Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Mikołaj
Pią Lis 12, 2010 4:36 pm
domki przy Politechnice
Autor Wiadomość
bessar 

Dołączyła: 15 Lis 2008
Posty: 5
Wysłany: Czw Lut 12, 2009 5:34 pm   domki przy Politechnice

Pewnie Gdańszczanie mogą mi pomoc: ostatni raz jak byłam w Gdańsku spacerowałam w okolicach Politechniki. Znajduje się tam kolonia robotniczych domów (ul. Nasza Strzecha, ul. Wróblewskiego i kilka innych). Czy moglibyście mi napisać coś o historii tego miejsca lub podesłać link? z góry wielkie dzięki,
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Czw Lut 12, 2009 11:24 pm   

http://miasta.gazeta.pl/t...at_Gdanska.html

keyword: abegg
 
bessar 

Dołączyła: 15 Lis 2008
Posty: 5
Wysłany: Pią Lut 13, 2009 11:43 am   

dziękuję :) , choć dość enigmatyczny ten artykuł.
Domki są urokliwe, dobrze zlokalizowane, aż mnie zastanawia, że tylko po nielicznych z nich widać, że są wykupione przez zamożnych ludzi.
 
tomaszek 

Dołączył: 02 Kwi 2008
Posty: 31
Wysłany: Pią Lut 13, 2009 7:21 pm   

To też jest ciekawe:


W roku 1906 loża „Pod Czerwonym Krzyżem” zmieniła siedzibę i przeniosła się do Wrzeszcza na ulicę Einggenchaustrasse (Własna Strzecha 18a) – do budynku postawionego przez Fundację Heinricha Burghardta Abegga (zdj. nr 5). Budynek ten, dzięki ambicji i planom architekta Alberta Erhardta, przewodniczącego loży, został specjalnie przebudowany na potrzeby wolnomularskie. Przy okazji przeprowadzki loża zmieniła również swoją nazwę na Zum siegenden Licht („Pod Zwycięskim Światłem”).


Opis budynku pozostawił sam Erhardt w swojej pracy Die Gebäude der Freimaurerlogen, zamieszczonej w dziele zbiorowym „Danzig und Seine Bauten” (Berlin 1908):

„Po przejściu ogrodu położonego przed domem dochodzi się do schodów zewnętrznych prowadzących do tak zwanego wiatrołapu .Stąd jest wejście dalej do około 3 metrów szerokiego korytarza idącego w głąb budynku. W trakcie przednim tegoż korytarza znajduje się garderoba, w trakcie tylnym schody i wyjście do ogrodu położonego za budynkiem. Po stronie prawej sieni jest obszerne wejście do 8,50 na 13 m długiej sali jadalno – bankietowej z pięcioma oknami wychodzącymi na ogród. Po bokach wejścia umieszczone zostały pomieszczenia z bufetem oraz męską toaletą. Od strony frontu do sali jadalnej przylegają dwa duże pokoje do zwykłych spotkań towarzyskich. W wysokiej suterenie znajdują się: mieszkanie kasztelana loży, kuchnia oraz pomieszczenia gospodarcze, z których jest wyciąg do bufetu.

Na pierwszym piętrze znajdują się: pokój przyjęć Mistrza, klatka schodowa i przedsionek, z którego wychodzi się do głównego pomieszczenia loży, oraz sali przeznaczonej dla stopni mistrzowskich. Obok przedsionka jest pokój dla urzędników. Dla celów rytualnych loży służyły także pokój narożny oraz, na mansardowym poddaszu, dwa pokoje pracy, biblioteka i pokoje przyległe.”

We władaniu loży pozostał również budynek przy ulicy Hauptgasse 143 (Grunwaldzka 143), w którym mieszkali wyżsi urzędnicy lożowi, oraz przylegająca do niego pod numerem 142 restauracja „Parksäle”.

W okresie pierwszej wojny światowej część braci z loży „Jedność” i cześć braci z loży „Pod Zwycięskim Światłem” – zwłaszcza ta związana z lożą wyższych stopni „Fides” i mieszkająca na stałe w Sopocie – założyła tam nową lożę pod nazwą „Słońce Pokoju”.

W 1921 roku z loży „Fides” wyłoniła się kolejna loża wyższych wtajemniczeń, „In Domino Spes” („W Panu Nadzieja”), nadrzędna w rycie w stosunku do „Fides”, która pozostała lożą Św. Andrzeja.

W roku 1929 loża utraciła własność restauracji i budynku mieszkalnego a w 1933 roku – po przejęciu władzy przez hitlerowców – sprzedała także swoją siedzibę na ul. Własna Strzecha 18a. Budynek przejęła Wyższa Szkoła Techniczna. Przetrwał on wojnę i został rozbudowany – dodano w nim jedno skrzydło. Teraz nadal służy nauce: Politechnika Gdańska w nim Katedrę Wysokich Napięć i Aparatów Elektrycznych "
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Pią Lut 13, 2009 8:13 pm   

tomaszek napisał/a:
do budynku postawionego przez Fundację Heinricha Burghardta Abegga

a to by było trochę dziwne, bo budynek stylem i charakterem niczym nie przypomina innych domów stawianych przez fundację Abegga
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Pią Lut 13, 2009 8:50 pm   

Budynki budowane na zlecenie Fundacji Abegga były to niewyszukane archiektonicznie, proste i tanie domy mieszkalne. Budynek loży "Zum siegenden Licht" pełnił zupełnie inne funkcje. Poniżej plan i pocztówka z moich zbiorów przedstawiająca lożę.

Loge1.jpg
Plik ściągnięto 18414 raz(y) 71,96 KB

Loge2.jpg
Plik ściągnięto 18414 raz(y) 35,89 KB

_________________
www.danzig-online.pl
 
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Pią Lut 13, 2009 8:59 pm   

Poniżej zdjęcia domów mieszkalnych wybudowanych dla Fundacji Abegga przez firmę Rudolfa Hoffmanna jr. przy John Gibsone Str. (ul. Krzemienieckiej) i August Bebel Str. (ul. Kraszewskiego) oraz pocztówka przedstawiająca domy Fundacji Abegga przy Technische Hochschule. Proste i tanie domy mieszkalne bez żadnych ozdób jak to ma miejsce w przypadku budynku loży.

Abegg1.jpg
Plik ściągnięto 18412 raz(y) 49,47 KB

Abegg2.jpg
Plik ściągnięto 18412 raz(y) 70,31 KB

_________________
www.danzig-online.pl
 
 
sieciech 

Dołączył: 29 Wrz 2008
Posty: 3
Wysłany: Pon Lut 16, 2009 1:33 am   

a to ja się dołączę pod wątek, z taką prośbą, jeśli ktoś ma jakieś fotki czy pocztówki przedstawiającą moją ulicę - politechniczną (górne numery: 15-17), to byłbym wdzięczny za umieszczenie ich tutaj :)

pozdrawiam
 
Martino 


Dołączył: 02 Lut 2006
Posty: 490
Wysłany: Sro Wrz 22, 2010 8:18 pm   

Słyszałem o mieszkańców , że domy przy ul. Własna Strzecha miały być wyburzone w latach 50-tych ub. wieku,, ile w tym prawdy nie wiem
_________________
"Nie ufać myślicielom, których umysły wprawia w ruch dopiero cytat"
Emil Cioran — Zeszyty 1957-1972
 
pawel.45 
z komódeczki

Dołączył: 26 Sie 2006
Posty: 781
Wysłany: Sro Wrz 22, 2010 9:11 pm   

Mieszkając wówczas w bliskiej okolicy też o tym słyszałem – było to związane z wysiedlaniem mieszkańców z kilku budynków na ul. Parkowej (potem Boh.Getta Warsz.) i Politechnicznej. Budynki te były w złym stanie technicznym i wymagały rozbiórki – co też się dokonało. Jednak na pocz. lat 60-tych temat wyburzenia domków z Własnej Strzechy znów nagłośniono w związku z rozbudową Politechniki. Na szczęście (moim zdaniem) nie zrealizowano tego i pozostawiono fragment Wrzeszcza o szczególnym, nie powtarzalnym klimacie.
 
Fuzzy 
globetrotter

Dołączył: 06 Paź 2011
Posty: 56
Wysłany: Pią Sty 20, 2012 8:30 pm   

Sabaoth, Hey Sabaoth ;) Mógłbyś proszę przesłać mi powiększenie w wysokiej rodzielczości widokówki którą prezentujesz w wątku o domkach robotniczych przy Politechnice? Widać na niej Cafe Koningshue które staramy się namierzyć!!! Z góry uprzejmie dziękuję.

Pozdroov,
Fuzzy

Takie rzeczy proszę pisać na pw!
Ostatnio zmieniony przez danziger Pią Sty 20, 2012 8:40 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Pon Sty 23, 2012 7:55 pm   

Skoro już napisano do mnie oficjalnie (i na priv) postanowiłem udostępnić wszystkim tą pocztówkę w wersji czarno-białej w wysokiej rozdzielczości. Można ją przez najbliższy tydzień ściągać z tego miejsca plik waży ok. 1 MB.

1485.jpg
miniaturka
Plik ściągnięto 17317 raz(y) 56,35 KB

_________________
www.danzig-online.pl
 
 
Orka 

Dołączyła: 27 Maj 2007
Posty: 178
Wysłany: Pon Sty 23, 2012 8:19 pm   

Dzię-ku-je-myyyy :==
_________________
Pozdrawiam, Ola
http://komodaorki.blogspot.com/
 
slowik45 


Dołączył: 07 Cze 2009
Posty: 518
Wysłany: Wto Sty 24, 2012 4:28 pm   

Orka napisał/a:
Dzię-ku-je-myyyy
również się przyłączam :==
_________________
Wszystkie sztandary tak mocno już zostały splamione krwią i gównem, że najwyższy czas byłoby nie mieć żadnego. WOLNOŚĆ.
 
EwkaW 


Dołączyła: 04 Wrz 2011
Posty: 589
Wysłany: Wto Sty 24, 2012 9:06 pm   

Ja też :huuurra:
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk