Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Ślady granicy polsko-niemieckiej
Autor Wiadomość
Bogusław
Gość
Wysłany: Sob Lis 15, 2003 8:53 am   Ślady granicy polsko-niemieckiej

Witam,

W "Konwencji polsko-niemieckiej w sprawie uregulowania stosunków granicznych" (DzU. 54 poz. 470 z 1927 roku) opisany jest sposób oznaczenia przebiegu linii granicznej między Polską a Niemcami.
Granicę oznaczono wspólnymi znakami - kamieniami (typ A), słupami (typ B). Znaki te zaopatrzone były w numery bierzące i początkowe litery obu państw. Do oznaczenia używano też kopców i rowów granicznych, "które nie służyły do odprowadzania wody". Najlepiej zachowany kopiec i rów widziałem w okolicy m. Sominy. Zdjęcie wraz z mapką przesyłam przez Admin. (Po prawej stronie "jest" Polska, a po lewej Niemcy)
Na szczycie tego kopca jest znak typu C. Myślę, że jest to kamień oryginalny z lat międzywojennych. Kamienie granitowe, które wyglądają na "świeże" mogą być współczesnymi. Wiele granic gmin, powiatów, czy też województw pokrywa się z przebiegiem dawnych granic państwowych i tam gdzie brak było istniejących już znaków granicznych uzupełniono je. - Tak sobie myślę :)

Pozdrawiam
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Sob Lis 15, 2003 11:48 am   


 
Petelka 


Dołączyła: 20 Lis 2003
Posty: 937
Wysłany: Czw Lis 27, 2003 9:37 pm   

Bogusław, a nie masz Ty przypadkiem blizszego ujęcia tego słupa? Albo pamiętasz może czy i co było tam napisane? Bo patrząc na zdjęcie - bardziej niż ze śladami granicy - kojarzy mi sie to z nasypem jakiejs dawnej kolei i ze słupkami, ktore zwyczajowo występowały przy takim torze. Analogiczne nasypy i słupki występują np. przy resztkach nasypu nieistniejącej linii kolejowej Lębork-Słupsk.
Pozdrawiam :)
 
BOGUSŁAW
Gość
Wysłany: Pon Gru 01, 2003 12:20 am   

Witam,
Zdjęcia z bliska nie mam. Na górnej powierzchni słupek ten ma "+". Kolejny kopiec jest trochę dalej, idąc w dół mapy około 30 m. Po zejściu ze wzniesienia, na skraju lasu, następny. Dawna granica biegła dalej prosto przez pole. Spadek zboczy wynosi około 30-40 stopni i żaden pociąg by nie podjechał pod takie wzniesienie. Idąc w drugą stronę w miejscu gdzie wyrastają jakby z jednego miejsca trzy brzozy jest jeszcze jeden słupek. Na górnej powierzchni na okrągłe zagłębienie, bez jakichkolwiek napisów. Natomiest przy drodze koło tablicy "Gmina Sominy" odkopałem przedwojenny kamień oznaczający kwartały leśne. Stoi on niemal na linii granicy przechodzącej przez drogę.

Pozdrawiam
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Wto Sty 06, 2004 8:55 pm   

dalsza część korespondencji od p. Bogusława
"przesyłam obiecane zdjęcie kamienia granicznego, który obecnie (od około roku) znajduje się przed budynkiem Centralnego Ośrodka Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie. Kamień ten, jak głosi informacja zamieszczona obok, pochodzi z odcinka granicy polsko-niemieckiej ochranianej przez Komisariat Graniczny w Chojnicach. Brak jest informacji o numerze. Na boku z literą "P" widoczny jest zarys mniejszej takiej samej litery, tak jakby przez pomyłkę wykuto nie taką jak trzeba wielkość litery. Błąd usunięto skuwając bok kamienia.
Kamieniowi temu towarzyszą po jego obu stronach słupki graniczne, w sumie 8 sztuk.

Pozdrawiam
Bogusław "
 
jarek 

Dołączył: 25 Lis 2003
Posty: 78
Wysłany: Sob Paź 16, 2004 11:05 am   

Szukajcie a znajdziecie.

W czasie mojej wizyty słuzbowej w okolicy MIASTKA na Pomorzu nie omieszkałem przejść się kilkoma fragmentami dawnej granicy polsko-niemieckiej.
I udało mi się niedaleko Brzeżna znależć kamień klasy B1. Wygląda on praktycznie tak samo jak znalezione przeze mnie kamienie na granicy WMG i Polski z tą róznicą, że z jednej strony kamienia była litera D a z drugiej P.
Zdjęcia wyślę później gdyż jeszcze nie skończyłem filmu.


Pozdrawiam wszystkich poszukiwaczy.

Jarek

Marienburgczyk
_________________
Jarek
Marienburgczyk
 
knovak 
Wanoga


Dołączył: 21 Paź 2003
Posty: 1418
Wysłany: Sob Paź 16, 2004 8:27 pm   

Być może ktoś z Was kojarzy Klub Turystów Pieszych "Bąbelki" (niektórzy na pewno, to wiem :wink: ). To taki klub z PTTKu na Długiej, robią piesze wędrówki na które może wybrać się każdy kto lubi drałować na piechotę, co roku pod innym hasłem. Wycieczki są co tydzień-dwa, noszą nazwę rajdu na raty. "Bąbelki" zapraszają wszystkich chętnych, ogłaszają sie w prasie itd.
Czasami się do nich przyłączam ze swoją ekipą, sympatyczne to imprezy.

W tym roku hasło rajdu na raty jest wybitnie nam pasujące, ma to być wędrówka "Granicami Wolnego Miasta Gdańska". Pierwsza wycieczka będzie w niedzielę 24 października, trasa: Czapielsk - Jez Łapińskie - "Las Przyjaźń" - Majdany - Nw. Wieś Przywidzka - Roztoka - Szpon (23 km) (zbiórka uczestników w holu dworca PKS o godz. 9.00). Następne będą 7 i 14 listopada.
Wiosną z tego co słyszałem od nich, w planie jest też spływ Nogatem.

Zatem jeżeli ktoś ma ochotę na spacer po dawnej granicy, polecam. Sam też się pewnie wybiorę. A może zrobimy podgrupę rajdową?
_________________
"A ja sobie jeżdżę na motorowerze i nocą na szosie łapię w worek jeże..." (Jan Krzysztof Kelus)
 
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Wto Paź 19, 2004 11:44 pm   

Przekazuję dalej list Bogusława, który najwyraźniej nie przepada za pisaniem na forach:

Przesyłam rysunki kamieni granicznych zamieszczonych w książce Gerarda Kosmali pt. Granica Reliktowa wyznaczających przebieg granicy polsko-niemieckiej. Podobne kamienie wytyczały przebieg granicy polsko-gdańskiej (może z wyjątkiem kamieni pośrednich, nie jestem pewien). Wysokość ponad grunt/szerokość boków poszczególnych kamieni przedstawia się następująco: A: 75/40x40, B: 50/25x25, drewniany słup ma wysokość 1 m.
Kamienie B obsypane były ziemią, tworzącą kopczyki. To powodowało, że wysokość kamieni typu B wynosiła około 30-40 cm.

Przesyłam również fotki ze Stogniewic. Pierwsze zdjęcie zrobione zostało podczas pobrania ziemi na kopiec Piłsudskiego w czerwcu 1935 roku. Pobranie ziemi odbywało się w podniosłej i uroczystej scenerii. Wzdłóż granicy palono ogniska, ludność złożyła ślubowanie, że będzie wiernie stać na straży wywalczonych granic Rzeczpospolitej...

Kolorowe wykonałem w sierpniu tego roku, podczas mojej drugiej tam wizyty. Dla takich wizyt/odkryć warto zachować stare kamienie graniczne...
 
Bartosz B. 


Dołączył: 05 Wrz 2004
Posty: 533
Wysłany: Sob Paź 23, 2004 5:37 pm   

Cytat:
W czasie mojej wizyty słuzbowej w okolicy MIASTKA na Pomorzu nie omieszkałem przejść się kilkoma fragmentami dawnej granicy polsko-niemieckiej. I udało mi się niedaleko Brzeżna znależć kamień klasy B1.


A można wiedzieć czy to może gdzieś w okolicy szosy z Brzeźna do Piaszczyny, gdzie to ostał się budynki graniczne? O sfotografowanie ich poprosiłem jadącego tam kolegę (są oczywście tu: http://byekuf.republika.pl/pomorze/graniczne.html ). Ten kolega zatrzymał się też przy dawnym zollhausie w Pomysku i usłyszał od miejscowych, że gdzieś tam w pobliskiej okolicy ocalały jakieś słupki. Jak bedzie miałwięcej czasu to ma ich poszukać.
_________________
http://www.berlinka.pcp.pl - autostrada Berlin - Gdańsk - Królewiec
 
jarek 

Dołączył: 25 Lis 2003
Posty: 78
Wysłany: Nie Paź 24, 2004 8:02 am   

Tak potwierdzam Bartoszu. To tamte okolice. Teraz żałuję, że nie zrobiłem
zdjęć zachowanym w bardzo dobrym stanie budynkom celnym.
(chyba z wrażenia z odkrycia kamienia)

Ale następnym razem się poprawię.

Pozdrawiam

Jarek
Marienburgczyk
_________________
Jarek
Marienburgczyk
 
Bogusław 


Dołączył: 21 Lis 2003
Posty: 102
Wysłany: Sro Paź 27, 2004 7:45 pm   

Przesyłam zdjęcie miejsca, w którym granica polsko-niemiecka przecinała obecną drogę
krajową nr 20. Jest to pomiędzy Półcznem a Wygodą. W miejscu w którym znajdował się kamień graniczny nr B 291 wkopałem znaleziony w lesie słupek geodezyjny. Widoczny jest zarys kopca oraz na dalszym planie miedza graniczna. Chciałbym w tym miejscu wkopać oryginalny kamień, by mógł służyć jako pamiątka tamtych trudnych czasów...
Zdjęcie wykonałem w sierpniu 2003r.

Bogusław
 
jarek 

Dołączył: 25 Lis 2003
Posty: 78
Wysłany: Czw Paź 28, 2004 8:24 am   

Bogusław

Bardzo ciekawy pomysł. Ja to popieram.

Jarek
Marienburgczyk
_________________
Jarek
Marienburgczyk
 
Bogusław 


Dołączył: 21 Lis 2003
Posty: 102
Wysłany: Czw Paź 28, 2004 7:40 pm   

Oryginalne słupki są w m. Bolesławowo na wschód od m. Skarszewy. Był tam przejazd kolejowy zabezpieczony po obu stronach drogi kamieniami granicznymi z granicy polsko-niemieckiej. Jest ich tam chyba z osiem. Dalsze trzy (?) znajdują się w ogródku przy budynku kolejowym na południe od tego miejsca.

Bogusław
 
jarek 

Dołączył: 25 Lis 2003
Posty: 78
Wysłany: Pią Paź 29, 2004 9:00 am   

Bogusław

To znakomita wiadomość. Jeszcze w listopadzie postaram się przy okazji mojego pobytu w Malborku zajrzeć w to miejsce. Czy znasz jeszcze inne miejsca z kamieniami.
Mam zamiar je wszystkie zwiedzić i uwiecznić.
Świetnie ,że zacząłeś pisać na forum. Gdyż jak się orientuję mamy tą samą pasję - szukania śladów dawnej granicy. Może będzie okazja poznać się kiedyś osobiście.

Pozdrawiam

Jarek
Marienburgczyk
_________________
Jarek
Marienburgczyk
 
Bogusław 


Dołączył: 21 Lis 2003
Posty: 102
Wysłany: Sob Paź 30, 2004 5:40 pm   

Witam,

inne miejsca z kamieniami? ... Słyszałem, że parking lub jakiś plac przy Komendzie Powiatowej Policji w Lęborku wyłożony został kamieniami granicznymi. Czy jest to prawda, nie wiem...
Inne miejsca "w Polsce" - proponuję kup książkę Gerarda Kosmali pt. Granica Reliktowa. Autor opisuje odcinek granicy P-D od Sulmierzyc do Wodzicznej, na wschód od Rychtala. Jest tam sporo zdjęć słupków, budynków straży granicznej, polskiej i niemieckiej. Są też mapki omawianego odcinka. Książkę kupiłem przez www.merlin.com.pl . Koszt 34,00 + 9,50 porto = 43,50 (opłata przy odbiorze).
Ponadto: Kwiejce, Repty Śląskie. Wiele, jak sądzę, miejsc czeka na odkrycie.

Pozdrawiam
Bogusław
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk