Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Pałac Rottenburgh'a
Autor Wiadomość
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2661
Wysłany: Sob Cze 30, 2007 5:54 pm   Pałac Rottenburgh'a

W XVIII wieku armator Rottenburgh wybudował nad Strzyżą (przy ob. ul. Słowackiego) pałac. Nie zachował się, o ile wiem, żaden wizerunek tego pałacu, ale ogród pałacowy bardzo ładnie uwiecznił Chodowiecki. Ogród przedstawiony przez niego znajdował się za pałacem, od strony ul. Partyzantów. Co było przed pałacem nie wiem, ale ponieważ przed budynkami postawionymi na jego miejscu Strzyża przepływa przez zadrzewiony skwer, podejrzewam, że jest on pozostałością stawu. Jeszcze w latach 80-tych, a może i 90-tych na skraju tego skweru, przy chodniku ul. Słowackiego stały dwa granitowe słupki z datą - pozostałość po wjeździe na teren posiadłości.
Słupki kiedyś zniknęły :evil: (Furia powinna pamiętać kiedy bo to jej rewiry), a niebawem pojawiły się przy stacji benzynowej w Sopocie :roll: . Dobrze, że nie zapadły się pod ziemię. Ale pomimo, że są tam ładnie wyeksponowane uważam, że to skandal :rwie_wlosy: One miały sens istnienia tam gdzie kazał je wkopać Rottenburgh 250 lat temu :skolowany:
Pozostały jednak pewne ślady po widocznych na grafice Chodowieckiego tarasach ogrodu :wink:
Na tych tarasach postawiono kiedyś baraki i inne obiekty zakładów przemysłowych. Zakłady już zlikwidowano, większość obiektów rozebrano, a tarasy ciągle są :ok:
Podejrzewam, że już niedługo :hmmmm: bo przez ten teren ma przebiegać nowa jezdnia ul. Słowackiego i wszystko spychacze wyrównają :%
Zapraszam, więc do odwiedzenia tego ogrodu, a i tereny nad Strzyżą powyżej są pełne pamiątek z przeszłości - pozostałość po wysokim spiętrzeniu potoku i inne drobiazgi. :szukaj:

Rotenburg mapa.jpg
Mapa z lat 60-tych. Wyraźnie zaznaczone dwie skarpy
Plik ściągnięto 14463 raz(y) 58,63 KB

DSC_4127min.jpg
Widok na skwer przed dawnym pałcem od strony pałacu w kier. koszar.
Plik ściągnięto 14463 raz(y) 75,95 KB

DSC_4134min.jpg
Widok wzdłóż Słowackiego. Posiadłość Rottenburgh'a po prawej stronie. Tu, na wprost stały te słupki.
Plik ściągnięto 14463 raz(y) 66,13 KB

rotenburg bis.jpg
Ogród pałacowy - grafika Chodowieckiego
Plik ściągnięto 14463 raz(y) 79,24 KB

DSC_4129min.jpg
Schody dzisiaj
Plik ściągnięto 14463 raz(y) 68,24 KB

DSC_4125min.jpg
Widok od dołu z poziomu 0. Widać I taras (niski, z grupą drzew z prawej), II i III (?)
Plik ściągnięto 14463 raz(y) 74,79 KB

DSC_4120min.jpg
Widok od góry. Krawędz tarasu II wyznacza linia drzew (tych w słońcu). Drzewa w cieniu to taras III.
Plik ściągnięto 14463 raz(y) 67,43 KB

DSC_4121min.jpg
Zbliżenie
Plik ściągnięto 14463 raz(y) 69,69 KB

Ostatnio zmieniony przez Krzysztof Nie Lip 01, 2007 1:42 pm, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2661
Wysłany: Sob Cze 30, 2007 6:22 pm   

Słupki z bramy wjazdowej do posiadłości Rottenburgh'a (?) w Sopocie przy stacji benzynowej.

DSC_4103min.jpg
Plik ściągnięto 14458 raz(y) 68,48 KB

DSC_4106min.jpg
Plik ściągnięto 14458 raz(y) 70,45 KB

 
 
villaoliva 
Olivaer


Dołączył: 23 Wrz 2004
Posty: 3300
Wysłany: Sob Cze 30, 2007 6:54 pm   

Gratulacje co do oka.
Wypatrzeć tak te tarasy :==

Co do słupków w Sopocie, to pamiętam, że stały tam zanim jeszcze zburzono istniejące tam zabudowania i powstała stacja Aral.
_________________
Ponury Zwracacz Uwagi na Wykraczających Poza Ramy


www.staraoliwa.pl
 
grzechuu 
Gdańsk-Piecki


Dołączył: 14 Gru 2005
Posty: 909
Wysłany: Sob Cze 30, 2007 7:15 pm   

nie myślałem, że tam jeszcze cos pozostało8O

Zanim wkleję mapkę to mam jeszcze pytania ;)
1) czy posiadłość Rottenburgh'a ma coś wspólnego z majątkiem Hochstriess? Czy ten drugi to było co innego (wydawało mi się, że był po drugiej stronie dzisiejszej Obywatelskiej)?
2) przy ul. Partyzantów, nieco dalej, ciągnie się ogród (tam gdzie jest niebieska strzałka na tej mapce) - czyżby też pozostałości majątku? czy to coś nowszego?
3) gdzie dokładniej w Sopocie jest ta stacja bezynowa?
 
villaoliva 
Olivaer


Dołączył: 23 Wrz 2004
Posty: 3300
Wysłany: Sob Cze 30, 2007 7:21 pm   

Cytat:
3) gdzie dokładniej w Sopocie jest ta stacja bezynowa?


Obecnie stacja BP al. Niepodległości 660/672.

Jadąc z Oliwy, przed skrętem w Jana z Kolna po lewej stronie.
_________________
Ponury Zwracacz Uwagi na Wykraczających Poza Ramy


www.staraoliwa.pl
 
pawel.45 
z komódeczki

Dołączył: 26 Sie 2006
Posty: 781
Wysłany: Sob Cze 30, 2007 8:06 pm   

Krzysztof napisał/a:
Słupki z bramy wjazdowej do posiadłości Rottenburgh'a (?) w Sopocie przy stacji benzynowej.

Wielkie brawa Krzysztofie! :== :== :== za tarasy i słupki.
Właśnie słupki zainteresowały mnie bardzo - ciekawe kto to pozwolił sobie zadysponować przedmiotem zabytkowym nie będąc jego właścicielem, dodatkowo - przedmiotem, którego umiejscowienie ma znaczenie szczególne. Czy konserwator zabytków nie ma w swej pieczy takich przedmiotów? :co_jest:
 
TOMB 


Dołączył: 23 Lis 2004
Posty: 359
Wysłany: Sob Cze 30, 2007 8:40 pm   

Oj to chyba nie te same słupki... Szczegółów ich nie pamiętam, ale wydaje mi się że te przy Słowackiego nie miały tych szpiczastych zakończeń. A może się mylę, pamięć już nie ta :dziadek:
_________________
"(...) lecz ta jedyna której strzeże
liczba najbardziej pojedyńcza
jest tutaj gdzie cię wdepczą w grunt
lub szpadlem który hardo dzwoni
tęsknocie zrobią spory dół"
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2661
Wysłany: Nie Lip 01, 2007 2:33 pm   

grzechuu napisał/a:

1) czy posiadłość Rottenburgh'a ma coś wspólnego z majątkiem Hochstriess? Czy ten drugi to było co innego (wydawało mi się, że był po drugiej stronie dzisiejszej Obywatelskiej)?
2) przy ul. Partyzantów, nieco dalej, ciągnie się ogród (tam gdzie jest niebieska strzałka na tej mapce) - czyżby też pozostałości majątku? czy to coś nowszego?

Hochstriess to raczej inny majątek i podejrzewam, że późniejszy. Choć ta sama gmina (Strzyża).
Czytałem kiedyś, że ogród Rottrnburgh'a sięgał do szczytu wzgórza (kiedyś nazywanego "Wulkan", w 50-tych latach zalesionego). Na zboczu były atrakcje takie jak: "świątynia dumania", sztuczne ruiny i t.p. Nie natknąłem się na na informacje jak daleko rozciągał się wzdłuż Strzyży (na miejscu pałacu, po jego spaleniu się w XIX w. postawiono 3 budynki). Ten ogród mógł należeć do sąsiadów i to nawet, nie Rottenburgh'a, a jego następców. A może i tam był jego teren :???:
 
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2661
Wysłany: Nie Lip 01, 2007 2:45 pm   

Cytat:
te przy Słowackiego nie miały tych szpiczastych zakończeń.

Przy Słowackiego nie miały ich, ale miały dziurki po ich mocowaniu :hiihihi:
Profesja złomiarza nie jest tworem postkomunizmu :cooo:
 
 
grzechuu 
Gdańsk-Piecki


Dołączył: 14 Gru 2005
Posty: 909
Wysłany: Nie Lip 01, 2007 4:02 pm   

Dzieki za dopowiedzi :) Coś sobie przypominam, że Samp pisał, że dworków w Strzyży to było kilka - bodajże dziewięć(?)

Znalazłem te tereny na trochę późniejszych mapkach (obie 1807) - na tej mniejszej widać coś co by mogło być posiadłością Rottenburg'a (strzałka). I na obu mapkach jest jeszcze jakaś nazwa, ale przypuszczam, że odnosi się do pobliskiego młyna - K....hammer (?) - czy spotkał sie ktoś z tą nazwą? bo ja jeszcze nigdzie jej nie widziałem [pomiędzy Sliberhammer a Kleinhammer]

1807r2.jpg
kawałek slajdu z wykładów KIL
Plik ściągnięto 14335 raz(y) 7,57 KB

1807r1.JPG
Plik ściągnięto 14335 raz(y) 28,7 KB

 
pawel.45 
z komódeczki

Dołączył: 26 Sie 2006
Posty: 781
Wysłany: Nie Lip 01, 2007 4:41 pm   

grzechuu napisał/a:
... I na obu mapkach jest jeszcze jakaś nazwa, ale przypuszczam, że odnosi się do pobliskiego młyna - K....hammer (?) - czy spotkał sie ktoś z tą nazwą? bo ja jeszcze nigdzie jej nie widziałem [pomiędzy Sliberhammer a Kleinhammer]

a nie jest to przypadkiem Kupferhammer? :II
 
Wrzeszczak 


Dołączył: 07 Lis 2004
Posty: 222
Wysłany: Nie Lip 01, 2007 7:05 pm   

Slupki staly jeszcze w 1992 roku (gdy wyjezdzalem z Gdanska). Wykutego roku nie pamietam ale na pewno byl to XVIII wiek. Wydaje mi sie jednak, ze kwadrat podstawy byl mniejszy (choc na podstawie zdjecia trudno to jednak okreslic). I, ale nie mam pewnosci, nie tylko szpiczaki ale i gorna czesc w ksztalcie kopuly musi byc nowa (minelo troche lat ale mysle, ze zakonczenie bylo plaskie z dziurkami do mocowania)
 
grzechuu 
Gdańsk-Piecki


Dołączył: 14 Gru 2005
Posty: 909
Wysłany: Nie Lip 01, 2007 7:15 pm   

Kupferhammer - no rzeczywiście pasuje :== wyraźne nie było, a ja narazie za słabo znam niemiecki, a sprawdzanie w słowniku działa razcej jak ma się wyraz :wink:
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2661
Wysłany: Nie Lip 01, 2007 8:20 pm   

Na zdjęciach nie najlepiej widać :oops:
Więc napiszę. Na jednym jest wykute "ANNO", a na drugim "1762". (tej 2-jki nie jestem pewny, bo mocno stylizowana :II
Napisy "ANNO" i 17...." były na tych ze Słowackiego.
Wielkość i kształt też zapamiętałem jako identyczne.
 
 
renekk 

Dołączył: 25 Lis 2006
Posty: 868
Wysłany: Nie Lip 01, 2007 10:39 pm   

To na pewno Kupferhammer (zdjęcie).

444-445.jpg
Plik ściągnięto 14259 raz(y) 34,78 KB

 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk