Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Stare nowe zabytki i inne budowy w Gdańsku
Autor Wiadomość
Dziki REX 


Dołączył: 05 Paź 2004
Posty: 257
Wysłany: Wto Lis 23, 2004 12:44 am   Stare nowe zabytki i inne budowy w Gdańsku

Trochę się ostatnio działo w Gdańsku zwłaszcza pod względem renowacji zabytków. Ukończono konserwację wieży Katowni. Będziemy mieli w katowni muzeum Bursztynu, pomysł bomba, nareszcie ją zwiedzę na spokojnie. :)




Radison wciąż na wstępnym etapie budowy. Ponoć ma wyglądać od tyłu nieco jak hotel rezydent w Sopocie. Brawo down.


Na piwnej rośnie czwarta kamienica, protesty mieszkańców zostały spacyfikowane. Strach pomyśleć co to będzie. Pewnie coś w stylu Elbląga.


Zbrojownia in progres. Koniec remontu na wiosnę, ale już teraz wiadomo, że podobnie jak w przypadku innych odrestaurowanych zabytków prace są niekompletne. Jednej z fugur brakuje miecza i nadal go nie będzie hehe. :) Może go kiedyś dosztukują.
_________________
Jestem gupi i wszyscy bardzo mnie rzałują!
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7686
Wysłany: Wto Lis 23, 2004 9:48 am   Re: Stare nowe zabytki i inne budowy w Gdańsku

Dziki REX napisał/a:
Na piwnej rośnie czwarta kamienica, protesty mieszkańców zostały spacyfikowane. Strach pomyśleć co to będzie. Pewnie coś w stylu Elbląga.

Mam obrazek tego, co Michel w tym miejscu zaprojektował. Elbląga to raczej nie przypomina, niestety. Raczej to co Michel już postawił na Szopach. Kamieniczka druga z lewej ma mieć szczyt udający manieryzm, pozostałe trzy mają być "klasycystyczne".
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Wto Lis 23, 2004 10:06 am   

Przyślij. A najlepiej napisz o swoich zastrzeżeniach. Galeria Niezrealizowanych (jeszcze) Projektów czeka.
 
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7686
Wysłany: Wto Lis 23, 2004 11:15 am   

Akurat ten projekt będzie zrealizowany bardzo szybko, zależnie od pogody mogą się z tym uwinąć w kilka-kilkanaście tygodni. A zastrzeżenia mam takie o jakich już pisałem - jeżeli to ma być rekonstrukcja, to niech będzie wierna nie tylko co do kształtu elewacji, ale także co do użytych materiałów. Nie podoba mi się budowanie "manierystycznej" kamieniczki ze zbrojonego betonu. Paradoksalnie, kamieniczki budowane w latach pięćdziesiątych były pod tym względem bliższe oryginałom - technika murarska w latach pięćdziesiątych niewiele się różniła od tej z XVI wieku. W czasach księżycowej ekonomii była nawet możliwość robienia takich eksperymentów, jak produkcja cegły palcówki - identycznej ze średniowieczną! - w specjalnych PKZ-owskich cegielniach. Dałoby się też zrobić drewnianą konstrukcję stropów i więźby dachowej (latem 2003 r. grupa francuskich kompanionów robiła coś takiego w spichlerzu "Wisłoujście" na Chmielnej - wymieniali zużyte belki i fragmenty belek na nowe, ale efekt nie rózni się od oryginału). Skoro jednak nie ma woli finansowania takich rekonstrukcji, a rynek wymusza stosowanie betonu zbrojonego i innych zdobyczy nowoczesności, to nie należy w ogóle udawać, że to rekonstrukcja.
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Wto Lis 23, 2004 11:22 am   

Ale ja chciałem, żebyś napisał artykuł do galerii, a nie wypowiedź na forum...
 
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Wto Lis 23, 2004 11:49 am   

pumeks napisał/a:
Skoro jednak nie ma woli finansowania takich rekonstrukcji, a rynek wymusza stosowanie betonu zbrojonego i innych zdobyczy nowoczesności, to nie należy w ogóle udawać, że to rekonstrukcja.

A moze posatwic lepiej takie, jakie zrekonstruowalem na Targu Rybnym? One przynajmniej nawiazywalyby odbiciem :hihi:

Najwybitniejsi architekci zaprojektują Centrum "S"
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
Pietrucha 
onomasta-gangsta
Pietruszy


Dołączył: 07 Gru 2003
Posty: 1307
Wysłany: Czw Lis 25, 2004 6:36 pm   

Cytat:
Ukończono konserwację wieży Katowni. Będziemy mieli w katowni muzeum Bursztynu, pomysł bomba, nareszcie ją zwiedzę na spokojnie.


Rex, jak będziesz miał okazje to zwiedź katownie jak najprędzej. Mi i Markowi udało się w maju, przy okazji II Bałtyckiego Festiwalu Nauki. Te "surowe" pomieszczenia robią wrażenie. Jest tam niesamowity klimat. Jak już będzie tam muzeum to część wnętrz może utracić swój urok, szczególnie jak zaczną ściany okładać tynkiem czy czymś podobnym.
_________________
Peter von Danzig
 
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Czw Lis 25, 2004 6:43 pm   

No mam nadzieję, że takiego numeru nie zrobią, żeby wnętrza obtynkować... może cekol jeszcze? 8O
 
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Czw Lis 25, 2004 6:56 pm   

Cytat:
może cekol jeszcze?

A z zewnątrz może obłożą sajdingiem, żeby nie zaciekało :hihi:
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
Gdanszczanin 

Dołączył: 10 Mar 2004
Posty: 577
Wysłany: Czw Lis 25, 2004 8:43 pm   

No mam nadzieje ze nikt nie będzie tynkować wnętrza szczególnie tam gdzie sa XVII wieczne podpisy
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Czw Lis 25, 2004 9:36 pm   

Widziałem dzisiaj rusztowanie od strony Bramy Wyżynnej - może będą kurzyć na herby, żeby je znowy było widać :)
 
 
mat 


Dołączył: 12 Paź 2004
Posty: 148
Wysłany: Czw Lis 25, 2004 10:09 pm   

A to dobre z tym kurzeniem(buuhhuhhhhha). Zgadzam się w całej rozciągłości z tym co napisał Pumeks cyt. Akurat ten projekt będzie..................
_________________
****************M.OjE_Mi@StO****************
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Pią Lis 26, 2004 12:09 am   

Cytat:
gdzie sa XVII wieczne podpisy

oj chyba przesadziłeś z ich wiekiem, z tego co wiem, są co najwyżej XIX wieczne

rys kat 1.jpg
Plik ściągnięto 22000 raz(y) 78,8 KB

rys kat 3.jpg
Plik ściągnięto 22000 raz(y) 198,54 KB

 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Pią Lis 26, 2004 12:31 am   

Niektóre wyglądają jak z Egiptu, albo Południowej Ameryki :)
 
 
Petelka 


Dołączyła: 20 Lis 2003
Posty: 937
Wysłany: Pią Lis 26, 2004 8:29 am   

Grün napisał/a:
No mam nadzieję, że takiego numeru nie zrobią, żeby wnętrza obtynkować... może cekol jeszcze? 8O

No cóż - w Bieszczadach widziałam starą cerkiew obłożoną sidingiem (sic!)
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk