Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Znicz na każdym cmentarzu
Autor Wiadomość
Ponury2 


Dołączył: 01 Cze 2007
Posty: 764
Ostrzeżeń:
 4/4/6
Wysłany: Wto Paź 16, 2007 10:45 pm   

W tym roku Brętowo. Wcześniej tradyjnie posprzątamy :)
_________________
"Ci, którzy się boją, umierają codziennie. Ci, którzy się nie boją, umierają tylko raz."

Giovanni Falcone (1939-1992), włoski sędzia śledczy, poległy w walce z mafią.
 
 
Anna B. 

Dołączyła: 21 Kwi 2006
Posty: 141
Wysłany: Sro Paź 17, 2007 5:10 pm   

Kiedy planujecie sprzątanie?
 
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Sro Paź 17, 2007 6:03 pm   

TOMB napisał/a:
A kto zapali i gdzie tym co na "Gustlofie"?

Ja co roku zapalam z racji nieobecności w Gdańsku.

Na pomnik raczej bym nie liczył, za dużo krzyku by się podniosło. A zmarłym, bez względu na narodowość i przekonania należy się szacunek.

ljus.jpg
Plik ściągnięto 9821 raz(y) 38,76 KB

_________________
www.danzig-online.pl
 
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Sro Paź 17, 2007 7:59 pm   

TOMB napisał/a:
Miał powstać pomnik tych ofiar w Gdyni.

A może o ten pomnik Ci chodzi?
http://rzygacz.webd.pl/index.php?id=73,442,0,0,1,0
Na forum (nie pamiętam w którym wątku) było też mówione o dzwonie z Gustloffa, który był przez czas jakiś eksponowany w jakiejś, o ile pamiętam gdyńskiej, knajpie.
_________________
da, da, da...
 
 
TOMB 


Dołączył: 23 Lis 2004
Posty: 359
Wysłany: Czw Paź 18, 2007 9:33 am   

O tak! Dokładnie. Dzięki! Jednak pamięć już nie ta. To jednak tylko wirtualny pomnik. Mimo wszystko jednak należy się im coś więcej.
_________________
"(...) lecz ta jedyna której strzeże
liczba najbardziej pojedyńcza
jest tutaj gdzie cię wdepczą w grunt
lub szpadlem który hardo dzwoni
tęsknocie zrobią spory dół"
 
Radek Z 

Dołączył: 27 Wrz 2007
Posty: 10
Wysłany: Czw Paź 18, 2007 8:24 pm   

Mimo, ze od 26 lat nie ma mnie w ten dzien w Gdansku, co roku moja Ciocia zapala znicze na grobach najblizszych mi osob, w szczegulnosci na cmetarzu w Oliwie. Osobiscie odwiedzam cmetarz w Hamburgu Ojendorf, gdzie w poblizu mieszkam. Nie ma tu takiej atmosfery, lecz ci, co tu leza juz tego nie czuja. Staram sie zapalac swieczki na najbiedniejszych grobach, daje mi to uczucie pamieci o najblizszych i znajomych, ktorych nie moge osobiscie w tym dniu odwiedzic.
 
Wilenka 

Dołączyła: 30 Paź 2007
Posty: 2
Wysłany: Sro Paź 31, 2007 12:58 pm   

Witam,

że tak powiem pisze na tym forum pierwszy raz :)
Strasznie mnie zauroczyła Wasza akcja, jeśli pozwolicie chciałabym sie dołączyc :oops:
Jutro jest dzień zapalania zniczy, jeśli mi się uda chciałabym 'zaliczyc' cmentarz żydowski, cm. sw. Mikołaja, cm. Garnizonowy i oczywiście dzisiejsze drogi i dróżki, parki itp.
Pozdrawiam serdecznie :D
_________________
Serdecznie zapraszam do Wilna :D

www.pieknewilno.spanie.pl
 
Gdanszczanin 

Dołączył: 10 Mar 2004
Posty: 577
Wysłany: Sro Paź 31, 2007 7:16 pm   

Ja w tym roku nie mam zbyt dużo czasu, ale postaram sie zapalić znicz na cmentarzu żydowskim przy Traugutta.
 
Gorwiu 

Dołączył: 29 Kwi 2007
Posty: 2
Wysłany: Sro Paź 31, 2007 7:36 pm   

W tym roku po raz pierwszy wezmę udział w akcji; zapalę znicz na starym i nowym cmentarzu katolickim na Chełmie, oraz na pobliskim kirkucie.
 
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Sro Paź 31, 2007 8:14 pm   

choć w tym roku jakoś mniej deklaracji, myślę że większość z nas po prostu i tak odwiedzi te "swoje" miejsca
 
Wilenka 

Dołączyła: 30 Paź 2007
Posty: 2
Wysłany: Sro Paź 31, 2007 9:50 pm   

napewno, nie martw sie. Mysle, ze pamiec, dzieki takiemu forum, nie zaginie !!! :)
_________________
Serdecznie zapraszam do Wilna :D

www.pieknewilno.spanie.pl
 
knovak 
Wanoga


Dołączył: 21 Paź 2003
Posty: 1418
Wysłany: Sro Paź 31, 2007 10:05 pm   

Ja jak zwykle, trasa stała.

Tymczasem polecam lekturę:
Cytat:
Nasz wstyd: zapomniane cmentarze
Jowita Kiwnik, Sebastian Furtak, TVP Gdańsk

W czwartek zapalimy znicze na grobach bliskich. Czy ktoś będzie pamiętał o zdewastowanych gdańskich nekropoliach na Górze Szubieniczej i Ujeścisku? Miasto zastanawia się, jak o nie zadbać

Górę Szubieniczą między ulicami Traugutta i Sobieskiego we Wrzeszczu odwiedziliśmy z profesorem Andrzejem Januszajtisem, znawcą historii Gdańska. Niskie, nietypowe nagrobki ciągną się przez kilkadziesiąt metrów wzdłuż leśnej alei. - Tu w latach 20. i 30. XX wieku był cmentarz krematoryjny - tłumaczy profesor. - Dzisiaj to jedyna w mieście tak dobrze zachowana przedwojenna nekropolia. Po wojnie nikogo już tu nie chowano.

Niektóre ukryte w chwastach płyty są w bardzo dobrym stanie, można odczytać imiona zmarłych, daty. Jednak wiele leży poprzewracanych. - Kilka lat temu ktoś poustawiał nagrobki - mówi Aleksander Masłowski z Akademii Rzygaczy, skupiającej pasjonatów Gdańska - Nawet próbował amatorskim sposobem je odrestaurować - malując wyryte litery białą farbą, żeby napisy były czytelne.

Przy niektórych kamiennych płytach ktoś wykopał w ziemi głębokie dziury. - Kradną urny - denerwuje się Masłowski. - Przez te otwory nie dałoby się niczego innego wyjąć. Nie wiem po co - może komuś się wydaje, że metalowe to można na złom sprzedać albo opchnąć gdzieś na targu staroci.

Policjanci z komisariatu we Wrzeszczu wiedzą, że w lesie jest zaniedbany cmentarz - dzielnicowy sam się na niego przypadkiem natknął - ale skarg na okradanie nagrobków nie było. - Żadne zgłoszenia o dewastacji grobów nie wpłynęły - mówi Piotr Strojny, rzecznik prasowy policji.

Teren, na którym znajduje się cmentarz, należy do miasta. Urzędnicy nie wiedzą jednak, co zrobić z nekropolią. - Faktycznie nagrobki się walają - przyznaje Mieczysław Kotłowski z Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku. - Jeszcze w listopadzie podejmiemy decyzję co do przyszłości tego terenu i podamy ją do publicznej wiadomości. Wyjścia są dwa - albo cmentarz zostanie zlikwidowany, a nagrobki przeniesione do lapidarium nieopodal Politechniki, albo teren uporządkujemy, a o groby zadbamy.

- Są przecież fotografie, wiemy, jak to miejsce wyglądało przed wojną - mówi profesor Andrzej Januszajtis. - Można je jeszcze ocalić.

Góra Szubienicza to niejedyny gdański cmentarz, który trzeba ratować. Przyjeżdżamy na Ujeścisko. W chaszczach przy ul. Cedrowej odnajdujemy rozbite płyty, próbujemy odszyfrować niemieckie napisy.

- Na tym cmentarzu pochowano około tysiąca osób - mówi Januszajtis. - W tym majora Antoniego Parysa, który zginął podczas kampanii napoleońskiej pod Wisłoujściem w 1807 r. Warto by było odnaleźć jego grób.

Jowita Kiwnik, Sebastian Furtak, TVP Gdańsk

źródło: GW Trójmiasto
_________________
"A ja sobie jeżdżę na motorowerze i nocą na szosie łapię w worek jeże..." (Jan Krzysztof Kelus)
 
 
Marcin 


Dołączył: 14 Mar 2004
Posty: 4244
Wysłany: Czw Lis 01, 2007 1:56 am   

Mikołaj napisał/a:
choć w tym roku jakoś mniej deklaracji, myślę że większość z nas po prostu i tak odwiedzi te "swoje" miejsca

Tak, tak... Ta sama "trasa" jak zwykle.
_________________
Frakcja Miłośników Niewygodnych Kin
--------------------------------------------------------------------------
Až dojde moja poslední hodina, pochovajte mňa do bečky od vína
--------------------------------------------------------------------------
 
Radek Z 

Dołączył: 27 Wrz 2007
Posty: 10
Wysłany: Czw Lis 01, 2007 8:32 pm   

W tym szczegolnym dniu nie moge byc niestety w Polsce. Odwazam sie przez forum zapalic swieczki na grobach moich najblizszych: mojej Mamy, Anieli, pochowanej w Gdyni, mojego tescia Juliana, pochowanego w Kozlowie Biskupim, oraz Dziadkow ze strony Zony i mojej pochowanych w Mikolajewie, Gdansku i Warszawie. Myslami jestem takze przy Rodzinie i wszystkich znajomych, ktorzy spoczywaja na wielu cmetarzach Polskich. Duza czesc z moich znajomych spoczywa na cmetarzu w Gdansku - Oliwie. Czesc Ich pamieci, Radek Z.
 
SaViK 


Dołączył: 11 Wrz 2006
Posty: 47
Wysłany: Pią Lis 02, 2007 10:15 am   

Wczoraj odwiedziłem Wzgórze Szubienniczników, i szczerze mówiąc wygląda to kiepsko. Część nagrobków leży pod płotem stadionu i robi za "stołki" na "trybunie dla najuboższych"...

Ponoć Cmenatrzem miała się zająć Akademia Rzygaczy, ale jeśli polega to na podparciu kołkami (co jest rozwiązaniem na rok, dwa lata?) czy wymazaniu (brzydko zresztą) farbą - to to jest za mało. Tu potrzebne są pieniądze.

Na Cmentarzu Łotowickim prowadzono kwestę na Hospicja, natomiast na Srebrzysku stało dwóch panów z puszkami na budowę kościoła i paru żebrzących cyganów. Stąd koncepcja - skoro w Warszawie zbierają na Powązki, może zorganizować w Gdańsku w przyszłym roku kwestę na odrestaurowanie Cmentarza Krematoryjnego?

Myślę że na pewno pomogłoby Miasto, możnaby włączyć w kwestę znane gdańskie postacie - pisarzy, artystów, polityków, a także parafie i harcerzy? Jeśli chodzi o organizacyjną stronę - to pierwszy oferuje chęć działania.

Pozostaje kwestia ksiegowa - o której nie mam zielonego pojęcia a trzebaby wszystko porozliczać, oraz prawna - dobrze by było to robione w oparciu albo o Miasto, albo o jakieś Stowarzyszenie... Najlepiej istniejące, co by nie było problemów z rejestracjami i t d...

Mamy rok czasu by wszystko przygotować. Czy ktoś się pisze na pomoc?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk