Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
bystrzaki z allegro
Autor Wiadomość
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Pią Gru 17, 2004 4:12 am   

Kościół Mariacki. Przed 1045r :haha:
 
Corzano 
bi-cyklista
z Północy


Dołączył: 18 Lis 2004
Posty: 4571
Wysłany: Pią Gru 17, 2004 10:34 am   

Miało być 2045. :mrgreen:
_________________
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Pią Gru 17, 2004 10:49 am   

Nie wiedzialem, ze on tak wygladal zanim go zbudowano :hihi:
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Pią Gru 17, 2004 11:07 am   

No co się czepiasz Bramy? Jest wysoka!
 
 
seestrasse 
Zesztrasia z Szafy


Dołączyła: 13 Kwi 2004
Posty: 6586
Wysłany: Pon Sty 03, 2005 1:08 pm   

wieża zniszczonej Katedry Morskiej
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Pon Sty 03, 2005 3:20 pm   

Akurat po wojnie Marienkirche był nazywany "Katedrą Morską" - taki podpis pojawia się na pocztówkach z lat 40-50.
 
 
parker 


Dołączyła: 08 Wrz 2004
Posty: 4927
Wysłany: Pon Sty 03, 2005 3:22 pm   

A czemu tak? :???:
 
Zoppoter 
Wolny Prusak

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 3687
Wysłany: Pon Sty 03, 2005 3:41 pm   

parker napisał/a:
A czemu tak? :???:


Pewnie w ramach utrwalania tradycyjnej polskiej nazwy w odwiecznie polskim miescie... :mrgreen:
To tylko swiadczy do jakiego stopnia Gdańsk był wówczas obcy dla Polaków.
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Pon Sty 03, 2005 3:46 pm   

Byłbym wdzięczny gdybyś Ty (i potencjalnie wszyscy) powstrzymywał się od komentarzy na temat polskości/niemieckości Gdańska. Generalnie wiemy już co kto o sprawie myśli i nie ma co tego powtarzać przy każdej nadarzającej się okazji. Jak dowodzą ostatnie wydarzenia niczemu dobremu to nie służy.
 
Corzano 
bi-cyklista
z Północy


Dołączył: 18 Lis 2004
Posty: 4571
Wysłany: Pon Sty 03, 2005 3:50 pm   

Zoppoter napisał/a:

Pewnie w ramach utrwalania tradycyjnej polskiej nazwy w odwiecznie polskim miescie... :mrgreen:
To tylko swiadczy do jakiego stopnia Gdańsk był wówczas obcy dla Polaków.

W ksiązce Nocnego o Brzeźnie są fragmenty kroniki Szkoły Podstawowej 20, gdzie mowa jest, że w pierwszych miesiącach po wojnie spośród uczęszczających do tej szkoły dzieci, po polsku mówiło tylko jedno (na ok. dwadzieścioro). Inna ciekawą kwestią tam wspomnianą jest fakt "zatrudnienia" 15 Niemek (prawdopodobnie Gdańszczanek) do sprzątania zbombardowanej i kompletnie zdewastowanej szkoły oraz przyległego terenu (podobno z okopami). Może w osobnym wątku trochę przepiszę, jest tam więcej takich ciekawostek.
_________________
 
Zoppoter 
Wolny Prusak

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 3687
Wysłany: Pon Sty 03, 2005 3:58 pm   

Mikołaj napisał/a:
Byłbym wdzięczny gdybyś Ty (i potencjalnie wszyscy) powstrzymywał się od komentarzy na temat polskości/niemieckości Gdańska. Generalnie wiemy już co kto o sprawie myśli i nie ma co tego powtarzać przy każdej nadarzającej się okazji. Jak dowodzą ostatnie wydarzenia niczemu dobremu to nie służy.


Aha, czyli mam byc politycznie poprawny, zeby się jakiś nacjonalista broń Boze nie zirytował.
8O
Wybacz Mikołaju, ale ja pisze prawdę. To, co wiem i to, co myślę. Jeżeli ktos mi udowodni, że w jakiejś sprawie się mylę, to się wycofam. Jednak jak zauważyłeś, moje prośby o wykazanie mi błędów z reguły nie spotykaja się z odzewem.
 
lucy 
Lusia


Dołączyła: 09 Mar 2004
Posty: 638
Wysłany: Pon Sty 03, 2005 4:54 pm   

Zoppoter, daj spokój!!! :co_jest: Mnie tez to razi i gdybysmy tak wszyscy sobie różne zaszłości wypominali to zrobił by się niezły jarmark delikatnie mowiąc. A cały czas, ciągle podkreslanie w co drugim poscie zlośliwości pod adresem Polaków wywołuje złość i chęć wypowiedzenia i wyciągniecia dużo gorszych rzeczy, czy żalów do innych nacji,, a po co??? Mamy inne juz czasy, uczmy się cały czas wzajemej tolerancji, proszę, a pamietając o historii róbmy tak, żeby się nie powtórzyła:)))
 
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Pon Sty 03, 2005 4:55 pm   

Nie chodzi o to, czy piszesz prawdę czy nie, ale o to, że ciągłe uwagi na tematy narodowościowe są moim zdaniem niepotrzebne i generują konflikty. Dobrze o tym wiesz i trudno mi zrozumieć, czemu nie wyciągasz z tego wniosków.
Z oczywistych względów czuję się odpowiedzialny za dobrą atmosferę na tym forum, a ten temat ewidentnie budzi demony i nie wiem, po co do niego ciągle wracać. Jakoś nie zauważyłem, aby ktoś się pokłócił z powodu przebiegu linii tramwajowej, burzenia obwarowań albo wyglądu nieistniejącej bramy. Wolałbym, abyśmy naszą energię wykorzystywali raczej na odkrywanie zagadek Miasta, a nie na odbijanie polsko-pruskiej piłeczki.
Generalnie wiemy jak jest z polskością Gadańska, ilu Polaków mieszkało tu za czasów WMG itp, itd. Wiemy też doskonale, że za czasów pruskich Gdańsk stał się prowincjonalnym, zmarginalizowanym miastem, które na swoje szczęście leżało niedaleko trasy Berlin - Królewiec. Ale nie z powodu takich dyskusji lubimy się tu spotykać.
 
seestrasse 
Zesztrasia z Szafy


Dołączyła: 13 Kwi 2004
Posty: 6586
Wysłany: Pon Sty 03, 2005 5:10 pm   

Grün napisał/a:
Akurat po wojnie Marienkirche był nazywany "Katedrą Morską" - taki podpis pojawia się na pocztówkach z lat 40-50.

nie wiedziałam. w takim razie sorki :oops:
 
Marcin 


Dołączył: 14 Mar 2004
Posty: 4244
Wysłany: Pon Sty 03, 2005 5:23 pm   

Nic tak nie poróżni jak poglądy polityczne i aluzje związane z narodowością.
Nie raz palce mocno mnie świerzbiły, by odpowiedzieć na niektóre posty. Jednak wolałem je przemilczeć (nawet w przypadkach, gdy byłem święcie przekonany swych argumentów) by nie powodować niepotrzebnego "podgrzania atmosfery".
Concordia res publicae parvae crescunt - discordia magnae concidunt.
_________________
Frakcja Miłośników Niewygodnych Kin
--------------------------------------------------------------------------
Až dojde moja poslední hodina, pochovajte mňa do bečky od vína
--------------------------------------------------------------------------
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk