Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Dzieje się na Żuławach.
Autor Wiadomość
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Czw Gru 24, 2015 2:21 am   

Może warto wiedzieć. Akt historyczny zdażył się był… ŻuławyiMierzeja. 24
ŻuławyiMierzeja24 napisał/a:
Członkowie Żuławskiej Lokalnej Grupy Działania spotkali się na Walnym Zebraniu Członków, które odbyło się w dniu 17 grudnia 2015 r. o godz. 17:30 w Żuławskim Parku Historycznym. Dokonano historycznego aktu przyjęcia Strategii Rozwoju Lokalnego kierowanego przez Społeczność na kolejne 7 lat. Po zakończeniu obrad Zarząd Żuławskiej Lokalnej Grupy Działania, członkowie ŻLGD oraz zaproszeni goście wzięli udział w uroczystej kolacji wigilijnej.


Zobacz całość: http://www.zulawyimierzej...t-przyjeta-spot
_________________
Poldergeist
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Sob Mar 05, 2016 9:33 pm   

Żuławy w Gdańsku. Spotkanie z kulturą żuławską - książki, kulinaria i nie tylko...
Cytat:
Czym jest Machandel?

Gdzie latem 1856 roku podróżował Ludwig Passarge?

Co radzi serowar żuławski?

Gdzie znaleźć cień w domach podcieniowych?

Odpowiedź na te i inne pytania znajdziemy, gdy Żuławy znajdą się w Gdańsku!

W niedzielę, 13 marca zapraszamy do Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku na spotkanie z kulturą żuławską. Od godziny 12.00 do 17.00 można będzie wysłuchać wykładów o historii, literaturze, kulinariach, krajobrazie i turystyce na Żuławach. Będzie to także okazja do rozmów z autorami i wydawcami książek o regionie, możliwość skosztowania specjałów żuławskich oraz nabycia publikacji w cenach promocyjnych.

Serdecznie zapraszamy!


Program szczegółowy:

1. Powitanie, Waldemar Ossowski, dyrektor MHMG oraz Piotr Tarnowski, dyrektor Muzeum Stutthof w Sztutowie (12:00)

2. Mieszkamy na Żuławach, Jacek Michalski, Burmistrz Nowego Dworu Gdańskiego i Janusz Goliński, Wójt Gminy Cedry Wielkie (12:05)

3. Łukasz Kępski, Marek Opitz, Machandel – tradycyjny trunek żuławski i jego reaktywacja - degustacja (12:10)

4. Marta Antonina Łobocka, Anna Krokosz, Projekt „Zwiedzamy Żuławy” Stowarzyszenia „Kochamy Żuławy” (12:25)

5. Andrzej Gąsiorowski, Żuławy po 1945 roku w najnowszych publikacjach Muzeum Stutthof (12:45)

6. Jacek Borkowicz, „Ziemia zrodzona przez ludzi” - Podróż Ludwiga Passargego z Elbląga do Gdańska latem 1856 roku (13:05)

7. Jacek Opitz, Krzysztof Jaworski, Żuławskie sery, czyli tradycja zobowiązuje (13:25)
8. Artur Wasilewski, Kulinaria żuławskie (13:45)

9. Poczęstunek – tradycyjna zupa królewiecka z klopsami (14:05)

10. Andrzej Kasperek, Żuławy w literaturze okiem literata (14:30)

11. Karolina Manikowska i Tomasz Wąsik, Rowerem po Żuławach (14:50)

12. Leszek Sarnowski, Kwartalnik „Prowincja”, czyli bogactwo na depresji (15:10)

13. Centrum Spotkań Światowid, O projektach - w cieniu domów podcieniowych i skanowaniu 3D eksponatów (15:30)

14. Marzena Bernacka Basek z Muzeum Żuławskiego, O Żuławskim Parku Historycznym – z zaproszeniem (prezentacja zdjęć) (15:50)

15. Dariusz Piasek, Najnowszy projekt Wydawnictwa Oskar „Żuławy gdańskie na starych pocztówkach” (16:10)

16. Zakończenie

Zulawy w Gdansku.jpg
Plik ściągnięto 20735 raz(y) 46,59 KB

_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Sob Sty 07, 2017 12:10 am   

Styczniowa cofka na Żuławach. Zdjęcia z Cyganka i Rybiny.

DSC_4208.JPG
Plik ściągnięto 20232 raz(y) 109,96 KB

DSC_4213.JPG
Plik ściągnięto 20232 raz(y) 97,63 KB

DSC_4217.JPG
Plik ściągnięto 20232 raz(y) 101,87 KB

DSC_4226.JPG
Plik ściągnięto 20232 raz(y) 73,17 KB

DSC_4233.JPG
Plik ściągnięto 20232 raz(y) 107,75 KB

_________________
Poldergeist
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Czw Cze 01, 2017 12:24 am   

Redaktor Edyta donosi
ŻuławyiMierzeja24.pl napisał/a:
We wtorek 30.05.2017 r. w około godziny 20.00, jak mówią świadkowie, runął podcień domu żuławskiego w Izbiskach. Rosnący wieczorem wiatr osłabił do tego stopnia nadwątloną konstrukcję budynku mieszkalnego, że znajdujący się po stronie wschodniej podcień runął na ziemię. Na szczęście obyło się bez ofiar. Około godziny 20.00 na miejsce zdarzenia przybyła Państwowa Straż Pożarna z Nowego Dworu Gdańskiego, oraz kilka okolicznych drużyn OSP w celu zabezpieczenia miejsca zdarzenia. W uszkodzonym budynku zamieszkiwały trzy rodziny. W zaistniałej sytuacji zmuszone były nocować w okolicznych zabudowaniach.
Nazajutrz, 31.05.2017 r. na miejscu zdarzenia pojawili się przedstawiciele nowodworskiej Policji, ekipa Zarządzania Kryzysowego ze Stegny oraz przedstawiciele Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z Gdańska w celu lustracji uszkodzonego obiektu, zbadania przyczyn zaistniałej sytuacji i podjęcia konkretnych działań. Przywieziona została duża plandeka, aby okryć uszkodzoną część dachu, gdyż zaczął padać deszcz. Wójt Gminy Stegna, Ewa Dąbska poinformowała, iż prowadzone są rozmowy z Domem Pomocy Społecznej „Mors” w Stegnie, w celu ulokowania tam poszkodowanych. Ostateczna decyzja będzie znana jutro w godzinach porannych – oświadczyła. Filary tego elementu już wcześniej budziły wątpliwości z uwagi na ich stan. Budynek datowany jest na I połowę XIX i normalnym jest, że jego konstrukcja od lat nieodnawiana, uległa degradacji. Konserwator zabytków, który dokładnie obejrzał wszystkie pomieszczenia, powiedział: Trzeba odbudować zniszczone elementy domu, bo nie ma możliwości wykreślenia tego obiektu z rejestru. Tylko minister może to zrobić. Podcień jest niezależnym elementem dostawionym do budynku i można by go rozebrać, gdyby konstrukcja budynku nie była naruszona. Ale jest inaczej i całość w każdej chwili grozi zawaleniem. Problemem będą prace przygotowawcze do remontu, aby w trakcie zabezpieczania kogoś nie zabiło. Belka, na której wiszą krokwie, wisi w powietrzu. Gdy polecą krokwie, to runie cały budynek. Budynek nie nadaje się do użytkowania. Należy go natychmiast opuścić - powiedział, gdyż w jednym z pomieszczeń znajdowała się jeszcze staruszka. Mieszkańcy zawalonego budynku zgłaszali problem do konserwatora zabytków, ale z powodów formalnych nie otrzymali pomocy...

Zdjęcie pobrane ze strony autorki niusa.

IZBISKA.JPG
Plik ściągnięto 19557 raz(y) 104,44 KB

_________________
Poldergeist
 
princessita 

Dołączyła: 27 Lis 2005
Posty: 441
Wysłany: Wto Sie 01, 2017 12:49 pm   

Czy ktoś może orientuje się gdzie można nabyc książkę Kulinaria Żuławskie ? W Ossolineum jej nie mają, nie mam pomysłu gdzie jeszcze mozna jej poszukac.
Może ktoś ją czytał, interesuje mnie bardziej kontekst historyczny niż same przepisy.
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Wto Sie 01, 2017 11:14 pm   

A kto to napisał? Nie wiem jak to powiedzieć, żeby nie urazić kogoś tam. Może pamiętasz akcję ze strojem żuławskim. Podobne rzeczy dzieją się w sferze karmienia. Na żywo spotykam się z mocno naciąganą promocją i produkcją marki. Współczesnej, żeby nie było. Czy tak trzeba i czy warto, nie wiem. Tak jak nie wiem czy ma to cokolwiek wspólnego z historyczną stroną kulinarii żuławskich.
Ale jest taki facet. Nazywa się Artur Wasielewski. On grzebie w historycznych aspektach kuchni lokalnej. Cała reszta z jaką się spotkałem, to, to co wszyscy wiedzą i fotomontaż.
_________________
Poldergeist
 
EwkaW 


Dołączyła: 04 Wrz 2011
Posty: 589
Wysłany: Sro Sie 02, 2017 10:41 pm   

https://kochamyzulawy.wordpress.com/2015/03/12/kulinaria-zulawskie/ to jest podpowiedziana przez Dostojnego nitka do kłębka...
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Sro Sie 02, 2017 11:51 pm   

No proszę, jak niewiele trzeba. Ewka uświadomiła mi jak daleko odszedłem od spraw żuławskich. Trochę szkoda ale to nie miejsce ani czas na opowiadanie przyczyn.
Znasz mnie Princessito, jednego mi tylko brakuje w życiu – czasu. Daj mi kilka dni na zdobycie samej książki .
Bo jeżeli chodzi Ci tylko o wstęp autorstwa p. J. Domino, to możesz mieć go w skanach od ręki.
_________________
Poldergeist
 
princessita 

Dołączyła: 27 Lis 2005
Posty: 441
Wysłany: Czw Sie 03, 2017 7:43 pm   

Dziękuję za link. Przeczytałam, musi byc ciekawa, wygląda na dobrze opracowany materiał. Wiem ze Pałac w Wilanowie wydał ksiązkę o kuchni mennonitów ale ta nie przypadła mi do gustu.
Niestety z tekstu w komentarzach wynika, że chyba sie ona nie ukazała. Jeśli można te fragmenty skądś zdobyc to chętnie przeczytam.
Znam jedną książkę kucharską wydaną w Gdańsku w XVIII wieku, ale jak narazie żaden badacz się na nią nie powoływał. Jeśli chodzi o XIX wiek to najbardziej znaną autorką kulinariów była Henriette Davidis, podobna do Cwierczakiewiczowej wydawana do końca lat 30 stych XX wieku w Niemczech.
 
Dieter 
Schidlitzer


Dołączył: 30 Wrz 2007
Posty: 522
Wysłany: Czw Sie 03, 2017 10:26 pm   

princessita napisał/a:
Jeśli chodzi o XIX wiek to najbardziej znaną autorką kulinariów była Henriette Davidis,

Henriette Davidis ksiazka "Praktisches Kochbuch für gewöhnliche und feinere Küche"
ostatnio wydana w roku 2012 kosztuje € 19,50 = 80 zl :roll:

A "365 obiadow" Lucyny Cwierczakowiczowej kosztuje 34,95 zl. :D
 
princessita 

Dołączyła: 27 Lis 2005
Posty: 441
Wysłany: Pią Sie 04, 2017 5:01 pm   

O czyli nadal jest wydawana. Ja mam wydanie z 1905 roku, z brakującymi ilustracjami.

Cwierczakiewiczową to wiem, że wydają ją w reprintach. Zresztą mogę polecic jej biografię " Kobieta niekonwencjonalna" autorstwa Izabeli Wodzińskiej. Sama Cwierczakiewiczowa pochodziła z pruskiej rodziny ewangelickiej.
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Pią Kwi 27, 2018 12:40 am   

Taki tam cud prawie. Samorządy lokalne Mierzei, skupione na trzepaniu kasy i własnych tak naprawdę interesach, za nic mają Ustawę o ochronie zabytków i takie tam. Dobrze jest, jeżeli ktoś w ogóle pamięta o aktualizacji planów w tym zakresie, tak żeby nie czepiali się ci z województwa. I oto na tym ponuro szarym tle, Wójt Gminy Stegna nakazała uporządkowanie dawnego cmentarza w Żuławkach. Co najmniej dwadzieścia lat nic się tam nie działo.
Jak przystało na malkontenta, zrobiłbym to inaczej. Ale dobre i to co się stało.
Pani Wójt nazywa się Ewa Dąbska, inżynier niepraktykujący. Nie macie jak na nią głosować, w żaden sposób punktów jej nie nabijemy gdziekolwiek, no to można docenić człowieka. Dzięki.

Na terenie cmentarza zachowała się neogotycka kaplica. Miejscowa legenda głosi (chyba coś o tym pisałem gdzieś wcześniej), że pod jej posadzką ukryty jest ogromny dzwon. Byli tacy co to widzieli. Czemu go nie wydobyli i nie zawiesili, nie wiadomo. Wiadomo jest natomiast, że był widziany. Sama kaplica ma kilka smaczków z epoki.

DSC_7853.JPG
Plik ściągnięto 16498 raz(y) 107,61 KB

DSC_7854.JPG
Plik ściągnięto 16498 raz(y) 105,2 KB

DSC_7858.JPG
Plik ściągnięto 16498 raz(y) 106,79 KB

DSC_7863.JPG
Plik ściągnięto 16498 raz(y) 106,72 KB

DSC_7870.JPG
Plik ściągnięto 16498 raz(y) 106,37 KB

_________________
Poldergeist
 
Wiercipietek 


Dołączył: 03 Lut 2010
Posty: 575
Wysłany: Pią Maj 04, 2018 7:46 am   

Bardzo podobną kaplicę ogarniałem w Nowej Cerkwi (pod Pelplinem). Jak fajnie, że tutaj zachowały się drzwi.
_________________
Co to ja miałem w tej puszce ... ?
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Nie Kwi 14, 2019 10:02 pm   

O remoncie kaplicy cmentarnej w Żuławkach, mówiło się już kilka dobrych lat temu. Wówczas na gadaniu się skończyło. A tu proszę niespodzianka. Po raz pierwszy za mojej pamięci, a żyję tu już trochę, nadmorska gmina inwestuje w zabytki. Ruszył właśnie remont. Jest nieźle a będzie jeszcze nieźlej. :ok:

1.JPG
Plik ściągnięto 12717 raz(y) 104,19 KB

2.JPG
Plik ściągnięto 12717 raz(y) 88,62 KB

3.JPG
Plik ściągnięto 12717 raz(y) 92,31 KB

_________________
Poldergeist
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Sob Wrz 07, 2019 8:23 pm   

Już minęło trochę czasu od zakończenia prac przy kaplicy cmentarnej w Żuławkach. Przy okazji uprzątnięto teren cmentarza odsłaniając kilka kamieni nagrobnych spory grobowiec i podmurówkę ścian niewielkiego kościółka. Teren, jak to zwykle bywa przy programach dotacyjnych, dostępny bez żadnych ograniczeń.
Gdyby ktoś chciał poczytać o kaplicy, to w tym miejscu można znaleźć co nieco.

1.JPG
Plik ściągnięto 11535 raz(y) 110,96 KB

2.JPG
Plik ściągnięto 11535 raz(y) 101,75 KB

3.JPG
Plik ściągnięto 11535 raz(y) 106,66 KB

4.JPG
Plik ściągnięto 11535 raz(y) 106,42 KB

5.JPG
Plik ściągnięto 11535 raz(y) 82,62 KB

6.JPG
Plik ściągnięto 11535 raz(y) 109,72 KB

7.JPG
Plik ściągnięto 11535 raz(y) 102,1 KB

8.JPG
Plik ściągnięto 11535 raz(y) 101,39 KB

9.JPG
Plik ściągnięto 11535 raz(y) 107,93 KB

10.JPG
Plik ściągnięto 11535 raz(y) 107,8 KB

_________________
Poldergeist
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk