Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Langfuhr - Haupstrasse
Autor Wiadomość
grzechuu 
Gdańsk-Piecki


Dołączył: 14 Gru 2005
Posty: 909
Wysłany: Sob Mar 10, 2007 9:55 pm   

Sabaoth, pawel.45 - czy macie moze daty przy tych zdjęciach? Zastanawia mnie jeden budynek.
W "BSG Wrzeszcz" jest podobne ujęcie z ok. 1915, ale nie ma na nim "budynku z wieżyczką" (widać wieżyczki kolejnego budynku)
sugerując się "1903" z pocztówki należałoby wnioskować, że został wyburzony :hmmm:

DSC02464mm.JPG
Plik ściągnięto 13662 raz(y) 43,24 KB

Ostatnio zmieniony przez grzechuu Sob Mar 10, 2007 10:02 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Sob Mar 10, 2007 10:02 pm   

A mi się jednakowoż wydaje, że zdjęcie z BSG jest wcześniejsze niż pocztówka i ten budynek z wieżyczką został wybudowany później pomiędzy tym pięknie oszronionym drzewem a niskim domkiem.
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
grzechuu 
Gdańsk-Piecki


Dołączył: 14 Gru 2005
Posty: 909
Wysłany: Sob Mar 10, 2007 10:07 pm   

może być...
"około" pojęcie względne :^^
 
pawel.45 
z komódeczki

Dołączył: 26 Sie 2006
Posty: 781
Wysłany: Nie Mar 11, 2007 12:26 am   

grzechuu napisał:[quote]Sabaoth, pawel.45 - czy macie moze daty przy tych zdjęciach?[/quote]
Niestety nie znam daty, ani nie posiadam albumu BSG Wrzeszcz.
Muszę jednak zwrócić Waszą uwagę na to, że bud. z dużą wieżyczką znajdował się za bud. z dwoma "cienkimi" wieżyczkami (patrząc od str. Rynku).Był to chyba drugi lub trzeci bud.od dawnej poczty. Przypuszczam, że został wyburzony - być może w czasie gdy budowano szkołę dla dziewcząt - bo chyba był głębiej cofnięty (rozbudowany) od Hauptstr.
Tak więc fot. datowana 1903 jest wcześniejsza - jeszcze z tym budynkiem.

Jeśli chodzi o datę tej fot. - to również daje do myślenia. Skoro w obiegu była w 1903r. to prawdopodobnie wyk. była już sporo wcześniej - lecz kiedy?
Adres i nazwa firmy: Franz Arndt Hauptstr.105 może ułatwić datowanie. Do roku 1899 (conajmniej) ulica ta kończyła się nr95b - na samym dole, tam gdzie się teraz zaczyna i ma nr2.
Czyli jeśli ktoś zna datę zmiany numeracji domów (lecz jeszcze na tę ciągłą od Parku Uphagena w kier.Oliwy i powrotnie dzisiejszą stroną parzystą) to można byłoby datować bliżej.
Inna możliwość - poznać datę zbud.szkoły (powoj.SP nr 31). Najlepiej byłoby sprawdzić w spisach adresowych 1900 i następnych. :hmmm: Pozdrawiam.
 
pawel.45 
z komódeczki

Dołączył: 26 Sie 2006
Posty: 781
Wysłany: Nie Mar 11, 2007 12:50 am   

Przepraszam - zapomniałem dopisać, że fot. aa)Gd.Wrz... jest o dobrych parę lat póżniejsza od tej dat.1903.
Po lewej widać wybudowany już ten duży narożny bud. (gdzie teraz stoi Olimp), a po prawej str.ulicy (od rogu Dworcowej) posadzone drzewka już się nieżle rozrosły :co_jest:
 
jayms 
dżejms


Dołączył: 16 Paź 2005
Posty: 1001
Wysłany: Nie Mar 11, 2007 6:11 pm   

I jeszcze jedno zdjęcie Hauptstraße w kierunku Oliwy.Tym razem z około 1935 roku.

Hauptsraße ok.1935 roku m.jpg
Plik ściągnięto 13585 raz(y) 75,58 KB

_________________
Bacz byś nie zgłupiał od mądrości swojej.
 
grzechuu 
Gdańsk-Piecki


Dołączył: 14 Gru 2005
Posty: 909
Wysłany: Nie Mar 11, 2007 6:38 pm   

jayms napisał/a:
I jeszcze jedno zdjęcie Hauptstraße w kierunku Oliwy.Tym razem z około 1935 roku.

Ooo! :hurra: ...na którym jednak jest ten dom z grubszą wieżyczką. Czyli chyba jednak nie był wyburzony. :roll:
 
pawel.45 
z komódeczki

Dołączył: 26 Sie 2006
Posty: 781
Wysłany: Nie Mar 11, 2007 8:23 pm   

Sabaoth napisał/a:
A mi się jednakowoż wydaje, że zdjęcie z BSG jest wcześniejsze niż pocztówka i ten budynek z wieżyczką został wybudowany później pomiędzy tym pięknie oszronionym drzewem a niskim domkiem.


Składam samokrytykę! :oops: spostrzeżenie Sabaoth'a było słuszne.
Doszedłem do tego po obejrzeniu w znacznym powiększeniu fot.dat.ok.1915r. (początkowo nawet nie skojarzyłem jej z lewą stroną - niestety nie posiadam tego albumu).
Wyrażnie widać, że bud. na tej fot.posiada "cienką" wieżyczkę na samym rogu, inne okna najwyższej kondygnacji na bocznej ścianie, a pod nimi gzyms. Inne są też lukarny poddasza niż domu z fot.dat.1903r. Więc bud. z "grubą" wieżyczką został póżniej wbudowany w przestrzeń wskazaną przez Saba.
Wydaje mi się, że nastąpiło to krótko po wyk.tej zimowej fot.ponieważ widoczne jest na niej ogrodzenie placu budowy (chyba wykopu).
Na fot.dat.ok.1915r. (podobnie jak tej dat.1903) po lewej str.ulicy nie widać bud.nowej poczty oddanej do użytku pod koniec 1909r.
Bud.ten znacznie wysunięty przed linię zabudowy od Rynku jest doskonale widoczny na fot. aa)Gd.Wrz..., pierwszej fot. nad stawem - w tle za tramwajem, oraz tej dzisiejszej jayms'a.
Tak więc fot. dat.1915 musiała być wyk.znacznie wcześniej,chyba przed 1903r., a napewno przed tą fot. - tak datowaną.
W dalszym ciągu nie mam pewności co do daty wyk.tej fot. Numer Hauptstr.105 mógł być nadrukowany przy kolejnym wydaniu (dodruku) wcześniejszej pocztówki - po zmianie adresów.
:II Pozdrawiam.
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2661
Wysłany: Sro Mar 14, 2007 1:19 am   

Cytat:
Wyrażnie widać, że bud. na tej fot.posiada "cienką" wieżyczkę na samym rogu, inne okna najwyższej kondygnacji na bocznej ścianie, a pod nimi gzyms.

Ten budynek z dwoma cienkimi wieżyczkami to na moim planiku budynek na 6-ej i 7-ej działce od Dmowskiego, duży kwadrat z dziurą (naświetlem) w środku. Przylega do niego od tyłu budynek szkoły, też postawiony na dwóch działkach. Pomiędzy nim, a tym z szerszą wieżyczką, na działce 5-ej od Dmowskiego widać uliczkę, przejście do szkoły.
Budynki na 4-ej działce: starszy, mały domek i w 35 kamienica (to jedyne znane mi zdjęcie tej kamienicy).
Co do nowej poczty, to widać ją po lewej stronie, ale według mnie to nie ten pierwszy budynek blisko jezdni (nie znam żadnego zdjęcia przedstawiającego go), a następny z którego widać tylko szczyt środkowego występu.

Langfuhr 21.jpg
(na planie brak nowej poczty)
Plik ściągnięto 13476 raz(y) 72,41 KB

 
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2661
Wysłany: Sro Mar 14, 2007 1:29 am   

Tu też widać wieżyczkę budynku na 5-ej działce od Dmowskiego.

stara poczta.jpg
Plik ściągnięto 13474 raz(y) 27,1 KB

 
 
nad stawem 
to ja


Dołączył: 09 Lis 2006
Posty: 359
Wysłany: Czw Mar 22, 2007 12:07 am   

oglądałem , patrzylem , i tak sobie zawsze myślałem :
jak rynek to i ratusz .
ale tu już go nie było



a jednak był
i znalazlem go od razu na 2 pocztowkach z 1901 roku



_________________
http://www.mierzeja1945.prv.pl/
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2661
Wysłany: Czw Mar 22, 2007 1:34 am   

Cytat:
to i ratusz

To za dużo powiedziane.
To tylko wieża zegarowa.
 
 
pawel.45 
z komódeczki

Dołączył: 26 Sie 2006
Posty: 781
Wysłany: Czw Mar 22, 2007 4:28 pm   

Od strony Oliwy "ratusz" wyglądał jakby nieco mniej okazale.

Gd.Wrz. Rynek od płn.zach..jpg
Plik ściągnięto 13305 raz(y) 38,5 KB

 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Czw Mar 22, 2007 7:12 pm   

To po prostu szalet miejski z wieżą zegarową, a nie żaden ratusz. Takie wieże zegarowe były bardzo popularne, według ich wskazań ustawiało się czas na zegarkach kieszonkowych :hihi:

A przy okazji, na rogu Grunwaldzkiej i Jaśkowej Doliny też stała (może to za dużo powiedziane) wieża zegarowa. Poniżej dla porównania obydwie wieże zegarowe.

zegar1.jpg
Plik ściągnięto 13283 raz(y) 58,55 KB

zegar2.jpg
Plik ściągnięto 13283 raz(y) 50,56 KB

_________________
www.danzig-online.pl
 
 
grzechuu 
Gdańsk-Piecki


Dołączył: 14 Gru 2005
Posty: 909
Wysłany: Czw Mar 22, 2007 7:57 pm   

:LL: za ten mały domek na "zegar2"

dużo jeszcze takich ciekawostek poukrywanych w zbiorach? :)
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk