Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Rozpoczyna się ostatni etap renowacji gdańskiej Zbrojowni
Autor Wiadomość
racibo 
burzymurek


Dołączył: 09 Lip 2006
Posty: 94
Wysłany: Nie Lut 25, 2007 7:54 pm   

Przegądając zdjęcia z Targu Węglowego i porównując je z dzisiejszymi coś mnie nęka. Stoi oto Zbrojownia, jest też i obok Baszta Słomiana. Co więcej ta Słomiana to leciwa jest. Tak. Leciwa jest. XIV wiek. Cegły ma stare, przepałki, zendrówki, wiśniówki - czyli jak już chyba pisałem leciwa jest. Słomiana nie wygląda na rekonstrukcję lat 60. itp.
Stare zdjęcia pokazują że w miejscu Słomianej stała sobie kamienica - wot sklepy na dole, drzwi, okna, szczycik.
No i mnie nęka jak Niemce schowali te grubaśną Słomianą. Złożyli ją, przewrócili i schowali do garażu, czy zakryli fasadą kamienicy. Zdjęcia załączone wskazują że basztę opakowano kamienicą (...dziękuję w czymś takim mieszkać, wchodzisz do domu a tu średnioweiczny mur na klatce schodowej). Jak oni to opakowali?
Dołączam zdjęcia, jeśli post jest w nieadekwatnym miejscu to prosze szefa żeby przeniósł albo ochrzanił.

naforu.jpg
Plik ściągnięto 11713 raz(y) 75,06 KB

_________________
nie lubię podpisów
 
villaoliva 
Olivaer


Dołączył: 23 Wrz 2004
Posty: 3300
Wysłany: Nie Lut 25, 2007 8:09 pm   

Ale to nie kamienica lecz dom towarowy Freymanna.
No i zdecydowanie widać, że baszta jest mniej więcej w linii zabudowy wzdłuż zbrojowni.
A dom towarowy zdecydowanie przekracza tę linię.
Wnioskuję, że basztę po prostu zasłaniał.
_________________
Ponury Zwracacz Uwagi na Wykraczających Poza Ramy


www.staraoliwa.pl
 
villaoliva 
Olivaer


Dołączył: 23 Wrz 2004
Posty: 3300
Wysłany: Nie Lut 25, 2007 8:24 pm   

Oj, :oops: dom towarowy był jednak bardziej na prawo, tam gdzie dziś stoi kiosk "towarowy" :hihi:
Oto zdjęcie na którym widać i basztę i zasłaniające ją kamienice :)

slomiana.jpg
źródło BSG
Plik ściągnięto 11702 raz(y) 47,39 KB

_________________
Ponury Zwracacz Uwagi na Wykraczających Poza Ramy


www.staraoliwa.pl
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Nie Lut 25, 2007 8:24 pm   

ta pocztówka sporo wyjaśnia, choć jak dokładnie było to rozwiązane to nie wiem

lotn_Holz-Kohlenmarkt.jpg
Plik ściągnięto 11701 raz(y) 42 KB

 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Nie Lut 25, 2007 8:26 pm   

to się wstrzeliliśmy :hihi:
 
villaoliva 
Olivaer


Dołączył: 23 Wrz 2004
Posty: 3300
Wysłany: Nie Lut 25, 2007 8:26 pm   

:== :^^
_________________
Ponury Zwracacz Uwagi na Wykraczających Poza Ramy


www.staraoliwa.pl
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Nie Lut 25, 2007 8:29 pm   

i jeszcze jedna

kohlenmarkt_3_grafika.jpg
Plik ściągnięto 11695 raz(y) 41,16 KB

 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Nie Lut 25, 2007 8:33 pm   

Jak najbardziej, baszta była schowana za domem towarowym Freymanna. Dzisiaj, gdy jest wyeksponowana, widać wyraźnie jak bardzo cofnięta jest w stosunku do fasady Zbrojowni, a dom towarowy (i wcześniej kamienica) był wysunięty przed fasadę Zbrojowni, za nim biegła ul. Kleine Wolwebergasse.

Powiększyłem trochę fragment starego planu i zaznaczyłem niebieskim kółkiem przybliżoną lokalizację baszty słomianej. Na czerwono zaznaczyłem Zbrojownię, a na żółto dom towarowy Freymanna.

Freymann.jpg
Plik ściągnięto 11694 raz(y) 43,66 KB

_________________
www.danzig-online.pl
 
 
villaoliva 
Olivaer


Dołączył: 23 Wrz 2004
Posty: 3300
Wysłany: Nie Lut 25, 2007 8:41 pm   

Ok.
Ale co się tyczy domu towarowego Freymanna to nie był on jednak tam gdzie nie zaznaczyłeś na żółto? :hmm:
Na zdjęciu powyżej to ten ciąg dużych markiz nad wystawami.
Nawet u Ciebie można zobaczyć jego narożnik w sąsiedztwie Dworu Św. Jerzego. widoczny od strony katowni.
_________________
Ponury Zwracacz Uwagi na Wykraczających Poza Ramy


www.staraoliwa.pl
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Nie Lut 25, 2007 8:51 pm   

Tak, wiem dom Freymanna był bliżej Bramy Długoulicznej ale zaznaczyłem fragment kamienic w jego ciągu bliżej baszty słomianej. Taki "skrót myślowy" :mrgreen:
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
villaoliva 
Olivaer


Dołączył: 23 Wrz 2004
Posty: 3300
Wysłany: Nie Lut 25, 2007 8:54 pm   

Ja też na początku "skróciłem" sobie tę pustą dziś przestrzeń :wink:
_________________
Ponury Zwracacz Uwagi na Wykraczających Poza Ramy


www.staraoliwa.pl
 
villaoliva 
Olivaer


Dołączył: 23 Wrz 2004
Posty: 3300
Wysłany: Pon Mar 19, 2007 1:58 am   Niskie ceny w Wielkiej Zbrojowni

Przez całe wakacje w Wielkiej Zbrojowni, perle gdańskiego renesansu, działać będzie supermarket Biedronka. :hihi:
Dzierżawca parteru budowli, firma Tan Viet :hiihihi: , odnajęła swoją powierzchnię JDM SA, właścicielowi sieci Biedronka
Gazeta Wyborcza 17.03.20007
Cytat:
Nie miałem możliwości manewru - tłumaczy Tomasz Bogusławski, rektor Akademii Sztuk Pięknych, do której należy zabytek. - Mogłem wymówić umowę, ale uczelnia żyje ze Zbrojowni. Łatwo krytykować, ale nikt się nie kwapi, żeby pomóc nam utrzymać budynek albo znaleźć inwestora, który zapewni ciekawą wizję architektoniczną oraz będzie wiarygodny finansowo - dodaje. W zeszłym roku zakończono restaurację Zbrojowni. Fasada budynku budzi zachwyt, gorzej jest jednak, gdy wejdziemy do środka. Parter budowli to pomieszczenie o powierzchni 2 tys. mkw. z pięknym łukowatym sklepieniem podpartym granitowymi słupami. Co zobaczymy, gdy przekroczymy zabytkowe drzwi? Duży sklep spożywczy, czyli montującą się właśnie Biedronkę, kilkanaście prowizorycznych stoisk oferujących rozmaite towary. - O Biedronce w Zbrojowni usłyszałem od pani - mówi Bogdan Oleszek, przewodniczący Rady Miasta Gdańska. - To fatalnie. Trzeba będzie ten temat podnieść na radzie miasta. To niedopuszczalne, żeby w reprezentacyjnych miejscach miasta znajdowały się Biedronki lub centra taniej odzieży.

Rzecznik prasowy firmy JDM SA, właściciela sieci Biedronka, nie chciał komentować lokalizacji sklepu.

- Mam nadzieję, że we wrześniu będę miał lepszą wiadomość - mówi rektor ASP. - Domykamy umowę z nowym najemcą i wygląda na to, że tym razem wszyscy będziemy zadowoleni. Na to musimy jednak poczekać do końca lata.

Dla Gazety
Wiesław Bielawski
wiceprezydent Gdańska

Zgadzam się, że lokalizacja tego dyskontu w murach jednego z najsłynniejszych gdańskich zabytków nie jest najlepszym rozwiązaniem. Zbrojownia powinna stać się reprezentacyjnym punktem Gdańska także wewnątrz. Mieliśmy wpływ na to, jak wygląda zabytek od zewnątrz, i sądzę, że chyba nie ma osoby, której nie podobałaby się odnowiona i podświetlona fasada Zbrojowni. Niestety, jest mało prawdopodobne, aby Biedronka wywierała podobne wrażenie na ludziach wchodzących do środka, szczególnie na zagranicznych turystach. Miasto nie ma jednak żadnych możliwości prawnych, aby ingerować w sprawę tego, co i jak będzie funkcjonowało wewnątrz Zbrojowni. Jest to kwestia zależna od właściciela obiektu oraz dzierżawcy, na których postępowanie my - jako miasto - nie mamy wpływu.
_________________
Ponury Zwracacz Uwagi na Wykraczających Poza Ramy


www.staraoliwa.pl
 
villaoliva 
Olivaer


Dołączył: 23 Wrz 2004
Posty: 3300
Wysłany: Sro Mar 21, 2007 12:36 am   

Z drugiej strony w czym taka Biedronka jest gorsza od Edeki która tam kiedyś była czy Royal Marketu :^^

Dronka.JPG
Prace idą błyskawicznie
Plik ściągnięto 11526 raz(y) 17,54 KB

_________________
Ponury Zwracacz Uwagi na Wykraczających Poza Ramy


www.staraoliwa.pl
 
seestrasse 
Zesztrasia z Szafy


Dołączyła: 13 Kwi 2004
Posty: 6586
Wysłany: Sro Mar 21, 2007 12:42 am   

może wymalują sklepienia na czerwono i pacną czarne kropeczki... :%
 
Corzano 
bi-cyklista
z Północy


Dołączył: 18 Lis 2004
Posty: 4571
Wysłany: Sro Mar 21, 2007 8:30 am   

Kupować w Royal Markecie to jest coś! I nawet nie trzeba udowadniać błękitnej krwi. A biedronka? Toż to jakiś polno-wiejski owad. :P :wink:
_________________
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk