Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Symbole na starych mapach Gdanska
Autor Wiadomość
zoro 

Dołączył: 02 Mar 2010
Posty: 4
Wysłany: Wto Mar 02, 2010 10:52 am   Symbole na starych mapach Gdanska

Mam problem z odczytaniem mapy Gdańska z Messtischblatt. Szczególnie problematyczne są dwie pozycje- jedna dziwnie oznaczone działki na Oruni. Są to zakreskowane innaczej niż zabudowa zwarta pola, częściowo znajdują się na nich budynki.

Drugi problem dotyczy budynku w Gdańsku. W sumie, to nie jestem w stanie odnaleźć nazwy ulicy. Chodzi o konkretne oznaczenie w budynku- oznaczony jako zabudowa zwarta, ale z czymś w środku.

I o to w środku oznaczenie mi chodzi- jeśli ktoś mógłby mi pomóc w wyjaśnieniu tych sybboli- byłbym bardzo wdzięczny.

co_to2.jpg
Jeden z budynków nad Motławą.
Plik ściągnięto 19472 raz(y) 14,23 KB

co_to1.jpg
Działki na Oruni.
Plik ściągnięto 19472 raz(y) 36,48 KB

_________________
pozdrawiam,
darek
 
Darczan 
:)


Dołączył: 18 Wrz 2005
Posty: 35
Wysłany: Sro Mar 03, 2010 10:11 pm   

Śmiem twierdzić, że to "coś" wewnątrz budynku w Gdańsku to swego rodzaju dziedziniec.
_________________
~~
 
 
zoro 

Dołączył: 02 Mar 2010
Posty: 4
Wysłany: Czw Mar 04, 2010 11:35 am   

:) tak, to raczej dziedziniec. Podobnie oznaczone są wybrukowane place, nie przeznaczone do ruchu samochodowego, jak np. rynki.
Ale co to jest na Oruni? Te działki są oznaczone tak samo.
_________________
pozdrawiam,
darek
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Czw Mar 04, 2010 1:21 pm   

zoro napisał/a:
Podobnie oznaczone są wybrukowane place,

Raczej nie. Wydaje mi się, że bardziej zieleńce. Poniżej to raczej skwer z fontanną(?) i nad brzegiem Nowej Motławy to raczej trawnik.
Przy mniej zwartej zabudowie (Orunia) to zdecydowanie ogrody przydomowe. Oczywiście kartograf mógł mieć dylematy - czy to ogród, czy podwórze i grządki z kapustą - czy to ogród, czy pole.
 
 
zoro 

Dołączył: 02 Mar 2010
Posty: 4
Wysłany: Czw Mar 04, 2010 1:53 pm   

Krzysztof napisał/a:

Raczej nie. Wydaje mi się, że bardziej zieleńce. Poniżej to raczej skwer z fontanną(?) i nad brzegiem Nowej Motławy to raczej trawnik.
Przy mniej zwartej zabudowie (Orunia) to zdecydowanie ogrody przydomowe. Oczywiście kartograf mógł mieć dylematy - czy to ogród, czy podwórze i grządki z kapustą - czy to ogród, czy pole.

Fontanna może mieć sens. Jednak w ten sam sposób oznaczone są rynki miejskie. Tereny zielone mają inne oznaczenie. Najgorsze, że nie mogę znaleźć opisu tego konkretnego symbolu.
Co do Oruni- prawdopodobnie masz rację.
dzięki za pomoc.
_________________
pozdrawiam,
darek
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7684
Wysłany: Czw Mar 04, 2010 3:23 pm   

Jeśli w ogóle plany miasta w tej skali mogą być źródłem informacji, to przychylam się do zdania Krzysztofa - chodzi o zieleńce. To, co nazwaliście "skwerem z fontanną" to Plac Wintera - jedno z ważniejszych miejsc z urządzoną zielenią w śródmieściu.
Bardziej na południe (to nie jest Nowa Motława :dziadek: ) to okolice Baszty pod Zrębem i dzisiejszego klubu kajakowego "Żabi Kruk" - za Kajzera był tam chyba plac musztry.
Wreszcie teren zaznaczony na wklejonym planie czerwoną obwódką - to przestrzeń międzyblokowa pomiędzy nieistniejącą Dienergasse a Podwalem Przedmiejskim (dziś w tym miejscu boisko za Pałacem Młodzieży) - tam faktycznie zabudowa była znacznie luźniejsza, niż gdzie indziej na Głównym Mieście, i może też urządzono tam trawniki, ewentualnie jakieś przydomowe ogródki.
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
2xM 


Dołączył: 11 Wrz 2008
Posty: 229
Wysłany: Czw Mar 04, 2010 7:17 pm   

Trochę różnych przydatnych informacji, między innymi na temat Messtischblattów:
ftp://mapy.ziomal.org/mapy/znaki_topograficzne_i_skorowidze/
_________________

 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Czw Mar 04, 2010 10:17 pm   

pumeks napisał/a:
(to nie jest Nowa Motława )

Nad nią też jest wąski pasek zieleni.
Sprawdziłem, (bo poprzednio - na wyczucie), ten kierunek zakreskowania na mapach polskich - to ogrody; na niemieckich i austriackich też. Tylko Rosjanie mieli wielokierunkowe zakreskowania oznaczające ogrody.

Unnamed2.jpg
Plik ściągnięto 19281 raz(y) 41,41 KB

 
 
discus 

Dołączył: 24 Sty 2013
Posty: 309
Wysłany: Wto Kwi 02, 2013 11:50 am   

Wykorzystując powyższy wątek pozwolę się zapytać o szyny (umieszczone na moście połóżonym równolegle do ul. Toruńskiej i prostopadle do ul. Kamienna Grobla (dokładnie na wysokości osiedla Aura Gdańska)), widoczne na znanej Forumoowiczom mapie historia portalu Trójmiasto:

Dla jakich pojazdów były one przeznaczone (tramwaj, pociąg), i kiedy ten most został rozebrany lub znisczony ??

Z mapy pasuje mi pociąg (wjeżdzł by na obecne osiedle Aura mostem kolejowym od strony ul. Toruńskiej) tylko, że jedzie do nikąd ???

Kto mi to rozświetli z tej mapy??
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Wto Kwi 02, 2013 2:48 pm   

discus napisał/a:
(umieszczone na moście połóżonym równolegle do ul. Toruńskiej i prostopadle do ul. Kamienna Grobla (dokładnie na wysokości osiedla Aura Gdańska)), widoczne na znanej Forumoowiczom mapie historia portalu Trójmiasto:
Nie mogę zrozumieć o który most chodzi, ale mapka z 1897 powinna wyjaśnić.

Toruńska.jpg
Plik ściągnięto 17750 raz(y) 98,74 KB

 
 
discus 

Dołączył: 24 Sty 2013
Posty: 309
Wysłany: Wto Kwi 02, 2013 4:09 pm   

Na czerwono most o który pytam a obok most na ul. Toruńskiej.

Most nad Nową Motławą.PNG
Plik ściągnięto 17738 raz(y) 90,69 KB

 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7684
Wysłany: Wto Kwi 02, 2013 4:38 pm   

A mógłbyś pokazać taki fragment tej mapy, żeby było widać, gdzie jest Motława, Nowa Motława i ul. Toruńska? :???:
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
discus 

Dołączył: 24 Sty 2013
Posty: 309
Wysłany: Wto Kwi 02, 2013 5:16 pm   

Fragment mapy wyciąłem po przeczytaniu tej wypowiedzi



Link ze stroną do mapy


Trochę większy skan

Większe zdjęcie mostu nad Nową Motławą.PNG
Plik ściągnięto 17707 raz(y) 107,66 KB

 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Wto Kwi 02, 2013 5:55 pm   

To wygląda na prywatny most i prywatne torowisko łączące dwie części olejarni. Przypuszczalnie na wschodnim nabrzeżu Nowej Motławy był też prywatny port rozładunkowy tej firmy.
Co ciekawe na żadnym dostępnym mi planie miasta ten most, jako nie publiczny, nie jest zaznaczony.

Toruńska.m.jpg
Plik ściągnięto 17696 raz(y) 93,31 KB

Toruńska44.jpg
Plik ściągnięto 17696 raz(y) 66,22 KB

 
 
discus 

Dołączył: 24 Sty 2013
Posty: 309
Wysłany: Wto Kwi 02, 2013 6:12 pm   

Dziękuję za informację o moście Krzysztofie. Przeglądam swoje książki ze zdjęciami tego obszaru w mieście i mam następne pytanie czy mógł on być zwodzony ?? Konstrukcja mostu jest masywna tylko przy brzegach. Niestety nie mam zdjęcia dokładnego.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk