Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Za granicą - Gdingen
Autor Wiadomość
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Nie Sty 06, 2008 8:36 pm   

Cytat:
jedno, moim zdaniem pelne uroku, przedstawiajace budowe chyba ulicy Swietojanskiej (moze ktos rozpozna to miejsce)

http://www.forum.dawnygda...opic.php?t=3395
 
feyg 


Dołączył: 23 Kwi 2007
Posty: 1166
Wysłany: Pią Sty 11, 2008 5:36 pm   

Filejski napisał/a:
Zdjecie nie jest najlepsze, ale może warte pokazania

W rzeczywistości zdjęcie jest późniejsze, mniej więcej z przełomu lat 20-tych i 30-tych, kiedy to stary dworzec był już nieczynny. A tak przy okazji w Archiwum Państwowym w Gdańsku zachowały się plany rozbudowy budynku dworcowego z roku 1917.

Z kolei pocztówka poniżej co prawda już była, ale w wersji czarno-białej. Bardzo interesuje mnie budynek z wiatrakiem na pierwszym planie. Powstał prawdopodobnie tuż przed I wojną światową z myślą o letnikach, w okresie międzywojennym mieściło się w nim Schronisko / Letnisko Św. Jędrzeja Boboli a swego żywota dokończył po wojnie jako siedziba Muzeum Marynarki Wojennej.
P.S. Czy ktoś spotkał się gdzieś z wiatrakami firmy "SAXONIA"?

Gdynia 1915.jpg
Panorama Gdynia z wierzchołka Kamiennej Góry
Plik ściągnięto 17827 raz(y) 67,75 KB

Gdynia wiatrak 4.jpg
Powiększenie fragmentu pocztówki z końca lat 20-tych. Napis na "ogonie" wiatraka: "SAXONIA"
Plik ściągnięto 17827 raz(y) 32,17 KB

Gdynia schronisko św. Jędrzeja Boboli.jpg
Letnisko Boboli na pocztówce z połowy lat 20-tych. Obok pochodzące z demobilu ponieniemieckie baraki z blachy falistej
Plik ściągnięto 17827 raz(y) 46,77 KB

_________________
Pozdrowienia z Małego Kacka
 
kazik 


Dołączył: 08 Mar 2005
Posty: 158
Wysłany: Nie Sty 13, 2008 11:26 am   

ostatnio na allegro trafiłem na pocztówkę przedstawiającą panoramę Małego Kacka (Gruss aus Klein Katz :] ). Pierwszy plan został podpisany jako "kościół przy szkole". Przed kościołem widać linię kolejową a w tle wzgórza morenowe.
Który dokładnie kościół został przedstawiony na pocztówce? Na początku przypuszczałem, ze to może być kościół na Kolibkach, ale układ linii kolejowej względem wzgórz mi nie pasuje. Podobnie z kościołem przy zbiegu ul. Wielkopolskiej z Al. Zwycięstwa.
_________________
Umiłuj to, co spaliłeś,
Spal to, co umiłowałeś
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Nie Sty 13, 2008 12:20 pm   

Obecna cena 4200 złotych :wow: i informacja, że cena minimalna nie zostala osiągnięta świadcza o tym, że "sprzedający" chce raczej wycenić pocztówkę na wolnym rynku, a nie ją sprzedać. Chociaż może się mylę.
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
fritzek 
THE BEST-IA


Dołączyła: 20 Sie 2004
Posty: 1078
Wysłany: Nie Sty 13, 2008 3:15 pm   

Też tak myślę. Poza tym w takich wypadkach często się podstawia krewnych i znajomych Królika, żeby narobili szumu (czyt. windowali cenę), po to, żeby chociażby na FDG o tym napisać. Podobna sytuacja była z pocztówką opisaną jako unikat i judaik ( panorama miasta z widoczną kopułą synagogi). W pierwszej licytacji z ceną minimalną doszła do 500 czy 600 pln i nie została sprzedana, a po kilku wystawieniach była do kupienia za niecałe 100. I chyba też nie było chętnych. Nie jest to oczywiście zabronione. Ja będę śledziła z zapartym tchem losy tej pocztówki za 4200 (póki co):P
_________________

 
 
feyg 


Dołączył: 23 Kwi 2007
Posty: 1166
Wysłany: Nie Sty 13, 2008 3:54 pm   

kazik napisał/a:
ostatnio na allegro trafiłem na pocztówkę przedstawiającą panoramę Małego Kacka (Gruss aus Klein Katz :] ). Pierwszy plan został podpisany jako "kościół przy szkole". Przed kościołem widać linię kolejową a w tle wzgórza morenowe.
Który dokładnie kościół został przedstawiony na pocztówce? Na początku przypuszczałem, ze to może być kościół na Kolibkach, ale układ linii kolejowej względem wzgórz mi nie pasuje. Podobnie z kościołem przy zbiegu ul. Wielkopolskiej z Al. Zwycięstwa.
Obrazek

To dawny kościół protestancki w Małym Kacku (przez pewien okres parafia małokacka obejmowała swoim zasięgiem Sopot!) obecnie po rozbudowie kościół katolicki p.w. Matki Boskiej Bolesnej
Cytat:
Zbudowany kościół był niski, przysadzisty, charakterystyczny dla wiejskiego pejzażu pomorskiego. Do czasów współczesnych zachowały się w dobrym stanie mury dawnego kościoła, stanowiące obecną niższą - "starą" - część świątyni. Wewnątrz (w nowej części) można podziwiać zabytkową ambonę, pochodzącą z 1648 r.
Do rozpoczęcia wojny w 1939 r. kościół znajdował się w rękach protestantów. Po wojnie, w czasie której rozebrany został kościółek katolicki na Kolibkach, kościół orłowski został z powrotem przejęty przez katolików. Parafią kierował dawny wikariusz z Małego Kacka - ks. Stefan Kwiatkowski.
Po wojnie rozpoczęto rozbudowę odzyskanego kościoła, powiększając go od strony zachodniej. Prace zakończyły się w 1949 r., a budowa nowej wieży w 1955 r.
Przejazd kolejowy na pierwszym planie znajdował się na przedłużeniu obecnej ulicy Kościelnej (po zachodniej stronie nasypu kolejowego zachowały zachowały dwa duże stare drzewa rosnące ongiś przy nieistniejącej już drodze. Nieopodal w latach 1872 -1929 istniał przystanek kolejowy Klein Katz/Kack Mały. Obecnej ulicy Wielkopolskiej oczywiście wtedy jeszcze nie było :wink:
Jeszcze jedną ciekawostką jest to, że kartka wydana została na zlecenie J. (Juliusa) F. (Ferdinanda) Kühla właściciela pobliskiego młyna (spalonego w 1939 roku) a przygotowana przez J.H. Jacobsona w Gdańsku.
_________________
Pozdrowienia z Małego Kacka
Ostatnio zmieniony przez feyg Nie Sty 13, 2008 4:34 pm, w całości zmieniany 3 razy  
 
villaoliva 
Olivaer


Dołączył: 23 Wrz 2004
Posty: 3300
Wysłany: Nie Sty 13, 2008 3:58 pm   

Feyg :==

widzę, że podpis
Cytat:
Gruss aus Klein Katz
zobowiązuje :D
_________________
Ponury Zwracacz Uwagi na Wykraczających Poza Ramy


www.staraoliwa.pl
 
feyg 


Dołączył: 23 Kwi 2007
Posty: 1166
Wysłany: Nie Sty 13, 2008 4:07 pm   

villaoliva napisał/a:
widzę, że podpis
Cytat:
Gruss aus Klein Katz
zobowiązuje :D

Villaoliva również :wink:
_________________
Pozdrowienia z Małego Kacka
 
kazik 


Dołączył: 08 Mar 2005
Posty: 158
Wysłany: Nie Sty 13, 2008 5:19 pm   

dzięki Feyg! Teraz już załapuję kadr tej pocztówki. Czyli wzgórza widoczne po prawej stronie to Kępa Redłowska.
Swoją drogą jestem dumny z tego, że mieszkam na dzielnicy, której pocztówki na allegro chodzą po kilka tysięcy złotych :hihi:
_________________
Umiłuj to, co spaliłeś,
Spal to, co umiłowałeś
 
feyg 


Dołączył: 23 Kwi 2007
Posty: 1166
Wysłany: Nie Sty 13, 2008 6:37 pm   

kazik napisał/a:
dzięki Feyg! Teraz już załapuję kadr tej pocztówki. Czyli wzgórza widoczne po prawej stronie to Kępa Redłowska.
Swoją drogą jestem dumny z tego, że mieszkam na dzielnicy, której pocztówki na allegro chodzą po kilka tysięcy złotych :hihi:

E tam, spośród czołówki licytujących tylko jeden może naprawdę chcieć ją kupić, reszta to podstawieni ludzie. Wystarczy tylko przejrzeć historię ich zakupów :wink:
_________________
Pozdrowienia z Małego Kacka
 
villaoliva 
Olivaer


Dołączył: 23 Wrz 2004
Posty: 3300
Wysłany: Nie Sty 13, 2008 6:44 pm   

tzw. "sztuczny tłok"
:dobranoc: tym "licytującym"
_________________
Ponury Zwracacz Uwagi na Wykraczających Poza Ramy


www.staraoliwa.pl
 
fritzek 
THE BEST-IA


Dołączyła: 20 Sie 2004
Posty: 1078
Wysłany: Nie Sty 13, 2008 6:59 pm   

Inna aukcja tego sprzedawcy:Heubude
Wyjątkowa okazja :wink:
_________________

 
 
rispetto 


Dołączył: 11 Sty 2004
Posty: 1585
Wysłany: Pon Sty 14, 2008 8:57 pm   

Ściemniacz i tyle :%
_________________
...........................................
Pomóż Hanusi jeśli możesz
http://dzieciom.pl/5002
...........................................
 
feyg 


Dołączył: 23 Kwi 2007
Posty: 1166
Wysłany: Pią Lut 22, 2008 5:27 pm   

Jeszcze jedna kartka z Gdingen, w tle "tsunami" :hihi:

_________________
Pozdrowienia z Małego Kacka
 
parker 


Dołączyła: 08 Wrz 2004
Posty: 4927
Wysłany: Nie Lut 24, 2008 11:41 am   

Dworzec w Gdyni - w 1922 i w 1939 roku.

dworzec w gdyni 1922.jpg
Plik ściągnięto 17391 raz(y) 41,04 KB

dworzec w gdyni 1939.jpg
Plik ściągnięto 17391 raz(y) 34,36 KB

_________________
Czyż nie rozumie pan, że wszystko, co piękne w architekturze, osiągnięto już dawno temu? Zostało to autorytatywnie stwierdzone. (Ayn Rand "Źródło")
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk