Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Langfuhr - Haupstrasse
Autor Wiadomość
grzechuu 
Gdańsk-Piecki


Dołączył: 14 Gru 2005
Posty: 909
Wysłany: Nie Sty 10, 2010 4:21 pm   

Ja chyba już to widzę! :) Zdjęcie od Orki bardzo pomogło! :masta:

Wydaje mi się, że te 3 zdjęcia są wykonane "tak w przenośni schodząc" - po bokach znika jakby po jednej kamienicy, zarówno z lewej jak i prawej...




right? :)
 
Orka 

Dołączyła: 27 Maj 2007
Posty: 178
Wysłany: Nie Sty 10, 2010 5:41 pm   

Fantastycznie! Niewiarygodne, jak niegdyś wyglądała ta okolica...
Czy z Waryńskiego był wylot na Grunwaldzką? Czy to ten wąski wyjazd na "moim" zdjęciu po lewej stronie?
 
Franky 


Dołączył: 08 Sty 2007
Posty: 56
Wysłany: Nie Sty 10, 2010 6:29 pm   

o to chodziło?

sob grunw_3.jpg
Plik ściągnięto 17684 raz(y) 72,51 KB

 
Orka 

Dołączyła: 27 Maj 2007
Posty: 178
Wysłany: Nie Sty 10, 2010 8:31 pm   

Franky napisał/a:
o to chodziło?


Tak, dzięki temu budynkowi udało się ustalić gdzie zrobiono zdjęcie.
Natomiast jeśli chodzi o mnie-to miałam na myśli wyjazd po przeciwnej stronie Hauptrasse :)
 
grzechuu 
Gdańsk-Piecki


Dołączył: 14 Gru 2005
Posty: 909
Wysłany: Nie Sty 10, 2010 8:49 pm   

Orka napisał/a:
Franky napisał/a:
o to chodziło?


Tak, dzięki temu budynkowi udało się ustalić gdzie zrobiono zdjęcie.
Natomiast jeśli chodzi o mnie-to miałam na myśli wyjazd po przeciwnej stronie Hauptrasse :)

Jak patrzę na plany miasta, to Waryńskiego jest troszkę bliżej Rynku - ja bym oszacował - że względem tych trzech zdjęć co wkleiłem - by były jeszcze dwie i dopiero dzisiejsza Waryńskiego

Te 3 pocztówki nie pozwalają oszacować która kamienica jaki ma numer - ale ja bym powiedział, że to jakoś trochę tak:

warynskiego.JPG
Plik ściągnięto 17638 raz(y) 27,78 KB

 
pawel.45 
z komódeczki

Dołączył: 26 Sie 2006
Posty: 781
Wysłany: Pon Sty 11, 2010 4:13 am   

Właściwie to już prawie wszystko jest jasne, ale pozwolę sobie na parę uzupełnień. Budynki po prawej (parzystej) stronie ulicy łatwo jest ponumerować, bo zachowały się trzy z dawnej zabudowy i numery działek też nie zostały zmienione. Natomiast strona nieparzysta zmieniła się całkowicie również pod względem numeracji nieruchomości.
Fot. Grzecha jest starsza i widać na niej jeszcze rosnące duże drzewa po lewej stronie, a także z prawej strony drzewo rosnące za rogiem budynku nr 56 przy wjeżdzie w Hermannshofer Weg (dzisiejszą ul.Wassowskiego - na fot. zaznaczyłem ten wjazd żółtym kolorem). Na obu fot. widać schodki do bud. nr 52/54 (zaznaczyłem czerwoną strzałką).
Po wojnie zbudowano nowy, szerszy budynek nr 56 (był w nim przez wiele lat Spółdzielczy Dom Towarowy, a obecnie bank) i w ul. Wassowskiego wjeżdżało się przez bramę.
Pierwszy widoczny z prawej strony dom na fot. Orki – to nr 60, a za nim (przy nr 58) widoczna brama wjazdowa na podwórze. Potem ten wjazd zabudowano „plombą” i w takiej postaci przetrwał do 1962r, kiedy został wyburzony pod nową zabudowę. Natomiast w odbudowanym po wojnie bud. nr 58 wykonano bramę wjazdową.
Odnośnie budynków po lewej stronie – moim zdaniem pierwszy widoczny na obu fot. ma nr 49, a następny znajdujący się na wprost wylotu ul. Wassowskiego nr 47. Czyli do rogu Brunshofer Weg (ul.Waryńskiego) stały jeszcze 3 nie widoczne na tych fot. budynki.

Gd.Wrz. Grunw.1.jpg
Plik ściągnięto 17602 raz(y) 70,01 KB

Gd.Wrz. Grunw.2.jpg
Plik ściągnięto 17602 raz(y) 50,65 KB

 
Franky 


Dołączył: 08 Sty 2007
Posty: 56
Wysłany: Pon Sty 11, 2010 10:31 am   

warto podkreślić o której numeracji mówisz, bo chyba mówisz o systemie wiedeńskim, który późno został wprowadzony, i o ile się nie myle dopiero przy nazwie Adolf Hitler Strasse, lata 30

poprzednia numeracja nijak ma się do dzisiejszej, również pewnie ze zmianą systemu w latach 30 nastąpiło zwiększenie ilości działek, albo zmniejszenie
 
pawel.45 
z komódeczki

Dołączył: 26 Sie 2006
Posty: 781
Wysłany: Pon Sty 11, 2010 1:39 pm   

Franky napisał/a:
warto podkreślić o której numeracji mówisz...


Słuszna uwaga.
Oczywiście użyłem numeracji naprzemiennej - tej ostatniej przed wojną i obowiązującej nadal. Z pewnością w chwili fotografowania budynki te były inaczej oznakowane. Ponieważ tamte numery były parokrotnie zmieniane a nie podano daty fotografowania - nie mieli byśmy żadnej możliwości odniesienia się do obecnej numeracji.
Pozdrawiam.
 
Franky 


Dołączył: 08 Sty 2007
Posty: 56
Wysłany: Pon Sty 11, 2010 2:27 pm   

mam wrażenie że były tylko dwa rodzaje numeracji, z takimi również spotkałem się w archiwum, w aktach policji budowlanej

kiedy ulica nazywała się Haupstrasse do lat 30, ciągnęła się do wysokości ulicy Szymanowskiego, dalej ulica zmieniała nazwę na Pommersche Chaussee, od tego miejsca numeracja zaczynała się od nowa

w latach 30, nie wiem dokładnie w którym roku, powstała Adolf Hitlerstrasse która miała już system wiedeński, parzysto nieparzysto stronna numeracja, ulica pod jedną nazwą wydłużyła się do granicy z Sopotem, i chyba stała się dzięki temu (nazwisku) najdłuższą ulicą w Gdańsku

zastanawiam się czy gdyby nie moda, a może wymóg, nazywania najdłuższych ulic wiadomo jakimi nazwiskami, czyli tworzenia długich ulic, czy dzisiaj Grunwaldzka byłaby tak długa? czy może podzielona tak jak przed zmianą nazwy?
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Pon Sty 11, 2010 6:10 pm   

Na pewno w Sopocie na Niepodległości byłyby niższe numery :wink:
 
 
pawel.45 
z komódeczki

Dołączył: 26 Sie 2006
Posty: 781
Wysłany: Pon Sty 11, 2010 6:36 pm   

Franky napisał/a:
mam wrażenie że były tylko dwa rodzaje numeracji, z takimi również spotkałem się w archiwum, w aktach policji budowlanej...


Moje przypuszczenia są podobne. Piszę przypuszczenia – bo brak mi pewności opartej o badania materiałów archiwalnych o których Ty wspominasz. Jeśli zechcesz podzielić się z nami wiedzą uzyskaną z pracy na tamtych źródłach, a dotyczącą tylko fragmentu ulicy, który tu próbowaliśmy rozpoznać – będzie wspaniale.
Ja w swym poprzednim wpisie odniosłem się do zmian numeracji domów odczytanych na planach z przełomu XIX i XX wieku, oraz tych do lat 20-tych. Na niektórych z nich widoczne są zmiany numeracji budynków nanoszone ręcznie na wcześniejszych wydrukach planów. Mam oczywiście świadomość, że zmiany tej numeracji (przy zachowywaniu poprzedniego systemu numeracji ciągłej, albo określanej jako okrężnej) wynikały nie tylko z łączenia odcinków ulic (dróg) w wyniku zmian administracyjnych, czy organizacyjnych w mieście, ale też ze zmian zapisów katastralnych w obszarach poszczególnych parcel budowlanych intensywnie rozbudowującego się wtedy Wrzeszcza.
Tak więc moja prośba o ewentualne ustosunkowanie się do (znanej Tobie) innej numeracji niż ta obecna dotycząca strony „parzystej” – z uwzględnieniem dostrzeżonego przeze mnie zapisu ręcznego na pocztówce Grzecha – nr 15 przy nazwie ulicy – ze strzałką w prawo (jeśli właściwie interpretuję widoczne na pocztówce ślady). Dodatkowo – jeśli to możliwe – odniesienie do numeracji budynków po przeciwnej stronie ulicy.
Pozdrawiam.
 
grzechuu 
Gdańsk-Piecki


Dołączył: 14 Gru 2005
Posty: 909
Wysłany: Pon Sty 11, 2010 9:13 pm   

Ja mam zdjęcie planu z 1898 roku - tu była wydrukowana inna (niższa) numeracja ciągła (i dopisana ręcznie nowsza ciągła).
Ul. Sobótki częściowo jeszcze niezabudowana.

DSC01703cut.jpg
Plik ściągnięto 17456 raz(y) 43,91 KB

 
grzechuu 
Gdańsk-Piecki


Dołączył: 14 Gru 2005
Posty: 909
Wysłany: Nie Sty 24, 2010 6:14 pm   

A schody zaznaczone przez Pawła.45 czerwoną strzałką...


...to będzie musiało być wejście do tego budynku (podlink z sąsiedniego Wolne Forum Gdańsk - skan od Sabaotha)
Hauptstrasse 52-54
 
grzechuu 
Gdańsk-Piecki


Dołączył: 14 Gru 2005
Posty: 909
Wysłany: Sob Sty 30, 2010 4:24 pm   

A teraz właśnie na Allegro pojawiła się pocztówka, na której widać te same budynki co w ostatnim moim poście, tylko od drugiej strony :skolowany:
I nawet schody budynku 52-54 widać!
http://www.allegro.pl/ite...z_trenkler.html
Ale ja oczywiście takimi środkami finansowymi nie dysponuję ;)

901433129 Langfuhr - Hauptstrasse.jpg
Plik ściągnięto 17188 raz(y) 49,72 KB

 
pawel.45 
z komódeczki

Dołączył: 26 Sie 2006
Posty: 781
Wysłany: Wto Lut 02, 2010 7:47 pm   

ciekawostka związana z tym rejonem i czasami:
http://www.poszukiwaniesk...p=425780#425780
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk