik ściągnięto 25743 raz(y) 78,84 KB

 
binkowskig 
sp7sqp

Dołączył: 14 Lut 2007
Posty: 18
Wysłany: Sro Lut 14, 2007 10:05 pm   

grzechuu napisał/a:
to samo miejsce w 2006r. :|

[czekamy na więcej zdjęć :== ]


Witam. Przepraszam za jakieś formalne gafy...chyba coś przeoczyłem jako nowy na forum. Dzięki za fotkę, ponad dwadzieścia lat zrobiło swoje w wyglądzie otoczenia. Chatka była z przełomu 18/19 wieku...smutny koniec. Szkoda...ale dzięki. Mam nadzieję , że więcej pojawi się fotek z tych okolic...i ja też jak znajdę to wkleję. Pozdrawiam binkowskig
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk