Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Liga Gdańskich Architektów
Autor Wiadomość
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Wto Lis 09, 2004 2:53 am   

Z tym co napisałes o gdańskości budownictwa się zgadzam. Co nie znaczy, że obejmuje to wariactwa typu szklane domy, ale długie i wąskie.
Ale myślę, że masz rację, że nie ma miejsca w Gdańsku na parysko-krakowskie, 7-piętrowe 10 okienne fasady kamienic XIX wiecznych. No chyba, że w strefie zewnętrznej, ale nie o tę chyba strefę chodzi w pomyśle magistratu.

A co do tego, czy piramida Dżesera była wstępem do rozwoju piramidownictwa egipskiego, czy tez nieudolnym naśladownictwem dużo starszych trzech piramid w Gizie, to się o ile mi wiadomo egiptolodzy ostatnio mocno spierają.
 
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Wto Lis 09, 2004 9:42 am   

Cytat:
Tworzyć budowle współczesne swoim czasom a jednocześnie harmonizujące z przeszłością.

Ale wspolczesnym architektom zadko sie to udaje, juz pisalem o tym wiele razy. Postawic budynek, ktory nawiazuje (forma, ksztaltem, wielkoscia, materialami) do otoczenia. A jakos pokrzywione, pudelkowate eksperymentalne szklanie skrzyzowane z wyrzutniami rakiet balistycznych nie harmonizuja mi z przeszloscia.
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7686
Wysłany: Wto Lis 09, 2004 10:02 am   

Grün napisał/a:
A co do tego, czy piramida Dżesera była wstępem do rozwoju piramidownictwa egipskiego, czy tez nieudolnym naśladownictwem dużo starszych trzech piramid w Gizie, to się o ile mi wiadomo egiptolodzy ostatnio mocno spierają.

Nie no, bez jaj :wink: zarysy chronologii poszczególnych dynastii egipskich ustalili w zasadzie już starozytni Grecy, i jakoś nie słyszałem by ktoś próbował zamienić miejscami III. Dynastię, do której należy Dżeser i jego piramida w Sakkara, i IV., do której należą Chufu, Chafre i Menkaure (zwani błędnie Cheop[sem, Chefrenem i Mykerinosem), czyli lokatorzy piramid w Gizeh. Polecam zresztą stronę Starożytny Egipt - historia i chronologia
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Wto Lis 09, 2004 10:51 am   

Nie wiem kto miałby być bez rzeczonych jaj, ale od kilku lat trwają spory o wiele dat z historii starożytnego Egiptu.
A co dynastii, to przepraszam, ale nie zrozumiałeś tego co napisałem. Nie piszę, że IV dynastia była przed III, tylko że istnieją wątpliwości czy piramidy w Gizie są rzeczywiście zbudowane przez członków IV dynastii, czy jedynie przez nich zaadaptowane. Skoro Sfinks został ostatnio wydatowany na kilkanaście tysięcy lat (a nie kilka, jak datowali go tradycyjni egiptolodzy z biblijnym uzależnieniem.
 
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Wto Lis 09, 2004 11:12 am   

Moze zmienimy nazwe na Forum Dawny Egipt? :hihi: bo piramidy to nawet pod Starozytny Gdansk nie podchodza.
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Wto Lis 09, 2004 11:20 am   

No ale jak widać mogą budzić emocje i w Dawnym Gdańsku :)
 
 
Marcin 


Dołączył: 14 Mar 2004
Posty: 4244
Wysłany: Wto Lis 09, 2004 11:22 am   

Sabaoth napisał/a:
Moze zmienimy nazwe na Forum Dawny Egipt? :hihi: bo piramidy to nawet pod Starozytny Gdansk nie podchodza.

Ale Sphinxa mamy na Długim Targu. :hihi:
_________________
Frakcja Miłośników Niewygodnych Kin
--------------------------------------------------------------------------
Až dojde moja poslední hodina, pochovajte mňa do bečky od vína
--------------------------------------------------------------------------
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Wto Lis 09, 2004 11:49 am   

Grün napisał/a:
No ale jak widać mogą budzić emocje i w Dawnym Gdańsku :)


To nie piramidy budza emocje. :hihi:
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7686
Wysłany: Wto Lis 09, 2004 12:55 pm   

Grün napisał/a:
Skoro Sfinks został ostatnio wydatowany na kilkanaście tysięcy lat (a nie kilka, jak datowali go tradycyjni egiptolodzy z biblijnym uzależnieniem.

Jaaaaasne..... 8O i przyleciał z Syriusza C z międzylądowaniem w Stonehenge.
 
rispetto 


Dołączył: 11 Sty 2004
Posty: 1585
Wysłany: Wto Lis 09, 2004 1:03 pm   

pumeks napisał/a:
Grün napisał/a:
Skoro Sfinks został ostatnio wydatowany na kilkanaście tysięcy lat (a nie kilka, jak datowali go tradycyjni egiptolodzy z biblijnym uzależnieniem.

Jaaaaasne..... 8O i przyleciał z Syriusza C z międzylądowaniem w Stonehenge.

a na jego grzbiecie siedział E. von Daniken :haha: . Powodzenia w dalszym szukaniu "prawdy".
"The truth is out there."
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Wto Lis 09, 2004 1:45 pm   

A ja gdzies widzialem, ze nos Sfinksowi urwal Obelix :hihi:
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Wto Lis 09, 2004 2:21 pm   

No i co? Tym razem ze mnie się zamierzacie nabijać? Uprzedzam, że ja się tak nie dam zakrzyczeć jak inni.
Sfinksa wydatowano kilka lat temu równolegle metodami geologicznymi i astronomicznymi - w obu przypadkach data była zbieżna - bodajże 13000 lat.
 
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7686
Wysłany: Wto Lis 09, 2004 2:24 pm   

Buhahaha.... no to jak bum dynks zbudowali go kosmici. :==

PS. Nie wiem co miało znaczyc to "skrzywienie biblijne" u "tradycyjnych" egiptologów, bo ci których ja znam raczej o żadnych "faktach" biblijnych nie chcą słuchać. A zręby chronologii Egiptu (podział na 30 dynastii) stworzył w III. wieku p.n.e. niejaki Manethon, którego nie zalicza się bynajmniej do autorów biblijnych.
Ostatnio zmieniony przez pumeks Wto Lis 09, 2004 2:26 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Wto Lis 09, 2004 2:26 pm   

No dobrze - dziękuję za poważne potraktowanie moich wypowiedzi. Będę pamiętał o tym, kiedy Wy będziecie prezentować kontrowersyjne problemy.
 
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7686
Wysłany: Wto Lis 09, 2004 2:28 pm   

Ciesz się że nie uzyłem Twojego stylu z jakim raczyłeś napisać, że nie mam pojęcia o źródłach prawa.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk