Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Śluzy w Gdańsku
Autor Wiadomość
Wiercipietek 


Dołączył: 03 Lut 2010
Posty: 575
Wysłany: Sro Mar 23, 2022 10:59 am   

Krzysztof napisał/a:
Podejrzewam, że nie tylko ja miałem problem ze zrozumieniem co jest czym na tej rycinie..

Bez przesady, wszystko widać, chociaż autor chciał pokazać kilka rzeczy na raz.
Zaciemniłem przekrój, moze teraz czytelniejsze. Prawa część "podejścia" do bramy, którą rysownik obciął żeby pokazać widok na wał, w bramie Luchs-Fuchs chyba nie była pomostem (jak w Oliwskiej) lecz nasypem z brukiem i przepustem.
Na planie Buhse'go brama moim zdaniem nie jest zwodzona i ma zwykłe wrota.

Fuchs-Luchs Tor .jpg
Plik ściągnięto 3346 raz(y) 88,98 KB

_________________
Co to ja miałem w tej puszce ... ?
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Sro Mar 23, 2022 11:58 am   

Wiercipietek napisał/a:
brama moim zdaniem nie jest zwodzona i ma zwykłe wrota.

Jak nie zwodzona?
Ten zaznaczony na niebiesko (na rysunku poziomy) element po ściągnięciu na dół lewej jego części podnosi w górę prawe ramię i jest przerwa. Przy okazji podniesione przęsło mostu jest elementem wrót.
 
 
Wiercipietek 


Dołączył: 03 Lut 2010
Posty: 575
Wysłany: Sro Mar 23, 2022 2:05 pm   

Ta część obrotowa to de facto są wrota. Po podniesieniu banowały intruzów. Na planie Buhse'go jest raczej zwykła dwukrzydłowa brama. Z kolei w dzisiejszym wykopku nie widzę miejsca po kolebce, w której te wrota miały stawać dęba.
Spodziewałem się uwag do "widoku na wał", bo to skarpa nad ścianą kurtynową (czy jakoś tak) :roll:
_________________
Co to ja miałem w tej puszce ... ?
 
Wiercipietek 


Dołączył: 03 Lut 2010
Posty: 575
Wysłany: Sro Mar 23, 2022 6:58 pm   

Od tego mogłem zacząć, zamiast mącić. Fundamenty wieżyczek i kolebka pod bramą (lub ściana, jeżeli sie jednak za czasów Buhse'go już nie kładła) są jeszcze pod trawnikiem od strony Wałowej.

Fuchs_luchs02.jpg
Plik ściągnięto 3324 raz(y) 83,23 KB

_________________
Co to ja miałem w tej puszce ... ?
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Czw Wrz 08, 2022 7:16 pm   

I po śluzie :II
https://forum.dawnygdansk.pl/viewtopic.php?p=143355#143355
Cytat:

Wysłany: Pon Gru 16, 2013 1:12 am
O tym, że tam była "Schleuse'a" wiedziałem od dawna, ale myślałem, że żadnego śladu po niej niema. A tu niespodzianka!
Nie wiem z jakiego okresu mogą być to pozostałości, ale zachowane są stosunkowo dobrze.
Około 10 metrowej długości, dwie ściany stalowo-betonowo-ceglanej konstrukcji. Po środku para podwójnych, stalowych elementów osadzenia wrót. To w tych ćwierć okrągłych łożach musiały się obracać wrota. Po odkopaniu, na ścianie ukazał się zastrzał wzmacniający stabilność góry łoża wrót. Na jednej ścianie zachowało się uchwyt do którego mocowano łańcuch przytrzymujący skrzydło wrót w pozycji otwartej.
Obecnie zamiast wrót pomiędzy ścianami "Schleuse'y" jest zapora ziemna, obłożona płytkami betonowymi, ale pod spodem jest przepust dla wody bo kanał ciągle odprowadza wodę ze stacji pomp na jego końcu.


Konserwator nie uznał jej za zbytek i zdemontowano :mur:

10.jpg
Wyciągnięte łoża wrót.
Plik ściągnięto 2584 raz(y) 118,58 KB

11.jpg
Wyciągnięte łoża wrót.
Plik ściągnięto 2584 raz(y) 111,13 KB

12.jpg
Góra łoża wrót
Plik ściągnięto 2584 raz(y) 118,19 KB

13.jpg
Spód łoża wrót.
Plik ściągnięto 2584 raz(y) 117,78 KB

14.jpg
Obydwa spody.
Plik ściągnięto 2584 raz(y) 114,66 KB

15.jpg
Od strony Olszynki
Plik ściągnięto 2584 raz(y) 111,93 KB

16.jpg
Od strony Opływu Motławy
Plik ściągnięto 2584 raz(y) 109,71 KB

 
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Pią Mar 31, 2023 12:06 pm   

W Gdańskim Archiwum Państwowym zachował się projekt odświeżenia (erneuerung) Schewen Śluzy datowany na 1892 r. (To co ostatnio zostało zniszczone)
Projektowane to elementy zaznaczone na niebiesko. Zagadką dla mnie jest to, co zaznaczono liniami przerywanymi po lewej stronie.

Schewen1896.r.jpg
Plik ściągnięto 1567 raz(y) 99,63 KB

Schewen1896.f.jpg
Plik ściągnięto 1567 raz(y) 86,54 KB

Schewen1896.f2.jpg
Plik ściągnięto 1567 raz(y) 93,25 KB

 
 
Wiercipietek 


Dołączył: 03 Lut 2010
Posty: 575
Wysłany: Pią Mar 31, 2023 1:01 pm   

Może kolejny etap prac, a może tymczasowe wrota haltujące wodę na czas realizacji tego projektu?
_________________
Co to ja miałem w tej puszce ... ?
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Pią Mar 31, 2023 1:57 pm   

Na czas tego projektu widzę dwie grodze "Spundwand ..." zaznaczone linią ciągłą i obejmujące całość (z tymi wrotami zaznaczonymi przerywaną linią). :???:
 
 
Wiercipietek 


Dołączył: 03 Lut 2010
Posty: 575
Wysłany: Pią Mar 31, 2023 3:10 pm   

To jest jeszcze opcja, że to wariant dzieła - zwróć uwagę, że to przerywane jest zupełnie symetryczne do projektu. Żadne dziwne niemieckie słówka wokół rysunku nic nie sugerujęą?

EDYTA:
Po kilki sekundach namysłu skłaniam się ku twierdzeniu, że to wariant konstrukcji.
W obu wersjach brzeg umacniają pale i płyty Monniera. W tej niebieskiej są odciągi do drugiej linii pali, w tej przerywanej pale są spięte nad wodą jakimiś belkami (pokazano ich osie)
_________________
Co to ja miałem w tej puszce ... ?
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Pią Mar 31, 2023 4:40 pm   

Przy wrotach (tych lewych) i całkiem po lewej są jakieś pale w skarpie, przypuszczalnie kotwiące.
Łoża tych wrót są przystosowane do dwóch par wrót, ale narysowane są tylko jedne. :???:
Dodatkowo okazało się, że wypełnienie betonem w łożach było wtórne. Pierwotnie stalowe elementy obejmowały drewniane pale.

Schewen1896.f3.jpg
Plik ściągnięto 1549 raz(y) 87,78 KB

IMG_9430.m.jpg
łoże przede demontażem
Plik ściągnięto 1549 raz(y) 119,7 KB

13.jpg
spód łoża po wyciągnięciu.
Plik ściągnięto 1549 raz(y) 119,43 KB

14.jpg
Plik ściągnięto 1549 raz(y) 114,53 KB

 
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Sro Kwi 05, 2023 3:36 pm   

W 2012 roku tu: https://forum.dawnygdansk.pl/viewtopic.php?p=137611#137611 napisałem:
Cytat:
W Danzig und seine Bauten na stronie 299 (...)
znalazłem zdjęcie śluzy :hmm: wrót przeciwpowodziowych :hmm: pomiędzy Motławą i Wisłą.

(Wydane drukiem w 1908 r.)

Tekst Hugo Bertrama przetłumaczył
pumeks napisał/a:
Gdy pod koniec XIX wieku zaczęto likwidować fortyfikacje i zasypywać fosy w okolicy Stoczni Cesarskiej, zlikwidowano też Śluzę Lazaretu i trzeba było utworzyć dla wód Motławy nowe ujście do Wisły, mianowicie poprzez fosę przy Bramie Długich Ogrodów dzięki nowej śluzie, tzw. Śluzie Jednorożec (fot. 330).
Jednak także to ujście nie przetrwa długo. Fortyfikacje pomiędzy Dolnym Miastem a Knipawą zostaną wkrótce zlikwidowane i powstanie konieczność utworzenia nowego ujścia dla wód Motławy. Obecnie rozważania na ten temat jeszcze się wahają, ale można przyjąć jako prawdopodobne, że zostanie zrealizowany kanał opływający Knipawę i służący jako fortyfikacja, a jednocześnie jako odprowadzenie wód Motławy.

W 2021 r.
MłodyBocieK napisał/a:

Trafiłem na artykuł pani Marty Pawlik-Flisikowskiej z BG PAN o... zdjęciach :)
to dołożę poniższe.



Najprawdopodobniej jest to ten sam obiekt. Z drugiego zdjęcia wynika, że był na przedłużeniu Angielskiej Grobli.


Zagadką pozostanie dlaczego nazywano go "Przepust w Bastionie Jednorożec" skoro był w płaszczu (grobli oddzielającej fosę wewnętrzną i zewnętrzną) przed Bastionem Lew. Jego lokalizację (bez opisu) pokazuje plan Gdańska z 1908 r. Najprawdopodobniej wtedy dopiero trwały prace i tylko kreską w poprzek fosy zasygnalizowano likwidację fosy przed Bastionami Młyńskim i Jednorożec. W 1912 r. na planie pojawia się już droga widoczna na zdjęciu, będąca przedłużeniem Angielskiej Grobli, do nowego mostu na Wiśle.

Jednorożec.1908.k.jpg
Plik ściągnięto 1471 raz(y) 85,77 KB

Jednorożec.1912.jpg
Plik ściągnięto 1471 raz(y) 109,27 KB

 
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Sro Kwi 05, 2023 7:44 pm   

Hugo Bertram napisał/a:
Gdy pod koniec XIX wieku zaczęto likwidować fortyfikacje i zasypywać fosy w okolicy Stoczni Cesarskiej, zlikwidowano też Śluzę Lazaretu i trzeba było utworzyć dla wód Motławy nowe ujście do Wisły, mianowicie poprzez fosę przy Bramie Długich Ogrodów dzięki nowej śluzie, tzw. Śluzie Jednorożec

Wynika z tego, że Śluza Jednorożec mogła zostać wybudowana jeszcze w XIX w. Za takim okresem jej powstania przemawiają zachowane w Gdańskim Archiwum Państwowym projekty rozwiązania problemów z likwidacją wschodniego pierścienia fortyfikacji. Te 3 projekty pokazują różne warianty wykonania "Opływu Motławy", ale wszystkie wykorzystują już istniejącą i nazwaną "Einchornschleuse". W każdym z tych wariantów przewidziano odprowadzenie wód Żuławskiej Motławy do Motławy przy Siennej Grobli Fosą Zewnętrzną.

Gd. Fortyfikacje,1902.jpg
Wariant w którym przewidziano likwidacje bastionów od Lwa, do Wilka.
Plik ściągnięto 1461 raz(y) 41,84 KB

Gd. Fortyfikacje,1904.jpg
Wariant w którym przewidziano likwidacje bastionów od Młyńskiego, do Ogrodowego.
Plik ściągnięto 1461 raz(y) 89,07 KB

Gd. Fortyfikacje,1905.jpg
Plik ściągnięto 1461 raz(y) 101,73 KB

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk