Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
slupy graniczne WMG
Autor Wiadomość
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Pią Lis 07, 2003 9:46 pm   

Michał Łałak napisał/a:
Na szablonie słupa z Przebrna powinno być "G 017" - 17. słup z sekcji G, _ostatni_ z 740 słupów! Fajny! Pierwszy był na plaży w Kamiennym Potoku (A 001)

Sekcja G jak najbardziej: od ujścia Nogatu do Frisches Haff- Zalew Wiślany - torem wodnym Danziger Fahrwasser do Frische Nehrung - Mierzeja Wiślana - na zachód od wsi Proebbernau - PRZEBRNO- wzdłuż Theerbuder Seeweg do Morza Bałtyckiego. Na tym fragmencie znajdowało się 17 słupów. (ach ten nieodżałowany kwartalnik Był sobie Gdańsk...)

Michał Łałak napisał/a:
To wielki rarytas, oby nikomu się nie przydał! Slyszałem że jeszcze 10 lat temu było kilkanaście słupów, których już nie ma.

Wiadomo mi o jednym, który stoi w pewnym gdańskim ogródku, postaram się o zdjęcia.
 
Bogusław
Gość
Wysłany: Nie Lis 09, 2003 12:34 pm   Przebrno

Witam,
numer na słupie w Przebrnie wygląda obecnie na "C 017" prawdopodobnie część napisu uległa zatarciu przez deszcz...
W Kamiennym Potoku słup nosił numer A 001 i odnosił się do oznaczeń na granicy polsko-gdańskiej. Czy numeracja słupów na granicy gdańsko-niemieckiej/pruskiej nie rozpoczynała się też od A 001, tj. od trójstyku w Białej Górze? Czy ktoś ma zdjęcie tego miejsca?

Mam też propozycję, aby do naszych rozważań i poszukiwań wprowadzić oznaczenia typow/rodzajów słupów.

I tak np.: słupy z napisami "Versailles 28.6.1919" oznaczyć jako klasa A.
W zależności od wielkości słupa A1 - o wys. 150 cm., A2 - 80 cm., A3 - 60 cm., ponadto słupy z trójstyków jako AT.
Słupy oznaczone tylko literami: P, D, FD, FSD, jako klasa B.
B1 o wys. ok 145 cm., B2 - 50 cm., B3 - 40 i mniej cm.
Słupy zawierające tylko krzyżujące się linie na wierzchniej stronie jako C,
bez względu na wysokość. Tego rodzaju słupki mają wysokość ok. 5 do 15/20 cm.
Jeżeli powyższe oznaczenia przyjęły by się, to w Przebrmie są:
na północ od drogi do Krynicy Morskiej:1 słup A2, 1x B2 i 1x B3 (prawdopodobnie jeszcze jeden słupek B został usunięty), 3x C. Jeden słupek B znajduje się przy drodze do leśniczówki,tj. na południe od ww. drogi, ale go nie widziałem.

Pozdrawiam
Bogusław
 
Michał Łałak 

Dołączyła: 04 Lis 2003
Posty: 17
Wysłany: Nie Lis 09, 2003 3:42 pm   

Foto słupa w Białej Górze jest w "30 dni", (mam tylko ksero).

Ten słup WMG-Reich-Polska znajdował się w sekcji F i miał numer F 002 (bodajże, akurat mam obcięty skraj strony w ksero!). Niech Koledzy sprecyzują!
 
Michał Łałak 

Dołączyła: 04 Lis 2003
Posty: 17
Wysłany: Nie Lis 09, 2003 3:47 pm   Re: Przebrno

Bogusław napisał/a:

Słupy zawierające tylko krzyżujące się linie na wierzchniej stronie jako C,
bez względu na wysokość. Tego rodzaju słupki mają wysokość ok. 5 do 15/20 cm.


Takie też widziałem pod Otominem - Ale są to współczesne, geodezyjne? (nie znam się, ale wyglądały świeżo). Jeden z nich dokładnie na pewno tam, gdzie spodziewałem się granicznego.
 
Makabunda 
po prostu ziom


Dołączyła: 21 Paź 2003
Posty: 1143
Wysłany: Pią Lis 14, 2003 6:56 pm   

To nie przypadek, że w miejscu dawnej granicy znajdujemy małe granitowe kamienie niwiele wystające ponad ziemię. Najprawdopodobniej są to stare kamienie graniczne, które dziś wyznaczaja granice działek. Dziś w geodezji praktycznie nie uzywa się kamieni granitowych (za drogo)lecz kamienie wykonane z betonu. Granit przeważnie wygląda dosyć świeżo toteż może wprowadzać w błąd. W następnym poście pokażę na mapie odcinek, który dziś wyznaczony jest takimi kamieniami. [/quote]
 
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Pią Lis 14, 2003 11:23 pm   Re: Przebrno

Bogusław napisał/a:
Czy numeracja słupów na granicy gdańsko-niemieckiej/pruskiej nie rozpoczynała się też od A 001, tj. od trójstyku w Białej Górze? Czy ktoś ma zdjęcie tego miejsca?


Słup, przy którym zbiegały się trzy granice (Dreilanderecke) miał oznaczenie F001
oto skan mapki tego miejsca z kwartalnika Był sobie Gdańsk nr 5 - tutaj w powiększeniu


widok ogólny tego miejsca z czasów WMG, po lewej słup F001, po prawej F002


oraz stan z marca 2003 r. - przepraszam za jakość gorszą niż przed 80 laty - to tylko skan z negatywu
jak widać nie ma już śladu po słupach F001 i F002


zbliżenie F001


zbliżenie F002 w jego kształcie z lat 30-tych



Bogusław napisał/a:

Mam też propozycję, aby do naszych rozważań i poszukiwań wprowadzić oznaczenia typow/rodzajów słupów.

I tak np.: słupy z napisami "Versailles 28.6.1919" oznaczyć jako klasa A.
W zależności od wielkości słupa A1 - o wys. 150 cm., A2 - 80 cm., A3 - 60 cm., ponadto słupy z trójstyków jako AT.
Słupy oznaczone tylko literami: P, D, FD, FSD, jako klasa B.
B1 o wys. ok 145 cm., B2 - 50 cm., B3 - 40 i mniej cm.
Słupy zawierające tylko krzyżujące się linie na wierzchniej stronie jako C,
bez względu na wysokość. Tego rodzaju słupki mają wysokość ok. 5 do 15/20 cm.


Jestem pod wrażeniem Pańskiej dokładności - podział wydaje mi się logiczny i przejrzysty, mam nadzieję, że się wśród obecnych "badaczy" przyjmie.

pozdrawiam!
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Wto Lis 18, 2003 10:59 pm   

p. Bogusław w mailu napisał:
przesyłam zapowiadane zdjęcia kamieni granicznych z napisem "Versailles 28.6.1919".
Zdjęcie #1 zrobiłem w 2002 roku w Reptach Śląskich (ob. część m. Tarnowskie Góry) - lokalizacja ulica Waliski, Źródło Młodości.
Oprócz tego kamienia są też, widoczne w tle lawki, słupki graniczne wraz z numerami, użyto tam jako nogi od ławek. Dalej, przy samym źródełku jest murek wykonany z takich słupków.



Zdjęcie #2 wykonałem w latach 80. w szczecińskim muzeum narodowym. Z tych dwóch kamieni jeden, ten mniejszy, znajduje się tam do dziś. Przechowywany jest na zapleczu. Ten większy był chyba wypożyczony, być może z Olsztyna?? On jest na tyle ciekawy, gdyż na wierzchniej stronie ma trzy linie, a nie dwie. Tak jak by pochodził z trójstyku. Myślałem nawet, że z Białej Góry.

 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Pon Lis 24, 2003 6:54 pm   

Koniecznie proszę zajrzeć na forum Odkrywcy, gdzie również toczy się dyskusja o słupach granicznych WMG. Za informację dziękuję Maciejowi Krzywobłockiemu.
 
Jarek
Gość
Wysłany: Wto Lis 25, 2003 12:57 pm   kamienie graniczne

Bardzo się cieszę, że powstała ta lista dyskusyjna. Jestem pasjonatem tego tematu od zeszłego roku kiedy studiując mapy niemieckie mapy topograficzne 1:25000 doszedłem do przekonania, że odnajdę ślady dawnej granicy WMG i Niemiec. Wyruszyłem w teren i odnalazłem w okolicach Pogorzałej Wsi kamień graniczny klasy B1. Idąc dalej niestety nie natrafiłem na kamienie tej klasy. Po dyskusji na forum wiem, że powinien także szukać kamieni klasy C. Możliwe że one były tam, ale nie zwróciłem na nie uwagi.
Nie wiem jakie jest Panów zdanie ale chciałbym przy waszej zinwentaryzować wszystkie istniejące jeszcze istniejące kamienie, a wtedy można by stworzyć ciekawą trasę turystyczną np: Szlakiem granic WMG. Co o tym myślicie.
Jeszcze jeden temat z tym związany. Czy ktoś ma jakieś informacje na temat oficjalnego usuwania kamieni granicznych przez władze niemieckie jak i polskie. Ja słyszałem ,że we wrześniu 39 roku odbywały się oficjalne
"uroczystości pielgrzymkowe" wykopywania kamieni granicznych przy pomocy miejscowej ludności niemieckiej. Może w ten sposób zniknął kamień (jedyny w swoim rodzaju) z Białej Góry oznaczający styk trzech granic.

Pozdrawiam serdecznie wszystkich poszukiwaczy

Jarek
 
jarek 

Dołączył: 25 Lis 2003
Posty: 78
Wysłany: Sro Lis 26, 2003 10:23 am   kamienie graniczne

Mam pewne spostrzeżenie dotyczące jakich kamieni należy się spodziewać na granicy. Wg mnie mój znaleziony kamień był klasy B 1 natomiast był kamieniem leżacym na prostym odcinku granicy (czyli można było sie tam spodziewać kamienia klasy C). I teraz nie wiem czy są jakieś oficjalne materiały mówiące o tym jakiej klasy kamienie powinny znajdować się na danym odcinku granicy (ułatwiłoby to znacznie poszukiwania). Czy w ogóle kamienie klasy C nie są obłupanymi kamieniami klasy B? Co o tym sądzicie.

Pozdrawiam

Jarek
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Sro Mar 10, 2004 6:37 pm   ODTWORZONY

myślę, że te zdjęcia koniecznie trzeba wrzucić ponownie. zostały zrobione w jednym z gdańskich przydomowych ogrodów. proszę nie pytać mnie w którym ani skąd dokładnie ten kamień pochodzi, bo kolaboruję z jego posiadaczem i w zamian za zdjęcia obiecałem milczenie. mam nadzieję, że postanowi za jakiś czas udostępnić swój skarb, a okazja może się wkrótce nadarzyć. Dzięki mailowi od dyrektora MHMG Adama Koperkiewicza dowiedziałem się, iż "słup graniczny Wolnego Miasta Gdańska znajdujący się na dziedzińcu Katowni ze względu na wprowadzenie prac archeologicznych i konserwatorskich został przeniesiony na dziedziniec zewnętrzny Ratusza Głównego Miasta i wkopany przed wejściem do części biurowej". Co ważne, Muzeum przygotowuje koncepcję wystawienniczą tego reliktu.
O wszytskim tym informuje również ostatnie 30 dni.

wspaniale by było, gdyby te dwa słupy mogły stanąć obok siebie w jakimś publicznie dostępnym miejscu.
 
Makabunda 
po prostu ziom


Dołączyła: 21 Paź 2003
Posty: 1143
Wysłany: Pon Kwi 19, 2004 12:16 pm   Propozycja

Nie byłbym sobą gdybym będąc w Gdańsku nie wypuścił się na poszukiwania kamieni granicznych WMG. W piatek rano między 7.00 a 12.00 przemierzyłem odcinek granicy od okolic kamienia C88 do Postołowa. Nic konkretnego nie znalazłem oprócz widocznej w terenie granicy, która jest teraz na wielu odcinkach granicą powiatów gdańskiego i starogrardzkiego. Maszerując i smigając samochodem wpadłem na pewien pomysł. Oto on. Moglibyśmy na forum umieścić mapkę z granicami WMG a każdy z nas przemierzający lasy i pola w poszukiwaniu kamieni granicznych mógłby nanosić obszar przez niego spenetrowany. W ten sposób zwiększylibyśmy skuteczność swych poszukiwań. Nasze poszukiwanie nie nakładałyby sie na siebie obszarowo. Szczegóły tego jak informować na forum o swoich poszukiwaniach są do dogrania. Z czasem zapełnilibyśmy wszystkie białe plamy i mielibyśmy wtedy bogaty materiał, może nawet do jakiejś publikacji. Oprócz samej granicy zinwentaryzowalibysmy wszystkie jej zabytki takie jak: posterunki celne i punkty straży granicznej.
Czas upływa. Pozostałości granicy niszczeją a nawet znikają więc taki projekt ma chyba sens.
Mógłby być to jeden z projektów dokumentacyjnych jakie byśmy podjęli. Pomysłów na podobne projekty jest wiele. I tak na przykład w obliczu zmian w naszym mieście przydałaby się swego rodzaju uporządkowana inwentaryzacja śladów torowisk tramwajowych. Jak świadczy przykład Łąkowej czy Targu Rakowego niedługo może być za późno.
Zapraszam do dyskusji.
 
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Pon Kwi 19, 2004 4:38 pm   

Gorąco popieram. Taki projekt byłby dość ciekawy. Możnaby z tego potem zrobić Zakład Limitologii :)
 
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Pon Kwi 19, 2004 8:27 pm   

Ciepło się robi, rower aż sam mi się rwie do drogi: całym sercem pomysł popieram. Zorganizujemy spotkanie na szczycie, dokonamy rozbioru WMG i każdy weźmie sie za dokumentowanie swojej dzielnicy.
 
Makabunda 
po prostu ziom


Dołączyła: 21 Paź 2003
Posty: 1143
Wysłany: Pon Kwi 19, 2004 9:31 pm   

Aluzju paniał. Post "Moglibyśmy" to chyba reakcja na moją propozycję. Zaproponowałem tą akcję ale inicjatywy kierowniczej chyba nie mogę przejąć bo mnie nie ma. To znaczy nie ma mnie w Gdańsku a w realizacji takiego projektu trzeba byłoby parę razy się spotkać. Nie mówiąc już o wypadach w teren naszych zainteresowań. Będę się starał uczestniczyć w pracach ale sam Mikołaj rozumiesz, że byłoby to sporadyczne i nieregularne. Jeżeli ktoś miejscowy (na przyklad Ty Miukołaju) czuje się na siłach przejąć koordynację projektu to nie będę miał do nikogo żalu, że sprzątnął mi temat sprzed nosa. Ze swojej strony zapewniam że pracuję nad tematem i chciałbym się skupić na odcinkach biegnących w terenach "trudnoidentyfikowalnych" (np. tereny bagniste z brakiem punktów odniesienia). Pracuję nad wdrożeniem technologii GPS, która ma w tym wydatnie pomóc. Do tego celu szukam dostępnych map WIG 1:25000 bo te 1:100 000 jak sama nazwa wskazuje są cztery razy mniej precyzyjne. Chyba zdecyduję się na zakup którejś z takich map na Allegro.
Jak się przekonałem do poszukiwań można też z braku starych map uzyć map nowszych bo granice często pokrywają się z granicami wspólczesnymi.
Spróbujmy na początek ustalić stan posiadania informacji (dane, mapy, literatura, relacje ludzi).
Po pierwsze dysponujemy mapami WIG 1:100 000 dla prawie całej granicy (żródło: http://mapywig.obluze.net.pl/). Brakuje nam jedynie arkusza Malbork(Marienburg) no i mapki kwałka Mierzei Wiślanej - arkusz Braunsberg (Brunsberga).
Mamy też te cztery reprinty 1:25000, które spiratowałem z Wydawnictwa PiTRKartografia.
Co możecie dorzucić do naszej bazy danych?
Pozdrawiam
P.S. W długi majowy łykend wyruszm w teren. Do tego czasu chciałbym skoordynować swoje kroki w tej dziedzinie.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk