Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
my z Żabianki :)
Autor Wiadomość
bijouM 
.


Dołączyła: 09 Cze 2009
Posty: 291
Wysłany: Czw Lut 18, 2010 4:12 pm   

Radek68 napisał/a:
Fajne zdjęcia, widać Pomorską, Gospody a nawet stary tramwaj (pewnie 4).

To ja dorzucę dwa (kiepskiej jakości, ale cóż tam) zdjęcia z lat 76 - 81 (chyba... ;))


dzieki.. na pierwszym zdjęciu jest mój blok.. poznaję po kolejce do mięsnego hyhy
 
Neko 


Dołączyła: 24 Lut 2010
Posty: 16
Wysłany: Nie Lut 28, 2010 12:47 am   

Ja też żabiankówna ;) (no, wcześniej Wrzeszcz, tak pól na pół) Pierwsze zdjęcie Radka68 jest robione z mojego bloku :D Świetnie jest zobaczyć Żabę sprzed lat :==
 
seestrasse 
Zesztrasia z Szafy


Dołączyła: 13 Kwi 2004
Posty: 6586
Wysłany: Czw Mar 18, 2010 12:12 pm   

o rzeźbach na Żabiance w trójmiejskiej GazWybie
Cytat:

Ratujmy dom z gołą babą i inne rzeźby na Żabiance
Aleksandra Kozłowska
2010-03-18, ostatnia aktualizacja 2010-03-17 21:02

Ceramiczne plenerowe rzeźby i fontanna - niegdyś chluba Żabianki wyróżniająca osiedle wśród innych blokowisk niszczeją. Pomazane graffiti, uszkodzone lub niedziałające straszą zamiast upiększać. Trzeba to zmienić!

Zbudowana na przełomie lat 60. i 70. Żabianka była pierwszym na Wybrzeżu osiedlem eksperymentalnym - między szarą "wielką płytę" urbaniści postanowili wprowadzić sztukę. Artyści z tzw. Grupy Kadyny: Edward Roguszczak, Swietłana Zerling, Maria Kuczyńska, Hanna Żuławska i architekt Jacek Krenz opracowali nowatorski projekt "Ceramika dla architektury". Składały się na niego rzeźby i reliefy, fontanna, place zabaw - wszystko wykonane zostało z materiałów wywodzących się z natury (gliny, drewna) a przez to kontrastujących z odhumanizowanym betonem.
- Nieżyjący już Edward Roguszczak był inicjatorem międzynarodowych plenerów, które odbywały się w Zakładzie Ceramiki Zabytkowej w Kadynach koło Elbląga. To właśnie tam powstał pomysł plastycznej oprawy blokowisk - opowiada Swietłana Zerling, autorka reliefu przedstawiającego ludzkie, jakby "odciśnięte" w glinie nagie sylwetki na bloku przy ul. Gospody 6 i rzeźby z cyklu "Futerały" przy deptaku. - Moje "Futerały" miały być ludzkim śladem w tej architekturze, miejscem, w które człowiek mógłby się schować, wtulić.
Dziś jeden z "Futerałów", figur nagich kobiet pomazany jest sprejami, podobnie jak i relief z "gołymi ludźmi". Inny "Futerał" ustawiony w pobliżu przystanku SKM-ki właśnie stracił jedną nogę. Fontanna zaprojektowana przez Edwarda Roguszczaka, przypominająca spękaną ziemię, z której tryska źródło, nie działa.
- Co roku na wiosnę odmalowujemy te rzeźby, bo rzeczywiście pseudograficiarze je niszczą. Nie ma na nich lekarstwa - wzdycha Dariusz Petrowski, prezes spółdzielni Żabianka. - Niebawem znów się za to weźmiemy. Rzeźby i relief są z ceramiki, malujemy je więc na brązowo. To już trzeci raz za mojej kadencji. Ale fontanna, gdzie trzeba wymienić obieg na zamknięty to już nie nasz problem - należy do parafii Matki Bożej Fatimskiej, niech ksiądz za to płaci.
- Mieszkam tu od urodzenia. W dzieciństwie z chłopakami trochę śmieliśmy się z tych gołych rzeźb, ale zawsze je lubiłem. Dzięki nim nasza dzielnica była inna, ciekawsza niż np. Zaspa. Mieliśmy też najfajniejszy plac zabaw w okolicy - z drewnianym wigwamem i drabinkami do wspinania. Przykro mi dziś patrzeć na to jak ludzie dewastują te rzeźby, wyglądają tak jakby nikt o nie nie dbał - denerwuje się Tomasz Jaskółka. - A przecież chyba nie wiele trzeba żeby znów odzyskały formę.
Autorka rzeźb też nie kryje goryczy: - Żyjemy w takim świecie, że nikogo nic nie obchodzi, ani sztuka, ani dorobek artystów - niech idzie na zatracenie - mówi Swietłana Zerling. - A nowych prac w plenerze się nie robi. Inwestorzy tną koszty, gdzie by tam myśleli o plastyce na osiedlu. Gdy powstawała "Ceramika dla architektury" była ustawa, która mówiła, że 1 procent inwestycji musi być przekazany na estetyzację otoczenia - środki mieliśmy więc zagwarantowane, dziś to niestety już przeszłość.
- Szkoda, że te rzeźby tak niszczeją - komentuje dr Jacek Friedrich, historyk sztuki z UG. - Żabianka to rzadki przykład starannego - jak na warunki "wielkiej płyty", oczywiście - zindywidualizowanego podejścia do osiedla. "Wielka płyta" to nie architektura, a fabryka identycznych domów-klocków. Założeniem urbanistów planujących Żabiankę od początku było przełamanie blokowej monotonii tego typu plastycznymi, ładnie wykonanymi elementami: ceramicznymi donicami, rzeźbami, drewnianą "indiańską wioską" czy specjalnie usypaną górką saneczkową dla dzieci. Taki zresztą był też wymóg modernizmu - budynki jego sztandarowego twórcy Le Corbusiera dekorowane były dopracowanym kolorystycznie detalem w różnych technikach: mozaiką, płaskorzeźbą, szkłem. Dzięki temu osiedla takie, jak Żabianka nabierały indywidualnego rysu, stawały się bardziej ludzkie.
Friedrich, który sam przez wiele lat mieszkał na Żabiance przyznaje, że na tak zaplanowanym osiedlu żyje się po prostu lepiej: - W takich dzielnicach zwykle łatwo się zgubić, wszystkie domy wyglądają tak samo. A tu inaczej - mówiło się: "ten dom z gołymi babami" albo "górka obok rzeźby takiej pani" - wspomina historyk sztuki. - Dziś wiele osiedli można by tak właśnie zindywidualizować. To ważne, bo większość ludzi nawet podświadomie lepiej czuje się w przestrzeni, gdzie plastycznie coś się dzieje niż na betonowej pustyni.
 
tomked 

Dołączył: 15 Mar 2010
Posty: 6
Wysłany: Sro Kwi 07, 2010 9:03 pm   

Czytałem o Żabiance przed świętami i postanowiłem też coś dodać. Spytałem ojca a ten coś niecoś wie:

"Gospody
8-już było w poprzednich postach więc nie będę opisywał
15-Meisner,Gruchała,Gagis,Żytelska,Jasińska,Pacuk,Muntzke,dwie starsze panie mówiliśmy na nie Frechowne bródki.
16-(Xandra)Kryza,Wysocki,Sefaniak,Rutkowski,Płóciennik,Wisniewski,Boguszewicz,
Kaczmarek,Samp
(Boguszewicz walczył pod Monte Cassino a jego żona w Powstaniu Warszawskim)
 
tomked 

Dołączył: 15 Mar 2010
Posty: 6
Wysłany: Sro Kwi 07, 2010 9:33 pm   

...Gospody cd
15a-"Fredek"
15b-Wysocki,Pawłowski
17-Szczukowski,Kędzior,Błażejczyk,Olech,Szczukowski(II),Kolan

Rybacka
posiadłość Boguszewicza, Klawiński, Pacuk, Janicki, Dunst, Romańczuk, Berendt, Wirażko, Szydzik,

Pomorska 78
Pawlina, Kędzierski, Szafrański i starsze małżeństwo nazwisko na R.. :???:
przy śluzie mieszkał Stachurski, Misiejuk

Gdyńska
od lasku chłodnia Lenarczyka, Lenarczuk, Finczek, Nowakowski, Buczkowski, Witanowski, Chodrian, Giełdzik, Czyszewski, Belchnerowski, Westfal, Jankowski, Gajzler

Pomorska
przy przystanku po lewej stronie w kierunku Jelitkowa-Zatorski(Zaworski) :???: chyba był leśnikiem,trzymali w ogrodzie perlice i pewie!!Dalej Żebrowski, Wichorowski, Majchrzak.Przy wjeździe do "Gdani" była rajska jabłoń, mieszkali tam Ostrowscy.W hotelu Budzyński,przy wyjeździe z "Gdani" ogrodnik Sztanderski a za Piastowską w polu Mein Olef...
 
tomked 

Dołączył: 15 Mar 2010
Posty: 6
Wysłany: Sro Kwi 07, 2010 9:46 pm   

...na lewo od Pomorskiej ul.Orłowska na prawo w ogrodzie dwie panie, córka była pielęgniarką, dalej Wegnerowski i w polu Polityko

Wejhera
od strony Gospody po lewej Gajkowski i Lorentz do nich chodzilismy na morwy. Dalej Osowscy, Podgórski, Wiśniewski, na rogu helskiej w póżniejszym czasie wybudował się Konopka a mieszkał wcześniej przy Gdyńskiej 10.

Klein Berlinek
Sopot ul.Łokietka
Mazur, Freiberg, Helland,Redman, Litwin, Wiśliński i Mazur(II)
...i to by było na tyle. :D
 
seestrasse 
Zesztrasia z Szafy


Dołączyła: 13 Kwi 2004
Posty: 6586
Wysłany: Sro Kwi 07, 2010 9:58 pm   

wspaniale, wielkie dzięki dla szanownego ojca! :D
 
malkontent 

Dołączył: 06 Lip 2007
Posty: 13
Wysłany: Pią Kwi 09, 2010 9:35 am   

Czy jeden z dwojga Wisniewskich mial zone o imieniu Eufrazyna(Eufrazja) i syna o imieniu Jozef?
 
malkontent 

Dołączył: 06 Lip 2007
Posty: 13
Wysłany: Pią Kwi 09, 2010 5:08 pm   

I jeszcze mam pytanie do zdjecia F1020018.JPG, sprzed kilku stron, na ktorym widac chlopca z pilka, czy jest ono zrobione mniej wiecej w miejscu, w ktorym stoi dzisiaj kosciol przy deptaku? Bo pamietam z dziecisnstwa, ze zanim ogrodzono caly teren pod budowe kosciola, to bylo tam klepisko wykozystywane przez nas do gry w pilke.
 
seestrasse 
Zesztrasia z Szafy


Dołączyła: 13 Kwi 2004
Posty: 6586
Wysłany: Pią Kwi 09, 2010 7:29 pm   

dzięki uprzejmości mieta (tu następują obiecane wirtualne kwiaty :k11: oraz piwo :piwo: :piwo: :piwo: ) możemy zobaczyć z bliska domek przy Pomorskiej, anonsowany kilka stron wcześniej
miet - dziękujemy!!!

pomorska_domek.jpg
Plik ściągnięto 11809 raz(y) 70,72 KB

 
jayms 
dżejms


Dołączył: 16 Paź 2005
Posty: 1001
Wysłany: Sob Kwi 10, 2010 6:28 am   

Osz w mordeczkę! Głęboki ukłon za fotkę,a swoją drogą jaki wielki zachwyt musiał wzbudzać wtedy na dzielni ten wypasiony merc. :hihi:
_________________
Bacz byś nie zgłupiał od mądrości swojej.
 
malkontent 

Dołączył: 06 Lip 2007
Posty: 13
Wysłany: Nie Kwi 11, 2010 2:26 pm   

Ten dom stal w miejscu obecnego przystanku tramwajowego, przy Pomorskiej 16?
 
seestrasse 
Zesztrasia z Szafy


Dołączyła: 13 Kwi 2004
Posty: 6586
Wysłany: Nie Kwi 11, 2010 7:33 pm   

wychodzi na to, że tak :)
 
Radek68 
SONDA


Dołączył: 12 Lut 2008
Posty: 48
Wysłany: Pon Kwi 12, 2010 6:49 pm   

seestrasse napisał/a:
dzięki uprzejmości mieta możemy zobaczyć z bliska domek przy Pomorskiej, anonsowany kilka stron wcześniej
miet - dziękujemy!!!


O kurcze! Ale fotka. I nawet w niezłej jakości.
:== :zgooda:

Dzięki.
 
Darczan 
:)


Dołączył: 18 Wrz 2005
Posty: 35
Wysłany: Wto Kwi 13, 2010 7:40 pm   

Fotka, rzeczywiście super jakości - jakby zrobiona nowoczesnym sprzętem :) Może to zabrzmi jak bluźnierstwo (jeśli tak to baaaardzo przepraszam), ale domek jak domek ;) za to ten mercedes - przepiękny :)
_________________
~~
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk