Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
zdjęcia starych gdańskich dworców
Autor Wiadomość
jabol240 

Dołączył: 11 Sty 2010
Posty: 7
Wysłany: Wto Sty 12, 2010 9:23 pm   zdjęcia starych gdańskich dworców

bardzo bym prosił o zdjęcia dawnych gdańskich dworców. Hauptbahnhof oraz dworce przy Hohetor to łatwo znalazłem. Ale prosiłbym o zdjęcia dworców przy Bramie Oliwskiej, Nizinnej oraz wrzeszczańskiego sprzed Wojny.

Będę bardzo wdzięczny
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Wto Sty 12, 2010 10:12 pm   

Przy Bramie Oliwskiej prawdopodobnie nie było nigdy żadnego budynku dworca; nie jestem też pewien, czy był jakiś budynek przy Bramie Wyżynnej. Pozostałe z pewnością są na forum, nie będę ci odbierał przyjemności szukania.
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
mikado 
Langfuhrterka

Dołączyła: 29 Gru 2009
Posty: 78
Wysłany: Wto Sty 12, 2010 10:38 pm   

pumeks, przecież Dworzec Oliwski jak byk stoi do dziś na wysokości przystanka tramwajowego przy Chodowieckiego (grunwaldzka). A wrzeszczański przed wojną widziałam dziś w Był sobie Gdańsk (1 albo 2), w najbliższym czasie mogę podskanować.
Na bramę nizinną planuję się wybrać, ale po 1. mam dość daleko, po 2. i tak za dużo bym nie sfotografowała/zobaczyła przez te śniegi.
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Wto Sty 12, 2010 10:54 pm   

mikado napisał/a:
pumeks, przecież Dworzec Oliwski jak byk stoi do dziś na wysokości przystanka tramwajowego przy Chodowieckiego (grunwaldzka)

Wszystko już było...
1. Stoi tam JAKIŚ BUDYNEK, nie wiadomo jak stary, żadne źródło nie wskazuje, by miał jakiekolwiek funkcje dworcowe.
2. W ogóle nie dało się jak dotąd ustalić nic ponadto, że w 1870 r. uruchomiono jednotorowe połączenie kolejowe z "dworca przy Bramie Oliwskiej" do Sopotu, parę miesięcy później przedłużone do Szczecina i dalej, i "wkrótce" linię tę przedłużono do dworca przy Bramie Wyżynnej. Nie wiadomo, czy "wkrótce" miałoby oznaczać pół roku, czy może 3 lata.
3. Generalnie teren stacji przy Bramie Oliwskiej znajdował się w rejonie ograniczeń budowlanych twierdzy Gdańsk, przez co praktycznie aż do I wojny światowej nie można było tam stawiać budynków murowanych, co najwyżej szachulcowe.
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Wto Sty 12, 2010 10:55 pm   

Cytat:
Na bramę nizinną planuję się wybrać, ale po 1. mam dość daleko, po 2. i tak za dużo bym nie sfotografowała/zobaczyła przez te śniegi.

za to jak śniegi stopnieją, to ho-ho :hihi:

Cytat:
nie będę ci odbierał przyjemności szukania

miodzio :wink:
 
renekk 

Dołączył: 25 Lis 2006
Posty: 868
Wysłany: Wto Sty 12, 2010 11:11 pm   

Na temat gdańskich dworców było już tu:
http://www.forum.dawnygda...der=asc&start=0
 
jabol240 

Dołączył: 11 Sty 2010
Posty: 7
Wysłany: Sro Sty 13, 2010 12:21 pm   

witam ponownie i dziękuję za odpowiedzi:)

Mikado, byłbym bardzo wdzięczny za skana.... mam o tym niedługo prezentację... A dworca przy Bramie Nizinnej to już nie ujrzysz nawet jak śniegi stopnieją:(

Jeżeli chodzi o Bramę Oliwską, to oczywiście prosiłem o zdjęcia tego który wciąż tam stoi, a który uważałem dotąd za prawdopodobny dworzec towarowy... Więc Pumeksie powiadasz że się myliłem? :???: A zdjęć naprawdę nie mogę tu znaleźć, pomimo że szukałem:(
 
Noah 


Dołączył: 29 Paź 2008
Posty: 48
Wysłany: Sro Sty 13, 2010 3:05 pm   

Wizerunek najstarszego gdańskiego dworca kolejowego poniżej.
Warto poczytać także http://www.rzygacz.webd.pl/index.php?kolejnictwo

bahnhof leegetor.jpg
Plik ściągnięto 38744 raz(y) 20,93 KB

 
Noah 


Dołączył: 29 Paź 2008
Posty: 48
Wysłany: Sro Sty 13, 2010 3:53 pm   

Współczesny obraz dworca, albo (co bardziej prawdopodobne) budynku zaplecza technicznego, przy Bramie Oliwskiej znajdziesz np tu http://www.opencaching.pl...F31B140717A.jpg
Obraz dość przygnębiający :II
 
mikado 
Langfuhrterka

Dołączyła: 29 Gru 2009
Posty: 78
Wysłany: Sro Sty 13, 2010 7:36 pm   

jabol, dobrze wiem, że dworca już nie ma, ale nadal są niektóre tory, np. wokół Bastionu Żubr (niem. Maidloch), postaram się znaleźć chociaż położenie tego dworca.
Właśnie, czy ktoś wie w którym konkretnie roku Leege Tor Bahnhof został przekształcony na dworzec towarowy o nazwie Gueter Ostbahnhof? Wydaje mi się, że było to przed 1890...

Pumeksie, tego że nie jest do końca pewne co do Olivaer Tor to nie wiedziałam :roll: :oops: Zawsze mi wciskali że tak jest i koniec, nie zastanawiałam się nad tym głębiej.
Dziękuję Ci za pomoc, jak wspomniałam muszę się trochę pomęczyć nad tym zagadnieniem :???:
 
dandola 

Dołączył: 30 Paź 2009
Posty: 1092
Wysłany: Sob Sty 23, 2010 1:57 pm   

Takiego zdjęcia Hauptbahnhof Danzig nie spotkałem (a może się mylę). Niestety jakość słaba, bo gazetowe. Jaka może być dalsza treść napisu powitalnego?

bahnhof.jpg
Plik ściągnięto 38574 raz(y) 55,35 KB

 
 
mikado 
Langfuhrterka

Dołączyła: 29 Gru 2009
Posty: 78
Wysłany: Sob Sty 23, 2010 2:55 pm   

Wszystko zależy od tego, kogo Gdańsk pozdrawia :hihi:
 
dandola 

Dołączył: 30 Paź 2009
Posty: 1092
Wysłany: Sob Sty 23, 2010 3:01 pm   

Dobre pytanie - nasze morze (Meer) lub ludzi (Menschen)
 
 
renekk 

Dołączył: 25 Lis 2006
Posty: 868
Wysłany: Sob Sty 23, 2010 3:42 pm   

Pewnie "...unsere Marine", w związku z wizytą "Schleswig-Holsteina".
 
dandola 

Dołączył: 30 Paź 2009
Posty: 1092
Wysłany: Sob Sty 23, 2010 4:46 pm   

Nie, przykro mi - na zdjęciu widzimy wyraźnie pierwszy człon "Me...".. Jeśliby miało być Marine, to by pisało "unseren".
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk