Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Plan Buhse'go
Autor Wiadomość
geo71 

Dołączył: 23 Paź 2010
Posty: 5
Wysłany: Sob Paź 20, 2012 8:29 pm   

Są to numery parcel katastru pruskiego (ówczesna ewidencja gruntów).
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Nie Paź 21, 2012 10:56 am   

Dzięki.
Oceniam, że dodane one zostały po wykonaniu pierwotnego rytu. Czy jest możliwe, że wprowadzono je do użytku po tej dacie :hmm:
 
 
geo71 

Dołączył: 23 Paź 2010
Posty: 5
Wysłany: Nie Paź 21, 2012 2:23 pm   

Numer, który zaznaczyłeś na czerwono, był numerem pierwotnym parceli. W wyniku późniejszych podziałów parcele nowo wydzielone dostawały numer w postaci ułamka, gdzie mianownikiem był numer parceli przed podziałem, a licznikiem kolejny numer parceli po ostatnim numerze parceli zapisanej w księdze parcel (zaznaczony na błękitno). Księga parcel (Flurbuch) była wykazem ułożonym w kolejności numerów wszystkich parcel położonych w granicach jednostki katastralnej (Gemarkung).
Tak więc parcele posiadające numer ułamkowy pojawiły się po sporządzeniu "planu" i zostały na niego wniesione jako uaktualnienie jego treści.
Według mnie tzw. Plan Buhse'go jest mapę katastru podatku gruntowego.
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Nie Paź 21, 2012 6:20 pm   

geo71 napisał/a:
w granicach jednostki katastralnej (Gemarkung).

Co to ta jednostka katastralna? I ile ich mogło być w Gdańsku?
Z poniższego fragmentu wnioskuję, że pierwotny numer parceli 23 nie był wyryty na planie. Dopiero po wytyczeniu nowej ulicy i po podziale tej parceli na mniejsze opisano jej fragmenty, nie wchodzące w pas nowej ulicy.

edycja:
(Po powtórnym przyjrzeniu się)
Numer 23. (z kropką, pod "Husaren") mógł być od początku. Dodano mu tylko "licznik" i opisy innych fragmentów :hmm:

Buhsego plan.f.jpg
Plik ściągnięto 25781 raz(y) 42,98 KB

 
 
geo71 

Dołączył: 23 Paź 2010
Posty: 5
Wysłany: Nie Paź 21, 2012 6:49 pm   

Jednostkę katastralną tworzył zwarty obszar gruntów, zawarty w granicach naturalnych takich, jak drogi, ulice, wody (kanały i rowy odwadniające), przedstawiony na jednym arkuszu mapy. Najprawdopodobniej w Gdańsku było tyle jednostek katastralnych ile powstało arkuszy (sekcji) "Planu Buhse'go. Arkusz mapy katastralnej miał wymiar 1000X666 mm. Niestety, nie wiem, ile powstało arkuszy "Planu Buhse'go" - widziałem tylko fragmenty umieszczone na FDG.
Parcela 23 musiała być oznaczona - najpewniej w wyniku późniejszych podziałów numer 23 został uzupełniony o kreskę ułamkową i liczbę w liczniku. Jest to praktyka stosowana również dzisiaj przez geodetów.
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Nie Paź 21, 2012 11:15 pm   

geo71 napisał/a:
ile powstało arkuszy "Planu Buhse'go"

Śródmieście wyryte zostało na 18 płytach piaskowcowych.
Dla własnego ułatwienia w korzystaniu z tego planu na trochę późniejszym (1880 r.) zaznaczyłem podział Gdańska na te sekcje.
Tą jednostkę katastralną podkolorowałem na żółto. Nie do końca ogranicza ją sekcja 14. Numeracja przebiega od fortyfikacji - numer 1 do numeru 60 na granicy sekcji, ale już po drugiej stronie Długich Ogrodów od numeru 61 w sekcji 10 do fortyfikacji - numer 155.

1880.m. plangdanska1880p[1]a..jpg
Plik ściągnięto 25746 raz(y) 101,42 KB

 
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Nie Paź 21, 2012 11:47 pm   

Krzysztof napisał/a:
Śródmieście wyryte zostało na 18 płytach piaskowcowych.
Ja tam tych płyt nie widziałem, nie dotykałem. Skąd przepraszam, informacja o materiale? Piaskowiec jak sama nazwa wskazuje, to materiał osadowy, najogólniej rzecz biorąc z piasków ( :wink: ) zbudowany. No jak by się tam nie napinać, gładkiego tła w wydruku nie da.
To jakiś wapień musiał być - stosunkowo prosta obróbka. :wink: Wiem co mówię - terminowałem w młodości u nie byle majstrów kamieniarskich. :P
_________________
Poldergeist
 
Anker 

Dołączył: 04 Lip 2009
Posty: 274
Wysłany: Pon Paź 22, 2012 8:42 am   

Szukajcie a znajdziecie !
http://www.trojmiasto.pl/...lat-n22129.html
http://pl.wikipedia.org/wiki/Litografia
 
geo71 

Dołączył: 23 Paź 2010
Posty: 5
Wysłany: Pon Paź 22, 2012 7:04 pm   

Na podstawie zdjęcia kamienia litograficznego umieszczonego na "trójmiasto.pl" oraz z numeracji parcel podanej przez Krzysztofa wnioskuję, że "Plan Buhse,go" nie był wykonany według podziału na jednostki katastralne. Wtedy rysunek na kamieniu nie urywał by się na jego krawędzi lecz umieszczony byłby centralnie z pustymi miejscami między rysunkiem a krawędzią kamienia. Ponieważ rysunek urywa się na krawędzi kamienia, "Plan Buhse,go" został wykonany w tzw. podziale sekcyjnym, w którym rysunek z jednego arkusza mapy jest kontynuowany na sąsiednim.
Parcele w kastrze pruskim były numerowane dla każdej jednostki katastralnej oddzielnie. Pojawienie się parceli 61 na sekcji 10 (związanej z parcelami z sekcji 14) to potwierdza. Na każdym arkuszu mapy jednostki katastralnej numerację rozpoczynano od północnej lub północno-zachodniej części arkusza w kierunku wschodnim i z powrotem. Niezgodny z kierunkiem północy układ "Planu Buhse'go" powoduje też niezgodność numeracji parcel z zasadami katastru pruskiego.
Ile było więc jednostek katastralnych w ówczesnym Gdańsku? Pewnie tyle, ile razy powtórzy się jeden numer na całym planie (o ile na całym planie występują numery parcel).
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7684
Wysłany: Sro Paź 24, 2012 10:56 pm   

Dostojny Wieśniak napisał/a:
Krzysztof napisał/a:
Śródmieście wyryte zostało na 18 płytach piaskowcowych.
Ja tam tych płyt nie widziałem, nie dotykałem.

Widziałem, dotykałem. Piaskowiec to nie był, ale co w takim razie? jakiś trawertyn? :???:
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Sro Paź 24, 2012 11:33 pm   

To by trzeba było się wybrać i poprosić o pozwolenie obejrzenia i dotknięcia. :wink: Na logikę jednak rzecz biorąc najsensowniejszym materiałem jest jakaś odmiana przekrystalizowanego wapienia. Stosunkowo prosty w obróbce materiał, umożliwiający precyzyjne wycięcie wzoru zadanego (nieważne czy to plan miasta czy etykieta piwa) i wyprowadzenie gładkiej powierzchni, nieprzyjmującej farby w tle. :) Rzecz powstała w czasach, w których kamieniarstwo było rzemiosłem powszechnym i takie sztuczki należały do zadań banalnych w profesjonalnych warsztatach. :wink:
A zresztą, przecież tego typu znaleziska poddawane są badaniom opisywanym w kartach zakładanych. Pewnie ktoś już dawno rozwiązał tę banalną zagadkę. :skolowany:
_________________
Poldergeist
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Czw Paź 25, 2012 8:48 am   

Anker napisał/a:
http://www.trojmiasto.pl/...lat-n22129.html

Cytat:
Aby umożliwić replikację planu przeniesiono go metodą litografii na wapienne tablice.
 
 
polly 

Dołączyła: 11 Maj 2021
Posty: 2
Wysłany: Wto Maj 11, 2021 7:57 am   Plan Buhsego - sekcja 5

Dzień dobry
Czy posiada ktoś plik z sekcją 5 planu Buhsego?
Interesuje mnie fragment ze śluzą kamienna i terenem wokół. Znalazłam w internecie taki fragment ale ucięty od północy, a potrzebuje informacji na temat terenu, gdzie znajduje się obecnie pompownia.
Pozdrawiam
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Wto Maj 11, 2021 8:50 am   

Czy o ten fragment chodzi?

Unnamed2.jpg
Plik ściągnięto 13312 raz(y) 114,33 KB

 
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Wto Maj 11, 2021 9:25 am   

Pewnie większość z Was wie, ale na wszelki wypadek - w ostatnim albumie Fotografia w Gdańsku 1868-1877 znajduje się reprodukcja całego planu. Jest prezentowana na 18 stronach - odbitkach 18 płyt, nie w formie scalonej rozkładanej mapy.
https://photoseum.shoplo.com/fotografia-w-gdansku-1868-1877

Fragment-planu-Buhsego.jpg
Plik ściągnięto 13310 raz(y) 186,43 KB

 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk