Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Nie Dawny Gdańsk
Autor Wiadomość
renekk 

Dołączył: 25 Lis 2006
Posty: 868
Wysłany: Wto Gru 18, 2007 11:05 pm   

Jako jeden z setek nowych użytkowników, nie mających pojęcia o dawnym Gdańsku nie powinienem zabierać głosu, ale niech tam: podpisuję się pod postami parker i danzigera. Przy całym szczerym podziwie dla pracy Sabaotha: Forum nie jest stroną Danzig-on-line i nigdy nie osiągnie jej poziomu, a administracyjne poprawianie PROPORCJI oznaczać będzie mniej więcej tyle, co wybór nowego społeczeństwa w miejsce tego, które się nie sprawdziło. W wirtualnej społeczności jest to akurat możliwe do przeprowadzenia, no ale to byłoby już zupełnie inne forum...
 
Marcin 


Dołączył: 14 Mar 2004
Posty: 4244
Wysłany: Wto Gru 18, 2007 11:10 pm   

Cytat:
a administracyjne poprawianie PROPORCJI oznaczać będzie mniej więcej tyle

Najwidoczniej ciągle się nie rozumiemy... To nie ma być jakiś limit proporcji o "dawno-gdańskości" lecz dział gdzie się wrzuca nowogdańskie tematy.
_________________
Frakcja Miłośników Niewygodnych Kin
--------------------------------------------------------------------------
Až dojde moja poslední hodina, pochovajte mňa do bečky od vína
--------------------------------------------------------------------------
 
nad stawem 
to ja


Dołączył: 09 Lis 2006
Posty: 359
Wysłany: Wto Gru 18, 2007 11:41 pm   

ja uważam , ze watki o nowych czasach zawsze będą się przeplatały z watkami o starych czasach i często dialogi te pomagać nam będą w poznawaniu przeszłości Gdańska .
Np: w czasie ostatnich rozmów na wątku żuławskim i priva. zapalałem idea zorganizowania w niedalekiej przyszłości spotkania w Schoenbaum w malej grupie z naszego forum z moderatorem forum Danzig-L i autorem DH- Wolfgangiem Naujocksem , który jest naprawdę chodzącą Wikipedia o dawnym Gdańsku . I na pewno spotkanie te przyniesie więcej dla forum niż suche rozmowy o wydarzeniach ktorych nie byliśmy świadkami .

wszystkim życzę wesołych i spokojnych świat i wspaniałego Sylwestra .

Sławek.
_________________
http://www.mierzeja1945.prv.pl/
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Wto Gru 18, 2007 11:41 pm   

renekk napisał/a:
Jako jeden z setek nowych użytkowników, nie mających pojęcia o dawnym Gdańsku nie powinienem zabierać głosu, ale niech tam: podpisuję się pod postami parker i danzigera. Przy całym szczerym podziwie dla pracy Sabaotha: Forum nie jest stroną Danzig-on-line i nigdy nie osiągnie jej poziomu, a administracyjne poprawianie PROPORCJI oznaczać będzie mniej więcej tyle, co wybór nowego społeczeństwa w miejsce tego, które się nie sprawdziło. W wirtualnej społeczności jest to akurat możliwe do przeprowadzenia, no ale to byłoby już zupełnie inne forum...


Może faktycznie za dużo jest o dawnym Gdańsku na Forum Dawny Gdańsk. Zawsze miałem wrażenie, że Dawny Gdańsk oznacza właśnie Dawny Gdańsk, a nie współczesny. Ale jeśli użytkownicy zamiast o dawnym Gdańsku wolą pisać o swoich osiedlach, szkołach, młodości, itp. to oczywiście mają do tego prawo. Ale wtedy Forum Dawny Gdańsk tematycznie nie będzie się dużo różniło od forów dzielnicowych, szkolnych i paru innych. Czas więc oddać to Forum w ręce młodych (o ile założyciel się na to zgodzi) i zająć się czymś bardziej "pożytecznym" niż historia. Może robótki ręczne? :hmmm:
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
villaoliva 
Olivaer


Dołączył: 23 Wrz 2004
Posty: 3300
Wysłany: Sro Gru 19, 2007 12:01 am   

nad stawem napisał/a:
ja uważam , ze watki o nowych czasach zawsze będą się przeplatały z watkami o starych czasach i często dialogi te pomagać nam będą w poznawaniu przeszłości Gdańska .


Sławku, ale są wątki które nigdy nie będą się przeplatać z dawnogdańskowością.
Takie jak przysłowiowe już falowce. Też są historią, ale napewno nie Dawnego Gdańska.

Taki podział na Dawny i Nie Dawny wręcz ułatwi szukanie czegoś.

Interesować będzie kogoś budowa Zaspy? No to wiadomo gdzie tego szukać!
Może nawet taki czytelny podział ośmieli kogoś do pogłebiania tematu architektury tamtych czasów jak np. Hali Olivia projektowanej przez twórcę katowickiego Spodka?
Ośmieli do napisanie czegoś co do tej pory mogło wydawać się jako nie pasujące.

To jest właśnie odpowiedź na nadchodzące czasy.
Czasy kolejnych pokoleń które za chwilę z łęzką w oku będą wspominać budowę pierwszego hipermarketu w Gdańsku. To też jest historia...
Ale nie wrzucajmy jej do jednego kotła z Krzyżakami :protest:
_________________
Ponury Zwracacz Uwagi na Wykraczających Poza Ramy


www.staraoliwa.pl
 
Corzano 
bi-cyklista
z Północy


Dołączył: 18 Lis 2004
Posty: 4571
Wysłany: Sro Gru 19, 2007 8:44 am   

parker napisał/a:
Dla mnie zdjęcia Gdańska i wspomnienia z lat powojennych, a o wiele wyprzedzających moją tu przeprowadzkę są "dawne" i ciekawe. A nie znajdę ich na innym forum z rodzaju tych dzielnicowych...

Znajdziesz, znajdziesz... i wcale nie trzeba się jakoś szczególnie naszukać. :wink:
_________________
 
renekk 

Dołączył: 25 Lis 2006
Posty: 868
Wysłany: Sro Gru 19, 2007 1:54 pm   

Sabaoth napisał/a:


Może faktycznie za dużo jest o dawnym Gdańsku na Forum Dawny Gdańsk. Zawsze miałem wrażenie, że Dawny Gdańsk oznacza właśnie Dawny Gdańsk, a nie współczesny. Ale jeśli użytkownicy zamiast o dawnym Gdańsku wolą pisać o swoich osiedlach, szkołach, młodości, itp. to oczywiście mają do tego prawo. Ale wtedy Forum Dawny Gdańsk tematycznie nie będzie się dużo różniło od forów dzielnicowych, szkolnych i paru innych. Czas więc oddać to Forum w ręce młodych (o ile założyciel się na to zgodzi) i zająć się czymś bardziej "pożytecznym" niż historia. Może robótki ręczne? :hmmm:


Niepotrzebnie ironizujesz.
Jeżeli „Dawny Gdańsk” oznacza Danzig i cezurą jest rok 1945, to nazwa Forum, zapewne w ten sposób rozumiana przez najstarszych jego użytkowników, nie jest już tak jednoznaczna dla młodszych stażem. Historia tego miejsca nie skończyła się przecież w 1945 roku.
Czy uważasz, że wyraźne rozdzielenie Forum na Dawny Gdańsk (do 1945 roku) i nowy (powojenny) Gdańsk znacząco wpłynie na poprawę proporcji między jednym a drugim? Że nagle znajdą się dziesiątki użytkowników, piszących na temat prawdziwego Dawnego Gdańska?
A w ogóle czy takie rozdzielenie jest jeszcze możliwe do przeprowadzenia?
 
rychu40 


Dołączył: 19 Lis 2007
Posty: 279
Wysłany: Sro Gru 19, 2007 3:56 pm   

Na dzielnicowym Forum jest trochę PRL - u. To prawie 45 lat. Zdjęcia rodzinne często na tle ruin, pustki po wyburzeniach, fragmentów Trójmiasta przed zmianami, są super dokumentacją. Gdyby ten materiał publikować przy wzrastającym uczestnictwie na Forum to nie wiem czy te setki tysięcy albumów prywatnych nie zapchają portalu. Chyba trzeba bardziej rozpropagować fora dzielnicowe. Zamieszczam obrazek rodzinny na tle spalonego Pałacu Opatów. Z ojcem i bratem. Ja po lewej. Rok 1946?47?

rodzinka.jpg
Na tle ruiny Pałacu w parku oliwskim.
Plik ściągnięto 11004 raz(y) 74,71 KB

 
parker 


Dołączyła: 08 Wrz 2004
Posty: 4927
Wysłany: Sro Gru 19, 2007 9:39 pm   

Skoro nie chcecie słuchać niczyich argumentów przeciw - róbta co chceta. W końcu to Wasze forum.
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Sro Gru 19, 2007 11:56 pm   

tak dla rozluźnienia atmosfery - tam na ścieżce jakiś ogromny wąż uciekł z zoo !!
Cytat:
W końcu to Wasze forum.

Parker, kto to są ci "oni", do których należy forum? bo się trochę zaniepokoiłem...
 
Jarek z Wrzeszcza 

Dołączył: 14 Cze 2004
Posty: 841
Wysłany: Czw Gru 20, 2007 12:26 am   Jestem za

Mnie osobiście o wiele bardziej podobało się Forum sprzed tych 2, 3 lat, kiedy ZDECYDOWANA WIęKSZOść poruszanych tu tematów dotyczyła Gdańska sprzed 1945 roku - i taka też idea, jak rozumiem, przyświecała Mikołajowi, gdy tworzył to Forum.
Rozumiem, że czasy się zmieniają i ilość użytkowników (również zainteresowanych głównie tą nowszą historią Miasta) znacznie wzrosła (co, niestety, nie przełożyło się na jakość dyskusji, ale o tym to nie tutaj), toteż wydzielenie tematów powojennych do osobnej szuflady wydaje mi się pomysłem jak najbardziej sensownym. Tym, którzy tego nie chcą, nie zrobi to szczególnej różnicy (rozumiem, że mają oni własny system przeglądania Forum), całej reszcie jednak znacznie ułatwi to życie.
_________________
Kup moją najnowszą książkę "Wrzeszcz dla początkujących i średnio zaawansowanych"!
 
renekk 

Dołączył: 25 Lis 2006
Posty: 868
Wysłany: Czw Gru 20, 2007 8:27 am   

Mnie to różnicy nie zrobi, ale samo wydzielenie tematów to chyba za mało. W poszczególnych wątkach są posty odnoszące się do czasów przed i po 1945 roku i na tym poziomie może być trudość w rozdzieleniu. Bez poważnej demolki chyba się tego nie da przeprowadzić...
I o to przede wszystkim chodzi.
 
ruda 
Mierzeja


Dołączyła: 24 Cze 2007
Posty: 1792
Wysłany: Czw Gru 20, 2007 10:22 am   

Forum uczestniczy w życiu dzisiejszego Gdańska i jego okolic, wszak angażuje się w obronę choćby Doliny Radości czy piwnic, kibicuje renowacjom. A tego nie można robić w oderwaniu od historii tej choćby 1945-46 roku.
Każdy czas odciska piętno na tym , co nas otacza.
Historia zabytku zaczyna się w np.17 wieku ale trwa do dziś.

Potrzebny "złoty środek" czyli jak tu już padło <<PROPORCJE >>
 
 
villaoliva 
Olivaer


Dołączył: 23 Wrz 2004
Posty: 3300
Wysłany: Czw Gru 20, 2007 10:28 am   

Ale Falowce czy gierkowskie plany komunikacyjne nie zaczynają się np. w XIX wieku.
Czy coś ewidentnie powojennego musi być w jednym kotle z Wacławem II z XIV wieku?
_________________
Ponury Zwracacz Uwagi na Wykraczających Poza Ramy


www.staraoliwa.pl
 
ruda 
Mierzeja


Dołączyła: 24 Cze 2007
Posty: 1792
Wysłany: Czw Gru 20, 2007 11:46 am   

Fakt, święta racja.
Myślmy więc racjonalnie i działajmy z wyczuciem.
Żadne sztywne ramy np.czasowe rozsądku nie zastąpią. :haha:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk