Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Lagry
Autor Wiadomość
parker 


Dołączyła: 08 Wrz 2004
Posty: 4927
Wysłany: Czw Lut 17, 2005 11:48 pm   Lagry

Czy wiecie coś albo macie może zdjęcia okolic VII Dworu z czasów kiedy był tam jakiś obóz jeniecki? I z czasów budowy domów przy obecnej Al. Wojska Polskiego?
Mieszkańcy tamtych okolic nadal mówią na te górki w lesie nad osiedlem "lagry" i podobno obok szkoły są resztki jakiegoś baraku.
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Czw Lut 17, 2005 11:58 pm   

w pierwszym komentarzu masz odpowiedź
http://rowery.trojmiasto....ml?id_news=2042
Cytat:
Skąd wzięła się nazwa \Lagry\

W latach 1941-45 w pobliżu obecnych ulic Rodakowskiego i Norblina funkcjonowała filia malborskiego Stalagu (Lagerkommando). Przetrzymywano tu w 10 barakach ogółem 2500 jeńców radzieckich. Po wojnie ekshumowano zwłoki 276 żołnierzy i pochowano je na cmentarzu wojskowym w Sopocie. Jeszcze w połowie lat 50. południowe zbocze Lagrów zajęte było przez uprawy rolne (hodowano tu m.in. brukiew i grykę). Po wybudowaniu Osiedla Młodych, miejsce to częściowo zajęły ogródki działkowe, zaś pozostałą część zaadaptowano dla celów rekreacyjnych. Zimą zbocze zaczęli „okupować” narciarze i saneczkarze, dla których specjalnie zbudowano wyciąg (od kilkunastu lat jest on nieczynny).

Autor: M. S. Wilga mwilga@due.mech.pg.gda.pl
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Pią Lut 18, 2005 12:09 am   

Oto zdjęcia tego cmentarza w Sopocie, ale napisy na obeliskach i Sperski w swoim przewodniku wspominają jedynie o żołnierzach, któryz polegli w marcu 1945 r.

P1010001.JPG
Plik ściągnięto 18215 raz(y) 54,46 KB

P1010018.JPG
Plik ściągnięto 18215 raz(y) 60,32 KB

P1010019.JPG
Plik ściągnięto 18215 raz(y) 70,09 KB

P1010025.JPG
Plik ściągnięto 18215 raz(y) 63,2 KB

 
parker 


Dołączyła: 08 Wrz 2004
Posty: 4927
Wysłany: Pią Lut 18, 2005 12:14 am   

Cmentarz kojarzę, ale bardziej chodziłoby mi o to, jak tamte okolice w Oliwie wyglądały - nie macie w swoich przepastnych archiwach jakichś obrazków?

Trafiłam też na nazwę "Węglisko" w odniesieniu do tego terenu, a raczej wąwozu obok. Czy miało to coś wspólnego z obozem?
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Pią Lut 18, 2005 8:36 am   

Może chodzić o to, że zgodnie z radzieckim modelem postępowania, jeńcy=zdrajcy. A o takich nie warto pisać.
 
 
Zoppoter 
Wolny Prusak

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 3687
Wysłany: Pią Lut 18, 2005 8:43 am   

Grün napisał/a:
Może chodzić o to, że zgodnie z radzieckim modelem postępowania, jeńcy=zdrajcy. A o takich nie warto pisać.


Byc może. Poza tym mozliwe, że ta liczba na pomniku dotyczy wszystkich razem wziętych, czyli jeńców podciągniętioby pod poległych w walce o "wyzwolenie". Albowiem wydaje mi sie, że liczba 640 zabitych w Sopocie jest nieprawdopodobna, aż takiej jatki to tu nie było. Nawet Franciszek Mamuszka znany z uwielbienia dla armii sowieckiej i nienawiści do Niemców pisał o "krótkich walkach ulicznych" po których Niemcy wycofali sie do jelitkowa.

Ale to tylko moje dywagacje.
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7686
Wysłany: Pią Lut 18, 2005 9:45 am   

parker napisał/a:
Trafiłam też na nazwę "Węglisko" w odniesieniu do tego terenu, a raczej wąwozu obok. Czy miało to coś wspólnego z obozem?

Czy chodzi o ten wąwóz w pobliżu Niedźwiednika? jeżeli tak, to ta nazwa jest raczej przedwojenna i związana najwyraźniej z węglem brunatnym.

Braunkohlenschlucht.jpg
Plik ściągnięto 18175 raz(y) 21,29 KB

 
parker 


Dołączyła: 08 Wrz 2004
Posty: 4927
Wysłany: Pią Lut 18, 2005 10:34 am   

A co z budynkami przy Al. WP? Obiło mi się o uszy, że to ci jeńcy je budowali, dla obsługi lotniska na Zaspie...
 
Zoppoter 
Wolny Prusak

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 3687
Wysłany: Pią Lut 18, 2005 11:14 am   

parker napisał/a:
A co z budynkami przy Al. WP? Obiło mi się o uszy, że to ci jeńcy je budowali, dla obsługi lotniska na Zaspie...


Ale które to budynki? Po której stronie ulicy?
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7686
Wysłany: Pią Lut 18, 2005 11:15 am   

Za to stary Chełm budowali podobno jeńcy francuscy. Nie wiem, gdzie był ich obóz, ale ci, co zmarli, leżą na cmentarzu w rejonie Suchanina.
 
parker 


Dołączyła: 08 Wrz 2004
Posty: 4927
Wysłany: Pią Lut 18, 2005 11:22 am   

Jeńcy francuscy (lotnicy?) też mi się w zasłyszanej historii pojawili, w kontekście obozu w Oliwie... może to ci sami i mieli specjalizację budowlaną? :wink:
 
annayo 


Dołączyła: 12 Sty 2005
Posty: 118
Wysłany: Pią Lut 18, 2005 4:13 pm   

Obóz był na Chełmie.Został po nim budynek w którym mieściła sie komendantura obozu( po wojnie była tam szkoła, póżniej administracja osiedla go przejeła, następnie prywatna szkoła,potem długo, długo nic a teraz w jego części urzędują obiboki czyli Straż Miejska)- to jest taki parterowy ,podłużny budynek znajdujący się na końcu ul. Worcella. Baraki jeńców stały jeszcze po wojnie jak ludność zasiedlała poniemieckie mieszkania na starym Chełmie( w tym moja rodzina:)). Kiedy je rozebrali niestety nie wiem.
_________________
„kocur, który nie wiadomo skąd się wziął, wyposażony w zawadiackie wąsy kawalerzysty, olbrzymi jak wieprz, czarny jak sadza lub gawron.”
 
seestrasse 
Zesztrasia z Szafy


Dołączyła: 13 Kwi 2004
Posty: 6586
Wysłany: Pią Lut 18, 2005 10:25 pm   

Cytat:
to jest taki parterowy ,podłużny budynek znajdujący się na końcu ul. Worcella

czyli ten baraczek przy rondzie naprzeciwko zarządu SM Chełm? szok 8O
 
annayo 


Dołączyła: 12 Sty 2005
Posty: 118
Wysłany: Nie Lut 20, 2005 3:16 pm   

Dokładnie ten budynek:), a te jenieckie stały za nim.
_________________
„kocur, który nie wiadomo skąd się wziął, wyposażony w zawadiackie wąsy kawalerzysty, olbrzymi jak wieprz, czarny jak sadza lub gawron.”
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7686
Wysłany: Wto Lut 22, 2005 9:51 am   

Tylko że te baraki na Chełmie, tak sądzę, to było zakwaterowanie tylko dla komanda zatrudnionego przy budowie osiedla. Prawdopodobnie macierzysty obóz tych jeńców znajdował się jednak gdzie indziej.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk