Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Nowe pomysły - załóżmy stowarzyszenie
Autor Wiadomość
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Pon Mar 15, 2004 12:57 am   Nowe pomysły - załóżmy stowarzyszenie

Mam parę pomysłów i związanych z nimi pytań co do naszej internetowej i pozainternetowej działalności.
Napiszcie proszę, co myślicie o:

- założeniu stowarzyszenia zwykłego (min. 3 osoby, brak osobowości prawnej, łatwe i tanie przy rejestracji) lub zarejestrowanego (wpis do KRS 500 zł, min 15 osób, osobowość prawna). przyszło mi to do głowy przy okazji rozmów o "sercu miasta", mam wrażenie, że np w takich sprawach lepiej występowac jako sformalizowana grupa niż grono pasjonatów. strona prawną rejestracji mogę się zająć na ochotnika, pozostałoby nam wspólne opracowanie statutu/regulaminu

- stworzeniu na forum dostępnego tylko dla swoich działu "portfolio" czy tez jak by go tam inaczej nazwać, gdzie moglibyśmy coś więcej o sobie napisać, dołączyć własne zdjecie, numer telefonu i zamieścic inne dowolne informacje o sobie
 
Marcin 


Dołączył: 14 Mar 2004
Posty: 4244
Wysłany: Pon Mar 15, 2004 5:42 pm   

AD 1
Fajny pomysł. Dzięki takiemu "portfolio" będzie można się lepiej poznać. Jestem za. :)

AD 2
Stowarzyszenie moim skromnym zdaniem to pomysł wart zainteresowania. Przydałaby się jakaś sformalizowana "grupa nacisku" która mogłaby skutecznie "walczyć o Gdańsk". Stowarzyszenie, które pomagałoby ratować zabytki i ślady przeszłości skazane przez urzędników na zagładę. Stowarzyszenie, które walczyłoby z zakusami tzw. "architektów", którzy najchętniej, w imię postmodernizmu, budowaliby w historycznych częściach miasta baraki z betonu, szkła i chromu. Stowarzyszenie takie mogłoby nawet wydać albumy "Inny Gdańsk" czy "Stare napisy w Gdańsku". :D
I wcale to nie są (wbrew pozorom) mrzonki. Dla stowarzyszeń i organizacji pozarządowych pieniądze leżą wręcz na ulicy.
Tak twierdzi moja żona...
Patrycja pracuje w dużej organizacji porzarządowej (PCK) zajmuje się pozyskiwaniem funduszy i dotacji celowych (tzn grantów). Jest skuteczna. Jej wnioski dostają pieniądze z Urzędu Miasta, Marszałka i Ministerstw. Teraz przymierza się do Funduszy Unijnych. Poza tym Patrycja sympatyzuje z Regionalnym Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych. Napisała już kilka statutów i na pewno chętnie pomoże. Mówiła, że spraw papierowych jest wiele, ale są korzyści i profity np. stowarzyszenie może otrzymać z UM lokal i brać udział w konkursach grantowych. Mówiła też, że jeśli ma powstać stowarzyszenie to tylko pożytku publicznego. Jest dużo więcej korzyści z takiej działalności niż zwykłego stowarzyszenia (min. podatnicy mogą przekazywać 1% swoich podatków na wybrane stowarzyszenia).
Jeżeli Forumowicze-Rzygacze zdecydowaliby się założyć stowarzyszenie to Patrycja zdeklarowała się, że może pomóc.

pozdrawiam

forum_podpis.JPG
Plik ściągnięto 16103 raz(y) 2,94 KB

_________________
Frakcja Miłośników Niewygodnych Kin
--------------------------------------------------------------------------
Až dojde moja poslední hodina, pochovajte mňa do bečky od vína
--------------------------------------------------------------------------
 
bassa 
matecznik


Dołączyła: 16 Mar 2004
Posty: 1202
Wysłany: Wto Mar 16, 2004 10:24 pm   

Pomysl Stowarzyszenia jest śliczny- szczególnie, ze od dwóch lat czeka lokal we Wrzeszczu- Urzad Miejski da ten lokal org.spol na prace nt historii,archiwizacje pamiatek i inne pomysly np. akcje kulturalne spolecznosci lokalnej.
 
bassa 
matecznik


Dołączyła: 16 Mar 2004
Posty: 1202
Wysłany: Wto Mar 16, 2004 10:26 pm   

pozdrawiam -bassa wrzeszczańska
_________________
bassa z matecznika (Wrzeszcz)
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Wto Mar 16, 2004 10:54 pm   

Drodzy Forumowicze, i co Wy na to wszystko? ja już czuję siw wystarczajaco zmotywowany do działania. Czekam w szczególności na opinie profesorów pewnej Akademii.
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Sro Mar 17, 2004 1:54 am   

Cytat:
Mówiła też, że jeśli ma powstać stowarzyszenie to tylko pożytku publicznego. Jest dużo więcej korzyści z takiej działalności niż zwykłego stowarzyszenia (min. podatnicy mogą przekazywać 1% swoich podatków na wybrane stowarzyszenia).

bardzo dziękuję, że zwróciliście na to uwagę, jeśli ruszymy ze stowarzyszeniem, to rzeczywiście warto się od razu postarać, aby uzyskało status orgaznizacji użytku publicznego.
poszperałem chwilę w sieci i znalazłem ciekawe informacje na ten temat:
strona głowna - serwis prawny dotyczący NGO
jak zostać org użytku publ
Ustawa o działalności pożytku publicznego i wolontariacie format PDF
Ustawa o działalności pożytku publicznego i wolontariacie zwykła www

Myslę, że wymienione poniżej dziedziny odpowiadałyby naszym celom:
Art. 4. 1. Sfera zadań publicznych, o której mowa w ustawie, obejmuje zadania w zakresie:
3) podtrzymywania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej;
10) działalności wspomagającej rozwój wspólnot i społeczności lokalnych;
11) nauki, edukacji, oświaty i wychowania;
12) krajoznawstwa oraz wypoczynku dzieci i młodzieży;
13) kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji;
22) działań na rzecz integracji europejskiej oraz rozwijania kontaktów i współpracy między społeczeństwami;

a profity - proszę bardzo:
Art. 24. 1. Organizacji pożytku publicznego przysługuje, na zasadach określonych w przepisach odrębnych, zwolnienie od:
1) podatku dochodowego od osób prawnych,
2) podatku od nieruchomości,
3) podatku od czynności cywilnoprawnych,
4) opłaty skarbowej,
5) opłat sądowych
- w odniesieniu do prowadzonej przez nią działalności pożytku publicznego.
2. Organizacja pożytku publicznego może, na zasadach określonych w odrębnych przepisach, nabywać na szczególnych warunkach prawo użytkowania nieruchomości będących własnością Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego.

a co najlepsze :shock:
Art. 25. W organizacji pożytku publicznego mogą wykonywać pracę poborowi skierowani do odbycia służby zastępczej, na zasadach i w trybie określonych w odrębnych przepisach.

i co też ważne
Art. 27. Podatnik podatku dochodowego od osób fizycznych może, na zasadach i w trybie określonym w przepisach odrębnych, przekazać 1% podatku obliczonego zgodnie z odrębnymi przepisami na rzecz wybranych przez siebie organizacji pożytku publicznego.

Czekam cały czas na wasze opinie, ale jak dla mnie, to trzeba się czym prędzej zabrać do roboty...
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7682
Wysłany: Sro Mar 17, 2004 8:51 am   Beze mnie

Widziałem już wiele stowarzyszeń, w tym co najmniej kilka statutowo zbieżnych z tym, co tu się proponuje, a w praktyce prawie zawsze się potem okazuje że cała szopka służy głównie jako trampolina wyborcza dla jakichś mniej lub bardziej cynicznych jednostek do fotela radnego. A nie ma lepszego sposobu na sponiewieranie jakiejś idei niż pomieszanie jej z polityką. Tak, że jeżeli o mnie chodzi, to dotychczasowe ramy organizacyjne w zupełności mnie satysfakcjonują i nie widzę potrzeby zmian.
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Sro Mar 17, 2004 12:42 pm   

Cytat:
potem okazuje że cała szopka służy głównie jako trampolina wyborcza dla jakichś mniej lub bardziej cynicznych jednostek do fotela radnego. A nie ma lepszego sposobu na sponiewieranie jakiejś idei niż pomieszanie jej z polityką

Myslę, że jak już, to trzeba mierzyć wysoko i tak się wylansować, aby kandydować do parlamentu, przynajmniej krajowego, jeśli nie do Europejskiego, a nie do jakiegoś tam samorządu. :?

Cytat:
jeżeli o mnie chodzi, to dotychczasowe ramy organizacyjne w zupełności mnie satysfakcjonują i nie widzę potrzeby zmian

A teraz mówiąc poważnie i na temat, rozumiem Twoje stanowisko i współczuję, że miałeś takie właśnie doświadczenia z innymi takim "szopkami".
To nie jest tak, że ja widzę jakąś wielką potrzebę zmian, ale uważam, że skoro państwo i samorząd stworzyły pewne ramy organizacyjne i system wspierania takich grup pasjonatów jak nasza, to należy z tego skorzystać.
Nie chcę tu snuć jakichś fantastycznych dalekosiężnych planów, póki pomysł jest w embrionalnej fazie, ale siła przebicia organizacji jest na pewno większa niż indywidualnych osób. Myślę tu choćby o sprawie "serca miasta", choć wiem, że Ciebie, Pumeks, tym przykładem nie przekonam :D
serdeczności,
 
Marek Z 

Dołączył: 12 Sty 2004
Posty: 1753
Wysłany: Czw Mar 18, 2004 12:11 pm   Jestem za !

Bardzo mi się ten pomysł podoba. Powtórzę: bardzo.
Jestem za drugim wariantem, czyli zalegalizowaniem stowarzyszenia zarejestrowanego.
Wymaga to może trochę zachodu i nakładów, ale warto. (Oferuję swoją pomoc - choć na prawie się nie znam, jednak może do czegoś sie przydam) Dzięki temu będzie można coś pożytecznego dla Miasta zrobić. W związku z powyższym uważam, że jest to nawet bardzo potrzebne rozwiązanie. Przynajmniej dla mnie. Takie jest moje odczucie.
A swoją drogą, dzięki takiemu obrotowi sprawy nie będziemy musieli chodzić pod UM z jajkami, transparentami, itp. :-)))), tylko wystosujemy gdzie trzeba odpowiednie pismo, a jak to nie pomoże, łatwiej będzie można zainteresować dziennikarzy, którzy rozdmuchają sprawę.
I jeszcze sprawa portfolio. Super ! Zaraz wysyłam dane.
 
Pietrucha 
onomasta-gangsta
Pietruszy


Dołączył: 07 Gru 2003
Posty: 1307
Wysłany: Czw Mar 18, 2004 4:57 pm   

Założenie takiego stowarzyszenia chyba nie musi nic zmieniać. Chodzi oto że w urzędach ludzi zorganizowanych patrzą bardziej przychylnie i poważnie, można szybciej i pewniej załatwić różne sprawy nas interesujące. Nie mam żadnego doświadczenia w tych sprawach, ale myśle że tak mogłoby to wyglądać.
_________________
Peter von Danzig
 
 
Pietrucha 
onomasta-gangsta
Pietruszy


Dołączył: 07 Gru 2003
Posty: 1307
Wysłany: Czw Mar 18, 2004 5:01 pm   

poprawka "... na ludzi ..."
_________________
Peter von Danzig
 
 
bassa 
matecznik


Dołączyła: 16 Mar 2004
Posty: 1202
Wysłany: Pią Mar 19, 2004 9:35 pm   

Dyskusja jest zadziwiajaco konkretna - widac chyba ze pomysł posiadania własnego lokalu -chocby na podreczna biblioteke i archiwalia-dojrzal....A to jeszcze powiem, ze jest firma ktora chce takiemu Stow dac lacze netowe za friko...w Dolnym Wrzeszczu.Sporo mozna, majac net na okraglo....;-)) i -pieczatke i konto Stowarzyszenia.Najlepiej takiego jak www.spis.razem.pl Kazdy pomysl akcji mozna wtedy poprzec...Pozdrawia Was wrzeszczansko-bassa
 
Marek Z 

Dołączył: 12 Sty 2004
Posty: 1753
Wysłany: Pią Mar 19, 2004 10:49 pm   

No, no... skoro mamy już lokal, łącze internetowe, pieczątkę i niepuste konto:

Cytat:
Dla stowarzyszeń i organizacji pozarządowych pieniądze leżą wręcz na ulicy.


a także sporo przychylnych sprawie uczestników forum, ...nic, tylko brać się do roboty. Ja mam już rękawy zakasane.
Pozdrawiam jasieńsko :wink:
 
bassa 
matecznik


Dołączyła: 16 Mar 2004
Posty: 1202
Wysłany: Nie Mar 21, 2004 12:34 am   

Heh...zeby sie jeszcze otwierala stronka -link w mailu -przeslanym automatycznie jako skutek ,,powiadom o nowych wpisach,, Stety, siem nie otwiera i tak coz zrobisz.(file not found).A wracajac do konkretow - jest taka okazja : www.fop.razem.pl robi Kongres- zjazd w Gdansku zreszta...18 czerwca...roznych organizacji spol i mediow...Jest to moment wymyslania- jak ma impreza sie odbyc, gdzie, z kim...(Zak, sala okragla Urz Woj, NCK...)
Skutek -na przyklad zrobienia przy impr wystawy pism kult ngo,s i ekspozycji fascynujacych pasji....to oczywista promocja stronki www.dawnygdansk.pl i nowego Stow -osob ktore darza Gdansk czyms wiecej niz sympatia....Jaaasne, ze wszystkie przyslane na Kongres egzemplarze czy ekspozycje-moga zostac u nas...;-)) Zalazek klubu i archiwum ???
Heh..komplet pism kulturalnych wydawanych przez organizacje spoleczne...piekne !Nikt tego nie ma, nawet nowa (pusta..) Biblioteka UG. Czy macie pomysly, co przy okazji takiego zjazdu warto pokazac lub zorganizowac ???Mozemy dostac oficjalnie kawal powierzchni albo -temat do zrobienia wlasnorecznie...Hmmm ?
_________________
bassa z matecznika (Wrzeszcz)
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Nie Mar 21, 2004 1:20 pm   

Czuję się zobowiązany do wypowiedzi publicznej, chociaż już w tej sprawie koresponodowaliśmy z Mikołajem.
Podobie jak prof.Pumeks mam jednoznacznie złe doświadczenia związane ze zrzeszaniem się. I podobnie uważam, że nic tak nie grozi idei jak jej formalizacja. I to nie tylko przez mieszanie idei z polityką, ale przedewszystkiem z pieniędzmi. Wybaczcie więc, ale nie wezmę udziału w tym projekcie - zbyt kocham moje Miasto, żeby zaryzykować.
Mi rownież w pełni odpowiada dotychczasowy sposób w jaki działamy.
Ale oczywiście będę się bacznie przyglądał realizacji rzuconego przez Mikołaja pomysłu.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk