Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Róg Chłopskiej i Obrońców Wybrzeża
Autor Wiadomość
woytek 

Dołączył: 09 Sty 2006
Posty: 25
Wysłany: Pon Sty 09, 2006 11:15 pm   Róg Chłopskiej i Obrońców Wybrzeża

Witajcie. To mój debiut. I nie jestem znawcą w dziedzinie, ale tu pewnie znajdę odpowiedż na moje pytanie. Otóż na rogu Chłopskiej i Obrońców Wybrzeża na przeciwko dzisiejszego McDonalda (albo naprzeciw dawnego małego rynku) o ile dobrze pamiętam znajdowal się reprezentacyjny dom (dwór?) stojący w czymś co kiegyś było pewnie "założeniem parkowym". Za nim idąc w głąb ul. Obrońców znajdowało się jeszcze bodajże parę starych kamienic z czerwonej cegły. Pod koniec lat 90-tych jeżeli dobrze pamiętam okolica ta niszczała i budynki były stopniowo wyburzane. Teraz ma tam stanąć okrutne osiedle na miarę falowca i centrum handlowe.
Skoro nie był to Czarny dwór (ten miał znajdować się już za Dąbrowszczaków w lasku przy drodze nad morze, ani Czerwony Dwór (ten stać miał gdzieś między kotłownią a TKKFem) to wie ktoś może co to było?

Pozdr i z góry dziękuję.

ps. 1 Znalazłem kilka postów o tzw. kolejce wzdłuż lotniska na Zaspie i "rzeczce" wiodącej do dzisiejszego mola na Zaspie... Aż się łezka w oku kręci, mam te same przeżycia i wspomnienia. I też pamiętam (ledwie) światła samolotów lądujących nocą na Zaspie...
ps. 2 Na górce przy pętli tramwajowej na Zaspie kiedyś znajdował się zagajnik. To pozostałość lasu czy też jakiś zabudowań?
 
woytek 

Dołączył: 09 Sty 2006
Posty: 25
Wysłany: Pon Sty 09, 2006 11:45 pm   cd.

Jakiś czas temu Jayms zamieścił 2 zdjęcia tego domu/dworu, link:

http://www.forum.dawnygda...opic.php?t=2474

 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Pon Sty 09, 2006 11:46 pm   

swego czasu miały miejsce poszukiwania dawnych dworów w tej okolicy przy pomocy GPSu, oto rezultat - mapka wykonana przez Makabundę:
 
woytek 

Dołączył: 09 Sty 2006
Posty: 25
Wysłany: Pon Sty 09, 2006 11:51 pm   

Zgadza się. Widziałem ją. Dzięki niej można wykluczyć dwory (znane dwory). Ten budynek znajdował się w tej części mapy, której tu nie widać (zachodnia część Obrońców Wybrzeża). Na starych mapach nie mogę się doszukać. Z pocztówkami i zdjęciami po prostu trudno. Na panoramach z Pachołka (przedwojennych i tuż powojennych) widać kilka dworów/gospodarstw/domów - ale to zapewne te dwory z w/w mapki. Zresztą ich wizerunki są slabo widoczne, malutkie i trudno o pkty odniesienia.
Dzięki/Pozdr
 
Akaradus 
Specjalista


Dołączył: 06 Cze 2004
Posty: 43
Wysłany: Wto Sty 10, 2006 12:14 am   

Jako że się dośc interesuje tą okolica powiem to co ja wiem, a wiem mało o tym obiekcie. Oczywiscie że nie jest to żaden z kolorowych dworów, ani nawet nie dwór, tylko willa, która stała w tym miejscu conajmnej od 1910 roku na bardzo wąskiej, acz długiej działce. Widać ją bardzo dokłądnie na mapie Sopotu i okolic z 1910r. http://www.mapy.eksplorac....php?page_id=4. Wątpię by budynek ten powstał znacznie wczesniej niż w 1910r. Na mapie z 1904r. go nie ma. Do kogo należał? Nie mam pojęcia i pewnie nie ma kogoś kto by to wiedział :???:
PS: bardzo wątpię by na jakichkolwiek widokach z Pachołka były widoczne kolorowe dwory. Najdalej co udało mi się zauwazyć ze starych zdjęć z pachołka to posiadłośc Lauenthal na mapach określana, a znajdująca sie przy Bora Komorowskiego.
 
 
seestrasse 
Zesztrasia z Szafy


Dołączyła: 13 Kwi 2004
Posty: 6586
Wysłany: Wto Sty 10, 2006 1:04 am   

Lauenthal przy Bora-Komorowskiego? a to nie chodzi o dzisiejszą Letnicę??? :hmmm:
 
rispetto 


Dołączył: 11 Sty 2004
Posty: 1585
Wysłany: Wto Sty 10, 2006 8:00 am   

Nie wiem, jaka mogła to być posiadłość i z jakich lat, bo większość domków stojących przy tej ulicy pochodzi z lat trzydziestych i ma się całkiem dobrze. W jednym nawet mieszkałem :D
_________________
...........................................
Pomóż Hanusi jeśli możesz
http://dzieciom.pl/5002
...........................................
 
woytek 

Dołączył: 09 Sty 2006
Posty: 25
Wysłany: Wto Sty 10, 2006 10:32 am   

Dawno tam nie byłem więc stan mojej wiedzy jest pewnie trochę nieaktualny. Tu akurat na korzyść - i dobrze że jeszcze stoją. W każdym razie ten który mnie interesuje, już został rozebrany. Zainteresował mnie gdyż stał w ładnym otoczeniu - wśród drzew i był stosunkowo reprezentacyjny. Miał wejście z tarasem od frontu. Prawdę mówiąc zbliżony wyglądem do małego ale powiedzmy gdańskiego dworu.
Co do zdjęć z pachołka, postaram się w ciągu tygodnia odkopać z 1-2 zdjęcia (znane i publikowane zresztą) na których jak mi się wydaje jednak widać zarysy czegoś co mogło być Czarnym i byc może Białym Dworem. Ale nie jestem znawcą. A tutaj poruszam się dopiero od wczoraj...
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Wto Sty 10, 2006 2:18 pm   

Lauenthal to oczywiscie Letniewo (zwane urzędowo Letnicą), dużo dalej niż Bora Komorowskiego.
Mi się nawet na zdjęciach z Pachołka udało zobaczyć kościół Wniebowstąpienia w Nowym Porcie. Ale te dwory, to faktycznie, raczej za małe żeby je gdzieś wypatrzyć (choć polecam np. zdjęcie z albumu "Brzeźno, Nowy Port", s. 12-13 - może coś wymyślicie).
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Makabunda 
po prostu ziom


Dołączyła: 21 Paź 2003
Posty: 1143
Wysłany: Wto Sty 10, 2006 3:13 pm   

Zaraz mnie szef zabije :wow: ale muszę zabrać głos w tej sprawie. Obszedłem z GPSem w/w budynek i zrzuciłem to na tzw plan Mikołaja. O dziwo w tym miejscu na tym planie nie ma nawet zaznaczonego tego budynku a tym bardziej nie jest on opisany jako jakikolwiek dwór. Nie ma nic poza zaznaczeniem granic działek ( :hmmm: ) Dziwne? Nieprawdaż?
Nie mam pewności ale czy ta okolica nie była nazywana Konradhammer czy coś w tym stylu? Czy to bardziej w stronę dzisiejszego Osiedla Tysiąclecia? Jeżeli tak to mam pewną koncepcję. Ale najpierw podpowiedzcie mi czy to może być to Konradhammer.
 
 
seestrasse 
Zesztrasia z Szafy


Dołączyła: 13 Kwi 2004
Posty: 6586
Wysłany: Wto Sty 10, 2006 3:47 pm   

Konradshammer to róg Chłopska/Pomorska i przydatki :D
 
Makabunda 
po prostu ziom


Dołączyła: 21 Paź 2003
Posty: 1143
Wysłany: Wto Sty 10, 2006 4:35 pm   

No tak! Coś dzwoniło ale nie w tym kościele.:^^
 
 
woytek 

Dołączył: 09 Sty 2006
Posty: 25
Wysłany: Wto Sty 10, 2006 8:44 pm   

Póki co udalo się więc ustalić, że:
- z pewnością nie był to żaden z tzw. nazwanych dworów gdanskich,
- był więc zapewne reprezentacyjnym domem w miarę majętnego człowieka (raczej nie fundacji ani organizacji - bo byłyby na ten temat wzmianki),
- właściciel miał środki i fantazję, gdyż dom przypomina typ dworski, do tego znajdował się w otoczeniu quasi-parkowym przy dwóch drogach, w tym jednej wiodącej w kierunku lasu, morza i jednego z dworów gdańskich,
- zbudowany został między 1904 a 1910 rokiem (raczej bliżej tej dolnej granicy),
- pobliska zabudowa pochodzila z lat 30-tych XX wieku,
- jakiś geniusz architektoniczny upiększył jego otoczenie jakimś magazynem z białych bloczków:)
- obecnie już niestety nie istnieje,
- a kto w nim zamieszkiwał...
 
rispetto 


Dołączył: 11 Sty 2004
Posty: 1585
Wysłany: Wto Sty 10, 2006 9:00 pm   

A może chodzi o dom/dworek, którego nędzne resztki stoją na rogu Bora-Komorowskiego i Chłopskiej obok tzw. małego rynku? Teraz wygląda okropnie, ale kiedyś otaczał go piękny, wielki ogród, który zdewastowano budując rondo na skrzyżowaniu i drugą nitkę Bora-Komorowskiego.
_________________
...........................................
Pomóż Hanusi jeśli możesz
http://dzieciom.pl/5002
...........................................
 
woytek 

Dołączył: 09 Sty 2006
Posty: 25
Wysłany: Wto Sty 10, 2006 9:28 pm   

O ten nie, swoją drogą ten o którym wspomniałeś rzeczywiście kiedyś też był calkiem ładny. I był tam całkiem ładny ogród. Wizualnie bardziej przynależał do zabudowy przy Bora-Komorowskiego.

Ten "mój" jest na zdjęciu (wyżej) i był po drugiej stronie Chłopskiej, trochę w głębi między drzewami. Paręset metrów za nim stało parę starych kamienic (w kierunku morza/dzisiejszej Biedronki i garażu wielopoziomowego). To za tym domem (też w kierunku morza) był ogromny niezagospodarowany i zachwaszczony teren zielony (między falowcami na Jagiellońskiej i Obrońców Wybrzeża); w latach 60/70-tych była tam tzw. fabryka domów na potrzeby budowy tej części Przymorza. Z kolei w kierunku północnym (wzdłuż Chłopskiej) za drzewami były bloki czteropiętrowe i falowiec. W latach 90-tych obok stojących jaiś tam między tym domem i 1-szym blokiem czteropiętrowym wybudowano ohydny magazyn czy coś tam takiego z białych bloczków.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk