Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Lotnisko Gdańsk-Zaspa - wszelkie ciekawostki
Autor Wiadomość
nad stawem 
to ja


Dołączył: 09 Lis 2006
Posty: 359
Wysłany: Sob Lip 07, 2007 9:21 pm   

Łukasz napisał/a:
nad stawem napisał/a:
wodolotow

Chyba wodnosamolotów. :hihi:

nad stawem napisał/a:
dwa Wal-Flugboote


Czyli łodzie latające Dornier Wal. :wink:

Swoją drogą ten podpis "Erstes Wasserflugzeug"... Pierwszy wodnosamolot w Sopocie... Dornier Do-X?! Niemożliwe. Największy, owszem. A to zdjęcie jest też na stronie Sabaotha.


wiesz jak Ty się rodziłeś to ja już 3 lata mieszkałem w Niemczech :D
i na pewno po drodze kilka literek ze słownictwa gdzieś tam sie zagubiło. :hihi: :hihi:
zdjęcia na pewno nie mam ze strony Sobcia , bo do dzisiaj go tam nawet nie znalazłem . Sorry .
a teraz następna ciekawostka tylko troszku młodsza .
_________________
http://www.mierzeja1945.prv.pl/
 
beaviso 


Dołączył: 24 Lip 2005
Posty: 182
Wysłany: Sro Lip 11, 2007 1:19 am   

Ten stary hangar, dziś ETC, jest powojennym dziełem Polaków. Piszę o tym, bo niemieckojęzyczny podpis pod zdjęciem może sugerować pochodzenie sprzed 1945. roku. Faktycznie, w tamtym miejscu stał duży hangar, ale został wysadzony ok. 23. marca 1945. Pozostala z niego tylko kupa pogiętego żelastwa z konstrukcji dachu (jest gdzieś zdjęcie jakiejś wojskowej delegacji z ruiną hangaru w tle).

M.
 
bambuko 


Dołączył: 28 Wrz 2005
Posty: 19
Wysłany: Czw Lis 08, 2007 10:10 pm   

Sabaoth napisał/a:
...Zastanawia mnie, dlaczego gdańskie samoloty mają numer zaczynający się na "D", a nie na "Dz" :hmmm:

slabo to widac na tej pocztowce, ale samoloty Lloyd Ostflug mialy "D" z malym "z" w srodku D (w odroznieniu od samolotow Danziger Luftpost, ktore mialy "Dz")
Na zdjeciu z ksiazki "Junkers Aircraft & Engines" by Anthony L Kay (Putnam) widac to troche lepiej:

Chris
Ostatnio zmieniony przez bambuko Pią Lis 09, 2007 6:06 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
TOMB 


Dołączył: 23 Lis 2004
Posty: 359
Wysłany: Pią Lis 09, 2007 1:30 pm   

beaviso napisał/a:
Ten stary hangar, dziś ETC, jest powojennym dziełem Polaków. Piszę o tym, bo niemieckojęzyczny podpis pod zdjęciem może sugerować pochodzenie sprzed 1945. roku. Faktycznie, w tamtym miejscu stał duży hangar, ale został wysadzony ok. 23. marca 1945. Pozostala z niego tylko kupa pogiętego żelastwa z konstrukcji dachu (jest gdzieś zdjęcie jakiejś wojskowej delegacji z ruiną hangaru w tle).

M.


Czy chodzi o to zdjęcie? Pochodzi z książki Gdańsk 1945-1955 (zdj.276)
Może jakośc nie najlepsza... Ale tak to wychodzi zdjęcie ze zdjęcia kiedy nawet oryginał nie jest najostrzejszy.
_________________
"(...) lecz ta jedyna której strzeże
liczba najbardziej pojedyńcza
jest tutaj gdzie cię wdepczą w grunt
lub szpadlem który hardo dzwoni
tęsknocie zrobią spory dół"
 
beaviso 


Dołączył: 24 Lip 2005
Posty: 182
Wysłany: Wto Lis 13, 2007 12:34 am   

TOMB napisał/a:
Czy chodzi o to zdjęcie? Pochodzi z książki Gdańsk 1945-1955 (zdj.276)

Tak jest, to właśnie zdjęcie miałem na myśli. Dzięki za jego zamieszczenie!

M.
 
tobiasz 
wrzeszczanin :)

Dołączyła: 12 Gru 2006
Posty: 109
Wysłany: Wto Lis 13, 2007 1:10 am   

ciekawy link, ale niestety po hiszpańsku - może ktoś przetlumaczy

„El ataque de los Shturmovik sobre el aeródromo Legschtriss – Danzig"
www.rkka.es/100_halcones/...imov_COMBAT.htm
 
pawel.45 
z komódeczki

Dołączył: 26 Sie 2006
Posty: 781
Wysłany: Wto Lis 13, 2007 3:11 am   

tobiasz napisał/a:
ciekawy link, ale niestety po hiszpańsku - może ktoś przetlumaczy...

zajrzyj TU: 14. Flughafen Danzig (Lotnisko Gdańsk-Wrzeszcz/Zaspa)
 
war1 

Dołączył: 20 Sty 2007
Posty: 33
Wysłany: Czw Lis 22, 2007 2:12 pm   

na pasie startowym w latach 70 prym wiodły takie sporty jak :hihi:

puszczanie latawca



w tle falowiec "Rokosia 7"


a takze "kręcenie kołem" :hihi:


z tyłu nieistniejaca Zaspa Burzyńskiego i Kombatantów
 
nad stawem 
to ja


Dołączył: 09 Lis 2006
Posty: 359
Wysłany: Czw Lis 22, 2007 7:05 pm   

ahhh to były czasy.
te wspaniałe zawody latawcowe były zawsze we wrześniu , ja tam już w latach 60-tych biegałem z latawcem . :lol:
_________________
http://www.mierzeja1945.prv.pl/
 
war1 

Dołączył: 20 Sty 2007
Posty: 33
Wysłany: Pią Lis 23, 2007 11:55 am   

a po zawodach

małe pozowanko przy samolotach
rok 1976



 
Doktor M 

Dołączył: 04 Lis 2007
Posty: 5
Wysłany: Czw Lis 29, 2007 12:18 am   

A pamiętacie zawody spadochronowe?

Gdzieś tak pod koniec lat 80 - tych. Miałem wtedy kilka lat i pamiętam, jaką wielką sensacją byli spadochroniarze Siedziałem w oknie bloku i z zapartym tchem obserwowałem "Antka", z którego odrywały się małe punkciki, by po chwili rozwinąć spadochron... I biegiem na pas startowy żeby zobaczyć lądowanie.
 
beaviso 


Dołączył: 24 Lip 2005
Posty: 182
Wysłany: Czw Lis 29, 2007 2:36 am   

Doktor M napisał/a:
A pamiętacie zawody spadochronowe?
Gdzieś tak pod koniec lat 80 - tych. Miałem wtedy kilka lat i pamiętam, jaką wielką sensacją byli spadochroniarze Siedziałem w oknie bloku i z zapartym tchem obserwowałem "Antka", z którego odrywały się małe punkciki, by po chwili rozwinąć spadochron... I biegiem na pas startowy żeby zobaczyć lądowanie.

Pal licho spadochroniarzy. Najpierw samolot zrzucał sondy pokazujące kierunek i siłę wiatru - kawał taśmy z małym obciążnikiem. Polowanie na te sondy to dopiero była konkurencja osiedlowa! Jako etatowa fujara nie zdobyłem w niej żadnych laurów, ale emocje były :)

M.
 
renekk 

Dołączył: 25 Lis 2006
Posty: 868
Wysłany: Sob Gru 01, 2007 1:34 pm   

Dwa zdjęcia znalezione na stronie II LO:
 
nad stawem 
to ja


Dołączył: 09 Lis 2006
Posty: 359
Wysłany: Sob Gru 01, 2007 7:48 pm   

Doktor M napisał/a:
A pamiętacie zawody spadochronowe?

Gdzieś tak pod koniec lat 80 - tych. Miałem wtedy kilka lat i pamiętam, jaką wielką sensacją byli spadochroniarze Siedziałem w oknie bloku i z zapartym tchem obserwowałem "Antka", z którego odrywały się małe punkciki, by po chwili rozwinąć spadochron... I biegiem na pas startowy żeby zobaczyć lądowanie.


a gdzie oni tam pod koniec 80-tych skakali , no i gdzie startowaly te samoloty , a moze juz pamiec mnie tak bardzo zawodzi .
:D :D
no i oczywiscie na pasie startowym nie ladowali , tylko zawsze celowali na krzyz , ktory byl rozkladany na trawie , a ten znajdowal sie zawsze gdzes tam kolo pasu kolowego .
ale zawody byly zawsze piekne .
w 60-tych jeszcze te biale okragle spadachrony wojskowe ( jako ciekawostka do dzisiaj uzywane w bunderswerze - moj syn na nich skacze )
a juz na poczatku 70-tych te kolorowe i prostokatne spadachrony , ktore dawaly sie prowadzic do celu .
_________________
http://www.mierzeja1945.prv.pl/
 
woytek 

Dołączył: 09 Sty 2006
Posty: 25
Wysłany: Czw Gru 27, 2007 4:48 pm   

W czasie Swiąt przeglądałem u rodziców stare albumy znalazłem tam ciekawe zdjęcie z drugiej połowy lat 70tych na ten koniec dawnego pasa startowego na którego wysokości stoi obecnie osiedle przy ul. Meissnera. Wykonane od strony Przymorza (de facto dwa połączone w panoramę). Wówczas była tam oczywiście tylko trawa i pas startowy - jak na zdjęciach rodzinnych wyżej. Za 1-2 tygodnie album znów będzie w moich rękach - mogę zrobić kopie tych zdjęć, przydadzą się?
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk