Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Ruiny naprzeciw Żurawia
Autor Wiadomość
buli 

Dołączyła: 01 Sie 2010
Posty: 1
Wysłany: Nie Sie 01, 2010 8:58 pm   Ruiny naprzeciw Żurawia

Witam. Nie znam Gdańska ale w piątek miałam okazję go odwiedzić i zaintrygowały mnie ruiny, które są mniejn więcen na przeciw Żurawia(na drugim brzegu Mołtawy). Tzn co się tam kiedyś znajdowało i dlaczego nikt nic z tym nie robi?
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2658
Wysłany: Nie Sie 01, 2010 9:12 pm   

buli napisał/a:
i dlaczego nikt nic z tym nie robi?

To trudne pytanie :mur:
ale zaglądnij tu: http://forum.dawnygdansk.pl/viewtopic.php?t=2198
 
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Pon Sie 02, 2010 2:47 pm   

No cóż, w marcu 1945 r. wkroczyła do Gdańska Armia Czerwona z listkiem figowym pod postacią oddziałów polskich. Po wyjściu towarzyszy z miasta pozostały ruiny. Niestety, nowa władza nie potrafiła przez 65 lat zrobić nic z Wyspą Spichrzów chociaż plany już od samego początku były bardzo ambitne.
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
Ponury2 


Dołączył: 01 Cze 2007
Posty: 764
Ostrzeżeń:
 4/4/6
Wysłany: Sro Sie 04, 2010 7:13 pm   

Całego miasta nie spalili. Jakoś Wrzeszcz, Orunia, Oliwa ocalały. To nie Warszawa, którą zniszczyli ich najlepsi sojusznicy :%
_________________
"Ci, którzy się boją, umierają codziennie. Ci, którzy się nie boją, umierają tylko raz."

Giovanni Falcone (1939-1992), włoski sędzia śledczy, poległy w walce z mafią.
 
 
jayms 
dżejms


Dołączył: 16 Paź 2005
Posty: 1001
Wysłany: Sro Sie 04, 2010 8:30 pm   

Ponury2 napisał/a:
Jakoś Wrzeszcz, Orunia, Oliwa ocalały.


We Wrzeszczu spalili cały ciąg budynków wzdłuż ulicy Grunwaldzkiej,budynki Politechniki wraz z ciężko rannymi żołnierzam.W Oliwie zniszczyli katedrę i jej okolice,Kaiser Cafe,Hotel Waldhauschen,Thierfeld Hotel...zresztą znalazło by się więcej miejsc,które "oswobodziciele" zamienili w kupkę dymiących gruzów.
_________________
Bacz byś nie zgłupiał od mądrości swojej.
 
lestat 

Dołączył: 04 Kwi 2008
Posty: 12
Wysłany: Czw Sie 05, 2010 12:20 pm   

no i "serce" Sopotu Kurhaus i okolice , hotele , domy towarowe , restaurację Wielka Gwiazda , trochę kamienic....... ledwo 10 % więc chyba wdzięczność ???????
 
Jarek z Wrzeszcza 

Dołączył: 14 Cze 2004
Posty: 839
Wysłany: Wto Sie 10, 2010 9:03 pm   Re: Ruiny naprzeciw Żurawia

buli napisał/a:
dlaczego nikt nic z tym nie robi?


Powaliła mnie oczywistość tego pytania :== Odpowiem tak: my też się nad tym zastanawiamy :hihi:
_________________
Blog z Wrzeszcza - piszę o Wrzeszczu

...oraz o Żabiance :)
 
Ponury2 


Dołączył: 01 Cze 2007
Posty: 764
Ostrzeżeń:
 4/4/6
Wysłany: Wto Sie 10, 2010 10:05 pm   

W sumie ruiny już wtopiły się w krajobraz miasta. Może i dobrze że nie ma woli zmiany tego stanu rzeczy? Pijaczki mają gdzie łazić, chuligani także. Postawią jakieś bungee w lato, jeden bar i tyle.

Obok bungee nadal walają się stopione bryły poniemieckich butelek.
_________________
"Ci, którzy się boją, umierają codziennie. Ci, którzy się nie boją, umierają tylko raz."

Giovanni Falcone (1939-1992), włoski sędzia śledczy, poległy w walce z mafią.
 
 
pawel.45 
z komódeczki

Dołączył: 26 Sie 2006
Posty: 781
Wysłany: Czw Sie 12, 2010 12:49 am   Re: Ruiny naprzeciw Żurawia

buli napisał/a:
... zaintrygowały mnie ruiny, które są mniejn więcen na przeciw Żurawia(na drugim brzegu Mołtawy). Tzn co się tam kiedyś znajdowało i dlaczego nikt nic z tym nie robi?


W 1998 albo 99r. odwiedził mnie przyjaciel ze swoją rodziną (krótko przed wprowadzeniem stanu wojennego zdążył wyjechać z żoną i kilkuletnim synem do swej babci mieszkającej od wojny w Liverpool. I tam pozostali). To były ich pierwsze odwiedziny w Polsce.
Objeżdżaliśmy Trójmiasto. Na Szafarni – patrząc w kierunku ruin Wyspy Spichrzów- ich syn zapytał czemu tego nie uprzątnięto do tej pory? Zaskoczony nieco tym pytaniem palnąłem, że to taka pamiątka z wojny jak Coventry u nich. Rodzice uśmiechając się pod nosem nie oponowali, więc sprawę uznałem za rozwiązaną.
W ub. roku Andrzej ze swoją żoną przyjechał do mego syna i razem pojechali do Gdańska. Sprawa się wydała, a ja zostałem w jego oczach oszustem. Nie bez trudności udało mi się przekonać, że nie potrafiłem logicznie usprawiedliwić nieudolności naszych rządzicieli – podparłem się wpisami na naszych gdańskich forach. Wybaczył mi, lecz nie był w stanie zrozumieć tego co wyczytał w Internecie na ten temat.
 
Ponury2 


Dołączył: 01 Cze 2007
Posty: 764
Ostrzeżeń:
 4/4/6
Wysłany: Czw Sie 12, 2010 11:22 am   

Lepiej trzeba było ich zapytać, czy wiedzą jak zachował się Rząd Jej Królewskiej Mości w kwestii wywiązania z porozumień z II RP, sojuszy, działania po 3 września 1939 itd.

To jest o wiele ciekawsze, skoro zajmują się jakimiś porównaniami pomiędzy Liverpoolem a Gdańskiem :^^ Oni potrafili zadbać o swoje interesy, odbudowali sobie miasto z nieznacznych zniszczeń, zachowali niezależność, polskich pilotów potem wyszydzali itd. Ah, ta sławna defilada z 1946 r. z Londynu...

A potem niech się zajmują naszą Wyspą Spichrzów. Czy ich rządzący są tacy super? Nigdy nie są nieudolni?

Wstyd mi, że mieliśmy takiego sojusznika jak Wielką Brytanię.
_________________
"Ci, którzy się boją, umierają codziennie. Ci, którzy się nie boją, umierają tylko raz."

Giovanni Falcone (1939-1992), włoski sędzia śledczy, poległy w walce z mafią.
 
 
Jarek z Wrzeszcza 

Dołączył: 14 Cze 2004
Posty: 839
Wysłany: Pią Sie 13, 2010 7:18 pm   

Klasyczny przykład polskiego zakompleksienia. Trzeba jeszcze było wspomnieć o Grunwaldzie i że w 1683 roku obroniliśmy Europę przed islamizacją.
_________________
Blog z Wrzeszcza - piszę o Wrzeszczu

...oraz o Żabiance :)
 
Ponury2 


Dołączył: 01 Cze 2007
Posty: 764
Ostrzeżeń:
 4/4/6
Wysłany: Pią Sie 13, 2010 7:32 pm   

Jakoś inne narody podnoszą podobne kwestie i je także uznajesz za zakompleksione? Czy przypominanie zdrady przez sojusznika to zakompleksienie? :^^

Bez przesady.
_________________
"Ci, którzy się boją, umierają codziennie. Ci, którzy się nie boją, umierają tylko raz."

Giovanni Falcone (1939-1992), włoski sędzia śledczy, poległy w walce z mafią.
Ostatnio zmieniony przez Ponury2 Pią Sie 13, 2010 7:41 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Pią Sie 13, 2010 7:40 pm   

Ponury2 napisał/a:
Czy przypominanie zdrady przez sojusznika to zakompleksienie?

Niekoniecznie, ale jakoś Rosjanie nie wypominają Niemcom, że ich zdradzili. A przecież wcześniej tak się obściskiwali i defilowali w Brześciu. Raczej starają się o tym epizodzie zapomnieć.

A w kwestii odbudowy to niemieckie miasta, zrównane przez naszych kochanych aliantów (którzy nas zdradzili ale później przyjęli naszą pomoc :hihi: ) jakoś udało się odbudować. Podobnie miasta francuskie, belgijskie, holenderskie... Nawet Mińsk odbudowano (byłem, widziałem, ruin niet). Ja bym stawiał jednak na nieudolność władz.
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
Ponury2 


Dołączył: 01 Cze 2007
Posty: 764
Ostrzeżeń:
 4/4/6
Wysłany: Pią Sie 13, 2010 7:45 pm   

Chyba prościej aby ZDiZ przyciął chwasty, uporządkował ścieżki, wywiózł śmieci i oświetlił teren. Bo ile jeszcze będą tam kombinować? A tak mamy chociaż trasę turystyczną :zgooda:
_________________
"Ci, którzy się boją, umierają codziennie. Ci, którzy się nie boją, umierają tylko raz."

Giovanni Falcone (1939-1992), włoski sędzia śledczy, poległy w walce z mafią.
 
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Pią Sie 13, 2010 10:19 pm   

Jeszcze trzeba byłoby wysłać tam na patrole kilku policjantów, którzy pilnowaliby żeby nikt nie dostał po głowie w jakimś zaułku albo nie właził gdzie nie trzeba :wink:
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk