Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Cmentarz przy Labesweg
Autor Wiadomość
Gdynka 

Wysłany: Pią Sty 05, 2007 10:42 pm   Koparki na dawnym cmentarzu

Koparki na dawnym cmentarzu
Cytat:
Bartosz Gondek2007-01-05, ostatnia aktualizacja 2007-01-05 20:55

Mieszkańcy protestują przeciw rozkopywaniu starej wrzeszczańskiej nekropolii.

Chodzi o róg ulic Kościuszki i Grunwaldzkiej, naprzeciwko powstającej Galerii Bałtyckiej. Maszyny budowlane rozkopują tam niewielki parking - długi i głęboki dół przygotowano pod rurociąg.

- Jeszcze po wojnie był tu cmentarz katolicki - mówi mieszkaniec dzielnicy Marcin Osiński. - Dawni mieszkańcy Wrzeszcza twierdzą, że nigdy nie przeprowadzono tu ekshumacji. A teraz, bez żadnych badań terenu, wpuszczono maszyny.

Przedstawiciele wykonawcy - firmy MTM - są zdziwieni, że pracują w miejscu pochówku. - Takiej informacji nie zawierają żadne dostępne mi dokumenty - tłumaczy Maciej Bułgowski z MTM.

Wątpliwości rozwiewa profesor Andrzej Januszajtis, znawca dziejów Gdańska: - Na rogu Kościuszki i Grunwaldzkiej znajdował się tak zwany stary cmentarz Strzyży, założony już w połowie XIX wieku. Chowano tu katolików, w tym wielu przedstawicieli Polonii gdańskiej. Cmentarz zlikwidowano po wojnie, po prostu rozbijając nagrobki i niwelując grunt.

- Jeżeli podczas prac buldożery natrafią na ludzkie szczątki, inwestor, firma stawiająca Galerię Bałtycką, będzie musiała je ekshumować - zapewnia Romuald Nietupski, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku.

Maciej Bułgowski uspokaja mieszkańców Wrzeszcza: - Mogę zapewnić, że w tym miejscu nie powstanie żaden budynek. W przyszłości będzie tu alejka z zieleńcem i ławeczkami.

A Nietupski dodaje: - Po zbudowaniu zieleńca planujemy umieścić w nim pamiątkową tablicę informującą o historycznym charakterze tego obszaru. Podobne stoją już na terenie dawnych cmentarzy przy alei Zwycięstwa.

Centrum handlowe Galeria Bałtycka i zieleniec mają być gotowe w 2008 roku.

seestrasse 
Zesztrasia z Szafy

Wysłany: Pią Sty 05, 2007 10:56 pm   

wyborcza trojmiasto napisał/a:
mówi mieszkaniec dzielnicy Marcin Osiński

teraz wiemy, dlaczego Marcin preferuje GW :wink:

jayms 
dżejms

Wysłany: Sob Sty 06, 2007 7:23 am   

Tutaj http://www.forum.dawnygda...er=asc&start=90 widać,a było to 1 lipca jak firma "ekshumowała" ludzkie szczątki. :II

Pepo 
PDW

Wysłany: Sob Sty 06, 2007 9:57 am   

...poza tym...cmentarz katolicki w tym miejscu był starszy, powstał wcześniej niż w poł. XIX w. Z tego, co pamiętam, sporo starszy. Ale będę musiał to niedługo sprawdzić dokładniej w ZDiZ (tak na marginesie, to posiadają oni dość bogatą dokumentację wszystkich cmentarzy, w tym również tych nieistniejących już, a więc też i tego na temacie).[/center]

Hochstriess 
von Hochstriess

Wysłany: Nie Sty 07, 2007 11:33 pm   

Ja sie trochę zamotałam.Wiemy,ze ulica zarówno Labesweg, Magdeburgerstrasse czy Ringstrasse wychodzily na dzisiejszą Grunwaldzką nie w tym miejscu,gdzie dzisiaj Kosciuszki sie z nią łączy.Według map skrzyzowanie to było przesuniete w stronę Oliwy.Na kazdej z map cmentarz zaznaczony jest po prawej stronie ulicy patrząc na wylot Hochstriess,a więc nie w miejscu sprzedazy lodówek i pralek pod chmurką.
No mowie,ze sie zamotałam :yyy:

Mikołaj 
Idi Admin

Wysłany: Pon Sty 08, 2007 1:27 am   

No jak tak spojrzeć na mapy, to można mieć wątpliwości...
Ale szpaler drzew przy tym parkingu wygląda na typowo cmentarny.

renekk 

Wysłany: Pon Sty 08, 2007 1:31 am   

Furya napisał/a:
Ja sie trochę zamotałam.Wiemy,ze ulica zarówno Labesweg, Magdeburgerstrasse czy Ringstrasse wychodzily na dzisiejszą Grunwaldzką nie w tym miejscu,gdzie dzisiaj Kosciuszki sie z nią łączy.Według map skrzyzowanie to było przesuniete w stronę Oliwy.Na kazdej z map cmentarz zaznaczony jest po prawej stronie ulicy patrząc na wylot Hochstriess,a więc nie w miejscu sprzedazy lodówek i pralek pod chmurką.
No mowie,ze sie zamotałam :yyy:

Wydaje się, że te lodówki są sprzedawane właśnie na cmentarzu - proszę spojrzeć na plan poniżej. Jutro spróbuję wygrzebać oryginał planu, może będzie na nim też skrzyżowanie Labesweg z Hauptstrasse.

Imag0002.jpg
Plik ściągnięto 7708 raz(y) 76,95 KB

Hochstriess 
von Hochstriess

Wysłany: Pon Sty 08, 2007 12:49 pm   

==>Mikołaj:nie znalazlam tego tematu na forum wczesniej a meczylo mnie jakis czas.Oczywiscie nie twierdze,ze absolutnie to nie tam, tylko dopadly mnie watpliwosci po przejrzeniu kilku map.Probowalam "zobaczyc" te czesc Wrzeszcza z emaliernia Segora.

==>renekk: :-) z tego co jestem w stanie z tego planu odczytac, to faktycznie wyglada na to,ze cmentarz był z lewej strony ulicy.Na dostepnych mapach wystepuje zawsze po prawej.Ale ja swoim odczytaniom map i planow srednio wierze.Duzo jasniejsze sa dla mnie pozornie zawiłe koligacje rodzinne :wink:

Hochstriess 
von Hochstriess

Wysłany: Pon Sty 08, 2007 2:20 pm   

Ta mapka juz byla (zasoby PAN).Nie wiem czy temat ciagnac tutaj czy w watku podanym przez Mikołaja.

Jak dla mnie sytuacja nie jest jasna.

grzechuu 
z Pietzkendorf

Wysłany: Pon Sty 08, 2007 3:18 pm   

Hmm, no tu rzeczywiście Labesweg wpada prostopadle do Hauptstrasse (a nie pod kątem). A może ta mapka jest niedokładnie narysowana? (Czy sa jeszcze jakieś inne mapy, na których wpada prostopadle?)
Bo zauważcie że dzisiejsza Słowackiego, w dalszej części, już za koszarami, też ma na tej mapce trochę "dziwny" kształt, nie wiem czy nie za bardzo wygięty. :%

Hochstriess 
von Hochstriess

Wysłany: Pon Sty 08, 2007 7:49 pm   

Sęk w tym, że na wszystkich planach (wkleje za moment) uklad ulic jest jednakowy.Czyli Labesweg,Ringstrasse i Magdeburgerstrasse łączą sie z Hauptstrasse nieco dalej w strone Oliwy.Taki uklad ulic potwierdza p.Zwarra (i zaraz zadzwonie do Babć).Jedyny plan,ktory widze po raz pierwszy i ktory potwierdzalby wersje o istnieniu cmentarza "pod" lodówkami pod chmurka ,to ten zamieszczony przez renkka:-)
Słowackiego jest "wygieta!Od wjazdu od strony Oliwy do kasyna oficerskiego.Tylko nie wiem czy to wygiecie jest historyczne (na to wskazuja jednak plany) czy pozniejsze przy okazji przebudowy calego skrzyzowania.

grzechuu 
z Pietzkendorf

Wysłany: Pon Sty 08, 2007 8:18 pm   

Nie, nie - z tym wygięciem Słowackiego to chodziło mi o dalszą część ulicy (niż to co widać na fragmencie który pokazałaś) - o część bardziej w stronę Niedźwiednika - ulica chyba jest trochę przesadnie wygięta. Ale to taki offtopic tylko był. Chodziło mi o to, że na tym planie ogólnie kąty mogą być trochę zniekształcone.

A co do mojej wersji lokalizacji - to układ drzew pasuje do tego co jest na większości planów - tak by to wygladało wg mnie - no ale nie wiem, to tylko moje przypuszczenia są :)

cm3.JPG
Plik ściągnięto 7616 raz(y) 55,95 KB

Wloczykij 
Weißhof Saspe

Wysłany: Pon Sty 08, 2007 8:25 pm   

Furya napisał/a:
Jedyny plan,ktory widze po raz pierwszy i ktory potwierdzalby wersje o istnieniu cmentarza "pod" lodówkami pod chmurka ,to ten zamieszczony przez renkka:-)

Na temat map się nie wypowiem, bo są tu mądrzejsi, ale sam widziałem 2 pożółkłe kości na hałdzie wykopanej ziemi w czasie poprzednich robót (~ 3-5 mies. temu). Wtedy kopali w pasie zieleni między "lodówkami" a parkingiem Lidla. Nie gwarantuję, że to były ludzkie kości, ale można tak podejrzewać.
Pozdrawiam

Hochstriess 
von Hochstriess

Wysłany: Pon Sty 08, 2007 8:43 pm   

"Tylko mogą odpowiadać na posty na tym forum" :haha:
Chyba sie cos miesza jeszcze przy przenoszeniu,wiec powtórze: ja tez sie nie znam, dlatego z zamotaniem do mądrzejszych przyszłam.
(jedna Babcia nie pamieta cmentarza,druga nie odbiera telefonu.Tylko jak jej wytlumaczyc o co chodzi, skoro ona Gdańsk ostatni raz widziała w 47?Moze jedynie potwierdzic lewą lub prawą stronę Labesweg,wylotu na Hauptstrasse juz nie,bo nie ma odniesienia do dzisiejszej Kosciuszki)
Plany:

renekk 

Wysłany: Pon Sty 08, 2007 11:04 pm   

Wygrzebałem. Zdjecie jest słabe, bo robione z ręki, pod żarówką. Jest to fragment planu przebudowy stacji Wrzeszcz z 1911 roku. Nie czytającym mapy :-) wyjaśniam: górna ramka obrazka zorientowana jest na wschód, kolorem czerwonym oznaczono obiekty projektowane. W środku obrazka widać projektowany dojazd do wiaduktu Ringstrasse i przyczółek wiaduktu. Ukośna ulica to Labesweg. Cmentarz i Hauptsrasse są podpisane. Prawdopodobnie dzisiaj część cmentarza znalazła się pod jezdnią Grunwaldzkiej w kierunku Gdyni, niemniej pozostała reszta to właśnie "lodówki". Ciekawe zdjęcia tego skrzyżowania można znaleźć w BSG 1945 na stronach 152-153. Moim zdaniem skrzyżowanie zostało "wyprostowane" - czyli uzyskało dzisiejszy kształt - w czasie modernizacji późnowiesławiańskich lub wczesnoedwardiańskich.

Imag0004.jpg
Plik ściągnięto 7560 raz(y) 75,1 KB

Odpowiedz do tematu