Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Za granicą - Gdingen
Autor Wiadomość
feyg 


Dołączył: 23 Kwi 2007
Posty: 1166
Wysłany: Nie Wrz 13, 2009 11:45 pm   

To samo miejsce z nieco innego ujęcia (powitanie gen Baden-Powella w Gdyni)


źródło
_________________
Pozdrowienia z Małego Kacka
 
pawel.45 
z komódeczki

Dołączył: 26 Sie 2006
Posty: 781
Wysłany: Pon Wrz 14, 2009 10:52 am   

Chyba tylko dwa ich statki obsługiwały linię północno-europejską:

"...The Scanpenn and her sister the Scanmail were also used on the American Caribbean Line service
during a few winter seasons in the mid-1930s, alternating with summer season service to the Baltic.
Following the arrival of new tonnage, all ships used on the American Scantic Line were sold to Lloyd Brasileiro in 1939...."

Komin i jeszcze parę elementów pozwala zidentyfikować te statki. Na samej górze "Scanmail" już jako brazylijski "Cayru"

Scanmail (Cayru) i Scanpenn.jpg
Plik ściągnięto 7636 raz(y) 76,38 KB

 
feyg 


Dołączył: 23 Kwi 2007
Posty: 1166
Wysłany: Pon Wrz 14, 2009 11:05 am   

American Scantic Line
P.S. Zaprezentowana na stronie oznaka armatorska pasuje do zdjęcia z Gdyni:

scantic1 komin.jpg
Plik ściągnięto 7628 raz(y) 5 KB

_________________
Pozdrowienia z Małego Kacka
 
Piotr J. 
Blockeweg

Dołączył: 10 Lut 2006
Posty: 215
Wysłany: Nie Mar 06, 2016 9:06 pm   Orłowo Al.Zwycięstwa/Wielkopolska

Dzieje mojej rodziny nierozerwalnie związane były z zespołem domków przy Al. Zwycięstwa 170 w Gdyni, na rogu ul. Wielkopolskiej. Zamieszkiwała w nim siostra mojej babci, Anna Łytkowska (zm. w 1975 r) z mężem Teofilem ( zm. 1957 r.) oraz ich córką, moją Ciocią, mec. Janiną Łytkowską ( zm. w 1977 r.) Budynek był 3-mieszkaniowy , sąsiadów nie pamiętam, wiem że jedni nazywali się Kubiak, a drudzy Myszkowscy. W domku w podwórku zamieszkiwała druga córka Cioci Ani, Ciocia Kazimiera z rodziną. Do 1975 roku, czyli śmierci cioci Ani, bywaliśmy tam często. Moja babcia mówiła mi, że podobno wujek Teofil planował przed wojną otwarcie stacji benzynowej w tym miejscu, ale te śmiałe plany pokrzyżowała wojna. Lubiłem jeździć do Orłowa: okno z pokoju wychodziło na ruchliwą ulicę, a z niego mogłem obserwować ruch samochodów w Gdyni. Zajęcie to uwielbiałem . Ciocia Janina była adwokatem w zespole adwokackim w Gdyni. Była panną, nie miała dzieci. Przyjaźniła się z kolegą z Palestry, Panem Mecenasem Eugeniuszem Odyńcem. Był to w latach 60 i 70 starszy już, elegancki mężczyzna, jeździł czarną simcą "aronde" z charakterystycznymi tablicami rejestracyjnymi GS 5555. Cały ten magiczny świat skończył się wraz ze śmiercią cioci Ani. Budynki były w fatalnym stanie. Ciocia Janina i Ciocia Kazia z rodziną otrzymały nowe mieszkania, a zespół domków rozebrano w 1976 lub 1977 r. Ciocia Janina zmarła wkrótce wskutek ran odniesionych w tragicznym wypadku. Wraz ze swoimi rodzicami spoczywa na pobliskim cmentarzu. Zdjęcia prezentuję za zgodą syna Cioci Kazi, Marka Osińskiego , któremu serdecznie dziękuję. Kiedy je kilka dni temu zobaczyłem, zaniemówiłem. Zdaje się, że dwa z nich są jeszcze przedwojenne (kiedy w budynku był skład kolonialny). Reszta pochodzi prawdopodobnie z ostatnich chwil przed wyprowadzką, albo może już nawet po. W tym miejscu jest obecnie skwer i poszerzone skrzyżowanie. Z dawnych domków nie zostało nic.





















 
 
feyg 


Dołączył: 23 Kwi 2007
Posty: 1166
Wysłany: Nie Mar 06, 2016 10:05 pm   

Inne zdjęcia owego domu :arrow: http://forum.dawnygdansk....p?p=99703#99703
oraz z jego rozbiórki: :arrow: http://fotomemoria.pl/pl/c/Aleja-Zwyciestwa/2004/2
_________________
Pozdrowienia z Małego Kacka
 
Piotr J. 
Blockeweg

Dołączył: 10 Lut 2006
Posty: 215
Wysłany: Pon Mar 07, 2016 10:34 am   

:== , feyg stukrotne dzięki.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk