Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Encyklopedia Gdańska
Autor Wiadomość
Hochstriess 
von Hochstriess

Dołączyła: 05 Sie 2006
Posty: 834
Wysłany: Sob Gru 08, 2012 6:20 pm   

Ja też, póki co, dość pobieżnie przejrzałam to wydawnictwo. Błędy rzucające się w oczy mniej lub bardziej, baaaardzo specyficzny dobór biogramów. Przykro i mdli.
 
feyg 


Dołączył: 23 Kwi 2007
Posty: 1166
Wysłany: Sob Gru 08, 2012 7:59 pm   

Sabaoth napisał/a:
Ale sprawdzę dokładniej hasła z okresu II Wolnego Miasta i może wtedy podzielę się opiniami (jeśli będą cenzuralne :hihi: ).

Pytanie czy takowe będą? Bo mnie z kolei intryguje potraktowanie reprezentantów dziewiętnastowiecznego (i nie ma co ukrywać niemieckiego) Gdańska. Czy w ogóle zostali oni za godnych by trafić na łamy Encyklopedii?
_________________
Pozdrowienia z Małego Kacka
 
renekk 

Dołączył: 25 Lis 2006
Posty: 868
Wysłany: Sob Gru 08, 2012 9:59 pm   

Dziewiętnastowieczni Gdańszczanie też są, ale na pierwszy rzut oka trudno powiedzieć czy znaleźli się wszyscy bez wątpienia zasługujący... Na pewno nie ma Daniela Buhsego, nie ma też hasła "plan Buhsego" czy "Buhsego plan". Nikt nie słyszał o kimś/czymś takim?
 
princessita 

Dołączyła: 27 Lis 2005
Posty: 441
Wysłany: Sob Gru 08, 2012 10:10 pm   

A czy to nie ten plan Gdańska co wisi w dalszym holu biblioteki PAN. Plan wyryty na duzych kamiennych blokach (negatyw?).
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7686
Wysłany: Pon Gru 10, 2012 11:52 am   

A kto mógłby zerknąć, czy w Encyklopedii pojawia się biogram Ernsta Förstemanna (1822-1906) lub przynajmniej jego ojca Wilhelma Augusta Förstemanna? zakładam, że ich nie ma, ale chciałbym mieć pewność.
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7686
Wysłany: Pon Gru 10, 2012 1:22 pm   

Dopisane: źle zakładałem :P Krótki biogram jednak się w Encyklopedii znalazł.
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
rysiu 

Dołączył: 16 Sty 2010
Posty: 25
Wysłany: Pon Gru 10, 2012 2:03 pm   

Jestem ciekawy co piszą o ks. Magnusie Bruskim proboszczem bazyliki św.Mikołaja w Gdańsku i czy jest możliwość podania tej informacji na tym forum .Rysiu .
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2661
Wysłany: Pon Gru 10, 2012 3:13 pm   

rysiu napisał/a:
co piszą o ks. Magnusie Bruskim


auto 002.jpg
Plik ściągnięto 11309 raz(y) 22,9 KB

 
 
W.Danielewicz 
Valdemaras


Dołączył: 28 Lut 2010
Posty: 146
Wysłany: Wto Gru 11, 2012 10:36 am   

Jeżeli chodzi o encyklopedię gdańską to uważam, że dobrze się stało, że powstała. Krytyka była jest i będzie. Nie ma dzieł doskonałych. Sam badając hasła tzw. „spraw mokrych”, czyli żegluga, stocznie itp. znalazłem błędy a nawet jakieś sensacyjne wyssane z palca informacje. Mam nadzieje, że jest to „kręgosłup” do dalszego opracowania, uzupełnień czy sprostowań. Wprawdzie jestem w nią trochę zamieszany, ale uważam, że nie ma, co za mocno krytykować. Bo przecież nikt nie jest doskonały.
A co do „Panny Wodnej” to została ona, zezłomowana na terenie Stoczni „Radunia” w Gdańsku, ale głównym zleceniodawcą była Gdańska Stocznia Remontowa i to jej pracownicy dokonali złomowania.
_________________
W.Danielewicz
 
Piotr A. 


Dołączył: 15 Lis 2006
Posty: 113
Wysłany: Wto Gru 11, 2012 10:43 pm   Moje 3 grosze...

Rzeczywiście, planu Sztokholmskiego nie ma, sam znalazłem kilka grzeszków, ale jedna rzecz mnie trochę zniesmaczyła - prawdziwy wysyp tzw "polityków". W pewnym miejscu trafiłem wręcz na Kronikę Rodzinną. Fuj.
Moim zdaniem fajnie byłoby mieć dostęp do strony na którą można byłoby przesyłać swoje sugestie, poprawki, uzupełnienie etc.
Apeluję o rozsądne komentarze - w Encyklopedii jest fura ciekawych rzeczy. Pomijając tzw "polytyke" to naprawdę ciekawe wydawnictwo. A braki? Błędów nie robi tylko ten co nic nie robi. Tak sądzę.
_________________
There's life in the old dog yet ...
 
 
EwkaW 


Dołączyła: 04 Wrz 2011
Posty: 589
Wysłany: Wto Gru 11, 2012 11:12 pm   

Swego czasu czytałam w prasie anonsującej ukazanie się Encyklopedii, że niedługo po wydaniu papierowym ukaże się ona w internecie i będzie możliwość dopisywania uzupełnień itp, bodaj też i nowych haseł.
Potem jednak to ucichło i jak na razie, żadnych zapowiedzi nie ma. Bądźmy jednak może dobrej myśli :)
 
Hochstriess 
von Hochstriess

Dołączyła: 05 Sie 2006
Posty: 834
Wysłany: Sro Gru 12, 2012 10:45 am   

Takie nazwiska jak Vredeman de Vries, Ringering czy Herle - nieobecne. (Obberghen sie załapał). Natomiast obszerny biogram panaprezydentowego brata - jest.
:II
 
rysiu 

Dołączył: 16 Sty 2010
Posty: 25
Wysłany: Sro Gru 12, 2012 6:17 pm   

Dziękuje za informację o ks. Magnusie Bruskim .Rysiu .
 
Zbych 
Wonneberger

Dołączył: 30 Lis 2011
Posty: 945
Wysłany: Sro Gru 12, 2012 8:28 pm   

EwkaW napisał/a:
Swego czasu czytałam w prasie anonsującej ukazanie się Encyklopedii, że niedługo po wydaniu papierowym ukaże się ona w internecie ...

Ukazanie się Encyklopedii Gdańska w internecie może być uzależnione od wyczerpania się nakładu publikacji papierowej.
_________________
Tanie nie może być dobre, drogie nie musi.
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Czw Gru 13, 2012 9:35 am   

Zbych napisał/a:
Ukazanie się Encyklopedii Gdańska w internecie może być uzależnione od wyczerpania się nakładu publikacji papierowej

tak, ale nie za bardzo
wyborcza.pl
Cytat:
wydanie książki nie zamyka "Encyklopedii Gdańska". Prezes Fundacji, Cezary Windorbski, wpadł na pomysł, by projekt rozwijał się w internecie. Będą tam hasła, które są w encyklopedii, które się do niej nie zmieściły i które dopiero powstaną. Towarzyszyć im będzie wielki katalog zdjęć i rycin dotyczących Gdańska. W sumie - coś, czego dotąd nie było.

- Gedanopedia ruszy 15 grudnia tego roku - mówi Windorbski. - Każdy, kto kocha Gdańsk i ma na jego temat istotną wiedzę, będzie mógł sam opracować hasło, którego jeszcze nie ma. To hasło będzie opublikowane, gdy tylko jego jakość i prawdziwość zaakceptuje komitet naukowy. Fundacja Gdańska będzie płacić autorom za te hasła. Nie będą to wielkie pieniądze, ale będą. A do tego satysfakcja gwarantowana.


Gość Gdański:
Cytat:
Dlatego w połowie grudnia 2012 roku w sieci zostanie uruchomiona Gedanopedia, czyli internetowa wersja encyklopedii. Znajdą się w niej treści już opublikowane oraz ponad 500 stron informacji, które z przyczyn technicznych nie zmieściły się w wydaniu papierowym.

Wszyscy chętni będą mogli także wysyłać swoje hasła oraz zastrzeżenia do już istniejących tematów. ‒ Chcemy, żeby gdańszczanie wzięli czynny udział w tworzeniu Gedanopedii. Niech konstruktywnie dyskutują o historii, ale również teraźniejszości swojego miasta ‒ mówi „Gościowi Niedzielnemu” Cezary Windorbski, prezes Fundacji Gdańskiej, wydawca. Propozycje internautów będą weryfikowane merytorycznie przez powołaną 24 listopada Ławę Encyklopedystów Gdańskich. W jej skład weszli dotychczasowi autorzy haseł.



ma powstać Ława Encyklopedystów (więcej tutaj):
• W poczet Ławy będzie mógł się dostać każdy, kto stanie się współtwórcą hasła w Gedanopedii, czyli elektronicznym wydaniu EG
• Twórcą hasła stać się można po spełnieniu określonych wytycznych, co do sposobu naukowego opracowania proponowanego przez siebie hasła
• Ława ma czuwać nad ciągłym rozbudowywaniem Gedanopedii w sposób gwarantujący naukowy jej charakter

za wersję internetową odpowiada sprint.pl
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk